محبت مادرانه کلید موفقیت آینده فرزندان

تربیت کودک و اهمیت مشاوره

مرکز مشاوره مرکز مشاوره مرکز مشاوره مرکز مشاوره مرکز مشاوره مرکز مشاوره مرکز مشاوره مشاور خانواده خوب مشاور خانواده خوب مشاور خانواده خوب مشاور خانواده خوب مشاور خانواده خوب

مرکز مشاوره خانواده و  مرکز مشاوره ازدواج ارائه دهنده بهترین خدمات مشاوره ای با بهترین مشاوران در ایران

همواره وقتی افراد موفق را در جامعه میبینیم این سوال برای ما پیش میاید که چگونه آنان به این درجه از موفقیت وانگیزه درزندگی رسیده اندکه بعنوان الگو در جامعه حضور داشته و اسمشان زبان زد است. این موفقیت در زندگی می تواند موفقیت مالی  یااجتماعی ویا درسی باشد اما بهر حال آنان درزندگی خود به یک جایگاه والا رسیده اند. در جواب سوال خود همواره جواب هایی را ارئه میدهیم، مانند پشتوانه مالی خوب، همسر خوب، شانس بالا، تلاش و کوشش فراوان خود فرد ویا داشتن آشنا درسازمانها اما هیچ کس به یک نکته ظریف دقت نمیکند که درادامه به آن میپردازیم.

کسانی که دردوران کودکی و جوانی از محبت مادرانه به اندازه برخوردار بودند در بزرگسالی موفقیت زیادی کسب کرده و بهتر میتوانند از پس مشکلات خود بر بیایند. بنابراین بوسیدن در آغوش گرفتن و بیان کلمه دوستت دارم ازسوی مادران میتواند مقاومت روحی و احساس عاطفی قوی وخوبی رادر فرزندان حتی برای آینده بهمراه داشته باشد. محققان آمریکایی با تحقیقات خود برروی خانواده های آمریکایی چه در دروان کودکی و چه دربزرگسالی فرزندانشان در زمینه محبت مادر به فرزند به نتیجه های جلب توجهی دست یافتند

پیوند بین مادر و کودک کلید موفقیت در آینده فرزندان است!

بر اساس نتایج به دست آمده پیوند بین مادران و فرزندان نقش کلیدی داشته وهرچه آن قویتر باشد آنان موفق تر هستند. اما این تحقیقات نشان داده است که این محبت و دوستی باید به اندازه باشد و اگر میزان آن افزایش یابد نتیجه عکس داشته و به نوعی فرزندان را وابسته کرده، اعتماد به نفس آنان را کاهش داده و آنان را فردی خجالتی در جامعه به بار می آورد. اما اگر این محبت به اندازه باشد، فشار روحی بر روی فرزندان را برداشته و آنان را در جامعه افرادی قوی و با اعتماد به نفس کافی به بار می آورد.

کاهش استرس درزندگی بااستفاده از محبت مادرانه.

محققان همچنین به این نکته تاکید داشتند که روابط مادر و فرزند و محبتی که مادر به فرزند ارائه میدهد می تواند اضطراب را در فرزندان کم کرده و آنان را در آینده کمک کند تا با استرس ها و اضطراب های زندگی به خوبی کنار بیایند. اما در این میان هستند مادران و فرزندانی که نمیتوانند با همدیگر ارتباط برقرار کرده و احساسات خود رابه همدیگر منتقل کنند آنوقت این فرزندان هستند که ضربه شدید خورده  همچنین مادران نمی توانند احساسات مادرانه خود را منتقل کنند بهمین منظور وبا هدف کمک به خانواده های ایرانی کانون مشاوران ایران و مرکز مشاوره آماده این هستند با کمک مشاوران خود بشما خانواده های ایرانی کمک کنند.

13 نظر جدید برای محبت مادرانه کلید موفقیت آینده فرزندان

 • هادی   میگوید:

  کتاب جدید دوستِ دوست منتشر شد . دانلود (کلیک کنید)

  لینک دانلود :

  http://khanjay.com/book/dustedust.zip

  از سایت : http://khanjany.com/

  از وبلاگ عرفان زندگی :http://erfan-zendegi.blogfa.com/

  ————————————————————-

  ۴۵- پس بدان که زمین یکسره در ظلم و فساد و شقاوت فرو نرفته است مگر بدلیل

  پایمال کردن حق دوست دوست. یعنی کل این دوزخ روی زمین حاصل عداوت محبوبها

  و معشوقها با انتشار محبت است که محبت را تماماً مصادره به خود نموده و آنرا از

  دیگران بازداشتند. و به همین دلیل خودشان از محبت ساقط شدند و دچار قحطی وجود

  گشتند و آنگاه دست به انتقام زدند بر علیه کانونهای محبت.

  یعنی هم محبت را منع نمودند و هم به اشاعه شقاوت پرداختند : زنان در قبال شوهرانشان،

  فرزندان در قبال والدینشان و نهایتاً شاگردان و مریدان در قبال اساتید و امامانشان و نیز

  برخی از مومنان در قبال پروردگارشان. و این استمرار مکتب ابلیس است.

  قسمتی از کتاب ” دوست دوست ” استاد علی اکبر خانجانی

 • Anonymous   میگوید:

  مادر من اصلأ بلد نیست محبت کنه من که از محبت مادری تا حلال محروم بودم

 • Anonymous   میگوید:

  چه بد …ایشالا خودت مادر میشی به بچه هات محبت میکنی

 • نرگس   میگوید:

  سلام وخسته نباشید پسر۶ساله ای دارم ۲بار با دختر خاله اش که هم سنش میباشد به بهانه دکتر بازی و معلم بازی داخل اتاق تنها اندام تناسلی همدیگر را مشاهده کرده اند که برای بار اول فقط تذکر بهشون دادیم جرات نمیکنیم وقتی همدیگرو میبینن تنهاشون بذاریم واقعا نگران بچه ها هستم و نحوه برخورد با بچه ها رو نمیدونم لطفا راهنمایم کنین با تشکر.

  • Anonymous   میگوید:

   خانم محترم نباید با تذکر کردن اونارو نسبت به این مسایل حساس کنید …
   به هرحال بازی فعالیت جسمی و ذهنی است که هدف‌دار بوده و به صورت فردی و گروهی انجام شود. یکی از این اهداف بازی به رشد شخصیت جنسیت کودکان مربوط می شود که در بازی‌های کودکان سنین ۳ تا ۶ سالگی صورت می‌گیرد…
   دکتربازی مربوط به رشد جنسی کودک است،.معمولاً این بازی در والدین حس خوبی ایجاد نمی‌کند. نگاه بچه‌ها با ما متفاوت است. باید این بازی‌ها را هدایت کنیم تا درست هدایت شوند. در این صورت به رابطه خاصی نمی‌انجامد و تنها کنجکاوی کودک را از بین می‌برد. البته باید مراقب باشیم که بزرگسال در دکتر بازی کودکان نباشد.

   اگر کودک موقع دکتربازی رفتار نامناسبی داشت، از او بخواهید تا لباسش را بپوشد و او را بیرون از منزل ببرید و با او بازی کنید تا حال و هوایش عوض شود.
   گاهی پدر و مادر با رفتارهای نادرست و ممانعت از بازی کودک،‌او را در معرض خطر قرار می‌دهد. این رفتار می‌تواند در کودک کنجکاوی و مقاومت ایجاد کند.

   شما میتونید دراین مورد با مشاوران کودک بیشتر مشورت کنید تا راهکارهای عملی رو در اختیار شما قرار بدهند
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

 • لیلا   میگوید:

  سلام من یه دختر ۱۵ ساله هستم وقتی دیدم ارابش می کنم و همه ی پسرها به من توجه می کنند یا به خواستگارم می آیند بیشتر ترغیب می شوم تا به خودم برسم اما دیگه حالم بهم می خوره وقتی می بینم کسی بهم نگاه می کنه وگاهی اوقات کم مونده بالا بیارم حتی برام خواستگاری اومد که اول خودم دوسش داشتم و مادر و پدرم راضی بودن ولی وقتی به من گف دوست دارم و ابراز علاقه کرد ازش متنفر شدم و ردش کردم اون فامیل ما بود و وقتی من اونو می دیدم خودمو گم می کردم قلبم به تپش می افتاد ولی الان وقتی می بینمش واقعا حالم بهم می خوره .وقتی پسری رو دوس دارم وبعدا می فهمم اونم دوسم داره به خدا ازش متنفر میشم .من مشکلی ندارم که ؟یعنی به نطرتون این چیزا عادیه یا باید پیش یه دکتر برم کمکم کنید

  • ◄Responder►   میگوید:

   نفرت یکی از هیجانات و احساسات است که همه انسان‌ها کمابیش آن را تجربه می‌کنند.

   وقتی انسان در مواجهه با مکان، شیء یا شخصی دچار احساس ناخوشایند می‌شود و این احساس موجب دوری او از آن موقعیت می‌شود، به آن نفرت می‌گویند.

   در مورد ریشه نفرت بین روانشناسان تربیتی و سایر روانشناسان و روانپزشکان اختلاف نظر وجود دارد اما اکثر آنها نفرت را هیجانی می‌دانند که مقابل عشق است.

   اگر در دوران کودکی به ویژه ۲ تا ۳ سالگی عشق و محبت بین مادر و فرزند برقرار نشود، می‌تواند نقطه مقابل آن یعنی نفرت شکل بگیرد.

   مادر موضوع اساسی علاقه کودک است و این علاقه بعد از او نسبت به سایر اعضای خانواده و همسر تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کند.

   تصویربرداری‌های پیشرفته حاکی از تحریک بیش از حد نقاط خاصی از مغز به ویژه هیپوتالاموس و قسمت‌هایی از لب و پیشانی در انسان‌هایی است که دچار نفرت می‌شوند.

   مطالعات بر روی حیوانات نیز این یافته را تأیید می‌کند چرا که تحریک نقاط یاد شده در مغز آن ها موجب احساس نفرت شده است.

   هرچند برخی معقتدند که نفرت همان اجتناب است اما باید گفت تفاوتی میان نفرت و اجتناب وجود دارد.

   عمده‌ترین تفاوت آنها این است که در اجتناب فرد عمداً و با اراده خود از موقعیت خاصی که قبلاً برایش ناخوشایند بوده دوری می‌کند. بنابراین نقش اراده فرد پیش از مواجهه با موقعیت مورد نظر وجود دارد، اما در نفرت زمانی که فرد با موقعیت نفرت‌انگیز مواجه شود دچار علائم خاصی می‌شود.

   این علائم به لحاظ روحی، احساس ترس، عصبانیت، خجالت و فرار از آن موقعیت خاص به شکل ناخودآگاه است.

   همچنین برخی علائم فیزیولوژیکی در سیستم قلب مانند تپش قلب، افزایش ضربان قلب و فشار خون وجود دارد. در مورد نفرت همچنین با علائمی در سیستم تنفسی همراه است. در این حالت فرد دچار احساس تنگی نفس،‌افزایش تعداد تنفس و احساس خستگی مفرط می‌شود.

   به لحاظ گوارشی نیز تهوع، اسهال، دل‌پیچش، خشکی دهان، لرزش ، تعریق و استفراغ به ویژه در کودکان از علائم شایع نفرت است.

   اگر نگوییم علل روانشناسی تنها عامل نفرت است باید بگویم بیشترین نقش را در این هیجان ایجاد می‌کند. اگر انسان همزمان با پدیده خاصی دچار حالت اضطراب و ترس شدید و در پی آن نفرت شود، بر اثر شرطی شدن، در مواجهه مجدد با همان موقعیت دچار اضطراب می‌شود.

   موجود زنده در مواجهه با ترس،‌ به یکی از دو راه جنگ و فرار می‌پردازد. چنانچه استرس بسیار شدید باشد و فرد نتواند از آن فرار کند یا با آن بجنگد، در او احساس تنفر شکل می‌گیرد.

   تنفر در انسانهایی ایجاد می‌شود که به لحاظ شخصیتی منفعل،‌ترسو و درونگرا هستند. مثلاً کودکی که تنهایی را ترجیح می‌دهد، در موقعیتهای مختلف سریع می‌ترسد. این کودکان معمولاً وابستگی افراطی به یکی از افراد خانواده به ویژه مادر دارند.

   این کودکان حتی وقتی در موقعیت‌هایی که به لحاظ استرس متوسط هستند قرار می‌گیرند دچار نفرت می‌شوند.

   برخی مسائل از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز موجب احساس نفرت در افراد جامعه می شود. همچنین از نظر اجتماعی ممکن است دیدن یک سوسک توسط خانمی موجب ایجاد نفرت در او شود.

   گاهی نفرت در زندگی لازم است اما اگر تا حدی باشد که فرد قادر به کنترل آن نباشد آن وقت مشکل‌زا می‌شود.

   انسان طبیعی باید بتواند با روش‌های مقابله‌ای بر اضطرابش غلبه کند. نفرت در موارد غیر عادی که بر جسم، روابط اجتماعی بین فردی و ذهن فرد تأثیر می‌گذارد.

   نفرت‌هایی که گاهی بین همسران و همچنین والدین و فرزندان ایجاد می‌شود ناشی از سوءتفاهمات است که باید توسط فرد شناسایی شده و سپس با کمک سایر اعضای خانواده و بعد مشاور و روانپزشک برطرف شود.

   بهترین راه درمان این گونه سوءتفاهمات داشتن جلسات متوالی و طولانی برای حل مشکلات است.

   اختلاف بین عروس و خانواده همسر نمونه‌ای از این سوءتفاهمات است که موجب حسادت‌ می شود. دلیل این حسادت عدم دانستن جایگاه افراد است. مثلاً عروس انتظار دارد همسرش همه محبت خود را متوجه او کند. البته نمی‌توان گفت که همه این حالات موجب نفرت می‌شود اما در صورتی که علائم ذکر شده را داشته باشد نفرت است.

   برخی روانشناسان از نفرت به عنوان درمانی برای برخی اختلالات روانشناختی مانند سوءمصرف مواد و الکل استفاده می‌کنند. در این حالت با تزریق آمپول به فردی که مواد مصرف کرده موجب نفرت او نسبت به مواد مخدر می‌شوند.

   نفرت گاهی به عنوان یک علامت است. مثلاً در افسردگی فرد از خودش نفرت پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند موجب خودکشی او شود.

   در برخی اختلالات روانی مانند جنون جوانی،‌ فرد دچار سوءظن نسبت به اطرافیانش می‌شود که این موضوع می تواند نفرت و صدمه زدن به آنها را در پی داشته باشد.

   اگر نفرت شدید و با سایر علائم اختلالات روانپزشکی همراه باشد، باید فرد را به روانپزشک ارجاع داد تا تحت درمان قرار گیرد.

   نفرت هیجانی است که باید آن را شناسایی کرده، نسبت به رفع آن اقدام کنیم. آموزش روش‌های تطابق یکی از راهکارهای درمان نفرت است.
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲

   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

 • مریم   میگوید:

  سلام روز بخیر
  من پسری ۸ ساله و دختری ۱۳ساله دارم که در حین بازی با گوشی متوجه شدم که اونها متوجه چندتا عکس و فیلم مبتذل شدندواونها را دیدن.
  من خیلی نگران ام و نمیدونم این اتفاق برای چندمین باره که تکرار میشه.وقتی متوجه شدم انهارودعوا کردم ممکنه این فیلم ها روشون تاثیر بگذاره و اینده اونهارا به خطر بندازه چجوری با اونها رفتار کنم که حساس تر نشن؟ بیش از اندازه به گوشی و تبلت و..وابسته شدن لطفا کمکم کنید.

  • راهنما   میگوید:

   فقط ذهنشون رو منحرف کنید و سعی کنید عکسارو پاک کنید تا در برخورد دوباره نتونن بازیابی کنن
   به هر حال شما باید بیشتر رعایت کنید چون تربیت فرزندان انعکاس رفتار ما بزرگترهاست
   و این کار با دعوا درست نمیشه با مراقب و اهمیت درست پیش میره
   پس نگران نباشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
   دفتر سعادت آباد:
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
   دفتر شریعتی:
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

 • مریم   میگوید:

  خیلی ممنون.
  فقط چجوری ذهنشون رو منحرف کنم؟

  • راهنما   میگوید:

   قرار نیست کار خاصی انجام بدید
   همون موقع که این اتفاق افتاد باید موضوع رو منحرف میکردید نباید با دعوا اونو توی ذهن کودک ماندگار کرد
   فقط باید بیشتر مواظب چنین وسایلی بود … چون در صورت تکرار به هر حال روی ضمیرناخوداگاه کودک تاثیرخواهد گذاشت

   • مریم   میگوید:

    ممنون لطف کردین

 • مریم   میگوید:

  ببخشید ی سوال دیگه پسرم از لحاظ اخلاقی خوبه ونماز هم میخونه ولی دخترم اخلاقش خیلی تندشده وشدیدا هم زود رنج برا هر چیز کوچیک ناراحت میشه نمازش رودرس نمیخونه واروم اروم نمازش داره ترک میشه وازلحاظ ذهنی خیلی باهوشه اما امسال اصلا به کتابهش توجه نداره قراره دوماه دیگه ازمون تیز هوشان بده براش هر چی خواسته تهیه کردیم ولی اصلا نمیخونه اون امسال به بلوغ رسیده ممکنه دلیل رفتار هاش همین باشه؟
  لطفا راهنماییم کنید چجوری باهاش رفتار کنیم تشکر.

سوالات شما:

کانال تلگرام

مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه