انواع بيوفيدبک

انواع بيوفيدبك

برق نگاري ماهيچه اي : (EMG)

در اين نوع  بيوفيدبک  از فعاليتهاي الكتريكي كه به وسيله ماهيچه ها توليد ميشود به عنوان نشانه اي از تنش ماهيچه اي استفاده شده است.و بيمار به وسيله كاهش تنش ايجاد شده تقويت دريافت مي كند.يكي ديگر از انواع كاربردهاي اين نوع از بيوفيدبك درمان سردرد هاي تنشي مي باشد.كه اين نوع سردرد  بيشتر در مواقع استرس زا در اثر نگه داشتن ماهيچه هاي خاصي از سر در يك وضعيت تنشي ، به وجود مي آيند.كه در اين مواقع فرد از حالت خود آگاه نيست.

با قراردادن سنسورهاي مختلف،تنش ماهيچه هاي سر،فك و گردن دريافت و ثبت مي شود.و گاهي اين نوع تنش به صوت تبديل مي شود.و با افزايش و يا كاهش تنش در ماهيچه صدا بالا و پايين ميشود.و در نتيجه بيمار از تغييرات تنش آگاه ميشود وتلاش ميكند كه صدا را كاهش دهد.(به جاي صوت از تصوير هم ميتوان استفاده نمود).

پس از زمان كوتاهي وطي يك فرايند آزمون و خطا بيمار متوجه ميشود كه چگونه صدا را كاهش دهد و در نهايت فك پيشاني و يا گردن خود را از تنش نجات دهد و سردرد هاي خود را كاهش دهد.بيمار ميتواند در زمان كوتاهي اين مهارت جديد را ياد بگيرد ودر موقعيت هاي كه قبلأ برايش تنش را بوده آرامش خود را حفظ نمايد.اين مهارتي كه بعد از مدتي ايجاد ميشود به صورت جزئي جداناپذير در فرد ايجاد ميشود و فراموش نمي شود.

اخيرأ از اين برق نگاري ماهيچه اي براي اسپاسم ماهيچه اي ، مديريت درد، تنش ماهيچه اي و باز پروري عصب استفاده ميشود.اين روشهاي درماني براي بيماراني كه سابقه سكته داشته اند و يا بيماراني كه از اسپاسم ماهيچه اي رنج ميبرند و يا قربانيان تصادف كاربرد فراواني دارد.در سالهاي اخير از اين تكنيك در درمان بيماران نخاعي و ساير فلج ها استفاده فراواني مي شود.

بيوفيد بك حرارتي

زماني كه استرس در فرد به وجود مي آيد بدن تمايل دارد كه منابع موجود را حفظ كند بنابراين در چنين شرايطي گردش خون از امعاء و احشاء دروني به سمت ماهيچه هاي بزرگ ، قلب و وغز جريان مي يابد.

به همين دليل است كه استرس حاد فرسودگي ايجاد مي كندو عوارض جبران ناپذيري روي بدن به جاي مي گذارد.بيوفيد فك حرارتي باعث مي شود كه بدن ياد بگيرد كه چطور به وضعيت آرامش برسد و عادات بد را كه اكتسابي مي باشند يادگيري زدايي كند.

همچين اين نوع بيوفيدبك در كنترل ميگرن خيلي مؤثر بوده است.و در اين روش يك مقاومت گرمايي براي اندازه گيري دماي پوست بدن به انگشتان وصل مي شود.و بعد از او خواسته مي شود كه آگاهانه دماي دست خود را افزايش دهد.همزمان با اينكه فرد تلاش به گرم نمودن دست خود ميكند مانيتوري با نشان دادن درجه حرارت به كاربر خود فيدبك مي دهد.با توجه به اينكه در ميگرن ها جريان خون در بخشي از سرشان افزايش مي يابد و در بخشي ديگر كاهش مي يابد ، در نتيجه بيمار ميتواند با تغيير دادن حرارت بخشي ديگر بعنوان نمونه دست از طريق بيو فيدبك جريان خون اضافي را از سمت سر به سمت خود به جريان در آورد.اين كار تورم موجود در رگهاي سر را كاهش داده وتهوع،سرگيجه،دردو علائم ديگر ميگرن كاهش مي يابد.از اين نوع روش درماي ميتوان براي كودكان، زنان باردارو شيرده استفاده نمود.

پاسخ گالوانيك پوست

در اواخر قرن نوزدهم محققان دريافتند مقاومت پوست در نقاط مختلف بدن متفاوت است.اين تفاوت حاصل برانگيختگي فيزيولوژيكي و پردازش ذهني ميباشد.و اين تغييرات با فعاليت غدد عرقي مشخص مي شود به صورتي كه پاسخ با استرس باعث افزايش فعاليت اين غدد مي شود.به عنوان مثال در اين شرايط دستها سرد و مقداري مرطوب ميشوند و با بيوفيدبك بدن مي آموزد كه ريلكسيشن شود و به الگوي نرمال برگردد.و دستها گرم و مرطوب مي شود.

تركيب بيوفيدبك حرارتي و پاسخ گالوانيك پوست روش مناسبي براي اندازه گيري اثرات مديرت استرس است.

آموزش تنفس

در واقع بسياري از علائم استرس ناشي از تنفس نادرست مي باشد.برخي از اين علائم عبارتنداز: آسم،ميگرن،پانيك،دردسينه،تحريك پذيري،سندرم روده و….يكي از مواردي كه بشر را از ساير جانداران متمايز ميكند كنترل دقيق تنفس مي باشد كه اين امر امكان صحبت كردن را فراهم ميكند.

روشهاي زيادي براي آموزش مهارت تنفس وجود دارد از ساده ترين ابزارها كه به انسان كمك ميكند كه صداي تفس خود را بشنود تا دستگاههايي كه سطح دي اكسيد كربن را در بازدم اندازه ميگيرد.

ريلكسيشن:

بخش مهمي از بيوفيدبك تكنيك هاي كلامي است كه موجب ريلكسيشن مي شود.يكي از راههايي كه بدن ميتواند با ما ارتباط برقرار كند تجسم ديداري مي باشد.اين نوع ريلكسيشن(ريلكسيشن تجسمي) از معروفترين ريلكسيشن مي باشد.

در اين روش از فرد ميخواهند تا يك اتفاق خوب را تجسم كند.اين روش براي درمان بيماران سرطاني هم بسيار مفيد است.

ريلكسيشن شرطي،نوع ديگري از ريلكسيشن مي باشد. اين نوع ريلكسيشن افراد پرمشغله را تشويق ميكند كه به مديريد استرس بپردازند.با تمرينهاي پي در پي بدن با شرطي سازي ياد ميگيرد فقط با ارائه سيگنال ريلكش شود.

بازدید:986251

رتبه مقاله درگوگل: بهترین مرکز مشاوره

سوالات شما:

کانال تلگرام

مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه