مرکز مشاوره ژنتیک

مرکز مشاوره ژنتیک

همه پدر و مادر ها و همه دختران و پسران دم بخت آرزو دارند تا زندگی بی دغدغه و آرامی را در کنار همسر و فرزندان خود تجربه کنند، مشکلات عمده ای ممکن است برای آنها در راه ازدواج پیش آید. یکی از مسائلی که میتوان به آن اشاره کرد بحث ژنتیک است. گروهی از افراد ممکن است بیماری های خاصی داشته باشند و ممکن است این بیماری ها در آینده ای نه چندان دور به فرزندان آنها منتقل شود. برای رهایی از این نگرانی ها و رسیدن به خیالی آسوده میتوانید به مرکز مشاوره ژنتیک  مراجعه فرمایید تا همکاران ما شما را در آدرس مراکز مشاوره ژنتیک و مشاوره ژنتیک در این راه همراهی و راهنمایی کنند.

مرکز مشاوره آنلاین مرکز مشاوره آنلاین مرکز مشاوره آنلاین مرکز مشاوره آنلاین

قبل از آزمایش ژنتیک حتما با انجام مشاوره از انتخاب خود مطمئن شوید، ازدواج هندوانه دربسته نیست

صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

330 نظر جدید برای مرکز مشاوره ژنتیک

 • الهه   میگوید:

  سلام من قصد بارداری دارم پسر خواهرم تک کلیه ای بدنیا اومد و از طرفی من جاری خواهرمم میشم . ایا این نقص زنتیکی است و من هم باید زیر نطر باردار بشم

  • مشاور   میگوید:

   با سلام باید دید در خانواده شما این مساله وجود داشته یا دارد یا در خانواده همسرتون و این مهم است و اینکه اگر فرضا برای کودکی به دلایلی این اتفاق افتاده دال بر ایجاد مشکل برای شما نیست چون همیشه مساله ژنتیک نیست بلکه خوردن دارو در دوران بارداری بی توجهی به تغذیه و یک سری مسائل ناهنجاری هایی ایجاد می کند اگر خواهر شما پیگیر شدند و دکتر دلیل رو ژن مطرح کرده حتما باید قبل از بارداری مشاوره ژنتیک شوید تا مطمئن باشید فرزند سالم متولد خواهد شد .موفق باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

 • golgoli   میگوید:

  سلام نوه دایی پدرم اوتیسم داره هیچ کی هم در فامیل تا به حال هیچ بیماری ای به این صورت نداشته آیا ممکن است فرزند من هم بگبره؟

  • راهنما   میگوید:

   اوتیسم یکی از اختلالات تکامل عصبی است که به صورت اختلال در کلام و ارتباط اجتماعی کودک دیده می‌شود.

   اوتیسم یک ناهنجاری نورولوژیکی است که در گذشته با عقب ماندگی ذهنی و مشکل تکلم رفتاری اشتباه گرفته می‌شد.

   بهترین سن آشکارشدن علائم این بیماری را قبل از سه سالگی است و متخصص مغز و اعصاب کودک می‌تواند قبل از سه سالگی با معاینات دقیق، اوتیسم را تشخیص داده و کودک را در دسته‌بندی‌های اوتیسم طبقه‌بندی کند.
   علت بیماری اوتیسم را ناشی از اختلال در فرآوری اطلاعات در مغز و‌ ارتباط گیرنده‌های عصبی است و در گذشته این‌گونه بیان می‌شد که اوتیسم منشأ ژنتیک ندارد، اما امروزه مشخص شده که حداقل ۱۸ درصد علت ابتلا به اوتیسم به دلیل اختلالات نهفته کروموزومی است.

 • فاطمه   میگوید:

  سلام من ناشنوام یه پسر ناسنوااومد خواستگاریم میترسم ببچه چیزی میشه ایا بچه سال میشه یا ناشنوا

  • راهنما   میگوید:

   اگر پدر یا مادری دچار ناشنوایی ژنتیکی باشند بسته به این که ژن عامل این اختلال در آنها غالب یا مغلوب باشد، فرزندشان نیز حتی با وجود ناشنوایی یکی از والدین، با این نارسایی به دنیا خواهد آمد.
   تصویر نقش ژنتیک در اختلالات شنوایی جنین
   این طور نیست که اختلالات شنوایی همیشه زمینه ژنتیکی داشته باشد، بلکه در بسیاری موارد از بیماری‌ها یا عوارضی ناشی می‌شود که برای مادر طی بارداری رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که اختلالات شنوایی اگر ساختاری و ناشی از بدشکلی یا نقایصی در شکل‌ظاهری گوش باشد حتی پیش از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است، اما مشکل ناشنوایی یا اختلالات شنوایی مادرزادی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که به نقایص عملکردی گوش باز می‌گردد و حتی در ماه‌های پس از تولد نیز قابل شناسایی نیست، بلکه با افزایش سن کودک بروز پیدا می‌کند، اما چه عواملی منجر به بروز اختلالات شنوایی مادرزادی می‌شود؟

   عوامل متعددی در بروز کم شنوایی مادرزادی نقش دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی ـ بویژه در سه ماهه اول بارداری ـ مصرف داروهای مسمومیت‌زا برای گوش در ماه‌های اول بارداری، سابقه خانوادگی کم‌شنوایی، ازدواج فامیلی از نوع اول مانند پسرخاله، دختر‌خاله و تولد زودرس اشاره کرد.

   در حین تولد نوزاد نیز بروز مشکلاتی مانند دیر به دنیا آمدن، بروز کمبود اکسیژن یا خفگی، بیلی‌روبین بالای خون (بیلی‌روبین نوعی ترکیب صفراوی بوده که بالا رفتن آن نشانه بروز زردی در نوزاد است)، بویژه در موارد نیاز به تعویض خون و برخی عفونت‌های بیمارستانی در ایجاد کم‌شنوایی نقش دارند.

   پنج عفونت مادرزادی شناخته‌شده که ابتلا به آنها در حین بارداری با احتمال بروز نقایص حسی از جمله مشکلات شنوایی و بینایی همراه است شامل توکسوپلاسموز (بیماری انگلی که معمولا از طریق استفاده از گوشت خام یا نیمه‌خام و شیر غیرپاستوریزه منتقل می‌شود)، سرخجه، سیتومگالوویروس (مهم‌ترین عفونت داخل رحمی در خانم‌هاست که در صورت ابتلای باردار از طریق خون مادر به جنین منتقل می‌شود) و زونا می‌شود. ابتلا به این بیماری‌ها، بویژه در سه ماهه اول بارداری به بروز نقایص حرکتی و حسی از جمله اختلالات شنوایی می‌انجامد.
   اختلالات شنوایی در دوران جنینی قابل تشخیص نیست؟

   در صورتی که یکی از والدین، مبتلا به کم‌شنوایی ارثی (به واسطه ژن کم شنوایی از نوع غالب) باشد، آن را به نیمی از فرزندان خود نیز انتقال می‌دهد. در حالی که در انواع کم‌شنوایی ژنتیکی از نوع مغلوب، وجود ژن کم شنوایی در هر دو والد لازم است.

   امکان بررسی اختلالات شنوایی مادرزادی در دوران بارداری از طریق سونوگرافی : ساختار گوش و حس شنوایی از جمله اعضایی در بدن بوده که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است. این رشد و تکامل پس از تولد نیز ادامه دارد که لازمه آن، خوب شنیدن و خوب گوش دادن است. به طوری که روند تکاملی مناطق مرتبط با شنوایی در ساقه مغز تا سه سالگی و در قشر مغز تا شانزده سالگی ادامه دارد.

   اگر بدشکلی یا نقایص مادرزادی در شکل ظاهری اجزای گوش وجود داشته باشد، ممکن است بتوان در ماه‌های آخر بارداری با سونوگرافی آنها را ردیابی کرد، اما وقتی اجزای تشکیل‌دهنده گوش و راه‌های عصبی از نظر شکل ظاهری و ساختاری مشکلی ندارد، سونوگرافی و ابزار دیگری در دسترس نیست که بتوان این مشکلات را قبل از تولد و حتی ماه‌های پس از تولد، تشخیص داد و شناسایی اختلالات شنوایی فقط با افزایش سن نوزاد و مشاهده رفتارهای شنوایی کودک در مقایسه با نوزادان طبیعی ممکن است.

   بی‌شک مراقبت مادران باردار از خود برای مبتلانشدن به بیماری‌هایی که با کم شنوایی و مشکلات حسی ـ حرکتی همراه است، استفاده نکردن از خانواده دارویی مایسین‌ها مانند جنتامایسین و کانامایسین که برای گوش مسمومیت‌زاست، دوری از محیط‌هایی با سر و صدای بسیار بلند و آزاردهنده، پرهیز از استرس و نگرانی و خودداری از ازدواج‌های فامیلی از نکات مهم پیشگیری محسوب می‌شود.

   کم‌شنوایی‌های مادرزادی معمولا از نوع حسی ـ عصبی است؛ یعنی معمولا حلزون گوش داخلی و اعصاب شنوایی را درگیر می‌کند. اکنون برای این نوع مشکلات شنوایی، درمان دارویی یا جراحی موثری وجود ندارد. در این گونه موارد، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون (در کم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق) و شرکت در جلسات طولانی‌مدت توانبخشی و آموزش مهارت‌های شنوایی و گفتار می‌تواند کودک را به جامعه عادی برگرداند و شرایط یک زندگی مستقل را برای وی فراهم کند.
   به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام کم‌شنوایی (قبل از سه ماهگی) و استفاده مفید و بموقع از سمعک و بهره‌گیری از برنامه‌های توانبخشی شنوایی و گفتار تا قبل از شش ماهگی در درمان و کنترل عوارض پیچیده‌تر اختلالات شنوایی در کودک بسیار موثر است.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   امروزه با وجود مشاوره زنتیکی که وجود دارد خیر مشکلی نیست و قبل از بارداری مشخص می شود.و بهتره قبل از اقدام به بارداری حتما به مشاوره پزشکی بروید و مساله را پیگیری کنید و در نهایت مشکلی وجود نخواهد داشت البته علت نابینایی همسر شما هم اهمیت دارد اگر مساله ژنتیکی باشد و در خانواده همسرتون باشه ممکنه مشکل ایجاد کند باز نظر متخصص اهمیت دارد .

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • شاهرخ   میگوید:

  سلام.من یه آقا هستم که خواهر ۴۵ سالم دچار دیستروفیه خفیفه.مشکل حادی نداره و حتی رانندگی هم میکنه ولی در ظاهرش اثر گذاشته.پدر و مادرم فامیل بودند ولی من و همسرم فامیل نیستم.من ظاهرا نشانه ای از این بیماری رو ندارم میخوام بدونم اگه بخوام بچه دار بشم چقدر احتمال انتقال این بیماری به فرزندم وجود داره و آیا اصولا یه مرد تا چه حد میتونه ناقل این بیماری باشه؟

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   اصولا زن مردها ژن غالب است در انتقال بیماری ها ولی باید بدونید که قبل از اقدام برای فرزند باید با پزشک متخصص در مورد درصد زن و …مشورت داشته باشید البته امروزه علم پزشکی پیشرفت کرده است و در دوران بارداری هم با سونوگرافی سه بعدی اگر مساله ای مشاهده شود اقدام به سقط جنین می کنند و جای نگرانی وجود ندارد .
   موفق باشید

 • مارال   میگوید:

  سلام من ۳۱ سالمه و شاغل و کارمند از نظر مالی مشکلی برای مستقل زندگی کردن ندارم چطور این موضوع رو با خانوادم درمیان بزارم واقعا دیگه واسم سخته با خانوادم زندگی کنم حوصله کسی رو ندارم قصد ازدواج هم ندارم چکار کنم خانوادم راضی بشن جدا زندگی کنم چون تمام ناراحتی من در این هست که تمام استقلال ام رو گرفتن راحت نیستم از زندگی لذت نمیبرم خستم کردن من عاشق پسری هستم که اون قصد ازدواج با من را ندارد و نمیتونم به پسرای دیگه هم فکر کنم از کسی خوشم نمیاد کلا ادمی بودم که همیشه تنها بودم چه در خانه چه دانشگاه و همینطور محل کار با کسی حرف نمیزنم واسم مهم نیست تنها چیزی که ازارم میده این زندگی کردن با خانوادم است در حال حاضر فقط خودم و داداشم و پدر مادرم توی خونه زندگی میکنیم بقیه ازدواج کردن چکار کنم با این درخواست من موافقت کنند کمکم کنید

  • راهنما   میگوید:

   اگر چنین احساسی به ایشون دارید و کسی هست که میتونید بهش اعتماد کنید
   خواسته خودتون رو با فردی قابل اعتماد مطرح کنید تا واسطه بشه که بهترین فرد مادر شماست
   و یا مستقیما نظر خودتونو با خود پسر مطرح کنید یا قبول میکنه یا در نهایت جواب منفی خواهد داد که در هر صورت شما تلاش خودتونو برای بدست اوردن فردی که دوستش داشتید انجام دادید

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   شما سبک زندگیتون اشتباه است و قبل از مستقل شدن و جلب رضایت خانواده باید در رفتار و نوع نگاه به زندگیتون تجدید نظر کنید درسته شما احتیاج مالی ندارید و می توانید مستقل زندگی کنید ولی تنهایی برای یک دختر در شرایط جامعه ما درد سر ساز خواهد شد و بهتر است حمایت خانواده را داشته باشید .ممکن است اکنون به خاطر عشق یک طرفه نیازی به ازدوا نبینید ولی قطعا چند سال بعد از اینکه به خاطر فردی که عاشقش بودید مورد ها و فرصت ها را ازدست دادید ناراحت خواهید شد گاهی فرصت ها جبران نمی شوند .هر فردی به داشتن همراه نیاز دارد بهتر است کمی زاویه دید به دنیارا تغییر دهید و به موردهایی فکر کنید که شما را دوست دارند و حاضرند برای خوشبختی شما هر کاری انجام دهند .به هر حال زندگی سختی هایی دارد و البته اتفاقاتی که باید به شکل تجربه به انها نگاه کرد.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشی

 • مشاور   میگوید:

  با سلام دوست عزیز با توجه به شرایط خواهر شوهر و ازدواج فامیلی و فرزند دارای معلولیت حرکتی در اقدام نزدیک خب احتمال خطر را برای شما افزایش می دهد و شاید بهتر بود قبل از از ازدواج مشاوره ژنتیک تشریف می بردید البته چون فرزندی ندارید اکنون هم دیر نشده و بهتر است به موسسات مشاوره ژنتیک بیمارستان های دولتی بدوید اگر در پرداخت هزینه ها مشکل دارید دد مراکز دولتی تحت پوشش بیمه این مساله را تا حدی قرار می دهند و فکر می کنم این می تواند برای شما کمک کننده باشد .امیدوارم فرزند سالمی داشته اشید و خوشبخت باشید

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
  موفق باشید

سوالات شما:

کانال تلگرام

مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه