مشاوره روانپزشکی- مرکز مشاوره آنلاین

لطفا چند لحظه منتظر بمانید

برای نمایش بهتر فیلم از مرورگر گوگل کروم و یا فایرفاکس استفاده نمایید
دانلود فایل تصویری

1786 نظر جدید برای مشاوره روانپزشکی- مرکز مشاوره آنلاین

 • آ   میگوید:

  اگه بخواین کسیو از خودکشی منصرف کنین چیکار میکنین؟

  • راهنما   میگوید:

   اغلب مردم فکر می‌کنند کسی که در مورد خودکشی حرف می‌زند، خودکشی نمی‌کند. مطالعات نشان داده است ۷۵ درصد افرادی که مرتکب خودکشیِ منجر به فوت می‌شوند، در چند هفته یا چند ماه پایانی عمرشان طوری رفتار می‌کنند که به دیگران بفهمانند به شدت ناامید هستند. بنابراین، هر فردی که احساسات خودکشی‌گرایانه از خود بروز می‌دهد، نیازمند توجه فوری است.
   معمولا گفته می‌شود کسی که سعی می‌کند خودش را بکشد، حتما عقلش را باخته است. شاید بتوان گفت فقط ۱۰ درصد افراد مستعد خودکشی‌، روانپریش یا توهمی هستند و درک صحیحی از واقعیت ندارند، اما اغلب این افراد به افسردگی که یک بیماری روانی شناخته شده است، مبتلا هستند. بسیاری از این افراد افسرده علیرغم تمایلات خودکشی‌گرایانه قادرند امور روزانه‌ی خود را به طرز قابل قبولی مدیریت کنند. پس نمی‌توان گفت فردی که دارای علائم جنون نیست، در معرض خطر خودکشی قرار ندارد.
   اغلب مردم وقتی باخبر می‌شوند که یکی از آشنایان‌شان به دلیل خودکشی فوت کرده است، ادعا می‌کنند مشکلی که فلانی به خاطرش دست به خودکشی زد، ارزش خودکشی نداشت. شاید فکر کنید که مثلا ورشکست شدن ازرش خودکشی ندارد، اما واقعیت این است که نمی‌توانید از دوست ورشکسته‌ی‌تان هم انتظار داشته باشید که اینطور فکر کند. این وخامت مشکلات نیست که اهمیت دارد، بلکه باید دید مشکلی که فرد گرفتارش شده با چه شدتی اذیتش می‌کند.
   مقاله مرتبط: ۸ نشانه افسردگی که نباید نادیده گرفت

   . آگاه باشید که رفتار خودکشی‌گرایانه نشانه‌ی درخواست کمک است
   آگاه باشید که رفتار خودکشی‌گرایانه نشانه‌ی درخواست کمک است.
   خیلی‌ها معتقدند کسی که قصد کرده خودش را بکشد، هیچ چیزی جلودارش نیست. اما همین که شخص، زنده است و نفس می‌کشد، ثابت می‌کند که بخشی از وجودش خواستار ادامه‌ی زندگی است. فردی که به خودکشی فکر می‌کند، آدم سردرگمی است که بخشی از وجودش خواستار ادامه‌ی زندگی و بخش دیگری از وجودش خواستار مرگ و پایان دادن به مشکلات است. فردی که از تمایلات خودکشی‌گرایانه‌اش صحبت می‌کند، در واقع از جانب آن بخشی از وجودش وارد صحبت شده که خواستار ادامه‌ی زندگی است. وقتی چنین فردی به سراغ‌تان می‌آید، احتمالا فکر کرده که بیشتر از سایرین نگرانش هستید و خوب می‌دانید چطور کمکش کنید تا با ناکامی‌ها کنار بیاید. یادتان باشد که چنین فردی فکر می‌کند محرم اسرارش خواهید بود. مهم نیست که محتوای کلام و رفتار این آدم چقدر منفی و نا‌امیدکننده است، همین که چنین فردی به سراغ‌تان آمده حرکت امیدبخشی است و نشان می‌دهد که نسبت به شخص شما نظر مثبت دارد.

   . قبل از اینکه دیر شود، کمک کنید و کمک بگیرید
   قبل از اینکه دیر شود، کمک کنید و کمک بگیرید.
   جلوگیری از خودکشی اقدامی نیست که در آخرین لحظه انجام‌پذیر باشد. همیشه گفته شده است که افسردگی باید در سریع‌ترین زمانِ ممکن درمان شود. متاسفانه، افرادی که افکار خودکشی‌گرایانه دارند، فکر می‌کنند با کمک گرفتن از دیگران، رنج‌شان بیشتر می‌شود. چنین افرادی از دیگران درخواست کمک نمی‌کنند تا مبادا کسی بی‌شعور، احمق، خطاکار یا حیله‌باز خطاب‌شان کند. این قبیل افراد می‌ترسند که وضعیت‌شان به دلیل افسردگی و تمایلات خودکشی‌گرایانه به سوء‌سابقه تبدیل شده و ملزم به ارائه‌ی تعهدات اجباری شوند. این افراد همچنین می‌ترسند که با کمک گرفتن از دیگران و آشکار شدن وضعیت‌شان، طرد یا توبیخ شوند و مثلا از مدرسه یا محل کار، عذرشان را بخواهند. هر کاری از دست‌تان برمی‌آید انجام دهید تا مرهم دردشان شوید، نه اینکه نمک به زخم‌شان بپاشید. سعی کنید هرچه سریع‌تر، آن بخشی از وجودشان را که خواستار ادامه‌ی زندگی است، تحریک کنید تا از خطر خودکشی دور شوند.
   البته، گاهی لازم است برای کمک به فرد مستعد خودکشی، با دیگران نیز مشورت کنید. اما شاید فردی که افکار خودکشی‌گرایانه‌اش را نزدتان فاش کرده، درخواست کند که محرم اسرارش باشید و صحبت‌هایش را به کسی انتقال ندهید. این دقیقا همان بخشی از وجود این فرد است که نمی‌خواهد بیشتر رنج بکشد و خواستار ادامه‌ی زندگی است. به همین بخش از وجود طرف مقابل‌تان واکنش نشان دهید و حتما شرایطش را با شخصی عاقل و دلسوز در میان بگذارید تا راهنمایی‌تان کند. یادتان باشد که می‌توانید از دیگران کمک بگیرید و در عین حال، به حریم خصوصی طرف مقابل‌تان احترام بگذارید. سعی نکنید که خودتان به تنهایی قضیه را حل کنید، بلکه هم برای خودتان و هم برای طرف مقابل‌تان کمک بگیرید. تقسیم دلواپسی‌ها و وظایف در پیشگیری از خودکشی موجب می‌شود که راحت‌تر بتوانید از بروز خودکشی پیشگیری کنید و تلاش‌تان تأثیرگذارتر باشد.
   مقاله مرتبط: ۱۲ عبارتی که هرگز نباید به افراد افسرده بگویید

   . شنونده‌ی خوبی باشید
   شنونده‌ی خوبی باشید.
   از هر فرصتی استفاده کنید تا فردی که حس و حال خودکشی دارد، بتواند با کمک‌ شما اندکی از بار مشکلاتش را زمین بگذارد و احساساتش را تخلیه کند. نیازی نیست زیاد صحبت کنید و بدانید که هیچ جمله یا کلمه‌ی معجزه‌گری نیست که حال طرف مقابل‌تان را یکباره خوب کند. چنانچه از صمیم قلب نگران باشید، از لحن صدا و طرز رفتارتان معلوم خواهد شد. سعی کنید در غم طرف مقابل‌ شریک شوید و نشان دهید از اینکه به سراغ‌تان آمده‌ دلگیر نیستید. به جای اینکه جر و بحث یا نصیحت کنید، صبور باشید، همدردی کنید و طرف مقابل‌تان را پس نزنید.

   . از طرف مقابل‌تان بپرسید آیا به خودکشی فکر می‌کند؟
   از طرف مقابل‌تان بپرسید که آیا به خودکشی فکر می‌کند؟
   اغلب مردم فکر می‌کنند صحبت کردن در مورد خودکشی موجب می‌شود که طرف مقابل به صرافت خودکشی بیفتد. اما همین که خودکشی از تیترهای دائمی اخبار حوادث است، نشان می‌دهد که خیلی‌ها بدون اینکه کسی در سرشان انداخته باشد، در فکر خودکشی هستند. پس چنانچه از طرف مقابل‌تان در این مورد سوال کنید، در واقع در حقش خوبی کرده‌اید، چرا که با این کار می‌فهمد که نگرانش هستید، وضعیتش را جدی گرفته‌اید و قصد دارید خودتان را در سختی‌هایش شریک کنید. با این طرز رفتار در واقع به طرف مقابل‌تان فرصت داده‌اید که احساسات سرکوب شده و دردمندش را بیرون بریزد. این استراتژی کمک‌تان می‌کند تا بفهمید فردی که در فکر خودکشی است، تا کجا پیش رفته و چقدر با خودکشی فاصله دارد.

   . فردی را که مستعد خودکشی است، تنها رها نکنید
   فردی را که مستعد خودکشی است، تنها رها نکنید.
   چنانچه در محل زندگی فرد مستعد خودکشی، ابزار یا موادی وجود دارد که حدس می‌زنید به درد خودکشی می‌خورند، همگی را از دسترس خارج‌ کرده و محیط را پاکسازی کنید.

   . کمک‌تان را قطع نکنید
   کمک‌تان را قطع نکنید.
   تا هر زمان که لازم است از مداومت و صبوری دریغ نکنید. هر گزینه‌ای را که به نظرتان در بهبود حال طرف مقابل مؤثر است، امتحان کنید و پیگیر باشید. سعی کنید در هر برخورد نشان دهید که نگرانش هستید و می‌خواهید ارتباط‌تان را همچنان حفظ کنید.
   مقاله مرتبط: درمان افسردگی به روش انسان‌های اولیه
   علائم خطر
   شرایط زیر موجب افزایش خطر خودکشی می‌شوند:
   فوت یا بیماری ناعلاج بستگان یا دوستان
   طلاق، جدایی، رابطه‌ی نافرجام، تنش‌های خانوادگی
   بیماری (واقعی یا توهمی)
   از دست دادن شغل، سرپناه، ثروت، مقام، عزت‌ نفس، امنیت فردی
   اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
   افسردگی: این بیماری در سنین جوانی ممکن است زیر نقاب بیش‌فعالی یا برون‌ریزی (استفاده از کُنِش‌های فیزیکی در مواجهه با مشکلات) پنهان بماند. در مقابل، افسردگی در سنین میانسالی ممکن است به اشتباه به تأثیر طبیعی افزایش سن نسبت داده شود. افسردگی‌هایی که بی‌دلیل و به سرعت از بین می‌روند، جای نگرانی دارند. آگاه باشید که بهبود افسردگی در مراحل اولیه، پرخطرترین دوره دانسته می‌شود. همچنین، پژوهش‌های اخیر حاکی از ارتباط اختلال اضطرابی با افزایش خطر خودکشی است.

   تغییرات احساسی و رفتاری مرتبط با خودکشی عبارتند از:
   مشکلات طاقت‌فرسا: مقصود مشکلاتی است که امکان دارد از آستانه‌ی تحمل فرد عبور کنند. احساسات خودکشی‌گرایانه‌ اغلب نتیجه‌ی حضور مشکلات طولانی‌مدتی هستند که اتفاقا در اثر شتاب وقایع اخیر وخیم‌تر شده‌اند. سبز شدن مشکلات جدید یا از دست رفتن امکانات مقابله با مشکلات از جمله عوامل تسریع‌کننده‌ای هستند که موجب افزایش وخامت وضع موجود می‌شوند.
   ناامیدی: یعنی همان احساسی که به فرد می‌قبولاند مشکلاتش تمام‌شدنی نیستند و بدتر خواهند شد، طوری که انگار این اوضاع هیچ‌وقت قرار نیست بهتر شود.
   ناتوانی: زمانی که فرد احساس می‌کند همه‌ی امکاناتش را برای مرتفع کردن مشکلات از دست داده است.
   احساس بی‌ارزشی، سرافکندگی، گناه، تنفر از خود، بی‌توجهی دیگران
   ترس از عدم کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران
   تبدیل شدن به شخصیتی غمگین، گوشه‌گیر، خسته، بی‌تفاوت، مضطرب، تحریک‌پذیر و مستعد طغیان‌های عصبی‌
   کاهش عملکرد در مدرسه، محل کار یا سایر فعالیت‌ها. عکس این قضیه نیز صادق است، مثلا شاید فرد به صورت داوطلبانه درخواست اضافه‌کاری کند و مسئولیت‌های جدید به عهده بگیرد، چرا که نیاز دارد وقتش را پر کند.
   انزوای اجتماعی یا همراه شدن با گروه‌هایی که استانداردهای اخلاقی متفاوتی با خانواده‌ی فرد دارند
   کاهش تمایلات جنسی یا کم‌رنگ شدن دوستان و فعالیت‌هایی که پیشتر برای فرد لذت‌بخش بوده‌اند
   بی‌توجهی به رفاه فردی و تخریب ظاهر فیزیکی
   تغییر جهت در عادت‌های مربوط به خواب یا تغذیه
   گرسنگی دادن به خود، مدیریت ناصحیح رژیم غذایی، سرپیچی از دستورالعمل‌های پزشکی (به ویژه در سالخوردگان)
   اوقات بحرانی: تعطیلات، سالگردها، نخستین هفته‌ی پس از مرخص شدن از بیمارستان، قبل و بعد از تشخیص ابتلا به یک بیماری سخت، قبل و در طول فرآیند رسیدگی به تخلفات
   رفتارهای زیر نشان می‌دهند که فرد مستعد خودکشی است:
   سابقه‌ی اقدام به خودکشی، حتی اقدامات جسته‌ گریخته
   بیان صریح افکار یا احساسات خودکشی‌گرایانه
   طراحی نقشه‌ی خودکشی، تهیه‌ی ابزار مورد نیاز، تمرین رفتار خودکشی، مشخص کردن زمان خودکشی
   صدمه به خود، مثلا کوبیدن سر یا ایجاد بریدگی‌ها و سوختگی‌های عمدی
   رفتارهای نسنجیده: علاوه بر خودکشی، سایر دلایلی که بنا بر تحقیقات موجب مرگ جوان‌ترها در شهری همچون نیویورک می‌شوند عبارتند از آدمکشی، تصادف، مصرف بیش از حد مواد مخدر و ایدز. تصادف کودکان یا سالخوردگان به دلایل توجیه‌ناپذیر نیز از جمله رفتارهای نسنجیده‌ی مخاطره‌آمیز دانسته می‌شود.
   تنظیم وصیت‌نامه یا بخشش دارایی‌های مورد علاقه
   خداحافظی بی‌مورد
   رفتار کلامی مبهم یا غیرمستقیم: مثلا «دارم می‌رم به یه سفر خیلی طولانی.»، «دیگه لازم نیست نگرانم باشی.»، «می‌خوام برم بخوابم و دیگه هیچ‌وقت چشم باز نکنم.»، «خیلی افسرده‌ام.»، «دیگه نمی‌تونم ادامه بدم.»، «فکر می‌کنی خدا آدم رو به خاطر خودکشی مجازات می‌کنه؟»، «یه صداهایی بهم می‌گن که کارای بد کنم.» همچنین کنجکاوی در مورد اُتانازی (مرگ آسان)، شوخی‌های بی‌مورد و علاقه‌مندی به داستان‌ها یا مقالاتی که محتوای بیمارگونه دارند نیز به عنوان رفتارهای مستقیم هشداردهنده‌ی خودکشی شناخته می‌شوند.

   از بحران تا بهبود
   اغلب مردم در مقطعی از زندگی‌شان ممکن است دچار افکار خودکشی‌گرایانه‌ شوند، این در حالی است که فقط کمتر از ۲ درصد مرگ‌و‌میرها به دلیل خودکشی اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید افرادی که دست به خودکشی می‌زنند، لزوما دارای همه‌ی علائم فوق نیستند، بلکه بسیاری از این افراد فقط تعداد کمی از علائم نام‌برده را بروز می‌دهند. با این حال، می‌توانیم به کمک راهکارهایی که برشمردیم، کاری کنیم که چنین افرادی از فکر خودکشی منصرف شوند. تقریبا همگی افراد مستعد خودکشی از وضعیتی رنج می‌برند که با گذشت زمان یا به کمک اطرافیان و اقدامات درمانی التیام خواهد یافت. مطمئن باشید که می‌توانید با اقدامات آگاهانه از خودکشی فردی که مرگ را به زندگی ترجیح می‌دهد، پیشگیری کنید.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

  • مشاور   میگوید:

   با سلام مساله خودکشی بستگی داره به اینکه مشکل چیست ؟برای مثال اگر فرد افسرده ای قصد خودکشی داشته باشه باید سریع مراجعه داشته باشه و همچنین خانواده تحت کنترل داشته باشند چون ممکنه در حالت اندوه شدید اقدام کند همچنین برای سو مصرف کنندگان مواد که ممکنه قدرت تشخیص نداشته باشند فوریت داشته باشه ولی در مواردی فرد برای جلب توجه این کار رو قراره انجام بده .و حتی ممکنه از قبل هم مواد اینچنینی وجود داشته که اقدام ناموفق بوده که باید شرایط فرد رو بررسی و بسته به نوع مشکل در جهت پیشگیری اقدام کرد و اطرافیان باید در مورد اینکه چه رفتاری داشته باشند اطلاعات داشته باشند .امیدوارم مشکلی پیش نیاد .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۸۳
   موفق باشید

 • ناشناس   میگوید:

  سلام اگه دوست نامزد ادم که از دوران دبیرستان با هم دوستن به رابطه ما و نامزدمون حسادت کنه و هر بار یه تیکه جلو نامزدمون بندازه به ادم و نامزدمون اونجور که باید جوابشو نده و اجازه بده اون هر چی میخواد بگه مثلا نامزد من بهم میگن اون یه عقده ایه بهش توجه نکن ولی رابطشو باهاش داره و باهاش میگه میخنده در صورتی که من میگم رابطتو باهاش کات کن و اون فعلا به خاطر یک سری مسائل نمیتونه باید چیکار کرد؟ ب

  • مشاور   میگوید:

   با سلام ببینید ممکنه بعدا رفتارهایی از هر فردی در طی زندگی ببینید که اصلا و ابدا درست نیست بخواهید با هر فردی اینچنینی قطع رابطه کنید به هر حال هر فردی عقیده ای دارد اگر شما با هم مشکلی ندارید این رفتارهارو ندیده بگیرید به هر حال منکنه به ولایل خاصی افراد این رفتارها رو نشان بدهند که خب نمی تونیم رفتارها رو اصلاح کنیم ..شما روابط رو با همسرتون مدیریت کنید و نگران نباشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۸۳
   موفق باشید

 • ناشناس دو   میگوید:

  سلام. من دختر بیست و سه ساله ام. شبها خواب ندارم حتی وقتی بیست و چهار ساعت هم نخابیده باشم باز تا افتاب درنیاد خوابم نمی بره چهار سالی هس ک اینطور شدم البته تا یک سال پیش مجبور بودم یکی دو روز برای دانشگاه زود پاشم اما از پارسال ک بیکارم هفت صب حدودا میخابم و چهار پنج عصر بیدار میشم ولی بازم ممکنه چن ساعت بخابم تا سر شب اگه کسی بهم گیر نده دکتر رفتم پروکساید و پروپرانول داد خوردم اما هیچ اثری نداره خیلی کسلم هر روز ی مریضی میاد سراغم خسته شدم کمکم کنید لطفا

  • راهنما   میگوید:

   به طور کلی ساعت درونی یا بیولوژیک بدن شما به شما کمک می کـنـد تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و در تــاریکی و شب هنگام از شدت آنها بکاهید و به استراحت بپـردازیـد.

   هـمـچـنـین چـرخـه خـواب و بـیــداری، فـعالیت و اسـتـراحت، حرارت بدن، بـرونـده قـلـب، مـصـرف اکسیژن و مـیـزان ترشح غدد درون ریز توسط همین ساعت بیولوژیک بدن تنظیم می گـردنـد.

   سـاعــت بیولوژیک مختص انسان ها نبـوده و تـمـام مـوجـودات زنـده از بــاکتری ها گرفته تا خود انـسـان ها واجد چنین ساعتی می باشند.

   در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن سه عضو با یکدیگر همکاری می کنند:
   ۱- گیرنده های نور واقع در چشم ها
   ۲- بخشی از هیپوتالاموس به نام SCN
   ۳- غده صنوبری

   هنگامی که نور (به طور طبیعی نور خورشید) به چشم ها می رسد، گیرنده های نور آن را به هیپوتالاموس مغز مخابره می کنند.

   سپس هیپوتالاموس به غده صنوبری که چشم سوم نیز نامیده می شود، فرمان میدهد که ملاتونین ترشح کند.
   به هم خوردن تنظیم ساعت درونی و ناهمخوانی آن با محیط منجر به بروز بی خوابی، هواپیمازدگی و اختلال خواب در شاغلینی که در دو شیفت کار می کنند، می گردد
   در واقع تولید ملاتونین نسبت به دو عامل نور و حرارت حساس می باشد.

   هنگامی که نور و حرارت کاهش می یابد، ما احساس خواب آلودگی خواهیم کرد، چرا که تولید ملاتونین افزایش می یابد.

   ملاتونین در غیاب نور و در شب تولید می گردد، بطوری که میزان ملاتونین در شب ۱۰ برابر میزان آن در روز می باشد.

   میزان ترشح و تولید ملاتونین در افراد مسن کاهش می یابد. از این رو آنها شب ها زودتر از خواب برمی خیزند.

   به هم خوردن تنظیم ساعت درونی و ناهمخوانی آن با محیط پیرامون منجر به بروز بی خوابی مزمن، هواپیمازدگی (عارضه جت لگ) و اختلال خواب در شاغلینی که در دو شیفت کار می کنند، می گردد.

   شما می توانید با اندازه گیری دمای بدن و سطح هوشیاری خود در طی شبانه روز بفهمید که آیا جزو دسته سحرخیزها می باشید یا شب زنده داران.

   درجه حرارت بدن افراد سحرخیز معمولا پیش از ساعت ۸ شب کاهش می یابد. این افراد از لحاظ آناتومی انعطاف ناپذیر بوده و اوج حرارت بدن و سطح هوشیاری آنان در اوایل بعدازظهر می باشد. اما افراد شب زنده دار انطباق پذیری بیشتری دارند.

   ۵ راه تنظیم ساعت داخلی بدن
   ۱- هر روز زمان مشخصی از خواب بیدار شوید.
   یک خواب شبانه خوب در واقع از صبح آغاز می‌شود. زمانی که چشمانتان باز می‌شود، روشنایی وارد عصب بینایی و ساعت بیولوژیکی مغز می‌شود. در آنجا تولید هورمون های تنظیم کننده رشد، تکثیر، خوردن، خوابیدن، فکر کردن، به خاطر آوردن و حتی احساسات لحظه به لحظه را تحریک می‌کند.

   نور خورشید ذهن را فعال می‌کند و هر روز در همان ساعت از صبح، ساعت بیولوژیکی بدنتان را تنظیم می‌کند. به همین دلیل بدن شما در شب به خواب می‌رود و در روز از خواب بیدار شده و فعال می‌شود. بیدار شدن در ساعات مختلف و روزهای مختلف این هماهنگی را بر هم می‌زند که ساعت ها احساس خماری می‌کنید و زمانی که تازه می‌خواهید هوشیار شوید، ستاره ها در می‌آیند و نمی‌توانید قابلیت های خود را به کار بگیرید.

   ۲- فقط زمانی که خواب آلود هستید، به رختخواب بروید.
   نه فقط زمانی که خسته و خواب آلود چشمان شما پژمرده شده و در عین حال دارید به صحبت های دیگران توجه می‌کنید.
   درست است که روزها و شب های تعطیل می‌توانید تا هر زمان که دوست دارید بیدار باشید و صبح هم هر زمان که خواستید بیدار شوید اما هرگز این کار را نکنید
   ۳- برخیزید.
   از ساعت یازده و نیم شب تا ساعت ۲ نصف شب می‌خوابید، بعد تا ساعت ۴ هم در رختخواب می‌غلطید و تا ساعت ۶ صبح می‌خوابید. ۸ ساعت در رختخواب بودید، ولی فقط ۴ ساعت و نیم خوابیده اید که خود یک عدم هماهنگی شدید است و شما را از محرک های خواب آور دور می‌کند و باعث بی خوابی می‌شود.

   برای جلوگیری از این روند، وقتی که ساعت ۲ نصف شب از خواب بیدار می‌شوید از جایتان برخیزید، از رختخواب خارج شده و شروع به خواندن کتاب کنید، زیرا این کار محرک های خواب شما را بیدار می‌کند تا زمانی که دوباره به رختخواب برگشتید به خواب بروید.

   هشدار: هیچ گاه زمانی که بیدارید در رختخواب نمانید . قسمتی از مغز شما رختخواب را با بیداری شما سازگار می‌کند، در این صورت دیگر در رختخواب خوابتان نمی‌برد. این مسئله به عادت بدی تبدیل می‌شود و همیشه از اینکه خوابتان نمی‌برد شکایت می‌کنید. این خود یکی از دلایل مهم و بسیار شدید بی خوابی در اکثر مردم است.

   ۴- به خودتان یک ساعت وقت بدهید.
   شما حق دارید قبل از خواب این فرصت را به خودتان بدهید تا از حالت پر انرژی بودن و کاری بودن روزانه به حالت خواب آلودگی شبانه برسید. متاسفانه بیشتر خانم ها برای خود لحظه ای هم فرصت نمی‌دهند.

   طبق سرشماری سازمان ملی خواب در سال ۲۰۰۷ حدود ۶۰ درصد از ما در مدت یک ساعت قبل از خواب مشغول انجام امور مربوط به خانواده هستیم، ۳۷ درصد مراقبت از کودکان، ۳۶ درصد مشغول گذران امور با دیگر اعضای خانواده، ۳۶ درصد مشغول جستجو در اینترنت و ۲۱ درصد مشغول انجام امور مربوط به شغل خود هستیم.

   ۵- از بی خوابی در شب های تعطیل بپرهیزید.
   درست است که روزها و شب های تعطیل می‌توانید تا هر زمان که دوست دارید بیدار باشید و صبح هم هر زمان که خواستید بیدار شوید اما هرگز این کار را نکنید، زیرا در این صورت ساعت بیولوژیکی بدنتان از حالت تعادل خود خارج شده و نظم آن به هم می‌ریزد و در این صورت شبی که فردایش باید زود بیدار شوید، دوباره بی‌خوابی به سرتان می‌زند.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   به نظرم وقتی دارو موثر نبود از نظر شما باید حتما مجدد به همون دکتر مراجعه و مساله مطرح می شد تا خط درمان عوض شود و داروهای دیگری در صورت نیاز تجویز شود و حتی دوز دارو ها را تغییر دهد .علاوه بر دارو سبک و الگو زندگی شما هم اهمیت دارد که باید دید چگونه است .
   اگر همزمان با دارو سبک زندگی و شرایط محیطیمثلا بیکاری یا هر مساله تاثیر گذار دیگری باعث رفتارهای شما شده است باید پیگیری کنید و زیر نظر روانشناس باشید .اگر هم نه مشکل محیطی باعث اختلال خواب نشده و یا حا دثه و اتفاقی که از نظر شما مهم بوده باشه خب با همون روانپزشک باید ادامه دهید چون اختلالات خواب ممکنه کمی درمانش طول بکشد .
   امیدوارم به زودی مساله مرتفع شود

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • حمید   میگوید:

  با سلام. من ترس شدیدی از تاریکی دارم. موقع خواب حتما یک چراغ رو روشن میذارم و زمانی که خواب هستم اون چراغ به هر دلیلی خاموش بشه من همون لحظه از خواب بیدار میشم و با کلی وحشت و تپش قلب دنبال نور میگردم و احساس خفگی میکنم و تا زمانی که به نور نرسم آرام نمیشم. بخاطر این مشکلم خیلی جاها نمیتونم برم که شب اونجا بمونم. خواهش میکنم راه حل مناسبی پیشنهاد کنید که مشکلم حل شود. ممنونم

  • مشاور   میگوید:

   با سلام ترس از تاریکی برای افرادی ایجاد می شود که یا سابقه اسببی در کودکی داشته باشند و یا عدم اطمینان از محبت والدین و یا اینکه در دوره حساسی این تاریکی جایگزینی برای اسیب خاص بوده است که بی اطلاع هستیم و باید حتما مراجعه داشته باشید تا بررسی دقیق صورت بگیرد و کاملا قابل درمان است و جای نگرانی وجود ندارد.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • Aida   میگوید:

  باسلام من ۱۶سالمه حدودااز دی ماه۹۵ وسواس فکری گرفتم انقدر شدید که گاهی واقعا عصبیم میکنه طوری که باعث میشه هرچیز کوچیکی رو با این که مسئله روکاملامیفهمم باز هم برای خودم توضیح بدم از چیز های باارزش تا چیز های بی اهمیت موقع درس خواندن خیلی اذیت میشم یعنی وقتی یه متتی رو خوندم بعدش یه چیزی باعث میشه تا اونو برای خودم توضیح بدم اطرافیانم میگن که دلیلش استرس با این که خودم حس استرسی در خودم نمیبینیم به شدت روی درسم حساسم فک کنم علتش همینه فک میکنم روی نمره خیلی حساسم وبنا به دلایلی نتونستم یکی از امتحانات رو بیست بگیرم ونمره ام ۱۸ شد وباعث شد معدلم بیاد پایین واز همون موقع این وسواس من شروع شد وحتی بعضی وقتا باعث میشه بی دلیل بزنم زیر گریه وبه نوعی اون انگیزه اولیه رو ندارم خواهش میکنم راهی رو برای درمان بهم معرفی کنید خواستم به روان شناس مراجعه کنم اما پشیمون شدم فکر میکردم خود به خود حل بشه اما نشده باتشکر

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   خیر این مساله به خودی خود حل نمی شود و بهتره به نظرم ابتدا به روانپزشک مراجعه کنید و بعد اگر نیاز به دارو نداشتید و مشکل مرتفع می شد به روانشناس شما رو ازجاع می دهند .اختلال وساس فکری چیزی نیست که خودش بهبود بیایند منتهی دوره درمان یک ساله دارد و بعد فرد کارکرد قبلی و تمرکز به زندگیش بر می گردد .کمال طلبی ویزگی وسواس است و اینکه هیچ چیزی فرد را راضی نمی کند برای همین تلاش می کند و لی باز از نتیجه رضایت کافی را ندارد .
   قطعا شرایط تنش زا و استرس باعث شدت افکار وسواسی می شود و بدونید که کم کم فرد ممکنه نوع افکارش تغییر کنند و پیرامون موضوع دیگری بچرخند .
   در هر حال امیدوارم مراجعه کنید و مطمئن باشید که بهبود حاصل می شود

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۸۳
   موفق باشید

 • ناشناس   میگوید:

  سلام شاید نظر من خنده داره نظر بیاد اما ما یه همسایه داریم فکر میکنم شاید مشکل خیلیا باشه بسیار فضوله من دختر ٢٩ ساله هستم هر بار من رو میبینه میپرسه کجا میری و تا نگی ولت نمیکنه و بعد تیکه میندازه مامانم میگفت الکی بگو بیرون خرید اما فایده نداره حای گاخی رفت و امد همسایه ها و مهموناشون رو زیر نظر داره مثلا چند وقت پیش به یه دختر خانومی که اومده بود داخل یکی از واحد ها و داشته برگشته که بره گفته تو کی هستی و اون دختر جواب نداده و به اون دختر فوش داده و گفته مگه نمیگم تو کی هستی متاسفانه همسایه های ما هم برخورد درستی با این خانوم ندارن یعنی اصلا مقابل رفتارش وای نمیستن و رفتار ایشون واقعا ازار دهنده هست به بچه های داخل کوچه گیر میده به هرکس که داخل حیاط بره و بخواد به باغچه نگاهی بندازه گیر میده و اگه کسی به باغچه دست بزنه یا گلی بکاره وسط حیاط داد میزنه کی اینکارو کرده و دعوا راه میندازه و بسیار بد دهن هست ایشون

  • مشاور   میگوید:

   با سلام خب ایشون مشکلاتش محرزه و به نظرم باید فردی بهشون توصیه کنه که پیگیر درمان رفتارهاشون باشند .
   اگر تنها زندگی می کنه و مسن هم هست احتمالاتی مطرح است .ولی به طور کل این ویزگی های اختلال شخصیت است البته باید دید حساسیت شماست یا سایرین هم همین نظر رو دارند .در هر حال خودتون به تنهایی نمی تونید اقدام کنید و ممکنه ایشون هم تا وقتی این رفتارش بهش اسیب نزنه متوجه نشه که باید پیگیری کند .توجه همسایه ها به این فرد و اصطلاحا حساب بردن از این ادم مشکلاتی رو ایجاد خواهد کرد .اگر توجهی نداشته باشید و پاسخ گو نباشید و حتی در برابر فحش و ناسزا خنثی باشید شخصیت درون این ادم ها که شکنندگی دارد تخریب می شود و شاید به رفتارشون آگاه تر شوند منتهی اکنون برخورد همسایه ها باعث تقویت رفتارها و باور اینکه او قدرتند است می شود
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

   امیدوارم همه در جهت بهبود شرایط همکار ی کنند.

 • ناشناس   میگوید:

  بله در مورد همسایمون نه تنها همسایه ها هنین نظر رو دارند بلکه. تمام کوچه ما ایشون رو میشناسن و حتی بعضی ها برای انتقام گیری از این خانوم اقداماتی کردن و ایشون تنها نیستن همسری دارن که از دیت ایشون اصلا خونه نمیاد و خودش رو شدیدا در گیر کار کرده و بچه هم ندارن برادر من ایشون رو دیده که داشته گریه میکرده من هم موافقم ایشون مشکل از درون و روان دارن اتفاقا احساس قدرت هم کرده چون کسی جلوش نایستاده از همسایگان به نظر من موضوع مهمیه و هیچ کسی هم اقدامی نمیکنه برای همین من با شما مشاوره کردم

  • مشاور   میگوید:

   با سلام اگر می خواهید شرایط تغییر کند حداقل به صورت کمک به اون فرد باید تلاش کنید و اگر نشد و نتونستید قانعشون کنید خب دیگه وظیفه شما نیست .که به تنهایی با این شرایطی که فرمودید در مقابل ایشون بایستید .و قرار هم نیست صرف گرفتن مشاوره معجزه ای اتفاق بیفت د به هر حال هدف هم فکری برای بررسی شرایط است .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴

   موفق باشید

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه