راز موفقیت خانواده های خوشبخت در چیست؟

مرکز مشاوره زندگی

ساختار خانواده در شکل گیری جامعه

خانواده به عنوان نهادینه ترین بخش تربیتی و شکل گیری شخصیت جامعه می تواند به صورت موثر جامعه شادابی ایجاد کرده و یا تبدیل به یک جایی شود که هرکدام از افراد آن در حال فرار باشند. اما چگونه خانواده ای سالم و شاد داشته بایشم تا زندگی نیز برایمان شاد و خوب باشد بستگی به خودمان دارد. این خودمان هستیم که تعیین کننده محیط و روابط داخل خانه و خانواده هستیم و می توانیم با الگو برداری از خانواده خوشبخت خود را به آرمان های یک خانواده خوب نزدیک کنیم.

روش شناخت خانواده خوب چیست؟

حال باید ببینیم که خانواده های خوب چه خانواده هایی هستند. درواقع معیار تشخیص خانواده خوب، کاملاً بستگی به شخصیت خانواده و نوع انتظاراتی که ما از خانواده مان داریم دارد اما همواره خانواده های خوشبخت و خوب یکسری ویژگی های مشترک دارند که آنان را از بقیه متمایز می کند. بنابراین می توانیم با الگو برداری و همچنین دقیقتر شدن در زندگی آنان یک خانواده خوب را خودمان تشکیل داده تا هم طعم خوشبختی را خودمان بچشیم و هم بتوانیم الگویی دیگر برای جامعه باشیم.

کارشناسان خانواده ما طی تحقیقاتی که بر روی الگوهای موجود از یک خانواده خوب انجام دادند به ۵ ویژگی مشترک بین انها رسیده اند که درواقع پایه و اصول یک خانواده خوشبخت بوده و برای داشتن یک زندگی خوب در کمال آرامش می بایست این موارد در خانواده ها رعایت شود.

  در ابتدا باید بدانیم که دنیای اعضای خانواده باید گسترده باشد یعنی ارتباطات درون خانواده ای مهمتر بوده اما باعث نشود که ارتباط با فضای بیرون از خانواده قطع شود. البته باید در برقراری ارتباط با افراد دیگر دقت کافی را داشت و نباید با هرکسی که ازراه رسید ارتباطی صمیمی برقرار کرد شاید این ارتباط پایه گذار فروپاشی خانواده باشد اما منظورمان این است که اعضای خانواده باید اجتماعی باشند و اجازه دهند تا دوستان و خویشاوندان مورد اعتماد نیز با خانواده آنان ارتباط برقرار کرده و وارد دنیای آنان شوند.از دیگر موارد به دست آمده می توان به این نکته مهم اشاره کرد که در خانواده نباید نسبت به اعضای آن حس طلبکارانه داشت و یا خود اعضا نمی بایست از دیگر اعضای آن به صورت طلبکارانه کاری را درخواست کرد درواقع در یک کلام باید گفت که اعضای خانواده باید در قبال یکدیگر قدردان باشند این نکته یکی از حیاتی ترین نکات داشتن یک خانواده منسجم و خوشبخت است.مورد سوم این است که باید با عشق زندگی کرد و باید این عشق را همانطور به اعضای خانواده انتقال داد. این شور و عشق در خانواده باید جاودان و پایدار بماند و در هر زمان که فرصت بود یادآوری شود که چگونه اعضای آن به هم پیوند خورده و با به هم عشق می ورزند.

شاد بودن و اصل خوشبختی خانواده

یکی دیگر از موارد و اصول خوشبختی در خانواده این است که با آنچه دارید شاد باشید و حسرت آنچه را که اکنون ندارید نخورده و سعی کنید سازگار باشید. این مسئله تنها در مورد اشیاء نبوده و نیست و درباره موارد شخصیتی هم می باشد زن و مرد و فرزندان و به طور دقیقتر خانواده می کوشد تا محیطی را فراهم کند که هیچ کمبودی در آن حس نشود.و اگر هم مواردی هست با خوشی موجود در خانواده و با شخصیت اعضای آن کامل شود بنابراین تمامی اعضای خانواده می بایست سازگار بوده و با آنچه که دارند بهترین زندگی را برای خود بسازند.

مورد آخر این است که خودتان باید شاد باشید تا اعضای خانواده تان نیز شاد باشند اگر شما با بداخلاقی و چهره ای درهم در خانه حضور داشته باشید قطعاً تاثیر منفی بر روی اعضای خانواده خواهد گذاشت. از خوشی های ساده لذت ببرید اگر به این مورد عادت کنید شما بیشتر راه خوشبختی و داشتن یک خانواده خوب را طی کرده اید خوشی های ساده می شود یک پارک رفتن یا آشپزی دسته جمعی و یا همین نشستن و گپ زدن را مثال زد. داشتن یک خانواده خوب اصلاً سخت نیست بلکه بسیار راحت و لذت بخش است بنابراین همین الان برای این مهم تلاش کنید تا طعم واقعی یک زندگی لذت بخش را بچشید.

امتیازدهی به مطلب:
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون رای)
Loading...

61 نظر جدید برای راز موفقیت خانواده های خوشبخت در چیست؟

 • رزیتا   میگوید:

  این مواردی که نوشتین ، مواردی هست که من میدونم و خیلی دوست دارم که عملی کنم در زندگیم. ولی همسرم از یه خانواده غیر منسجمی هست که با همه چیز و همه کس مشکل داره. در برخورد با دیگران میشینه یه گوشه و برای همه قیافه میگیره. بعدا غر میزنه که چرا هیچکس به من توجه نکرد و من رو مقصر میدونه که با اونها در ارتباط هستم . و انتظار داره که من هم ارتباطمو با اونها قطع کنم. اگر قطع نکنم، میگه معنیش اینه که شوهرت برات اهمیت کمتری داره.
  به همه مشکوک هست. من الان ۵ ماهه آلمان هستم. هر بار که میخوام برم دانشگاه، سرتا پای منو چک میکنه. از زوایای مخنلف نگاه میکنه بهم که ببینه سینه ام پیدا نباشه. ایران که بودیم، با خودم میگفتم به مردهای ایران مشکوک هست چون همیشه میگه اکثرشون خراب هستن. ولی الان که با اختیار خودش اومدیم آلمان و آلمان و مردم آلمان رو همیشه بهترین میدونسته و میدونه، چرا داره به رفتارهاش ادامه میده. متاسفانه نمیتونیم باهم راجع به مسایل صحبت کنیم. هیچ انتقادی رو قبول نمیکنه.فوری عصبانی میشه و قهر میکنه..
  متاسفانه کارش هم طراحی سایت هست و همیشه خونه است.
  توی همه کارهای خونه دخالت میکنه. و میگه این ساپورت کردن هست. همه چیز رو سخت میگیره. برای یه برنج پختن ،وایمیسته بالا سر من و میگه این کارو کن اون کارو نکن. وای بخدا دارم روانی میشم. کمکم کنین. خواهش میکنم

  • Anonymous   میگوید:

   پس دوست عزیز شما به جایی رسیدید که باید تصمیم قطعی در زندگی رو بگیرید …
   یا باید وجود چنین همسری رو در کنارتون تحمل کنید و با رفتاراش سازگاری نشون بدید و یا اینکه به فکر جدایی از ایشون باشید
   چون تغییر کسی که هیچ تمایلی به تغییر نداره بسیار سخت و بهتره بگیم غیرممکنه

 • رزیتا   میگوید:

  من نمیتونم توی زندگیم خوشبختی و آرامش رو حس کنم.. چون همسرم نمیتونه با هیچی کنار بیاد. همه چیز رو سخت میگیره و در برابر یه اتفاق کوچیکی که میفته، نمیتونه مسایل رو مدیریت کنه.عصبانی میشه و شروع میکنه به سرزنش و توهین. دیگه اون لحظه آشنا و غریبه براش هیچ فرقی ندارن. حتی جلوی دیگران هم بارها سر من داد کشیده و بهم بی احترامی کرده. من به زندگیم هیچ امیدوار نیستم و میدونم دیر یا زود از هم جدا میشیم.
  از بچگیش شدیدا افسرده بوده و هنوز هم هست. نمیتونم کسی رو که ۳۳ سال افسرده بوده و در یه خانواده مشکلدار و پر از کینه زندگی کرده رو، به همه چی و به زندگی خوشبین کنم. خودم دارم آب میشم. خوش به حال اونهایی که خوش بختن. با دیدن مردها و خانومهای مسن که دست در دست هم باهم قدم میزنن، حسرت همه وجودمو میگیره. من هیچوقت به اون مرحله نمیرسم. ازدواج من برای نجات همسرم از اون خانواده بود که قطعا چنین ازدواجی آینده خوشی نداره و دارم اینو الان بعد از دو سال زندگی میفهمم!

 • لیدا   میگوید:

  سلام و خسته نباشید من زندگی خودم رو خیلی دوست دارم ولی چند وقت هست که متوجه شدم همسرم تو دنیای مجازی با زنهای دیگه در ارتباط چند وقتی هست با ی شماره دیگه وارد شدم و با هاش در ارتباط هستم طوری که پیشنهاد ازدواج هم داده موندم چطور مشکلم رو حل کنم و تا این لحظه هم به روی همسرم نیاوردم و محبتم رو چندین برابر کردم لظفا راهنمایی کنید یا جایی رو برای مشاوره به من معرفی کنید ممنون

  • ◄Responder►   میگوید:

   اتفاقا” مورد خوبیه که درخواست ازدواجش رو بپذیرید و شرایط و ویژگیهای خودتون رو بیان کنید تا دوباره عاشقتون بشه و بعد که برای ملاقات مراجعه کردید بفهمه که شما تنها عشقش میتونید باشید
   بهتره به جای این همه نگرانی های بیخودی با روش خودش بازی کنید و اشتباهش رو بهش بفهمونید

 • کیارش   میگوید:

  مدتی است بادختری نامزدکردم درمورد بعضی رفتارهای اشتباه اون بهش تذکرمیدم ولی اون به جای حرف گوش کردن برعکسشو انجام میده شدیدا لجبازه بعدهماززیرکارهای بدی که درمیره ازترس بدرش دروغ میگه بای کاراشتباهی که کرده واینمیسته شدیدادروغگو وباکارهایی که کرده اعتمادم روسلب کرده لطفاراهنماییم کنین

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   اختلاف سنی شما مهمه و اینکه شخصیت ایشون خب شاید به نحوی است که ترسش مانع گفتن حقیقت میشه و شاید نمی خواد برعلیه صحبت شما کاری انجام بده ولی بی تدبیری و نداشتن مدیریت روابط باعث این مساله و سو تفاهمات شده به هر حال دوران نامزدی برای شناخت بیشتر است که اگر خدای ناکرده شباهتی نبود زودتر افراد متوجه شوند و مراحل بعدی صورت نگیرد .در مورد شما خوشبینانه نگاه کنید و بهتره حتما با ایشون صحبت کنید راجب رفتارهایی که ازارتون میده و رفتارهای متناقض بهتره طرف مقابل رو متوه اشتباهاتی که داره بکنید .ایشونم حتما متوجه رفتارهاش نیست .وقتی به فردی میگیم این رفتارش دال بر لجبازیه خیلی اوقات از اون بعد توجه بیشتری می کنه تا رفتارش رو اصلاح کنه .در مورد نامزد شما هم امیدوارم این مساله برقرار باشه و بهتره قبل از سلب اعتماد و یا هر تصمیم کمی زمان برای شناخت بیشتر ایشون بگذارید که بعدا هر اقدامی کردید پشیمانی نداشته باشد.
   می توانید از روانشناس هم کمک بگیرید

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

 • m.sh   میگوید:

  سلام
  ۱۳ ساله که با همسرم ازدواج کردم و تقریباً ۱۰ ساله که زیر یک سقف داریم با هم زندگی می کنیم، تو دوران عقد خیلی بی مهری از طرف خونواده خودم به همسرم شد.
  دو تا خواهر بعد خودم ازدواج کردند که یکیشون الان تو عقده، رفتارهای پدر و مادرم رو که با اون می بینه کفری می شه و می گه چرا باید انقدر فرق باشه، جلو فرزندانم ( یک دختر و یک پسر) باهام بحث می کنه، واقعاً خسته شدم، مدام میگه گذشته به من ظلم شده، من نمیدونم باید چکار کنم، به مادرم تازه گیها گفتم که رفتارتون تو عقد اشتباه بوده، اما نگفتم که شوهرم این موضوع رو فراموش نکرده، رابطم با خونواده شوهرم خوب هست، پدر شوهرم تنها کسی بود که می تونست با همسرم صحبت کنه که در قید حیات نیستن، لطفاً یک راهی پیش روی من بگذارید. ممنون

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   دوست عزیز توجه داشته باشید که به هر حال در زندگی اینکه این مقایسه ها ایجاد شود ممکنه تا حدی طبیعی باشد ولی همسر شما باید توجه داشته باشند دوره اکنون با ۱۳ سال قبل و الزامات همراه کاملا متفاو ت است و اصلا نمی شود با هم مقایسه کرد شما اکنون دو فرزند دارید از شما انتظار ویگری است که به لحاظ پختگی انتظار نمی رود که با یاداوری گذشته ها اگر خودتون با هم مشکلی ندارید مسائل دامن زده شود …به هر حالاگر همسر شما راضی می شوند به روانشناس مراجعه کنید و شاید البته لازم باشد با مادرتون صحبت کنید در این مورد که کمی توجه بیشتری داشته باشند خود این توجه و احترام تا حدی براب همسر شما ارامش خاطر را ایجاد خواهد کرد به رفع مساله کمک می شود به هرحال امیدوارم موفق باشید و خوشبخت و مساله به زودی حل شود
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۴۴۰۳۴۴۹۰
   موفق باشید

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه