مشاوره کودکان آنلاین : شناخت رشد روحی کودک

مشاوره کودکان آنلاین : شناخت رشد روحي كودك

رشد روحی کودک از وقتی که به دنیا می‌آید تا زمانی که به درجه انسان کامل می‌رسد، دارای مراحلی است که رسیدن به نقطه اوج آن بدون گذر از مراحل پایین‌تر ناممکن است. پدران، مادران و مربیان اگر مراحل رشد و توانایی کودکان را به صورت کامل و درست بشناسند، در تربیت فرزند بهتر می‌توانند عمل کنند. عدم شناخت مراحل رشد کودک سبب افراط یا تفریط در تربیت می‌شود که هر یک از این دو، آثار ناگواری بر جای خواهد گذاشت که جبران این آثار، گاهی غیرممکن است.

باید با توجه به مراحل رشد عاطفی، درخواست‌ها و نیازهای کودک را در نظر گرفت. مثلا توجه: به او، نیاز او به محبت اشباع می‌کند. پس مادران باید توجه داشته باشند حضور آنان و تماس بدنی با کودک به او آرامش و احساس امنیت می‌دهد و آسایش روحی سبب رشد هر چه بهتر کودک می‌شود.

رشد روانی کودک با مشاوره کودک آنلاین

البته پدران نیز همانند مادران باید بدانند که کودک، علاوه بر مادر و محبت او، به پدر و رابطه با او هم نیاز دارد و کمبود احساس محبت از سوی پدر برای او پیامد مناسبی نخواهد داشت و قطعا امنیت روحی و آسایش خاطر او را به هم می‌زند. بنابراین پدر و مادر باید همراه و همگام با یکدیگر در رشد و ارتقای سطح فهم و تربیت کودکشان تلاش نمایند. والدین باید توجه داشته باشند که در برخورد با فرزند باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشند. مثلا وقت‌هایی او بهانه‌ای می‌گیرد، باید با صبر و حوصله پاسخ او را داد و در آرامش و تامین امنیت روحی او کوشید. باید از بروز حسادت وی جلوگیری کرد و با دادن مسئولیت‌هایی در حد توان وی، حس مسئولیت انجام کارها را در او زنده ساخت.

سلامت روانی جامعه

جامعه‌ای که به سلامت جسم و روان اعضای خود توجه می‌کند، ضمن عدم صرف هزینه‌های سرسام‌آور درمانی، انسان‌هایی سالم نیز پرورش می‌دهد که موجب رشد فردی و اجتماعی خواهد شد. از جمله ویژگی‌های فردی که از سلامتی روانی برخوردار است، عبارتند از:

۱- قابلیت ایجاد روابط موزون و هماهنگ با دیگران

۲- حل تعارض‌های هیجانی و تمایلات شخصی

۳- تغییر و اصلاح محیط اجتماعی پیرامون

بر اساس آمارهای موجود تمام مشکلات و معضلات فردی و اجتماعی همگی ناشی از رفتارها و روش‌های غلط زندگی است. بنابراین همان قدر که سلامت جسم اهمیت دارد، به همان نسبت سلامت روان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پس باید راه‌کارهای صحیح زندگی را در پیش بگیریم.

شناخت مهمترین دوره زندگی

بدون شک یکی از مهم‌ترین و موثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است. دورانی که در آن شخصیت فرد پایه‌ریزی شده و شکل می‌گیرد. باید به این نکته توجه داشت که کودکان در سنین پایین (طفولیت) فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه این توجه باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی را در بر گیرد.مشاوره کودکان

خصوصیات عاطفی دوره شیرخوارگی به بالا

نوزاد انسان در میان سایر موجودات عالم طولانی‌ترین زمان را نیاز دارد که قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را پرورش داده و آشکار سازد. از طرف دیگر، نوزاد انسان با کمترین توانایی و امکانات به مراقبت زیاد و شدیدی نسبت به سایر موجودات نیاز دارد. این مراقبت توسط پدر و مادر و جامعه اعمال می‌شود، ولی این مراقبت بدون آگاهی، دانش و آموزش شیوه‌های فرزندپروری صحیح امکان ندارد و اهمیت روان‌شناسی کودک نیز از این دو موضوع ناشی می‌شود.

در این مقاله رشد عاطفی را در دو بخش هیجانات و ترس‌ها مطالعه می‌کنیم و هر یک را از دوره شیرخوارگی، مراحل بالاتر مختصرا بیان خواهیم کرد.

فعالیت و هیجانات کودک 

رفتار معنی‌دار کودک، یک وسیله ارتباطی است. اگر فعالیت بیرونی بر «چشمک‌زدن»، «جویدن لب»، «تکان دادن پاها» باشد، می‌توانیم آن را نوعی انقباض عضلانی، یا یک دریچه و «سوپاپ» گریز به حساب آوریم. ما نمی‌توانیم خط مرز مشخصی مابین رفتار ارتجاعی و بیان هیجانات، ترسیم نماییم. چیزی که «هیجان» نامیده می‌شود، ممکن است بر اثر یک حالت تنش پیچیده‌ای به وجود آمده باشد و واکنش شدید، با هیجان متشابه می‌باشد. مثلا: ما گریه نمی‌کنیم، چون غمگین هستیم، ولی وقتی ما غمگین هستیم، گریه می‌کنیم. ما باید از بعضی جهات نسبت به کودک که گاه گاهی با درخشش بیانی، احساس دارد، حق‌شناس باشیم که بیش از همه چیز اساسی‌ترین طرز بیانش را تشکیل می‌دهد.

هیجانات، نیروهای مستقلی نیستند که به صورت اسرارآمیزی کودک را احاطه کنند، آنها طرق واکنشی هستند که ساختاری داشته و مانند ادراک به تاثیرهای تشکیلاتی تجربه و تربیت، تسلیم می‌شوند. آنها در تاریخچه نژادها تحول قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و در رشد حالات شخص در نمود فردی نقش دارند. برای به دست آوردن دورنمای کامل، در بخش‌های بعدی از شکل‌های هیجانی که مربوط به ترس‌ها و رویاها، بازی‌های کودک و روابط اجتماعی‌اش در خانه و مدرسه، واکنش‌های اخلاقی و فلسفی، خیر و شر، حقیقت و زیبایی حرف خواهیم زد.

مشاوره کودکان آنلاین : شناخت رشد روحی کودک

تعلیم و تربیت دوره شیرخوارگی

این مرحله مانند مراحل دیگر زندکی کودک ارتباط مستقیمی با تعلیم و تربیت دارد. پس از تولد، مسائل عاطفی و روحی کودک همراه تغذیه و جسم او اهمیت می‌یابد. زندگی عاطفی و روحی در مراحل نخست در احساس آسایش و یا عدم آرامش خلاصه می‌شود و در مرحله بعدی یعنی حدود سه یا چهارماهگی، به صورت عواطف خودنمایی می‌کند. از جمله حالت‌های عاطفی در دوره شیرخوارگی، حالت‌هایی چون ترس و سپس خشم و شادی است که به صورت خندیدن و لبخندزدن ظاهر می‌شود.

امنیت خاطر از مهم‌ترین مسائلی است که باید مورد دقت قرار گیرد که ارتباط پیوسته مادر با طفل، این امنیت و آسایش روحی کودک را تامین می‌کند. بی‌اعتنایی به کودک در دوره کودکی، سبب مشکلات روحی فرزند در آینده خواهد شد. برای دستیابی هرچه بهتر و توجه به نکات ظریف تربیتی در دوران شیرخوارگی ابتدا باید مراحل رشد کودک را شناخت. این مراحل به طور مداوم در زمینه و طرح مشخصی صورت می‌گیرد. البته جریان رشد در کودکان مختلف است، زیرا رشد برخی به آرامی صورت می‌گیرد و در گروهی دیگر رشد با سرعت بیشتری رخ می‌دهد، ضمنا رشد جسمی و روحی وابسته به یکدیگر هستند.

علایق و ویژگی های ۵-۳ ماهگی

نسبت به چیزهای اطرافش علاقه نشان می‌دهد. از توجه دیگران نسبت به خودش خوشش می‌آید. به افراد خانواده توجه و علاقه نشان می‌دهد. دوست دارد بعد از خوردن غذا و هنگامی که از خواب بیدار می‌شود، کمی بازی کند. با خشنودی از خود صدا در می‌آورد، با دیدن چهره‌ای آشنا لبخند می‌زند، به نظر می‌رسد حضور دیگران را پذیرا باشد، ولی با خود سرگرم است، عدم تعادل زیاد و گریه از ویژگی‌های دیگر این دوره است.

ترس‌ها نوزاد

نوزاد انسان با قابلیت جهش، احساس کردن درد و لذت، به دنیا می‌آید که این سه قابلیت، اساس هیجان هستند و به احساسات خوشایند یا ناخوشایند منجر می‌شوند. افراد بالغ و همچنین کودکان، نمونه‌هایی در این مورد عرضه می‌کنند. به طور مثال، چشمک می‌زنند. دهان باز می‌شود، شکم منقبض می‌شود، آرنج‌ها، انگشتان، زانوها در حالت جهش ناگهانی خم می‌شود، این واکنش را «ترس» می‌نامیم. در همین موقع ضربان قلب ممکن است تند و شدید شود، فشار خون بالا رفته، طحال گلبول‌های قرمز آزاد کرده و کبد «گلیکوژن» وارد خون نماید.مشاوره آنلاین

کنش ممکن است ضعیف و کوتاه‌مدت یا برعکس شدید و ممتد باشد. خوف و بیم داشتن طبیعی است و غالبا تاثیر مناسبی روی زندگی کودک در مدت رشدی دارد. اولین ترس‌های کودک با بالا رفتن سن، تغییر می‌کند. بعضی از این ترس‌ها، به نظر کاملا منطقی می‌آید و بعضی دیگر که چندان مهم به نظر نمی‌رسند، گاهی اثر ژرفی در کودک دارند. تغییراتی با محتوای مشابهی از ترس در تمام مدت طفولیت می‌دهد. کودک ترس‌هی قدیمی را به دور می‌ریزد، زیرا تجربه، معانی واقعی آن‌چه که او را می‌ترساند به وی آموخته شده است. کودک ترس‌های تازه ای کسب می‌کند، زیرا بر خلاف سابق، برای درک و فهم آن پخته‌تر شده و علل آن را کشف می‌کند و این احساس نشان‌دهنده پیشرفت در رشد می‌باشد. واقعیت این است که کودک کاملا ترس را کنار نمی‌گذارد، بلکه ساختارهای آن را ظریف‌تر کرده و نظم و ترتیب می‌دهد. حتی در درون یک نوع ترس مشخص، تغییرات قابل توجهی به خاطر رشد روی می‌دهد. مراحل رشد به طور کلی تعیین‌کننده این است که کودک چه وقت می‌رسد و یا خواهد ترسید.

کودک ۱۲-۱ ماهه

کودک در این دوره از صداهای شدید و غیر منتظره، اسباب بازی‌هایی که فریاد می‌زنند، صدای ساعت شماطه‌دار، صدای بم پدر و تمام صداهای ناشناس می‌ترسد. اشیاء، اوضاع یا اشخاص جدید یا شخص آشنایی که شکل ظاهری او تغییر مشخصی کرده است، مثلا با یک کلاه. همچنین اشیایی که می‌افتد، خطرات سقوط، حرکت ناگهانی، تهدید بدنی یا از درد می‌ترسد.

ویژگی های ۳-۱ سالگی کودک

در ۱۵ ماهگی مشاهده بیرون رفتن مادرش باعث ترس او می‌شود.

در ۱۸ ماهگی صداهای دستگاه‌های مکانیکی مانند جاروبرقی و مشاهده بیرون رفتن مادر.

در ۲ سالگی ترس‌های زیاد به ویژه صداهایی که توسط قطار، کامیون، رعد و برق ایجاد می‌شود. از رنگ‌های تیره، اشیاء بزرگ، ساختمان‌های بلند، قطار، جرثقیل و تاریکی می‌ترسد.

جدایی از مادر در ساعت خواب و باد و باران، حیوانات، به ویژه صدای آنها کودک را وحشت‌زده می‌کند.

در ۵/۲ سالگی ترس زیاد به ویژه از ترس فضایی مثل: ترس از حرکات، تمام اختلاف‌های جهت‌یابی، وارد شدن کسی به منزل به صورت غیر عادی وجود دارد. به اضافه ترس‌های زیادی که در نتیجه سروصدا ایجاد شده مانند دوره دو سالگی.

در ۳ سالگی از سالخوردگان با چهره‌های پرچین و چروک، اشخاص بد ریخت و بد ترکیب، ماسک، لولو خور خوره، تاریکی، حیوانات، افراد خاصی که به عنوان «بد» برای کودک تشریح شده‌اند، مثلا دزد می‌ترسد.

شناخت کودک ۶-۴ ساله

در ۴ سالگی از سر و صدا می‌ترسد، از اشخاص رنگین‌پوست، از سالخوردگان و از لولو خور خوره می‌ترسد. دوست دارد که فرد بزرگ‌تری در حال بازی کمی او را بترساند.

۵ سالگی سن ترسیدن نیست. ترس‌ها ذاتی و محسوس و معمولی‌تر است. از سقوط و افتادن، تاریکی و سر و صدا مثل: رعد و برق، باران مخصوصا در شب می‌ترسد.

کودک در ۵/۵ سالگی خیلی ترسو می‌شود، از تنها خوابیدن در یک اتاق یا تنها بودن در یک طبقه منزل می‌ترسد. از دست داد مادر، ترس از این‌که وقتی به خانه وارد می‌شود او در آن‌جا نباشد، او را شدیدا نگران می‌کند.

در ۶ سالگی ترس‌ها ممکن است به علت آزمایشی انجام شوند. از اشباح و جادوگرها، حیوانات بزرگ وحشی و سگ‌های بزرگ، رعد، باران، باد، آتش و به‌ویژه صدای عناصر طبیعی می‌ترسد. ترس از مرگ مادر یا این‌که اتفاقی برایش روی بدهد، ترس از مردی که در زیر تختش مخفی شده یا در جنگل پنهان شده، ترس از جراحاتی که خود موجب آن بوده است، در کودک ۶ ساله دیده می‌شود.

چالش های ۷ سالگی

کودک ۷ ساله از سایه، اشباح، موجودات خیالی مخفی شده در اتاق زیرزمین، ارتفاعات، جنگ و جاسوس، می‌ترسد. از این‌که والدینش، معلمان و رفقایش او را دوست نداشته باشند، نگران است. همچنین مدرسه و تکالیف جدیدی که باید انجام دهد، ترس از دیر رسیدن به مدرسه باعث ترس و نگرانی خواهد شد.

بازدید:۳۹۶۵۸۹

رتبه مقاله در گوگل: 3.5-Stars

مشاوره در برترین مراکز مشاوره مورد تایید کانون مشاوران ایران

صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

امتیازدهی به مطلب:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون رای)
Loading...

38 نظر جدید برای مشاوره کودکان آنلاین : شناخت رشد روحی کودک

 • narges t   میگوید:

  خیلی ممنون که وقت گذاشتید .سپاسگذارم

 • فریده   میگوید:

  سلام
  دختر ۲ ساله ای دارم که مدتی است دائم آلت خود را روی بالش یا لبه مبل یا هر وسیله دیگری مالش میدهد. با دکترش هم درمیان گذاشتم می گوید طبیعی است و باید حواس او را پرت کنید. اما هر چقدر هم حواسش را به چیز دیگری جلب کنم به محض رها کرن مجددا شروع می کند.
  شدت این کار به حدی است که واقعا نگران شده ایم و از هر فرصتی و هر وسیله ای برای ایت کار استفاده می کند. بطوریکه حتی گاهی بلافافصله بعد از بیدار شدن نیز این کار را انجام میدهد.
  ما چکار باید بکنیم. لطفا ما زلا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   ﺑﯿﺪاری ﻏﺮﻳﺰه ﺟﻨﺴﻲ ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﻪ دو ﺻﻮرت ﻋﻤﺪه ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ.
   ۱٫ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻛﺸﻔﻲ : ﻛﻮدک در ﺳﺎﻳﻪ ﺑﺮﺧﻮرد و ﺗﻤﺎس ﺧﻮﻳﺶ ﺑﺎ ﻣﻨﺒﻊ ﻟﺬت ، اﻧﺮا ﻛﺸﻒ ﻛﺮده و ﺗﻤﺎس و ارﺗﺒﺎط را ﺗﺪاوم
   ﻣﻲ ﺑﺨﺸﺪ ﻛﻪ ﺑﻌﻀﻲ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از :
   دﺳﺘﻜﺎری اﻟﺖ ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ
   ﺣﺒﺲ ادرار و ﻣﺪﻓﻮع و در ﻧﺘﯿﺠﻪ اﺣﺴﺎس ﺧﺎرش و ﻟﺬت در ﺑﺪن و در ﻗﺴﻤﺖ ﺧﺎص ان
   ﺗﻤﺎس و اﺻﻄﻜﺎک ﺑﺎ ﻳﻚ ﺟﺴﻢ از طﺮﻳﻖ ﻣﺎﻟﯿﺪن ﺧﻮد ﺑﻪ ﺗﺸﻚ، دوﭼﺮﺧﻪ ، ﻧﺮده و…
   ﻧﻮازش ھﺎی ﻧﺎدرﺳﺖ و ﻟﻤﺲ ھﺎی ﻧﯿﻨﺪﻳﺸﺪه ی واﻟﺪﻳﻦ و دﻳﮕﺮان
   ﺧﺎراﻧﺪن ﻣﺤﻞ زﺧﻢ در اطﺮاف دﺳﺘﮕﺎه ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ و ﻳﺎ وﺟﻮد ﺧﺎرش ھﺎ در ﺑﺪن ﻧﺎﺷﻲ از اﻧﮕﻞ ھﺎی ﻣﻌﺪی و
   ﻛﺮﻣﮫﺎی رﻳﺰ در ﺣﺎﻟﺖ دﻓﻊ
   ﺷﺴﺘﺸﻮی ﻛﻮدک ﭘﺲ از دﻓﻊ و دﺳﺖ زدن ﺑﻪ اﻟﺖ ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ، ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻋﺎدی و ﻧﺎ ﺧﻮد اﮔﺎه
   ﻣﻮارد دﻳﮕﺮی ھﻤﭽﻮن ﺑﻲ ﺗﻮﺟﮫﻲ ھﺎ در ھﻨﮕﺎم ﺣﻤﺎم و ﻟﺒﺎس ھﺎی ﭼﺴﺒﺎن
   ۲٫ﺑﻪ ﺻﻮرت اﻣﻮﺧﺘﻦ: ﮔﺎھﻲ ﻏﺮﻳﺰه در ﺳﺎﻳﻪ اﻣﻮﺧﺘﻦ ھﺎ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲ ﺷﻮد و اﻳﻦ اﻣﻮﺧﺘﻦ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻋﻤﺪی و ﻳﺎ
   ﻏﯿﺮ ﻋﻤﺪی ﺑﺎﺷﺪ.
   اﻣﻮﺧﺘﻦ ﻋﻤﺪی ﻋﺒﺎرت از ان اﺳﺖ ﻛﻪ ﻓﺮد ﻣﻨﺤﺮف و اﻟﻮده اﻧﺮا ﺑﻪ ﻛﻮدک ﺑﯿﺎﻣﻮزد. ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﺑﺮﺧﻲ اﻓﺮاد ﺑﺎﻟﻎ در ﺑﺎ ﻛﻮدک و
   در طﺮﻳﻖ ﺑﻪ ﻓﺴﺎد ﻛﺸﯿﺪن او ﺑﻪ ﭼﻨﯿﻦ ﻓﺠﺎﻳﻌﻲ دﺳﺖ ﻣﻲ زﻧﻨﺪ.
   اﻣﻮﺧﺘﻦ ﻏﯿﺮ ﻋﻤﺪی ﻣﻲ ﺗﻮان ﺑﻪ ﺧﻄﺎ و اﺷﺘﺒﺎه واﻟﺪﻳﻦ در رواﺑﻂ ﺧﻮد ﻳﺎد ﻛﻨﯿﻢ ﻛﻪ ﮔﺎھﻲ در ﺣﻀﻮر ﻛﻮدک و ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ای
   ﺑﻲ ﭘﺮوا، و ﺑﺎ اﻳﻦ ﺗﺼﻮر ﻛﻪ او طﻔﻞ اﺳﺖ و از اﻳﻦ اﻣﻮر ﺳﺮ در ﻧﻤﻲ اورد رﻓﺘﺎرھﺎی ﺑﺪ اﻣﻮزی دارﻧﺪ. اﻧﮫﺎ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ
   ﻛﻪ ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﻛﻮدک از اﻳﻦ رواﺑﻂ ﺳﺮ درﻧﯿﺎورد ﺟﺮﻳﺎﻧﻲ را ﻣﻲ ﺑﯿﻨﺪ و ﻣﻲ ﺷﻨﻮد و ﭼﺸﻢ او ﻧﻘﺶ دورﺑﯿﻦ و ھﻤﻪ را ﺿﺒﻂ
   ﻣﻲ ﻛﻨﺪ و اﻧﭽﻪ را ﻛﻪ اﻣﺮوز ﻣﻲ ﺑﯿﻨﺪ و ﻣﻲ ﺷﻨﻮد ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺑﺮاﻳﺶ ﻧﺎﻣﻔﮫﻮم ﺑﺎﺷﺪ وﻟﻲ روزی ﺑﺎ ﺗﺤﺮﻳﻜﻲ و ﻳﺎ ﺟﺮﻗﻪ
   ای در ذھﻦ، ﺑﺮای او ﻣﻔﮫﻮم و ﻣﻌﻨﻲ ﭘﯿﺪا ﺧﻮاھﺪ ﻛﺮد.
   ﻛﺘﺎﺑﮫﺎ و ﻣﻘﺎﻻت زﻳﺎدی ھﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ از ﻓﺮھﻨﮓ ﻏﺮب ﺗﺎﺛﯿﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﻧﺪ ﻛﻪ در ان اﻣﻮزش ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺟﻨﺴﻲ ﺑﻪ ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﺪون
   ﻣﺤﺪودﻳﺖ اﺳﺖ و ھﺮ ﻧﻮع اﻣﻮزش ﺟﻨﺴﻲ را در دﺳﺘﺮس اﻧﺎن ﻗﺮار ﻣﻲ دھﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺒﺎت اﻧﺤﺮاف ﺟﻨﺴﻲ و ﺑﻠﻮغ
   زودرس در ﻛﻮدﻛﺎن ﻣﻲ ﺷﻮد . اﻣﻮزش ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺟﻨﺴﻲ ﺑﻪ ﻛﻮدﻛﺎن ﺟﺰ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ھﺎی اﻧﺎن اﺳﺖ و ﻋﻤﻞ ﺧﻮد ارﺿﺎﻳﻲ را
   ﻧﻪ ﺗﻨﮫﺎ ﺑﯿﻤﺎری و ﺧﻄﺎ ﻧﻤﻲ داﻧﻨﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺮای ﺗﺨﻠﯿﻪ دروﻧﻲ ﻛﻮدک ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻮاده ﺳﻔﺎرش ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ و در ﻣﻘﺎﻻت ﺑﻪ ﻋﻨﻮان
   رﻓﻠﻜﺲ طﺒﯿﻌﻲ ﺑﺪن ﺑﻪ ان اﺷﺎره ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ی ان ﻓﺴﺎد و ھﻢ ﺟﻨﺲ ﺑﺎزی و ازادی ﺟﻨﺴﻲ ﻣﻲ ﺷﻮد.
   ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻣﺎ ﻧﯿﺰ اﻳﻦ روﻧﺪ ﺑﻠﻮغ زودرس و اﻧﺤﺮاﻓﺎت زﻳﺎد ﺷﺪه و ﻋﻮاﻣﻠﻲ ھﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻮﺣﺒﺎت اﻧﺤﺮاف
   ﺟﻨﺴﻲ ﻣﻲ ﺷﻮد ﻛﻪ ﻣﻲ ﺗﻮان ﺑﻪ ﻣﻮارد زﻳﺮ اﺷﺎره ﻛﺮد:
   ﻛﻢ ﺗﻮﺟﮫﻲ و ﻧﺎ اﮔﺎھﻲ ﺧﺎﻧﻮاده و ﻛﻤﺒﻮد ﻣﺤﺒﺖ و ﺗﺤﻘﯿﺮ ﻛﻮدﻛﺎن
   ﻣﺤﯿﻂ ﻧﺎﺳﺎﻟﻢ
   ﺧﺎﻧﻮاده ھﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺟﺎھﻞ ، ﺗﻌﺼﺒﻲ و ﻳﺎ ﻓﺎﻗﺪ ﻣﻌﻠﻮﻣﺎت ﻛﺎﻓﻲ ﺑﺮای اﻣﻮزش ﻓﺮزﻧﺪ ھﺴﺘﻨﺪ
   ﻧﺪاﺷﺘﻦ ﺗﻌﻠﯿﻢ و ﺗﺮﺑﯿﺖ ﺻﺤﯿﺢ ﺧﺎﻧﻮاده ھﺎ در راھﻨﻤﺎﻳﻲ ﻓﺮزﻧﺪان و ﻋﺪم ﺗﻮاﻧﺎﻳﻲ اﻧﺎن در ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻣﺴﺎﺋﻞ
   ﺟﻨﺴﻲ و
   ﻧﯿﺰ ﺑﻲ ﺛﺒﺎﺗﻲ وﺿﻊ ﺧﺎﻧﻮاده ، ھﻤﭽﻨﯿﻦ رواﺑﻂ ﺟﻨﺴﻲ واﻟﺪﻳﻦ در ﺑﺮاﺑﺮ ﻛﻮدک
   ﺳﺴﺖ ﺷﺪن ﺑﻨﯿﺎد ﺧﺎﻧﻮاده، ﺿﻌﯿﻒ ﺷﺪن اﻋﺘﻘﺎدات اﺧﻼﻗﻲ و ﻣﺬھﺒﻲ
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴
   موفق باشید

 • ali   میگوید:

  با سلام و عرض خدا قوت
  من دو تا فرزند دارم، دخترم ۲ سال و ۴ ماهش هست و پسرم نوزادی ۶ ماهه می باشد دخترم رفتارهای خیلی غیرعادی انجام می‌دهد به طوری که گریه شدید و ادامه دار می کنه و آروم هم نمیشه و می چسبد به مادرش و می گوید بغلم کن و برو!!! حالا این برو کجا حساب میشه، نمیدونم؟!! به نظرم حسادت خیلی خیلی شدیدی به نوزاد شش ماهه می کنه که از بغل مادرش شیر میخوره و مادرش به اون توجه میکنه. واقعا غیر قابل توصیف هست حرکاتی که از خودش نشون می ده!! همیشه با اضطراب شدید از خواب بیدار میشه و این اضطراب همیشه داره. خیلی بددهنی میکنه. حرفهایی را که ما می گوییم نگو، میگه. با اینکه درک و شعور بالایی داره اصلاً برای گرفتن از پوشاک هیچ همکاری نمیکنه!! و دایم در حال ضد کردن هست و عکس العمل های وارونه نشان می دهد. خیلی از این وضعیت نگرانم . خواهشمند است راهنمایی بفرمایید که ما چه کاری می توانیم برای بهبودی این وضعیت انجام دهیم؟

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   دوست گرامی به نظر خودتون بچه شما در سن ۲ سال و ۴ ماه با همه درک و شعور بالا به قول خودتون می تواند وقتی خودش همه جوره به مراقبت نیاز دارد ورود فرد جدید رو هضم کنه .او به برادرش به چشم رقیب نگاه می کند .بهتره کمک کنید روابط رو با او درست کنید و به او به اندازه نوزاد ۶ ماهه توجه کنید .تمام رفتارهایش نشان می دهد که ورود فرد جدید رو نپذیرفته است ..و قطعا نوع برخورد و رفتار شما و مادرش موثر بوده است .اختلاف سنی کم در فرزندان باعث حس حسادت می شود شیر خوردن برای کودک فقط منبع تغذیه نیست بلکه در اغوش کشیدن همراه با شیرخوردن به کودک حس امنیت می دهد به همین دلیل است که نمی تواند ببینید فرد جدید جایگاه او را تصاحب کرده باید با صحبت به زبان
   خودش همراهی با او عدم تنبیه تفاوت های او و فرزند کوچکتر رو برای او مشخص کنید .و تلاش کنید روابط بین این دو بهبود پیدا کند او را به عنوان عضو خانواده بپذیرد تا کم کم و با صبر شما مسائل برطرف شود .
   امیدوارم مشکل برطرف شود و اگر برطرف نشد حتما به روانشتاس کودک مراجعه کنید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • ناشناس   میگوید:

  باسلام
  پسر ۷ ساله ای دارم که به نظرم خیلی زیادی مثبت هست طوری که بین دوستاش از پس خودش برنمیاد نه میتونه به صورت لفظی جوابشونو بده نه کتک بزنه البته ما خودمون هم همواره از زدن منعش کردیم ولی وقتی تنها میشه ازاینکه کتک خورده یانتونسته جوابشونو بده دچارخشم زیاد میشه حتی به ما میگه به من یاد بدین چی جوابشونو بدم حرفهای بد ساده رو هم به زبون نمیاره البته توتنهایی میگه و همیشه ناراضی و درحال غر زدنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مشاور   میگوید:

   با سلام مادر گرامی بهتره ایشون رو به روانشناس کودک ارجاع بدید چون ظاهرا توانایی مقابله ندارند که البته بخشی از ان به شیوه تربیتی مربوط می شود.و قطعا رهکارهایی برای شما هم دارند بهتره درهر حال در مورد مها ت اموزی ها مراجعه کنید .امیدوارم مساله فرزندتان بر طرف شود.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه