مشاوره شغلی

یکی از دغدغه هایی که جوانان امروزی بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه دارند، صاحب یک شغل مناسب شدن و استخدام در یک شرکت خوب می باشد. متاسفانه آمار بیکاری در کشور بسیار بالا می باشد و کسی پیروز این مبارزه برای به دست آوردن کار و موفقیت در مصاحبه میباشد که بتواند خود را به خوبی نشان داده و از توانایی های خود پرده برداری کند. اما چه می شود که افرادی با وجود ویژگی های خوب و استعداد های عالی برای یک شغل انتخاب نمی شوند؟!

استرس و اضطراب اصلی ترین عامل عدم استفاده از تمام توانایی های یک فرد می باشد.

بسیاری از کسانی که متقاضی حضور در یک شرکت خوب میباشند تنها بدلیل عدم اعتماد به نفس کافی انتخاب نشده و نمیتوانند مشغول به کار شوند. باید بدانید که اگر نتوانستید در یک مصاحبه شغلی و یا در یک آزمون جهت استخدام در یک شرکت موفق عمل کنید دنیا به آخر نمی رسد و شما تنها شناس خود را امتحان کرده اید. بنابراین خود را از قبل باخته ندانسته و اتفاقاً خود را پیروز آن مصاحبه دانسته و فکر کنید که درآن شکرت استخدام شده اید بنابراین بدون هیچگونه استرس وبا آمادگی علمی کامل در این جلسات شرکت کنید.

مشاوران ما در مرکز مشاوره باارائه خدمات مشاوره شغلی این کمک رابه شما می کنند که با اعتماد به نفس کافی بهترین شغل راانتخاب کرده وخود را صاحب آن بدانید. بنابراین با ارائه مشاوره مصاحبه شغلی به متقاضیان این امر شما را آماده حضور در مصاحبه شغلی و آزمون های استخدام شرکت ها می کند. بنابراین جهت موفقیت در محصاحبه استخدام شرکت باید به خود مسلط بوده و از همه توانایی های خود استفاده کنید. همچنین جهت مصاحبه استخدام باید با اعتماد به نفس کافی حاضر شده و در عین برخورد رسمی در جلسه ، درآن راحت باشید. لبخند به همراه داشته باشید و با جواب های کوتاه وبلند خود بدون هیچ حرف وتوضیح اضافی مخاطب خود را باویژگی های مثبت خود آشنا سازید. بدین ترتیب شما می توانید علاوه بر تاثیر مثبت بر روی مصاحبه کننده این اطمینان را به خود بدهید که شما تمام توانایی های خود را به معرض نمایش گذاشته اید.


454 نظر جدید برای مشاوره شغلی

 • aram   میگوید:

  سلام.
  چگونه می توانیم تمرکز و حافظه خود را در محیط کار افزایش دهیم؟ آیا تمرین های خاصی وجود دارد؟ به جز نوت برداری و کنار گذاشتن ابزاری که هواس را پرت می کنند مانند گوشی موبایل.
  پیشاپیش ممنون

  • راهنما   میگوید:

   خانم بل بث کوپر که قبلا هم مقاله های پر طرفداری در مورد راه های اثبات شده علمی برای کار کردن هوشمندانه نوشته بود، حالا هم از ۶ روشی صحبت کرده است که با کمک آن ها می توانیم حافظه مان را افزایش بدهیم :

   همچنان علم روابط جدیدی بین کارهایی که می توانیم روزانه انجام دهیم تا ظرفیت کلی حافظه مان افزایش یابد، کشف می کند.

   حافظه پروسه پیچیده ای از فعالیت های متفاوت در مغز است. قبل از اینکه ببینیم چه کارهایی برای بهبود حافظه مان انجام دهیم بد نیست مقداری در مورد شکل گیری حافظه بدانیم.

   افزایش-حافظه (۲)

   مرحله ۱: خلق حافظه

   مغز ما سیگنال هایی با یک الگوی خاص در رابطه با وقایعی که تجربه می کنیم می فرستد و بین نرون های ما ارتباطی به وجود می آورد که سیناپس ها نامیده می شوند.

   مرحله ۲: تثبیت حافظه

   در این قسمت اگرهیچ کار دیگری نکنید حافظه به زودی پاک خواهد شد. تثبیت روند سپردن چیزی به حافظه ی بلند مدت است که بتوان آن را بعدها هم به یاد آورد. قسمت اعظم این روند وقتی که خوابیم اتفاق می افتد، مغز ما در زمان خواب همان الگوی فعالیت مغزی را بازسازی و سیناپس هایی که در طول روز به وجود آمده بود را تقویت می کند.

   مرحله ۳: بازیابی حافظه

   بازیابی فکری است که ما هنگام صحبت در باره ی خاطراتمان یا از بین رفتن آن می کنیم. به یاد آوردن یک خاطره آسان تر می شود اگر در طول زمان آن خاطره را قوی تر کنیم و هر بار که ما آن را بازیابیمی کنیم همان الگوی فعالیت مغزی رخ داده و ارتباط را قوی تر می کند.

   این حقیقت که با بالا رفتن سن حافظه از بین می رود دلیل نمی شود که نتوانیم روند از بین رفتنش را کند تر کنیم. تحقیقات نشان می دهند ما می توانیم حافظه مان را تا جای ممکن نگه داریم، اجازه بدهید نگاهی به این راه های علمی بیندازیم.

   ۱- تفکر و تعمق کنید تا حافظه فعالتان بهتر شود.

   حافظه فعال تقریبا شبیه دفترچه یادداشت مغز شماست، جایی که اطلاعات جدید موقتا نگهداری می شوند. هنگامی که نام کسی یا آدرسی که می خواهید بروید را می شنوید این اطلاعات را در حافظه فعالتان نگه می دارید تا اینکه کارتان با این اطلاعات تمام شود. اگر این اطلاعات بیشتر از این برایتان استفاده ای نداشته باشد مغزتان اجازه می دهد به کل پاک شوند. اما اگر استفاده داشته باشند، به حافظه بلند مدت سپرده می شوند. آنجا می توانند تقویت شده و بعدا به یاد آورده شوند.

   حافظه فعال چیزی است که هر روز استفاده می کنیم، پس اگر قویتر باشد، زندگی روزانه ما را خیلی راحت تر می کند. در اکثر بالغین این حافظه در حدود حداکثر ۷ مورد را می تواند در خود نگه دارد. اگر شما از ظرفیت حداکثری حافظه تان استفاده به طور کامل استفاده نمی کنید مدیتیشن می تواند آن را تقویت کند.

   تحقیقات نشان داده است که شرکت کنندگانی که قبلا هیچ تجربه ای در مدیتیشن تمرکز حواس نداشتند، تنها در ۸ هفته توانستند حافظه فعالشان را بهبود ببخشند. مدیتیشن با قدرت خود به ما کمک می کند تمرکز کنیم، همچنین پس از ۲ هفته اثرات مثبت اثبات شده ای روی نمرات آزمون های استاندارد و حافظه فعال داشته است.

   چرا مدیتیشین برای حافظه مفید است؟ درطول مدیتیشن مغز شما در پردازش اطلاعات مانند حالت عادی فعال نیست.

   بنابر این در این زمان استراحت کوتاهی به مغز شما داده می شود که ذهن خود را خالی کنید. در این حالت نه تنها استرس کمتری را احساس خواهید کرد بلکه چیزهای بیشتری هم به یاد می آورید.

   افزایش-حافظه (۳)

   ۲- برای بهبود تثبیت حافظه قهوه بنوشید.

   گفته می شود اگر قبل از یادگیری یک موضوع جدید کافئین مصرف کنید حافظه تان بهبود پیدا می کند، البته این موضوع قابل بحث است. بسیاری از تحقیقات اثرات ناچیزی از مصرف کافئین قبل از ایجاد حافظه جدید یافته اند.

   اگرچه یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد که مصرف یک قرص کافئین بعد از یادگیری یک موضوع، حافظه ی بازیابی را تا ۲۴ ساعت بعد بهبود می بخشد. شرکت کنندگان در این تحقیق تعدادی تصویر را به حافظه سپردند و سپس با دیدن همان تصاویر، تصاویر مشابه و تصاویر کاملا متفاوت آزمایش شدند.

   آن ها باید تصاویری را پیدا می کردند که قبلا دیده بودند. این فرآیند که جداسازی الگو نامیده می شود، بر طبق گفته محققان بازتابی از “سطح عمیق تر ماندگاری حافظه” است.

   در این مطالعه تمرکز محققان روی اثرات کافئین در تثبیت حافظه بود: فرآیند تقویت حافظه ای که ایجاد کرده ایم. و به همین خاطر آن ها به اثرات مثبت بیشتر مصرف کافئین بعد از یادگیری بیش از پیش اعتقاد پیدا کردند.

   بنابراین فقط صبح ها برای شروع روزتان قهوه نخورید— یک قهوه کوچک در طول روز می تواند به بهتر نگه داشتن چیز هایی که یاد می گیرید در ذهنتان کمک کند.

   ۳- برای بهتر شدن حافظه بلند مدت، انواع توت ها را بخورید.

   تحقیقات نشان می دهد که خوردن توت ها می تواند با کاهش حافظه مبارزه کند. یک بررسی از دانشگاه Reading و مدرسه Peninsula Medical دریافته که یک رژیم غذایی عادی با مکمل بلو بری به مدت ۱۲ هفته در انجام وظایف حافظه تاثیر بسزایی دارد. اثرات بعد از تنها ۳ هفته شروع شدند و در طول مدت بررسی ادامه یافتند.

   یک مطالعه ی بلند مدت روی حافظه پرستاران خانمی که بالای ۷۰ سال سن داشتند نشان داد آن هایی که به صور منظم حداقل دو وعده در هفته از توت فرنگی یا بلوبری استفاده می کنند کاهش حافظه شان به طور نسبی کمتر بوده است. (اگر چه اثرات توت فرنگی ها قابل تردید است، چرا که این مطالعه توسط کمیسیون توت فرنگی کالیفرنیا انجام گرفته بود و مطالعه دیگری که در همین زمینه صورت گرفته می گوید که برای دیدن اثران توت فرنگی باید تقریبا روزی ۱۰پاوند یا ۵کیلو توت فرنگی بخورید.)

   در این زمینه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما دانشمندان کم کم به درک چگونگی اثر گذاری انواع توت ها روی مغز نزدیکتر می شوند. بلوبری به طور خاص برای داشتن مقدار زیادی زردینه یا فلاوانوید شناخته شده است، که به نظر می رسد ارتباطات موجود در مغز را تقویت می کند. آن ها روی حافظه بلند مدت اثرات مثبتی خواهند داشت.

   افزایش-حافظه (۴)

   ۴- برای بهبود بازیابی حافظه ورزش کنید.

   مطالعه روی مغز موش ها و انسان ها نشان داده است که تمرینات منظم می توانند بازیابی حافظه را بهبود ببخشند. ثابت شده است که تناسب اندام در افراد مسن به کند شدن روند کاهش حافظه کمک می کند آن هم بدون ورزش های ممتد و منظم. مطالعات نشان می دهند که ورزش منظم به طور خاص می تواند حافظه مکانی را بهبود ببخشد، بنابراین شاید برای همه ی انواع بازیابی های حافظه مفید نباشد.

   البته فواید ورزش بی شمار هستند، در مورد مغز اثبات شده است که ورزش منظم منجر به بهبود توانایی های شناختی در کنار حافظه می شود. پس اگر به دنبال راهی برای داشتن ذهنی تیز هستید، باید بگوییم که قدم زدن پاسخ شماست.

   افزایش حافظه

   ۵- آدامس بجوید تا حافظه تان را تقویت کنید.

   روش آسان دیگیری که می تواند حافظه شمارا بهبود ببخشد، جویدن آدامس هنگام یادگیری چیزهای جدید است. در این زمینه تحقیقات ضد و نقیضی وجود دارد، ولی مطالعه ای در سال گذشته منتشر شد که نشان می داد شرکت کنندگانی که در طول یادگیریشان آدامس می جویدند،در بازیابی حافظه دقیق تر بودند و زمان واکنش بهتری داشتند.

   یکی از دلایلی که جویدن آدامس می تواند روی بازیابی شما اثر داشته باشد، این است که جویدن آدامس فعالیت هیپوکامپ (اسبک) را افزایش می دهد، هیپوکامپ منطقه مهمی از مغز می باشد که به حافظه مربوط است. ( هرچند هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد.)

   نظریه دیگر روی افزایش اکسیژن دریافتی و چگونگی توانایی بهبود تمرکز و توجه از طریق جویدن آدامس تمرکز می کند، این ها کمک می کنند که مغز هنگام یادگیری چیزهای جدید، ارتباط های قوی تری ایجاد کند. مطالعه ای وجود دارد که نشان می دهد شرکت کنندگانی که در طول یادگیری و تست حافظه آدامس می جویدند، سطوح ضربان قلب بالاتری دارند، فاکتوری که موجب افزایش اکسیژن دریافتی توسط مغز می شود.

   افزایش-حافظه (۵)

   ۶- بیشتر بخوابید تا حافظه تان تثبیت شود.

   دلایل اثبات شده ای وجود دارند که نشان می دهند خواب یکی از مهمترین عناصر در داشتن یک حافظه خوب است. از آنجایی که بیشترین مقدار تثبیت حافظه در خواب صورت می گیرد، مشخص می شود که مغز ما بدون داشتن خواب کافی برای تثبیت حافظه مان به دردسر می افتد.

   حتی یک چرت کوتاه می تواند بازیابی شما را بهبود ببخشد. از شرکت کنندگان یکی از بررسی ها خواسته شد برای اندازه گیری قدرت حافظه شان، کارت های تصویر سازی شده ای را به خاطر بسپرند. بعد از به خاطر سپردن دسته ای از کارت ها یک استراحت ۴۰ دقیقه ای به همه ی آن ها داده شد، نیمی از آن ها در این زمان خوابیدند و نیمی دیگر بیدار ماندند. بعد از این استراحت هر دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند.

   محققان متعجبانه دیدند آن هایی که خوابیده بودند به شکل قابل توجهی آزمون را بهتر انجام دادند. آنها ۸۰% پاسخ درست و گروهی که نخوابیده بودند ۶۰% موارد را درست پاسخ داده بودند.

   تحقیقات نشان می دهد که وقتی موضوعی برای اولین بار به مغز وارد می شود، (به خصوص در هیپوکامپ) هنوز شکننده است و به راحتی فراموش می شود به خصوص اگر از مغز خواسته شود تا در همان لحظه چیزهای بیشتری به خاطر بسپرد. چرت زدن، موضوعات را به سمت نئوکورتکس ها هدایت می کند. جایی که ذخیره دائمی تر صورت می گیرد و به این ترتیب از جایگزین شدن آن ها جلوگیری می شود.

   نه تنها خوابیدن بعد از یادگیری بخش مهمی از فرآیند ایجاد حافظه است، خوابیدن قبل از یادگیری مسئل جدید هم به همان مهمی می باشد. تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب می تواند روی توانایی ما برای سپردن چیزهای جدید به حافظه و تثبیت آن ها اثر بگذارد.

   حالا دیگر برای چرت زدن یا کمی خواب بیشتر بهانه ای لازم ندارید.

 • الهام   میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید، یک سوال داشتم در رابطه با شغل مربوط به رشته مهندسی مدیریت اجرایی ،من این رشته را در دانشگاه پیام نور همدان گذرانده ام و شهرستان هستم ،آیا تهران میتوانم در رابطه با این رشته کار پیدا کنم و چه کارهایی مربوط به این رشته هست ؟و آیا دوره فنی دارد چون من پنج ساله فارق التحصیل شدم وسابقه کار ندارم .ممنون میشم پاسخ بدید🙏

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   دوست عزیز در تهران متخصصان در همه رشته ها زیاد هستند و در مقاطع بالا البته نه اینکه کار نباشد ولی خب کمی شرایط برای فردی که در شهرستان بوده سخت است و هزینه ها چند برابر شهرستان است و همه نکات باید توجه شود ولی باید بدونید که به طور کل در هر جایی باشید سابقه کاری نقش مهمی دارد و اینکه در مورد رشته شما مهم دانشگاه تحصیل نیست مهم تخصص و مهارت شماست بهتر بود در طی این ۵ سال یا ادامه تحصیل می دادید و یا سابقه ای برای خودتون ایجاد می کردید منتهی هنوز هم دیر نشده و جای نگرانی وجود ندارد در مورد اینکه چه مشاغلی در ایران هیچ کس در حوزه خودش فعالیت نمی کند البته اگر هم باشند تعداد کم است .ولی خب در هر حال شما نباید منتظر اتفاقی برای کار باشید حتی در زمینه های نامرتبط تلاش کنید شرایط کاری فراهم کنید و اگر امکانش رو دارید تدریس خضوضی بردارید و یا در مدارس به صورت حق التدریس همکاری کنید هر چند که پول دریافتی زیادی ندارد ولی خب در هر حال شما دچار تجربه کاری می شوید .
   امیدوارم خودتون پیگیری کنید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • راهنما   میگوید:

  بازار کار هیچ رشته ای بطور ۱۰۰در۱۰۰تضمین شده نیست ولی اگر رشته ای رو انتخاب کنید که توام با علاقه باشد مسلما” در موفقیت شما موثرخواهد بود و همین عامل موفقیت کاری و شغلی شما هم خواهد شد

 • mazzerati   میگوید:

  سلاممن پسری ۲۰ ساله هستم.ب تازگی دانشگاه رو ترک کردم ومیخواستم بچسبم ب کار حالا هم ک کار میکنم و کلی چک کشیدم واسه مغازه باید خودم باشم ولی دو تا انتخاب دارم یا برم سربازی بعدش بیام ب کارم بچسبم یا اینکه فعلا درس بخونم.نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید.ممنون میشم…

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   شما باید بسته به شرایط خودتون تصمیم بگیرید اگر کاری که قراره انجام بدهید سود خوبی دارد براتون و میتونید کار رو توسعه بدهید خب ابتدا کا رو داشته باشید که اگر بینش به سربازی هم رفتید بدونید سودی داشتید و سرمایه گذاری کردید اگر فکر میکنید اون کار براتون موفقیتی نمیاره خب به بحث درس بپردازید و اگر فکر می دونید می تونید سریع وارد دانشگاه شوید و پشت کنکور نخواهید ماند و اینکه رشته ای دارید که هم در کاهش خدمت سربازی موثر باشه و هم کارا باشد .در مورد سربازی در صورتی که به این دو گزینه امیدی ندارید خب سربازی رفتن که در هر صورت وظیفه شماست می تونه خیالتون را بابت یک مساله راحت کنه و اگر بخواهید استخدام هم بشوید مشکلی نداشته باشید .انتخاب هر گزینه بسته به بررسی شرایط شما دارد و بهتر عجولانه تصمیم نگیرید و واقع بین باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • Anonymous   میگوید:

  سلام خسته نباشید من۲۵سالمه متاهل هستم وساکن یکی از شهرهای کوچک اطراف اصفهان لیسانس دارم وبیکارم میخاستم ببینم راه اندازی یک دفتر پیشخوان دولت برای من شغل مناسبی هست یانه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مشاور   میگوید:

   با سلام اگر علاقه دارید و خلاقیت برای متفاوت بودن قطعا موثر است و شغل خوبی است .باید بدانید که وقتی به سمت شغلی بروید این شغل علاوه بر کسب درامد باید متناسب به روحیات و علاقه شما باشد که حالت فرسایشی پیدا نکید .چون به محض اینکه شغلی هر چند درامددزا برای فرد کسالت اور شود دیگر نمی تواند عملکرد قبلی را داشته باشد و دچار مشکل خواهد شد .پس توجه کنید که شغل اهمیت دارد منطقه و شهری که هستید برای پذیرابودن افراد و مطالبه جمعی اهمیت دارد و علاقه برای داشتن انگیزه کار هم همین طور حائز اهمیت است امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و در شغل اینده موفق باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • آرش   میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من در حال حاضر بیکار هستم و متهل هستم،وفقژ سرمایه من مبلغ ۶۰ میلیون پول دارم تو ابن نوسانات اقتصادی بازار هم نمیشه کاری کرد شما راهنمایی کنید چیکار باید کنم
  با تشکر فراوان

  • مشاور   میگوید:

   با سلام باید برای ایجاد شغل به شرایط محل زندگی و نیازها و البته تا حدی علاقه خودتون توجه کنید و صد البته توانایی که دارید و تخصص و مهارت چون مجموع این عوامل ضامن موفقیت شما در کسب و کارخواهد بود و هر کدام به تنهایی ممکنه کامل کننده نباشد .ببنید با این بودجه ای که دارید و مدرک تحصیلی چه شغلی برای شما سود اوری دارد که در ادامه ایجاد انگیزه کند برای ادامه و پیشرفت کار.شما بهتره این شرایط رو در نظر بگیرید و بدونید که در هر کاری با میزانی از رسیک پذیری باید همراه باشید و بپذیرید و نباید سریع مایوس شوید

   .در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

سوالات شما:

کانال تلگرام

مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه