(اختلالات سوء مصرف مواد ( اعتیاد

(اختلالات سوء مصرف مواد ( اعتياد

در بین اختلالات روانپزشکی اعتیاد یکی از مواردی است که به وسعت در ادبیات روانپزشکی و روانشناسی، اجتماعی، حقوقی، جامعه شناسی وغیره مورد بحث قرار گرفته است. دراین قسمت سعی می‌شود که از پرداختن تمامی این جنبه ها خودداری شود بلکه ابتدا به تعریف اعتیاد و سپس به طور اجمالی به درمان آن پرداخته شود.

تعریف:

متاسفانه از آنجائیکه از کلمه اعتیاد برداشت های مختلفی  دراجتماع وجود دارد به همان تعداد هم برای درمان آن توصیه‌هایی صورت می گیرد که اغلب نادرست هستند لذا با توجه به تعریف اعتیاد اهمیت ویژه ای دارد. از نظر روانپزشکی بر چسب تشخیص سوء مصرف مواد به شخصی زده می شود که الگوی نادرست مصرف یک ماده را که به ناراحتی قابل ملاحظه بالینی منجر می گردد داشته باشد و حداقل سه تا (یا بیشتر) از علائم زیر را در یک دوره دوازده ماهه داشته باشد:

۱- تحمل (Tolerance) :

الف) یعنی نیاز به مقادیر بسیار بالاتر یک ماده برای رسیدن به حالت مورد نظر (نشئه)

ب) کاهش قبل ملاحظه تاثیر با ادامه مصرف همان مقدار ماده

۲- ترک (Withdrawal) :

الف) نشانه‌های مشخص برای قطع مصرف ماده مخدر که البته بسته به نوع ماده علائم متفاوت است.

ب) همان ماده مشخص برای رفع نشانه‌های مورد اشاره مصرف می شود و آن را برطرف می کند.

۳- ماده غالباً با مقداری بیشتر و دوره‌ای طولانی تر از آنچه که مورد نظر است مصرف می شود.

۴- میل دائم یا تلاشهای ناموفق برای کاهش یا کنترل مصرف ماده وجود دارد.

۵- وقت زیادی برای برای بدست آوردن ماده و یا رهائی از علائم مصرف ماده تلف می شود.

۶- فعالیت مهم اجتماعی و شغلی و تفریحی برای خاطر مصرف ماده کنار گذاشته می‌شود.

۷-ماده علی رغم آگاهی از مسائل مستمر جسمی و

اجتماعی آن بازهم مصرف می‌شود

همانگونه که در تعریف قابل مشاهده است هر نوع مصرف طولانی دارو یا ترکیبات شیمیایی و گیاهی مختلف اعتیاد محسوب نمیشود و برای مثال چنانچه شخصی ناچار باشد به خاطر فشار خون.دیابت یا افسردگی مزمن حتی یک عمر دارو مصرف کند معتاد تلقی نخواهد شد

علل اعتیاد

اعتیاد علت های چند گانه و متفاوتی دارد ازمهمترین انها زمینه های اسیب پذیری ژنتیک.علت های جامعه شناختی (مثلا فقر.کم سوادی و جهل و …) علل روانپزشکی و روانشناسی (مثلا وجوداختلالات اضطرابی و…)علل ژئوپولیتیک (مثل قرار گرفتن در مناطق تولید کننده مواد مخدر دنیا) و … را می توان نام برد

درمان :

در درمان اعتیاد چند اصل کلی را همواره باید مد نظر داشت :

۱-درمان اعتیاد یک درمان بسیار طولانی است به این معنی که پس  از سم زدایی اولیه بازتوانی بیمار و رفع مشکلات شخصیتی او و پیشگیری از عود اعتیاد در او برای سالها ادامه می یابد بنابراین اعتیاد درمان فوری ندارد و هر گونه تبلیغی در این مسیر کذب محض است.

۲-درمان اعتیاد منحصرا دارویی نیست به این مفهوم که حتی اگر درمان های دارویی طولانی برای اعتیاد کاربرد داشته باشد (مثلادرمان نگه دارنده بامتادون )این درمان دارویی به هیچوجه جای درمان غیر دارویی مثل رواندرمانی . جلسات خود یاری معتادان (N.A)یا مددکاری را نمیگیرد

۳-درمان اعتیاد امری کاملا تخصصی و پیچیده است و مداخلات درمانی غیر تخصصی مثل مصرف خود سرانه دارو برای کاهش موادمخدر معمولا وضع را بسیار بدتر میکند

۴-در پایان و ازهمه مهمتر این که چنانچه امر پیشگیری از اعتیاد درست انجام شود هیچگاه درمان های طولانی بعدی لزومی نخواهد داشت . پس باید به خاطر داشت که آگاهی رسانی درست برای پیشگیری از اعتیاد قدم اول برای جلوگیری از اشاعه اعتیاد است و حتی برای معتادان نیز بهترین کمک محسوب میشود

سایت ایران تله مد در آینده نزدیک سعی خواهد کردکه با کمک متخصصین قدم های موثری رادراین راه بردارد

بازدید:۴۵۶۲۱۵

رتبه مقاله درگوگل:3.5-Stars

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

امتیازدهی به مطلب:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون رای)
Loading...

17 نظر جدید برای (اختلالات سوء مصرف مواد ( اعتیاد

 • ناشناس   میگوید:

  به نظر شما فردی که دوسال اعتیاد رو کنار گذاشته احتمال برگشت او به سمت مواد وجود داره

  • ناشناس   میگوید:

   بستگی به شرایط موجود داره

   • ناشناس   میگوید:

    اگه تو شرایطی نباشه که دوباره وسوسه شه امکانش نیست که برگرده

 • ناشناس   میگوید:

  salam aya in markaz baraye tarke etiyad ham moshavere dare?

 • ناشناس   میگوید:

  باید تماس بگیرین بپرسید شماره ها تو صفحه تماس میباشن

 • ناشناس   میگوید:

  سلام
  همسر من حدود سه ماهه که مواد مصرف میکنه به نظر شما میتونه ترک کنه؟

  • ناشناس   میگوید:

   ۳ mah chizi nist age shoma komakesh konid mitone

 • ناشناس   میگوید:

  به نظر شما در معتاد شدن یک فرد به مواد مخدر خانواده بیشتر مقصر هست یا خود فرد؟

  • ناشناس   میگوید:

   hardo moghseran vali khode fard bishtar moghasere

  • ناشناس   میگوید:

   haro moghaseran

   • ناشناس   میگوید:

    به نظر من که جامعه هم مقصر میباشد

 • ناشناس   میگوید:

  آیا مراکز شما برا ترک اعتیاد هم مشاوره میدن؟

 • saman   میگوید:

  سلام
  آیا آزمایش خاصی هست که نشون بده واقعا شخص سیگار یا هر مواد دیگری استفاده نکرده باشه چون این روزا برای گرفتن تست اعتیاد میگن مصرف آبلیمو یا یه قرص خاصی نشون نمیده پس چطور باید باآزمایش مطمئن شد شخص سیگار نمیکشه ؟

  • راهنما   میگوید:

   علامت مشخصه فردی که نشئه است :
   -خارش بخصوص در بازوان ،صورت بویژه پیشانی و بینی ،آلت تناسلی و سرخ شدن چشمها.
   استفاده بیش از حد از تریاک موجب استفراغ میشود که در بین معتادین به تگری زدن معروف است و فرد معتاد به محض استفراغ حالش بهبود میابد. بر خلاف فرد حشیشی که با وجود استفراغ کردن تا چند روز حالش بد باقی می ماند. بیماران معتقدند که تریاک مزاج سرد دارد لذا برای از بین رفتن آثار استفاده بیش از اندازه آن از موادی که طبع گرم دارند ( مواد قندی ) استفاده میشود. در مجموع معتادین با مواد غذایی که طبع سرد دارند مانند برنج و کله پاچه رابطه خوبی ندارند. معتادین معتقدند آب لیمو اثر تریاک را از بین میبرد و به نشئگی خاتمه میدهد.

   -مصرف کنندگان معتقدند شیره مزاج گرم دارد لذا برای بریدن آن (از بین رفتن آثار استفاده بیش از اندازه ) از موادی که طبع سرد دارند مانند هندوانه استفاده میشود.به گفته افراد وابسته به مواد افیونی یبوست ناشی از مصرف تریاک بسیار شدید است و لذا اکثرمعتادان به ملینها روی می آورند و در سنین بالا دچارعارضه هموروئید (بواسیر) میشوند.

   -افراد معتاد به علت ترس از لو رفتن به مسافرت نمیروند به هیچ وجه حاضر نیستند در بیمارستان بستری شوند و پس از بستری شدن اجباری در بیمارستان،معتادین اصرار عجیبی در نشان دادن علائم بهبودی دارند. این افراد با کسی در گیر نمیشوند چون اگر بازداشت شوند اعتیادشان لو میرود.

   -گذشته از آنچه گفته شد افراد معتاد کاملا ترسو هستند و حتی باصدائی کم از جا می پرند . شنیده میشود که بعضی از دانشجویان در شبهای امتحان تا حتی ۳ شب با مصرف تریاک بیدار میمانند و درس میخوانند اگر چه نشئگی باعث سرحالی و افزایش هوشیاری فرد میگردد اما عموما این دانشجویان بعد از مدت کوتاهی مبتلا به اعتیاد دائم تریاک میشوند و میزان مصرفشان بیشتر شده ومعمولا به آن درجه از سرحالی و هوشیاری هم برای ادامه تحصیل دست نمی یابند ودر نهایت بعلت اعتیاد ترک تحصیل میکنند.

   معتاد,نشانه های فرد معتاد,علائم اعتیاد به تریاک

   -خود معتادین معتقدند فردی که نشئه است فک میزند یعنی خیلی دوست دارد حرف بزند و دوست دارد دیگران به حرفهای او توجه نمایند . فرد معتاد به تریاک پس از نشئه شدن میتواند یک خاطره کوتاه را شاخ و برگ داده و ساعتها با آن جمعی را سرگرم کند افرادی که تریاک را به صورت تدخینی مصرف میکنند اگر دوره های خماری و محرومیت ندیده باشند عموما قیافه ای مانند افراد عادی دارند . این افراد معمولا موهای پر پشتی دارند و اگر در رفتارشان دقت نمائیم همیشه در حدود ساعت خاصی یافتن آنها غیر ممکن است!!

   -البته افرادی که مدتها از بافور استفاده کرده اند ، به علت فشار منفی لازم برای کشیدن دود وافور در حفره دهانی عموما گونه های فرو رفته دارند.تریاک بوی خاصی دارد که پس از چند بار استشمام خاطره آن در ذهن باقی میماند و این بو هر چه قوی تر باشد نشانگر مرغوبیت بیشتر تریاک مصرفی فرد معتاد است .این ماده در بین عوام به ( تل ) مشهور است.

   مصرف کنندگان نامهای دیگری چون تی تی و سیاه نیز برآن نهاده اندو به معتادان آن اصطلاحا تل باز می گویند. این ماده عموما به صورت گرمی یا مثقالی فروخته میشود. هرمثقال gr ۶۸۷۵/۴ می باشد که معتادان به آن هشت نخود هم میگویند. بعضی از اوقات تریاک در بسته های ۶ ، ۱۲ ، ۲۵ گرمی فروخته میشود. معتادانی که مصرف بالائی دارند (وافوریها) عموما تریاک را به صورت لول تهیه میکنند که معادل ۲۰-۱۶ گرم میباشد.
   در قدیم از واحد دیگری به نام سیر استفاده میشد که معادل ۱۶ مثقال یا ۷۵ گرم بود . ۵۲- ۵۰ لول معادل یک کیلو گرم میباشد . گونه های استعمال تریاک بین معتادان به سیخ و سنگ ، سیخ و سوزن ، قل قلی ، وافور وخوردن تریاک یا حب کردن معروف است.

 • پریسا الماسی   میگوید:

  آیا همسر یک شخص معتاد میتونه به خوب شدن همسرش کمک کنه با کلاسای مشاوره.و شما چ مشاور قهاری رو معرفی میکنید

  • راهنما   میگوید:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه