روانشناسی کودک :تایید کارهای کودک یا برخورد قاطع

روانشناسی کودک :تایید کارهای کودک یا برخورد قاطع

روانشناسی کودک :تایید کارهای کودک یا برخورد قاطع

«دست نزن عزیزم» کافیه دیگه! مگه به تو نمی‌گم این کارو نکن! در ذهن تصور کنید که یکی از آن روزهای وحشتناک است که هرگونه ترفندهای از طرف شما بی‌اثر مانده است و هر شیطنت و آتشی که کودکتان دلش می‌خواسته، سوزانده است.

یک روز وحشتناکی را تصور کنید که ترفندهایی که به طور معمول موثر از آب در می‌آمد، بی‌اثر مانده و کودک دلبندتان به اصطلاح هر آتشی دلش می‌خواسته، سوزانده است و هر چقدر شما به او گفته‌اید «بسه دیگه! مگه نمی‌گم نکن!» گوش‌هایش به صحبت‌های شما بدهکار نیست و توجهی نمی‌کند. بالاخره از کوره در می‌روید و مقداری صدایتان را بلندتر می‌کنید و کمی تندتر با او صحبت می‌کنید؛ ولی کجاست گوش شنوا؟ جالب است بدانید از نگاه کودکتان، او توانسته به وسیله شیطنت‌های خودش، توجه شما را به سمت خودش جلب کرده و مطمئنا برایش مهم نیست که این جلب توجه از سمت شما مثبت باشد یا منفی.

ممکن است برخی مواقع به خودتان ببالید که چقدر خوب است که خونسردی خودم را حفظ کردم و شاید گاهی داد و فریاد هم به ذهنتان نرسد و مواردی اینچنینی را از خودتان بروز ندهید و فقط بگویید «دست نزن عزیزم»، ولی دوباره هیچ گوش شنوایی از طرف کودکتان نیست که به این حرف‌ها توجه کند. پس در نهایت چه باید کرد؟

وقتی کودک خطایی را مرتکب شد، با چه روشی با او حرف بزنیم؟

خوب است بدانید برای این‌که کودک را به سمت رفتار درست و مناسب سوق دهیم، باید اول برخورد درست و صحیح را با کودک یاد گرفت و از راه‌های خودش وارد شد. چون ندانستن و تجربه نداشتن در این زمینه، ممکن است کار دست شما بدهد و رویه و روش رفتاری اشتباه شما باعث شود که کودکتان پرخاش کند و گاهی اوقات با حرکات عجیب و پرخاشگرانه، شما را ناراحت کند.

موقعی که می‌خواهید با کودکتان حرف بزنید، باید به چگونگی و نوع صحبتتان فکر کنید، چون کودکتان غالبا به حرکات بدن، وضعیت، اضطراب، لحن و بلندی صدایتان، نگرانی و خیلی مسائل اینچنینی دقت دارند که ممکن است شما از آنها غافل بوده و زیاد به این مسائل دقت نکنید.

موقع صحبت کردن با فرزندتان سعی کنید نقش بازی کنید، یعنی همه اکثر چیزها را بزرگ جلوه دهید و در موردشان اغراق کنید. حدالامکان سعی کنید با اعتماد به نفس با او حرف بزنید. بعضی مواقع که خواسته‌های شما با کودکتان با هم فرق دارد، خودتان را شخص سوم خطاب کنید تا بتوانید از یک جنگ تمام‌عیار جلوگیری کنید. به طور مثال بگویید «مامان می‌خواد دستاتو بشوره».

این موضوع را بدانید و جدی بگیرید که صحبت کردن با لحنی قاطع به طرز عجیب و معجزه‌آسایی اثر دارد و موثر واقع می‌شود. در بسیاری از مواقع صدای آرام، قاطع و حرکات مطمئنتان برای انتقال پیدا کردن پیام به فرزند شما کافی است، چون در این صورت به آنها این پیام را می‌دهد که در این زمینه‌ها خط قرمزهایی وجو دارند که او نمی‌تواند پایش را از آن‌ها جلوتر بگذارد. حتما در تمام مواقعی که با کودکتان در حالت صحبت هستید و یا با او بازی می‌کنید و حتی به او غذا می‌دهید، تمام خونسردی خودتان را حفظ کنید و هرگز از کوره در نروید، چون این کار باعث می‌شود که به مرور زمان بر روی رفتار و عملکرد کودک تاثیر منفی بگذارید و او را نیز ترغیب به این کار کنید.

در موقعی که کودک شما دچار خطایی شد، باید با لحنی قاطعانه با او صحبت کنید:

– سعی کنید که داد و فریاد راه نیندازید، اما در مقابل رفتار بد او با لحنی محکم حرف بزنید و خودتان را جدی‌تر نشان دهید.

– به اندازه قد کودک خم شوید تا قد بلند شما بچه را نترساند و به طور مستقیم به چشمانش نگاه کنید، چون اگر به طور مستقیم و ایستاده و از بالا با او صحبت کنید، او صحبت شما را نادیده می‌گیرد و زیاد توجهی نمی‌کند.روانشناسی کودک

– اگر فرزندتان خواست رویش را از شما برگرداند و به سمت دیگری برود، دستهایش را بگیرید تا به طور مستقیم به شما نگاه کند و به او بگویید «لطفا به من نگاه کن».

– به هیچ عنوان نباید در صدا، حرکات و لحن گفتار شما اثری از تهدید و خشونت باشد، زیرا این کار باعث می‌شود که آنها نیز رفتاری ناخوشایند و غیر قابل تصور از خود بروز دهند که مطمئنا باعث ناراحتی خود شما نیز می‌شود. اگر احساس کردید که عصبانی هستید و یا نمی‌توانید جلوی خشونت خود را بگیرید، سعی کنید از آنها برای دقیقه‌ای دور شوید و بعد از این‌که بر اعصاب خود مسلط شدید، دوباره به سمتشان بروید.

– بهتر است با لحنی قاطع و آرام و محکم با او حرف بزنید و این لحن را با معامله، تهدید یا عصبانیت اشتباه نگیرید. هنگامی که به این صورت با کودکتان حرف زدید، کمترین شکی برایش به جا نمی‌ماند که راهی جز اطاعت کردن از شما ندارد، چون آنها خیلی سریع متوجه نارضایتی شما می‌شوند. اگر از سمت خودتان استرس به او وارد کنید، مطمئنا جواب خوبی در این زمینه نخواهید گرفت.

– به آرامی و نرمی و با روشنی کامل برای تو توضیح دهید که چه کار اشتباه و خطایی از او سر زده است، مثل: «اصلا اجازه این را نداری که کسی را بزنی و از تو می‌خوام که هرگز این کار را تکرار نکنی.»

روانشناسی کودک : تایید کارهای کودک یا برخورد قاطع

– حتما مودب باشید و موارد ادبی را رعایت فرمایید. اگر کودکتان در جواب شما بر سرتان داد کشید، شما هرگز با لحن و صدای بلند به او جواب ندهید، زیرا در این صورت هر دوی شما بازنده خواهید بود.

اگر توجه کرده باشید، صحبت کردن با لحن قاطع بسیار موثر است و بهتر است بدانید در بسیاری از مواقع صدای آرام، قاطع و حرکات مطمئن شما برای رساندن پیام به فرزندتان کافی است، چون این اطلاع را به کودک می‌دهد که حواسش جمع باشد و همیشه باید به اندازه حریم خودش جلو بیاید. تایید کارهای کودک

هنگامی که از فرزندتان تعریف و تمجید می‌کنید، تند صدای شما باید کمی بلند، سرشار از لذت و خرسندی، پرهیجان و پرانرژی باشد. حتی در بسیاری از مواقع می‌توانید برایش دست بزنید و گاهی هورا بکشید و او را هیجان‌زده کنید. حتما احساس خود را به زبان بیاورد و بیان کنید: «آفرین عزیزم! خیلی کارت رو خوب انجام دادی، کمک بزرگی به من کردی.»

برخی مواقع کودکتان کارهایی انجام می‌دهند که شما باید صبور باشید و تحمل کنید، البته می‌دانیم که در بسیاری از مواقع خیلی سخت است، ولی برخورد خشونتامیز شما به فرزندتان یاد نمی‌دهد که به چه صورت رفتار خودشان را درست کنند. مثلا اگر با صدای بلند و فریاد به او بگویید: « فورا این‌جا را مرتب کن.» عمل مرتب کردن نه الزام منطقی عملش، بلکه بیشتر شبیه تنبیه به نظرش می‌رسد.

متوجه باشید که به هیچ عنوان سرزنشی از سمت شما سر نزند و به طور ساده و روان به او بفهمانید که آن مورد را که مدنظر است را اصلاح کند و یا تمیز کند. هرگز او را به خاطر اشتباهاتش سرزنش نکنید و بر سرش فریاد نکشید، زیرا بسیاری از مواقع همین اشتباهات ساده هستند که به آنها درس می‌دهد و به تجربیاتشان اضافه می‌کند. مگر می‌شود اشتباهی از سمت آنها سر نزند و ناخودآگاه و به صورت یکباره دچار تجربیات زندگی شوند. هرچند که سن آنها کم است و هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانند، ولی باید کم‌کم شروع کرد و به صورت ملایم و با نرمی به آنها فهماند که هر کاری وقتی دارد و هر وسیله‌ای باید در سر جای خودش قرار گیرد و یا این‌که اگر چیزی روی زمین ریخت، باید به چه صورتی جمع‌آوری شود. پس مطمئنا بسیاری از اشتباهاتی که از سمت کودکتان رخ می‌دهد، باعث می‌شود تجربه‌ای را در ذهن خودش تداعی کند و بعدا با عملکرد بهتری با آن قضیه مواجه شود.مشاوره کودک

گاهی اوقات از این‌که می‌بینید اتاق کودکتان درهم و بهم است و خیلی از هم پاشیده است و شلوغ است، شما را ناراحت می‌کند. به جای این که بگویید: «اتاقت را مرتب کن – وگرنه…!» بگویید «یا الان مرتب کن و یا تا ده دقیقه بعد – انتخاب با خودت است.» پدرها و مادرها در بسیاری از مواقع از تهدیدهای توخالی استفاده می‌کنند، یعنی آنها را تهدید می‌کنند که اگر فلان کار را نکنی، فلان وسیله را از تو می‌گیرد و یا اگر فلان کار را نکنی، فلان چیز را برایت نمی‌خرم که در این صورت تاثیر زیادی روی آنها ندارد. پس در این صورت نتیجه چیست؟ به نظر می‌رسد «نتیجه این نوع برخورد، افزایشکشمکش است که می‌تواند به سرعت زیاد شود.»

از تهدید کردن کودکتان بپرهیزید و هرگز به او اولتیماتوم ندهید. حدالامکان سعی کنید بر روی وجه مثبت قضیه تلاش کنید. می‌توانید به او بگویید: «اگر اسباب بازی‌ها و لباس‌هایت منظم باشد، اتاقت خیلی قشنگ می‌شود.» و با دادن انتخاب محدودی به فرزندانتان در مورد زمان انجام این کار،در واقع از برخورد و درگیری با او پرهیز می‌کنید.

بازدید:۴۳۶۵۲۶

رتبه مقاله درگوگل:4-Stars

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

امتیازدهی به مطلب:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون رای)
Loading...

23 نظر جدید برای روانشناسی کودک :تایید کارهای کودک یا برخورد قاطع

 • راهنما   میگوید:

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 • farzaneh   میگوید:

  سلام وقت بخیر وقتی بچه ۴سال ونیمه حرفمو بد میزنه باید چه عکس العملی نشون دادبعدشم چیکار کنیم بچه حرف گوش کن باشه؟

  • مشاور   میگوید:

   با سلام درمورد این مساله ابتدا باید دید که این حرف کجا گفته شده اگر در محیطی خاص است می تونید برای کودکتون محدودیت هایی اعمال کنید چون مطمئن باشید معنی حرف ها رو ننی دونه منتهی عکس العمل ها ی دیگران بهش می فهمونه که با این حرف ها دیگران ناراحت می شوند و به اصلاخی می تونه کنترلشون کنه .و عذر نی خوام اگر در نحیط منزل هم از کسی می شنود و یا شنیده باید کاملا بی توجه باشید نه عکس العنل متفی نه تعجب به طور کا خنثی باشید و حای نگرانی نیست بعد از مدتی که متوجه می شود در این سن این حرف ها کارایی ندارد خود به خود کم و حذف می شود .در مورد مساله ای که می فرمایید که حرف گوش کن شدن وقتی بجه ها به موقع نیاز به ارامش عاطفه حتی جسمی و تغدیه اونها بر طرف میشه یاد نی گیرندددنیا جای امنی است و اطمینان می یابند که مراقبشون که مادر است اکثرا فرد قابل اعتمادی است و بر همین اساس این کودکان خیلی راحت می پذیرند هر توصیه ای که از جانب یک مادر ارامش بخش و ارضا کننده به اونها بشه .توصیه ها رو گوش می دهنددو هد وقت به مشکلی بر خوردند دوباره مرجع نادر خواهددبود .امیدوارم صحبت های بنده رو متوجه شده باشید و مو فق باشید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • مشاور   میگوید:

  با سلام اصولا بچه ها الگویی از رفتار پدر و مادر را نشان می دهند و این در اکثر مواقع صادق است .اگررفرزند ناخواسته بوده یا هر مساله دیگری بایددبررسی کردضمن اینکه شما و همسرتون باید روابطتتون رو بهبوددببخشید و رفتارها رو اصلاح کنید تا فرزندی که با شما زندگی می کنه بتونه راحت تر مسائل رو مدیریت کنه و خب با این شرایطی که حکم فرماست انتظار اینکه ایشون لجباز نباشه و در ارامش کار کند رو نداشته باشید.ضمن اینکه ارتباط با پدر باید بررسی شود .فرزند شما الگویی از رفتارهای خود شما و همسرتون در جامعه خواهد بود.پس کمی به ایندش بیشتر فکر کنید .موفق باشید

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  دفتر قیطریه:
  ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸
  موفق باشید

 • zoha   میگوید:

  با سلام و وقت به خیر.دختر دو ساله اای دارم که خیلی شیطون و کنجکاو است.دز ضمن اصلا به حرف گپش نمیدهد و در اکصر موارد لجبازی میکند.احدود دو هفته است که وسایلی را که در دست دارد پرتاب میکند.و با اظرافیان تند پ بی ادب برخورد میکند.میزند مو میکشد و گاهی گاز هم میگیزد.من هم نمیتولنم نسبت به کارهایش بی تفاوت باشم و با عصبانیت با اپ رفتار نیکنم.در ضمن دخترم تک فرزند و تک نوه هست و همین باعث شده مورد توجه زیاد خانواده قرار بگیرد و خیلی لوس شده است.لطفل من را زاهنمایی بفرمایید که نحوه رفتار صحیح به چه صورت است.با تشکر

  • مشاور   میگوید:

   با سلام خدارو شکر که شما خودتون با ارزیابی که داشتید متوجه شدید که ایشون به خاطر شرایطی که دارد ممکنه لوس و نازپروده شده باشد .به هر حال هنوز می شود در زمینه تربیتی روند را تغییر داد بهتره بدون تنبیه بعضی رفتارها هر چند سخت تحمل شود ولی اصلا به خو استه های نامعقول تن ندهید چرا که شرایط بدتر می شود حتما با روانشناس کودک مشورتی داشته باشید .باید با اطرافیان درجه یک هم نسبت به این مساله صحبت شود که تلاش نکنند اگر شما در منزل روش درستی را ادامه می دهید با توجه بیش از حد مشکل ایجاد کنند .در ه ر حال جای نگرانی وجود ندارد و امیدوارم به زودی این مسائل حل شود.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • zoha   میگوید:

  باسلام.ممنون از پاسخ شما.یه سوال دیکه داشتم .در مواردی که دخترم بل دیگران برخورد خشن دارد چگونه باید برخورد کرد؟یعنی اصلا بهش نگیم که کارش بد بوده و باید معذرت خواهی منه؟یا هیچ توجهی نشان ندهیم.چون او بیشتر این کارها رو عمدا و به قصد اذیت دیگزان انجام میده و بعدش میگه ناراحت شین یا گریه کنید.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.متشکرم

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه