مرکز مشاوره

بیوفیدبک چیست؟

بيوفيدبك چيست؟

   بیوفیدبک به ما می آموزد که چگونه بتوانیم فعالیتهای را که بدن به طور خودکار انجام می دهد به عنوان مثال:ضربان قلب،دمای پوست،الگوی تنفس و تنش ماهیچه ای را کنترل بنماییم.

 قبلا توضیح داده شد که چگونه نوروفیدبک چیست و چگونه عمل می نماید در این زمینه باید گفت که در واقع ما با این روش یاد میگیریم با اراده خودمان فعالیتهای بدنی مان را با استفاده از فرایندهای فیزیولوژیکی تغییر دهیم.

تعریف بیوفیدبک 

بیوفیدبک ابزاری است برای کنترل فعالیتهای بدنی برای افزایش ریلکسیشن،کم کردن درد،و در نهایت افزایش سطح سلامت می باشد.

بیوفیدبک یک فرانید خودتنظیمی می باشد.که  ما به وسیله فرایندهای از جمله شرطی سازی ، اصلاح رفتار و مکانیزم های سازگاری به خود تنظیمی فعالیتهای بدن می پردازیم.

در واقع با به کارگیری این تکنیک های خود تنظیمی فرد می آموزد تا پاسخ های خاص بدن را مانند کاهش فشار خون ،رهایی از تنش های ماهیچه ای و سردرد را تغییر دهد.با استفاده از یک سری فید بک های پیوسته که آنها به وسیله کامپیوتر و یا از طریق آزمایش و خطا انجام میشوند بیماران می آموزند فرایندهای مورد نظر خود را کنترل کنند.و در نهایت بعد از مدتی بیمار میتواند بدون اینکه از این فید بک های استفاده کند این فرایندها را کنترل کند.

آیا بیوفید بک برای هر فردی مناسب است؟

بیوفیدبک یک روش درمانی غیرتهاجمی است و باعث کاهش علائم در بسیاری از افراد شده است.نتیجه گیری ازبیوفیدبک از فردی به فردی دیگر متفاوت است.

شماره های تماس 01

بیوفیدبک در درمان چه اختلالاتی کاربرد دارد؟

روش فوق در درمان اختلالات عصبی و و عضلانی زیادی مثل اختلالات مایچه ای لگن، واژینیسموس،شب اداری،بیاختیاری ادرار و مدفوع،دندان قروچه،اختلالات اضطرابی،سردرد های تنشی به کار می رود.

منبع: مرکزمشاوره ستاره ایرانیان


صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.