مشاوره اینترنتی: مواد مخدر و نوجوانان

مشاوره اینترنتی: مواد مخدر و نوجوانان

اکثر والدین شب‌ها خواب آرام ندارند، زیرا علاوه بر ترس و نگرانی‌های ناشی از رانندگی، مشروبات الکلی، سیگار، انحرافات جنسی؛ امروزه مواد مخدر نیز قربانیان جدیدی می‌جوید. در قدیم این مواد در محله‌های کثیف یافت می‌شد. اما امروز مواد مخدر به شکلی جدی و به میزان فراوان در کوچه‌ها یافت می‌شود. جایز نیست که والدین بیش از این نسبت به مواد مخدر بی‌اعتنا باشند. زمانی که خطر پشت در خانه شماست نادیده انگاشتن آن خطاست.

مشاوره اینترنتی فوری در زمان مصرف مواد مخدر

مواد مخدر مغز و اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. میلیون‌ها جوان آن را تجربه می‌کنند، بسیاری از آن‌ها فقط برای یک الی دو بار و بعد آن را رها می‌نمایند. بقیه ادامه می‌دهند و معتاد می‌شوند. قبل از آن به وضع ناگوار خویش آگاه شوند، خود را به یکی از مواد شیمیایی معتاد می‌بینند و این مواد بخشی از زندگی آن‌ها می‌شود. بعضی از نوجوانان مواد را به عنوان تفنن مصرف می‌کنند. آن‌ها مواد را استنشاق می‌کنند، دود آن را می‌بلعند، قرص می­خورند و هروئین تزریق می‌کنند.

برای داشتن احساسی برتر دست به هر کاری می‌زنند. نسبت به مخاطرات کور هستند و نسبت به هشدارها کر، و طوری رفتار می‌کنند که گویی چیزی برای از دست دادن ندارند. با مطرح نمودن سؤالات فلسفی اعمال مخاطره‌آمیز خود را توجیه می‌کنند. نوجوانی می‌گفت نسل جوان می‌داند که امروز اگر دکمه‌ای اشتباها فشرده شود دنیا نابود خواهد شد چرا ما برای فردا زندگی کنیم، فردایی وجود ندارد و باید امروز را خوش بود.مشاوره تلفنی

بعضی از جوانان آن‌چنان نسبت به مواد مصرف مواد مخدر بی‌مبالاتند که دیگران نسبت به سیگار. یک نوجوان در روزنامه نیویورک ‌تایمز نوشته بود: به عنوان یک دانشجوی ۱۹ ساله، احتمال دارد که در جنگی کشته شوم، به عنوان یک شهرنشین ممکن است در یک آشوب و درگیری کشته شوم. ممکن است توسط دیوانه‌ای مسلح به قتل برسم. یا در یک قتل عام هسته‌ای نابود شوم. آیا باز هم انجمن سرطان شناسی آمریکا از من به‌طور جدی خواهد خاست که نسبت به خطرات سیگار نگران باشم؟

ماری جووانا

تا زمانی که تحقیقاتی در مورد مخاطرات ماری جووانا صورت نگرفته بود جوانان به آسانی می‌پذیرفتند که ماری جووانا مثل نوعی کوکتل است که گیجی و خماری به همراه نمی‌آورد، اعتیاد زا نیست و مقدار مصرفی را نباید به تدریج زیاد نمود. در گذشته دانشمندان قادر نبودند تاثیر مقدار مصرفی ماری جووانا را در افراد بررسی کنند چون‌که اجزای ترکیبی آن را نمی‌توانستند در آزمایشگاه به عمل آورند. اخیرا این مواد در آزمایشگاه تهیه می‌شود.

در یک مطالعه در مرکز تحقیقاتی اعتیاد، به هر فرد سیگاری داده شد که در هر کدام میزان متفاوتی مواد مخدر وجود داشت. وقتی میزان مواد در سیگار سبک بود قدرت تشخیص زمان و مکان برای مصرف‌کننده از بین می‌رفت. در افرادی که مواد مصرفی بیشتر بود عکس‌العمل‌های عصبی شدید مشاهده می‌شد به نوجوانان باید اطلاعاتی درست و صادقانه داده شود. آنها از مبالغه‌های عصبی ما نمی‌ترسند. تجربه می‌کنند و می‌بینند که از یک سیگار کسی دیوانه نمی‌شود.

علائم استعمال

والدین غالبا خیلی بیشتر از آنچه حس می‌کنند باور دارند که فرزندشان معتاد شده است. آن‌ها علائم زیادی را می‌بینند، اما نادیده می‌گیرند، به این امید که مسئله‌ای نیست، اما باید علائم گویا توجه نمود:

– ناپدیدشدن نسخه‌ها از جعبه داروها

– وجود قرص‌ها و کپسول‌هایی بدون مارک در میان مسائل شخصی نوجوان

– میزان قابل توجهی چسب و تیوپهایی که چسب از آن‌ها بیرون آمده

– بویی مخصوص از دهان و لب‌هایش

– علائم گیجی، بدون آن که بوی الکل از او به مشام برسد

– شیشه‌های شربت سرفه که محتوی مواد دیگریست

– عینک آفتابی، پیراهن‌های آستین بلند که آستین آن‌ها در اوقات گیج پاره شده است

– سرنگ و سوزنهایی که علائم تزریق هروئین بر آن‌ها پیداست

– خواهش‌های مکرر او برای قرض نمودن پول بدون هیچ توضیحی

– ناپدیدشدن پس اندازها، دوربین، رادیو و جواهرات

– بی‌علاقگی و خواب‌آلودگی در رفتار

هروئین

کسانی که در استعمال هروئین مبتدی هستند، معمولا با استشمام مواد راضی می‌شوند. پیشرفته‌ها او را زیر پوست تزریق می‌کنند و پیشرفته­ ترها در رگ. احتیاج به هروئین روزبه‌روز افزایش می‌یابد و یکی دو ساعت تاخیر در استعمال موجب انقباض عضله، حالت تهوع و عرق شدید می‌گردد. این حالات تنها با استعمال میزان بیشتری از هروئین برطرف می‌شود. معتاد خواسته‌اش شدید و بی‌امان است. او زندانی اعتیاد خویش است. وجودش بستگی به دریافت مواد دارد. دیگر عواملی که خوشنودی و رضایت وی را موجب می‌شود یعنی دوستان، فامیل برای او معنایی ندارد.

او حاضر است برای به دست آوردن آن احساس به‌خصوص زندگی‌اش را بدهد. معتادین به هروئین با ترس و نگرانی زندگی می‌کنند. برای پیدا کردن میزان بیشتری از مواد حاضرند همه چیزشان را بدهند. میزان مواد اعتیادزا به هروئین تصادفا به گونه ایست که فرد معتادی که در تنگنا قرار گرفته است، قادر نیست آن را قطع و یا ترک نماید. بالا بردن میزان مصرف یکی از دلایل مرگ‌ومیر در بین جوانان معتاد است. هر فرد معتاد می‌داند که آخرین مصرف او ممکن است مرگش را در پی داشته باشد. عفونت یک از عوامل مرگ‌زاست.

معتادین اصول ابتدایی بهداشت را رعایت نمی‌کنند. آن‌ها از سرنگها و سوزنهای مشترک استفاده می‌کنند. نتیجه این کار عفونت پوستی و خونریزی است. اعتیاد عملی پرهزینه است. برای ادامه آن باید متوسل به اعمال بی قانونی ‌شد. پسران به اعمال خلاف و دختران به انحراف کشیده می‌شوند. بیشتر معتادین از اجتماع دور افتاده‌اند. وقت و نیروی آن‌ها برای کسب پول و دریافت مواد تحلیل می‌رود. فعالیت‌های غیر قانونی آن‌ها را از اجتماع طرد می‌کند و به دست آوردن مواد آن‌ها را به سمت انحراف سوق می‌دهد. اعتیاد به مواد مخدر معمایی است برای والدین.

چون از سیگار خطرناک‌تر و از الکل تحذیرکننده‌تر است. معتادین به مواد مخدر وسیله‌ای هستند در دست سردمداران این مواد. تست‌های روان‌شناسی برای ما روشن نمی‌کند که چه افرادی معتاد خواهند شد. هنوز مشخص نیست که چه چیزی فرد را برای اعتیاد مستعد می‌سازد و چه چیزی او را در این کار پیشرفت می‌دهد و چه چیزی او را از این کار منع می کند.

حقایق متضاد با افسانه

ذهنیت عمومی نسبت به مصرف‌کنندگان مواد با اطلاعات غلط مخدوش شده است. معتادین مثل افراد خطرناک، دائم الخمر و شهوت‌پرست تصویر ‌شده‌اند. حقیقت امر چنین نیست. معتادین بیشتر ربوده می‌شوند تا بربایند. مورد تجاوز قرار می‌گیرند تا متجاوز باشند. مواد مخدر قوای جنسی را کاهش می‌دهد. حتی بعضی داروهای مقوی میل جنسی را زیاد می‌کند، اما قدرت آن را کم می سازد.

تغییرات سودمند در زندگی و محیط معتادین جوان، غالبا آن‌ها را با میل درونی به ترک اعتیاد وامی‌دارد. اخیرا پیشرفت‌هایی اساسی در زمینه معالجه معتادین به هروئین صورت گرفته است. متادن، ترکیبی مصنوعی از داروهای مخدر است که توسط سیاهان برای خوش آهنگ شدن صدا مصرف می‌شود. معتادین پس از مصرف متادن دیگر به هروئین اعتیاد نمی‌یابند.

فارغ از نیاز به هروئین آن‌ها یک پله به سمت ترک اعتیاد جلو رفته‌اند. یک پیشرفت دیگر در جنگ علیه اعتیاد کشف «سایکلا زسین» می‌داشت، که از بین برنده دردهای شدید است. این دارو ضد اعتیاد است و از بیشتر شدن میزان مصرفی دارو جلوگیری می‌کند. دانشمندان کشف این ماده را گامی دیگر برای یافتن دارویی جهت جلوگیری از اعتیاد فیزیکی می‌دانند.

لحظه درک حقیقت فرزند معتاد

کشف این حقیقت تلخ که فرزندمان معتاد شده بسیار تکان‌دهنده است. در لحظه شوک و عصبانیت ممکن است دست به اعمال خشنی بزنیم یا با دل رحمی و اغماض رفتار کنیم، و البته هیچ یک برخورد صحیحی نیست.

وقتی آقای الف دریافت که پسر ۱۵ ساله‌اش به هروئین معتاد است، خشمگین شد، او را به تختخواب زنجیر کرد و برای سه روز زندانی­اش کرد. این روش غلط برای همیشه ارتباط میان پدر و پسر را از بین برد.

خانم ب که زنی بیوه بود، دریافت که پسر ۱۶ ساله‌اش به هروئین معتاد شده است و در مورد جنایتی مشکوک مورد سوءظن پلیس است. مادر به قدری دل‌شکسته و پریشان شد که بلافاصله قروض او را پرداخت. وسایلی را که از خانه ربوده شده بود جایگزین ساخت. به این ترتیب مادر به طور غیرمستقیم پسر را به ادامه این راه ترغیب کرد. ترس و دلسوزی مادر موجب ادامه اعتیاد در فرزند شد.

به عکس آقای سین هنگامی که به اعتیاد پسرش پی برد، با واقعیت روبه‌رو شد. پدر از او نه سؤالی کرد و نه توضیحی خواست. به او فرصت نداد که عذر و بهانه جور کند. به او گفت: من به رنج و عذابی که تو باید بیشتر از روز قبل متحمل شوی فکر می‌کنم. با حیله و نیرنگ پول درآوردن، مواد به دست آوردن، دروغ و دزدی و یک زندگی همراه با ترس و وحشت. بیشتر از این لازم به گفتن نیست.

تو به کمک خودت نیازمندی، خودت به خودت کمک کن. تحت دستورات یک پزشک رژیم غذایی و معالجه روانی او آغاز شد. در طول معالجه پدر و مادر همراه او بودند. آن‌ها با همیاری وی به او کمک کردند تا آنکه اعتمادبه‌نفس به او بازگشت و وارد اجتماع شد.

یک جوان معتاد قدرت زیادی برای جلب ترحم ما دارد، ولی با این وجود ترحم باید نادیده گرفته شود. آنچه که او نیازمند است قدرت ماست نه حمایت ما از ضعف او. برخورد صادقانه یک ضرورت است.

در زمانی که صحبت از حقایق در میان است بهتر این است که از دزدی‌ها و قانون‌شکنی­هایش سخنی به میان نیاوریم. ما باید از حال و آینده سخن بگوییم. به زبانی ساده به او تفهیم می‌کنیم که خانه جایی برای ادامه اعمال او نیست. آنچه محلی برای نقض قانون نیست. به قانون‌شکنان پناه داده نمی‌شود. نتیجه واضح است: من نمی‌توانم در خانه بمانم و به اعتیادم ادامه دهم.

معالجه اعتیاد با شیوه‌ای جدید

برای معالجه باید به افرادی که در انستیتوهایی که به همین منظور ایجاد شده است مراجعه نمود. والدین باید خود را برای این آزمایش سخت آماده سازند. ممکن است از آن‌ها خواسته شود که در مدت بستری شدن فرزندشان با او هیچ ارتباطی نداشته باشند. ممکن است از آن‌ها بخواهند که نامه‌ای برای او ننویسند و تلفنی هم نشود. نامه‌های سربسته برگشت داده می‌شود و تلفن‌هایشان بدون پاسخ می‌ماند. اگر جوان نقض قانون کرد او را از رفتن منع نمی‌کنند. به او خواهند گفت: برگرد. دلیلی ندارد که اینجا بمانی. هدف اصلی این است که معیارهای فکری جوان معتاد را تغییر داد.

پیشگیری از مواد مخدر

راهی که یک فرد معتاد در پیش گرفته است تنها از طریق پیشگیری قابل بازگشت است. گروه خدمات به معتادین برنامه‌هایی در زمینه‌های مختلف دارند که برای تغییر شرایط اجتماع در جهت کمک به معتادین فعالیت می‌کنند. اعضای دیگر این گروه والدین و بستگان فرد معتاد هستند. والدین در ملاقات‌های هفتگی شیوه یاری رساندن به دختر یا پسرشان را می‌آموزند. دیگر اعضای این گروه شهروندان دلسوزی هستند که می‌خواهند عوامل و شرایطی را که تخم اعتیاد را پرورش می‌دهد نابود کنند. گروه خدمات به معتادین در جهت دیگری نیز به جوان بیمار کمک می‌کنند. وقتی که جوان پس از ترک اعتیاد هنوز از اجتماع گریزان است این سرویس به او یاری می‌دهد تا رفتارش را تغییر دهد و ذهنیت خود را تقویت نماید.

جاده سلامتی در سن بلوغ

راهی که به سلامتی و بلوغ منتهی می‌شود راهی بس دشوار است. مواد مخدر به غلط و در زمانی کوتاه احساسی را به معتاد منتقل می‌سازد که دیگران برای به دست آوردن آن یک عمر زحمت می‌کشند: امنیت، قدرت و شادی. حال او باید بدون لذت‌ها و خوشی‌های زودگذر و فانی با زندگی واقعی مواجه شود. او باید هیجانات را تحمل کند.

در جایی که آمپول و قرص‌های سحرآمیز با اغواگری در دسترس اوست، باید در مقابل وسوسه نفس مقاومت نماید. اگر فرد معتاد نخواهد این مشکل را حل کند اعتیاد به صورت یک مشکل حل‌ناشدنی باقی خواهد ماند. گذار از مرحله کودکی به مرحله رشد و بلوغ مستلزم داشتن مسئولیت و تعقل است. این گذار تا ابد افزایش توانایی‌های ما را طلب می‌کند. توانایی برای تحمل نگرانی‌ها، بر خود هموار نمودن فشارها، با شک و تردیدها مبارزه کردن، با کشمکش‌ها ساختن و با نقصان‌های زندگی کنار آمدن.

بیشتر نوجوانان مصمم‌اند که بر این سختی‌ها فائق شوند. اما برخی دیگر مسئولیت بلوغ را نمی‌توانند تحمل کنند. در حالی که با ترس و دلهره محاصره گشته‌اند در مواد مخدر امنیتی سهل الوصول را می‌جویند. راه‌حل نهایی اعتیاد به مواد مخدر جدا از مشکل مبتلا به عموم، یعنی رشد شخصیت‌ها نیست. هر چه بیشتر نیاز به خوشی‌های مشروع فرزندانمان را درک کنیم، آن‌ها به خوشی‌های نامشروع است کمتر تمایل می‌یابند. هر چقدر تکیه ما بر نیروهای فردی باشد، تکیه بر مواد مخدر کمتر خواهد بود. هر قدر وجدان بیدارتر باشد، اعتیاد کمتر است.

مهمترین عاملی که ما را از اعتیاد محافظت می‌کند رفتار و مهارت‌هایی است که به ما امکان می‌دهد انسان و کمک‌ساز باقی بمانیم. حداقل آنکه کمبودها را مطرح کنیم، خواسته‌ها و نیازها را عنوان کنیم، حد و مرزها را مشخص و بر سر اصول و ارزش‌ها پافشاری نماییم.

بازدید:۳۹۸۶۲۵

رتبه مقاله درگوگل:3.5-Stars

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

امتیازدهی به مطلب:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون رای)
Loading...
کلمات کلیدی:  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

12 نظر جدید برای مشاوره اینترنتی: مواد مخدر و نوجوانان

 • Fahimeh   میگوید:

  باسلام من یک پسر هشت ساله دارم همیشه نگران بزرگ شدنش ًمواجه با سیگار و مواد مخدر هستم نمیدونم از حالا چطوری باید باهاش رفتار کنم که وقتی بزرگتر شد مشکلی نداشته باشم پدرش سیگاری نیست اما برادر دم سیگار میکشه واینو میدونه که ما همگی بخاطر همین سیگار کشیدنش از دستش ناراحت هستیم اگه کتاب خاصی هم هست معرفی کنین ممنون میشم

  • ◄Responder►   میگوید:

   پدر تاثیر زیادی روی تربیت پسر داره … پس از همین حالا رابطه پدر و پسری رو صمیمانه تر کنه
   با فرزندتون صحبت کنید و با زبون خودش باهاش حرف بزنید
   در روز و یا هفته زمانی برای پیاده روی /کوهنوردی و شرکت در گروه های پیاده روی مربوطه قراربدید .. هم روابط اجتماعی قوی میشه و هم فرزندتون ترغیب به ورزش و مسیر درست خواهد شد
   از مشاوران کودک کمک بگیرید و حتما” این کمک گرفتن نباید در مواقع ناراحتی و مشکلات باشه
   در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴
   —————-

   روانشناسی کودک دبستانی – کودکان دارای تفاوت های فردی بی شماری هستند
   – آنچه مهم است توجه به سلامت جسمانی و ذهنی هر کودک است که می تواند سرعت و رند رشد او را تعیین کند. رشد، جریانی مرحله ای و پیوسته است
   – یادگیری برخی از مهارت ها مستلزم یادگیری مهارت های پایه ای است. مثلاً کودک برای حرف زدن ابتدا الفاظ نامفهومی را به کار می برد سپس به گفتن کلمه و جمله می پردازد. پس از لازمه رسیدن به هر مرحله از رشد، گذراندن موفقیت آمیز مرحله پیشین است
   – از سن ۶ تا ۷ سالگی به بعد در کودکان تغییرات قابل ملاحظه ای پدید می آید. بدین معنی که کودک از لحاظ جسمی به طور مرتب رشد کرده و کم کم قدرت لازم را برای رفع احتیاجاتش کسب می کند حرکات و رفتارهایش از پختگی خاصی برخوردار می شود و از لحاظ عاطفی، روانی و ذهنی هم رشد می کند
   – این مرحله (سال های دبستان) را آخرین مرحله کودکی می نامند
   – کودکان در مرحله عملیات ذهنی یا عینی (۷ تا ۱۱ سال) با اشیا و امور عینی آشنا می شوند. وقتی در این مرحله مسئله ای برای کودکان مطرح شود که در آن فرضیه هایی وجود دارد ، کودکان از حل آن باز می مانند، اما اگر همان مسئله را برای آنان با کلمات و تعابیر عینی و واقعی شرح دهیم آن را حل خواهند کرد
   – حساسیت آن ها از ۷ سالگی به بعد نسبت به احساسات دیگران بیشتر می شود و احساسات دیگران رادر شرایط مختلف می فهمند
   – یکی از ویژگی های شناختی این سنین، خودمحوری سال های قبل از دبستان است که در این سنین کم تر می شود
   – این ویژگی (خودمحوری) در سنین دبستان نسبت به قبل کم تر می شود
   – حساسیت آن ها نسبت به احساسات دیگران بیشتر می شود و احساسات دیگران رادر شرایط مختلف می فهمند مثلاً غم، شادی و… و آثار خودمحوری کلام (زبان) هم در این سنین کم تر می شود
   – ویژگی دیگر بازگشت پذیری است. کودک می تواند در این سنین عملیات ها را به شکل معکوس انجام دهد. مثلاً یک گلوله خمیر را دوباره به شکل یک کرم دراز در می آورد و سپس می تواند این عملیات را معکوس کند و کرم دراز را به شکل گلوله خمیر درآورد. مثلا یک کودک ۶ ساله که یاد گرفته عدد سه به علاوه دو می شود پنج. اگر از او بپرسید عدد دو به علاوه سه چند می شود خواهد گفت نمی دانم اما کودکان دبستانی متوجه بازگشت پذیری این مسئله می شوند و در این مورد مشکلی ندارند
   دگرگونی کودک بعد از ۶ سالگی (کتاب تغذیه، تربیت و نگهداری کودک/دکتر بنیامین اسپاک)
   – رفتار کودک به صورت چشمگیری تغییر می کند
   – احساس استقلال بیشتری می کند
   – نسبت به گفتار و رفتار سایر کودکان تمایل بیشتری نشان می دهند
   – به یادگیری علوم مجرد مانند ریاضیات یا فراگیری اصول مکانیک و برق، اظهار علاقه می کنند
   – رهایی از پیوندهای خانواده آغاز می شود و کودک به عنوان فردی مستقل راه تازه ای را در پیش می گیرد
   – کودک ۶ سال به بالا به اندازه کودک ۳ تا ۵ ساله از والدین خویش حرف شنوی ندارند
   – کودک باید بفهمد که تنها به نیروها و غریزه های جسمانی اش تکیه نکند و رفتار با سایر افراد را یادبگیرد و قواعد و مهارتهای زندگی جمع را بیاموزد.
   – کودک زیر ۶ سال به تقلید از والدین می پردازند اما کودکان بالای ۶ سال به دلیل رهایی از خانواده بیشتر تقلید از دوستان و یا آموزگار مورد علاقه خود می پردازند و ممکن است رفتارهای اشتباه آنان را نیز یاد بگیرند
   – بعد از ۶ سالگی نیز بدون شک والدین شان را دوست دارند اما از آشکار ساختن این محبت پرهیز می کنند
   – نسبت به دیگران سردی نشان می دهند مگر آنکه اطمینان پیدا کنند که آنها را افراز برجسته ای به حساب می آورند
   – می خواهند با آنان مانند افرادی مهم و با شخصیت رفتار شود
   – با وجودی که افکار درست و نادرست والدین به صورت جزیی از شخصیت کودک درآمده است، اما فرزند نسبت به تذکرات پدر و مادر کم حوصلگی نشان می دهد و میل دارد مسئولیت کارها را خود بر عهده گیرد.
   رفتار ناپسند
   – در این مرحله برخی واژه های زاید مودبانه بزرگسالان را حذف می کنندو لحن خشن می گیرند
   بر خلاف میل والدین، آرایش مو و لباسی مشابه سایر همسالان خود می خواهد، این تقلید از اعضای غیر خانوداه بر شکل غذا خوردن و سایر فعالیت های کودک نیز اثر می گذارد.
   کودک در این دوره شروع به نشان دادن ناهنجاری هایی می کند، به عنوان مثال لباسهای خود را به گوشه ای پرتاب می کند و … این رفتار والدین را ناراحت کرده باعث می شود تصور کنند تربیت انها موثر نبوده، در صورتی که این عکس العمل کاملاً طبیعی بوده و زمانی که کودک به استقلال کامل برسد تمام تربیت صحیح پدر و مادر بروز می کند. بهتر است در این زمان با خشونت با او رفتار نکرده و با صحبتهای تحقیر آمیز آنها را سرزنش نکنیم. بهترین روش توضیح دادن در مورد عواقب این موارد است. به طور مثال زمانی که با دستهای کثیف به سر میز می آید می توان به جای جر و بحث خشونت او را از بیماریهایی که او را تهدید می کند آگاه ساخت تا خود او تصمیم بگیرد. اینگونه هم به او آزادی عمل برای تصمیم گیری و القای حس استقلال داده شده و هم از عمل زشت او جلوگیری شده.
   مشارکت در گروه ها
   – در این مرحله شروع مشارکت در گروه های همسالان و تشکیل دسته هاس گوناگون بازی، سرگرمس و رفاقت است
   – برای گروه خود آئین نامه و مقرراتی وضع می کنند
   – محلی بر ای گردهمایی های گروه معین می کنند
   – این مرحله، آموزش و تجربه ایست برای زندگی بزرگسالی و گزینش همفکرانی که راه و رسمی مشترک را دنبال می کنند
   – بعد از مدتی گروه کودکان تلاش می کنند افراد تازه ای را به عضویت بپذیرند و تبلیغ برای پذیرش افراد و رفتارشان با دیگر گروهان متفاوت از رفتاری است که بزرگسالان در همچین شرایطی دارند.
   رشد جسمانی در کودک ۷-۹ سال – کودکان ۶-۹ سال نیاز به فعالیت دارند و چون در مدرسه باید آرام و بی سرو صدا باشند ، انرژی موجود خود را به صورت عادت های عصبی مانند مداد و ناخن جویدن ، انگشت گاز گرفتن ، مو پیچاندن و بیقراری کلی نشان می دهند
   – کودک ۶-۹ ساله به هنگام نیاز به استراحت فراوان دارند و بر اثر فعالیت های ذهنی زود خسته می شود
   – کودک ۹-۱۲ سال بر ماهیچه های ظریف خود تسلط پیدا کرده و به نقاشی، موسیقی و کارهای دستی حرفه ای علاقه نشان می دهد.
   – تا کودک به سن ۸ سالگی نرسد چشمانش همسانی کامل ندارد در نتیجه حروف چاپی نباید ریز باشد.
   – فعالیت های بدنی زیادی دارند، به مهارت های خود اعتماد دارند و خطرات بدنی را ناچیز می شمارند
   – دختر ها در این دوره سنی از پسران همسن خود بلندتر و سنگین وزن ترند
   – پسران نسبت به دختران در نیروی بدنی و استقامت برتری دارند و از بازیهای خشن لذت میبرند
   – کودک به بازی های توأم با حرکت علاقمند است تا سرعت و قدرت و مهارت خود را نشان دهد

   ویژگی های شناختی
   – کودک می تواند به طور همزمان به جنبه هاب مختلف یک شیء یا پدیده توجه کند و ارتباط بین ابعاد مختلف را درک کند
   – بر اساس یک یا چند خصوصت، نسبت پدیده ها را می شناسد (بزرگ، کوچک، زشت، زیبا)
   – در عین استقلال به راهنمایی و ارشاد نیاز دازد و این امر موجب رفتارهای نامنظم و پیش بینی نشده ای را بوجود می آورد
   – در سه سال اول دبستان علاقه فراوانی به یادگیری دارد
   – علاقه کودک به صحبت کردن بیشتر از نوشتن است. بی آنکه اشتیاق زیادی به پاسخ دادن داشته باشد.
   – به از حفظ خواندن مطالب گرایش فراوانی نشان می دهد
   – درباره هر موضوعی کنجکاوی نشان می دهد. از هر موضوعی به صورت کلکسیون دوست دارد داشته باشد، اما ناگهان همه آنها را یکی یکی کنار گذاشته و به کار دیگری می پردازد
   – کودک در ابتدای ورود به مدرسه، ۲۵۰۰ کلمه می داند و در تعبیرات گفتاری خود از ۶ کلمه در یک جمله استفاده می کند
   – سرعت رشد گویایی در سنین ۵-۱۳ بسیار سریع است
   – رغبت در یادگیری و درک این سن (۷-۱۲)، ۱۰ دقیقه است
   – یادگیری مشاهده ای و تقلید از الگو موثرتر است و بهتر است به صورت عینی باشد
   – کودک با ورود به مدرسه و تماس با دیگر کودکان، از نسبی بودن منطقه نظر خویش آگاه شده و به نقطه نظرهای متفاوت توجه می کند و خود را به جای دیگران تصور می کند
   – خودمداری اش تعدیل شده، به حقوق مساوی پی برده و رعایت می کند
   ویژگی های اجتماعی
   – کودک در این دوران متوجه می شود که می تواند افکارش را کنترل کند، و دیگران را تحت تأثیر افکار خود قرار دهد
   – کودک دوستان خود را کسانی می داند که به او کمک می کنند و با او علایق مشترکی دارند. اعتماد متقابل و داشتن خصوصیات مشترک مثل دوستی و ملاحظه کاری از جنبه های مهم دوستی است
   – دعوا و زد و خورد میان پسرها رواج دارد اما بیشتر دعواها لفظی است و گروهی از این کودکان با یکدیگر گلاویز می شوند و به یکدیگر تنه می زنند
   – رقابت بین کودکان مشهود است و لاف زدن بین آنها رواج دارد
   – موضوع های مورد علاقه پسران و دختران، در درس و در بازی تفاوت دارد، کودکان نقش متفاوت زنان و مردان را خیلی زود متوجه می شوند
   – به بازیهای توأم با حرکات علاقمند است و به بازیهای تیمی و گروهی علاقمند است
   – قوانین از نظر کودک ثابت و غیر قابل تغییر است
   – یه قواعد و مقررات بازی اهمیت می دهد، پسرها فوتبال و تیراندازی و دخترها از جهیدن و لی لی کردن لذت می برند
   – کودک در سنین مدرسه، نیازمند آزادی، فعالیت و تصمیم گیری است و از اینکه والدین در کارهای او دخالت کنند، ناراحت می شود
   – در ۹-۱۲ سالگی، دوره شیفتگی ورزشی و قهرمان پرستی رواج دارد. گاهی معلم و زمانی یک ورزشکار مورد ستایش کودک است
   – در ۸ سالگی از نظر کودک، هیچ کاری مشکل نیست و حس مبارزه طلبی در او قوی است
   – از نظر فروید، ۶-۱۱ سالگی، مرحله بالنسبه آرام است و کودک نیروهای بالقوه خود را به سوی موضوعات ملموس و پذیرفتنی از نظر اجتماع همچون ورزش و سرگرمی و فعالیت های فکری هدایت می کند. کودک فرمانبردار است
   – ۹-۱۱ سالگی دوره سازش یافتگی کودک است
   – کودک ۶-۹ سالگی نسبت به انتقاد حساس است
   – کودک ۱۰-۱۱ ساله نیاز به استقلال دارد و این نیاز از طرف بزرگترها نادیده گرفته می شود و همین امر موجب تضاد و اختلاف بین پدر و مادر و کودک می گردد. کودک ۶-۹ ساله به تشویق و توجه نیاز فراوان دارد و تشویق غبر منتظره اثر مثبت تری نسبت به تشویق مورد انتظار در روحیه کودک می گذارد
   – درک کودک ۹-۱۲ ساله وجدان اخلاقی کودک رشد می یابد و معلم با بیان غیر مستقیم و از ورای قصه و شعر مفاهیم اخلاقی را برایشان بیان کند
   – پسرها بیش از دخترها در این دوره پرخاشگر می کنند، البته الگویی که به آنها ارائه می شود در ایجاد و تثبیت پرخاشگری موثر است
   – حس تشخیص و تمیز در او بیشتر است و به خواندن علاقه نشان می دهد
   – بعضی روزها قدرت یادگیری مطلب را خوب دارد و بعضی روزها همه چیز را فراموش می کند
   مشکلات این دوره
   – اختلالات یادگیری
   – شب ادراری
   – ترس و اضطراب (تاریکی، رعد و برق و موجودات فوق طبیعی)
   – سوء استفاده جنسی
   – بیش فعالی

   عوامل موثر بر عزت نفس
   – فرهنگ: در مدارس آسیایی مقایسه بیشتر است به همین دلیل عزت نفس پایین تر است
   – از طرفی در فرهنگ شرق فروتنی و هماهنگی اجتماعی ارزش دارد و همه ازینکه خود را مثبت ببینند خودداری می کنند و معمولاً دیگران را تحسین می کنند
   نکاتی در آموزش این گروه
   – در آموزش سه مرحله مجسم، نیمه مجسم و مجرد به ترتیب رعایت شود
   – در آموزشی ابتدا بررسی شود که کودک از مرحله حسی – حرکتی گذشته باشد
   – مطالب تا جایی که ممکن است عینی باشد، یادگیری از روش مشاهده و ارائه الگو مناسب باشد
   – یادگیری از طریق کارتون، بازی و سرگرمی موثرتر است
   – زمان رغبت برای کودک ۱۰ دقیقه است، در حداقل زمان یک مظلب از روش غیر مستقیم آموزش داده شود
   – تشویق روشن و منطقی از رفتارهای مثبت او در یادگیری موثر است، بخصوص جایزه غیر منتظره موجب افزایش رفتار مثبت در کودک می شود
   – محتوی یادگیری بر پایه ی نیازهای آنی و فعالیت شخصی دانش آموزان باشد، زیرا کودک نمی تواند فعالیت خود را در یک زمان، در چند عمل متمرکز کند
   فعالیتهای کودکان در سنین مختلف ..- قبل از هشت سالگی:
   • با کارد گوشت پخته را میبرد و برای خوردن غذاهای سخت نیاز به کمک دارد
   • از ساعت برای خودش استفاده کند
   • بدون کمک سایرین موهایش را بروس میزند و مرتب میکند
   • در بازیهای دسته جمعی شرکت می کند
   – قبل از ده سالگی:
   • درباره کلیه لوازم میز هنگام صرف غذا خودش مراقبت می کند
   • اشیاء مورد نیازش را می خرد و در خرید ابراز ذوق و سلیقه می کند. توانایی مراقبت از پولهای خود را دارد
   • آزادانه به گردش می پردازد و مناطق ممنوعه برای گشت و گذار را به خوبی تشخیص میدهد

   تأثیر مطالعات بر طراحی
   با نگاهی به نکاتی که ذکر شد،ش بیان چند موضوع با توجه به تکرار چندین و چندباره ی آنها در منابع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
   – القای حس استقلال به کودک با مسئولیت دادن به او در زمینه هایی که توان فعالیت در آن را دارد
   – جنب و جوش بسیار زیاد در این دوره
   – توجه به جنسیت کودک، به دلیل تفاوت رفتار و انجام فعالین ها
   – انتخاب الگو برای زندگی خود از افراز غیر خانواده
   – توجه بیشتر به دوستان و تقلید از آنان
   – پرخاشگری نسبت به تذکر والدین و انجام رفتار ناشایست
   – علاقه بیشتر به کلاسهای علمی / یادگیری از طریق بازی و فیلم و کارتون
   – نیاز به استراحت
   – تشکیل گروه به همسالان خود / تعیین قوانین و مقررات / پیروی از این مقررات در عین دموکراسی مطلق
   – نشان دادن علاقه به فعالیت های گروهی
   – اردو و اردوگاه نقش بسزایی در مستقل بار آمدن و شکل گیری شخصیت کودک در بزرگسالی دارد
   – در هنگام آموزش به تشویق علاقه ی بسیاری دارد و تشویق غیر منتظره انگیزه ی او را در یادگیری افزایش می دهد
   – توجه به این موضوع که مطالب چاپی باید درشت و خوانا باشد
   با نگاهی دوباره به این نکات مهم، به این نتیجه خواهیم رسید که فضاهای آموزشی فضاهایی هستند که تأثیر مستقیمی بر تربیت کودکان و شکل گیری شخصیت بزرگسالی و موفقیت آنان در آینده دارد که در مجموعه های آموزشی حال حاضر جای خالی آنها احساس می شود.
   همانطور که گفته شد کودک به استراحت بسیاری نیاز دارد، به این دلیل که ذهن او سریع خسته می شود. پس بهتر است کلاس های درس دارای فضای استراحت و تفریح باشد و چیدمان کلاس به گونه ای باشد که بتوانند در تمام زمان حضور در کلاس در کنار همگروهی های خویش باشند
   کودکان علاقه زیادی به تشویق شدن دارند و تمام تلاش خود را برای جلب نظر والدین، آموزگاران و افراد پراهمیت زندگی آنان میکنند. و با توجه به در نظر گرفتن کوتاه بودن مدت توجه کودکان به یک موضوع، می توان فضایی شبیه به گالری در نظر گرفت تا با برگزاری نمایشگاه هایی در فواصل کوتاه، هم موضوع انتخابی کودک را به سرانجام رسانده و کودک بتواند از آن نتیجه گیری کند و هم با حضور افرادی غیر از همکلاسیان و کادر آموزشی در مدرسه مورد تشویق قرار گیرد.
   فعالیت بیش از اندازه علاقه به ورزشهای پر تحرک در میان کودکان سبب می شود تا فضای ورزشی و تحرک زیادی برای کودکان در نظر بگیریم و در طراحی مجموعه آموزشی این مورد را یکی از سرفصل های مهم قلمداد کنیم.
   علاقه کودک به بازی، فیلم و کارتون و یادگیری سریع او از این طریق میتواند انگیزه ای باشد برای طراحی فضایی جداگانه در مجموعه شبیه به سینما. زمانی که به مورد الگو سازی کودکان در این سنین و تقلید از افراد غیر خانواده توجه می کنیم، میتوانیم به این نتیجه برسیم که ساخت یک سالن چند منظوره به مراتب بهتر است و در این سالن به غیر از نمایش فیلم و کارتون به معرفی افراد موفق در زمینه های مختلف و حضور افراد و توضیح در مورد شغل و حرفه ی خود تا کودک شناخت کاملی از حرفه ها را داشته باشد و همچنین میتوان در این سالن به اجرای نمایش هایی که خود کودکان در آن بازی کرده اند پرداخت تا هم مورد تشویق دیگران قرار گیرند و هم به یادگیری مسائل مختلف به همسالان خود کمک کنند.
   می توان در محیط آموزشی از المان های آموزشی مختلفی استفاده کرد تا تداعی آموزش های مربیان باشد.
   توجه به شادی و تفریح در هنگام یادگیری و ساعات آموزش بسیار مهم است تا کودک از مدرسه گریزان نشود و به بودن در محیط آموزشی علاقه نشان دهد، این شادی و نشاط را میتوان با تنوع رنگی در محیط آموزشی و یا ایجاد فضای سبز در تمام قسمت ها ایجاد نمود.

 • ali   میگوید:

  سلام تورو خدا راهنماییم کنید
  نزدیک به یک سالی میشه ک فقط شیشه مصرف میکنم قبل اون هم فقط سیگار میکشیدم ک یکی از دوستام شیشه رو بهم معرفی کرد.اولین بار رو ک کشیدم گفتم دیگه نمیکشم باز بار دوم سوم تا این ک یک سال گذشت الان واقعا اوضام بهم ریخته نمیدونم واسه ترک این مواد چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • ◄Responder►   میگوید:

   در این مورد باید سریعا” به مراکز درمانی ترک اعتیاد مراجعه کنید تا زیر نظر پزشک بتونید ترک کنید

 • عسل   میگوید:

  سلام.حدود۲ساله ازدواج کردم چندماه پیش متوجه شدم همسرم قرص بوپره مصرف میکنه.دلیلشوبمن نمیگه اما من احساس میکنم قبلااعتیادداشته واین قرص واسه ترک هست. لطفاکمکم کنیدکه آیاخطراعتیاد داره واینکه چطوربرخوردکنم وآیا غیرازترک اعتیاد مورد مصرف دیگه ای هم داره؟

 • رنج دیده   میگوید:

  سلام برادری دارم ک۱۴سالشه و تو سن حساسیه دوستی داره ک باهاش سیگارمیکشه و تلاشای مادرم برای قطع ارتباطشان بی نتیجس…توروخدا بگیدباید چیکارکنیم???????????? برادرم فوق العاده باهوشه و قصد داره پلیس شه

  • راهنما   میگوید:

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

 • بینام   میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خواستگار بنده که قرار هست همراه ایشون ازدواج کنم تقریبا هردوماه دوشب ماریجوانا مصرف میکنه. هروقت که با جمع دوستانش یکجا جمع میشن. تقریبا به مدت یک و نیم سال به همی منوال پیش رفته
  خودش همیشه میگه با این فاصله مصرف و مقدار کم اعتیادآور نیس.اما من نگرانم که در آینده فاصله مصرف کم بشه ومعتاد بشه.
  به نظر شما بزرگواران چه کار کنم؟ با ایشون ازدواج کنم یا نه؟ آیا در آینده بیشتر مصرف میکنه؟ معتاد میشه؟

  • راهنما   میگوید:

   به هر حال شما قراره با فردی معتاد ازدواج کنید چه هر روز مصرف داشته باشه و چه چندماه یکبار
   بحث حس اعتیاد این فرد و وابستگی هست که به این ماده داره
   پس از امروز باید بدونید در چه مسیری قراره قدم بگذارید و چه رفتار و یا اتفاقاتی رو تحمل کنید

  • مشاور   میگوید:

   با سلام دوست عزیز مصرف مواد مخدر چه صنعتی و چه غیره با هر عنوانی اعم از تفریحی و مواقع استری و …اعتیاد نحسوب می شود حتی اگر اکنون نتوان نام معتاد را به فرد داد و تحت شرایط خاص مصرف نی کند .خود شما باید سبک سنگین کنید و اینده نگری که اگر این فرد شرایط بدی به خاطر مصرف مکرر پیدا کند باز کنار او می مانید .ایا خانواده شما چنین فردی را و می پذیرند .ماری جوانا عوارض ناخوشایندی دارد و در هنگام مصرف فرد خوشی غیر طبیعی پیدا می کند و پرحرف تر می شود و به مرور وابستگی به این ماده بیشتر می شود .تصمیم با شماست که چه انتخابی داشته باشید گاهی می دانیم راه درست چیست ولی عشق و شرایط عاطفی چشم را می بندد و فکر می کنم مسائل از این دست اهمیت ندارد و یا ما می توانیم حلش کنیم .امیدوارم تصمیم منطقی بگیرید.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • صبا   میگوید:

  سلام من بابام نزدیک ۲۲ ساله اعتیاد به تریاک داره و هربار میخواستیم که ترکش بدیم و همیشه فقط برای دو هفته ترک میکرد الان جدیدا دوباره ترکش دادیم و بهمون قول داده که نکشه ولی الان جدیدا خیلی حرف میزنه و چرت و پرت میگع از کجا بفهمم که معتاده و یا اینکه مصرفش چیز دیگه ای شده؟و چه جوری ترکش بدیم؟
  ((تر خدا از پدرای معتاد که دارند این پست رو میخونند ترخدا ترک کنید ترخدا خیلی بده ادم معتاد تو خونه خیلی بده ادم پدرنداشته باشه من بابا دارم ولی کاش نداشتم))

  • مشاور   میگوید:

   با سلام در مورد بحث اعتیاد درسته شرایط سخت و دشواری است و قابل درک است ولی پدر شما چندین سال است مصرف دارند و خوب به نوعی ماده با پوست و خون عجین شده و واقعا شرایط ترک سخت است البته غیر ممکن نیست ایشون باید به یک کمپ مجاز مراجعه کنند .که دوره سم زدایی داشته باشد گرچه شرایت سخت و طاقت فرسایی است و فشار بدنی شدیدی به فرد وارد می شود.باید انگیزه قوی برای فرد وجود داشته باشد تا تغییر کند و الا تغییری صورت نمی گیرد .شرایط دشواری است ولی همراهب و اعتماد شما به ترک ایشون خود فرد رو به جلو می برد .امیدوارم مشکل مرتفع شود

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه