مرکز مشاوره

روانشناسان معروف ایران و جهان

روانشناسان معروف

روانشناسان معروف ایران و جهان

روانشناسان معروف ایران و جهان چه اشخاصی هستند؟ و به چه دلیل این روانشناسان معروف شدند؟

روانشناسان به دلیل کشف کردن برخی از حقایق راجع به ذهن و روان انسان به شهرت رسیدند.

ذهن انسان بسیار پیچیده است و افراد رفتارهایی از خود نشان می دهند که هر کدام دلیل خاص خودش را دارد.

اگر روانشناس بتواند رفتار فرد را به خوبی تبیین کند و برای مشکلات و بیماری های آن ها روش هایی مناسب و راهکارهای عالی را در نظر بگیرد میتوان گفت نظریه ارائه شده بسیار اهمیت دارد و دوام بیشتری پیدا خواهد کرد.

به همین دلیل روانشناسانی که نظریه های معتبری  بیان کرده اند درلیست روانشناسان معروف ایران و جهان قرار می گیرند.

روانشناسان معروف
روانشناسان معروف

روانشناسان معروف بسیار زیادند در این مقاله تعداد محدودی از آن ها را معرفی می کنیم.

روانشناسان معروف ایران

در کشور ما تعداد روانشناسان معروف محدود است چون موفق نشده اند به ارائه نظریه های پذیرفته شده بپردازند.

ولی بسیاری از روانشناسان ایرانی در ورود علم به کشور و پیشرفت آن نقش به سزایی داشته اند.

دکتر حبیب دوانلو

دکتر حبیب دوانلو در سال ۱۳۰۶در تهران به دنیا آمد و پس از اینکه دوره پزشکی عمومی خود در کشور گذراند به کمک بورس تحصیلی به دانشگاه هاروارد رفت تا آنجا ادامه تحصیل بدهد.

دکتر دوانلو در بخش زنان و زایمان فعالیت می کرد و ارتباط مادر و کودک را به خوبی مشاهده می کرد.

 او در این ارتباط به مسائل روانشناسی علاقه مند شد و در رشته روان پزشکی مشغول به تحصیل شد و روش درمانی به نام روان درمانی پویشی فشرده کوتاه مدت یا (ISTDP) را بنیان کرد.

این روش درمانی به نام این روانشناس معروف شناخته شد و روانشناسان بسیاری در داخل و خارج کشور از آن استفاده می کنند.

این روش ادامه راه و روش درمانی می باشد که فروید آن را روانکاوی نامیده است.

درمان پویشی به نسبت روانکاوی سنتی تغییرات بسیاری کرده است، در این روش درمانی زمان درمان کوتاه تر است و درمانگر نقش بسیار فعالی در این جلسات دارند.

بر این اساس براصلی ترین فرضیات فروید مانند وجود ناهشیار و یا بروز دفاع های روانی تاکید بسیاری دارد.

روانشناسان معروف، دکتر علی اکبر سیاسی

یکی از معروف ترین چهره های علم روانشناسی دکتر علی اکبر سیاسی می باشد که در ایران و جهان شهرت بسیاری دارد.

دکتر سیاسی خدمات بسیاری برای علم روانشناسی و ایجاد و گسترش آن انجام داده است و به همین دلیل به او عنوان پدر روانشناسی نوین ایران داده شده است.

دکتر علی اکبر سیاسی در سال ۱۲۹۰هجری شمسی لز طرف دولت موفق به دریافت بورسیه شد و برای تحصیل به فرانسه رفت و پس از اتمام تحصیل به ایران بازگشت  و به تدریس روانشناسی و علوم تربیتی پرداخت.

وی علاقه زیادی به ادامه تحصیل داشت و برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی به دانشکاه سوربن فرانسه رفت و موفق شد در سال ۱۳۰۹مدرک دکترای خود را دریافت کند.

دکتر علی اکبر سیاسی کتاب های زیادی در این زمینه نوشته است که می توان به روانشناسی شخصیت، روانشناسی جنایی و علم النفس یا روانشناسی از نظر تربیت اشاره کرد.

دکتر پریرخ دادستان

یکی از شناخته ترین چهره های روانشناسی ایران به ویژه روانشناسی کودک دکتر پریرخ دادستان می باشد.

وی تحصیلات خود را در زیر نظر ژان پیاژه گذراند ژان پیاژه یکی از بزرگترین روانشناسان کودک جهان می باشد.

دکتر دادستان تنها زنی بود که در آزمون علمی قبول شد و برای ادامه تحصیل راهی خارج از کشور شد او در ژنو به ادامه تحصیل پرداخت.

وی در تحصیل بسیار موفق بود و از نظر علمی بسیار درخشید به طوری که ژان پیاژه شخصا هدایت رساله دکتری وی را پذیرفت و به او پیشنهاد کرد تا ریاست مرکز شناختی نیویورک را قبول کند اما دکتر دادستان نپذیرفت.

دکتر دادستان بعد از رد درخواست به ایران برگشت و اقدامات بسیاری برای گسترش روانشناسی نوین در کشور و به خصوص روانشناسی رشد و بالینی کودک انجام داد.

وی در این زمینه آثار بسیاری دارد که از معروف ترین آن ها می توان به روانشناسان مرضی تحولی، از کودکی تا بزرگ سالی و همچنین روانشناسی جنایی نام برد.

دکتر غلامعلی افروز

یکی دیگر از روانشناسان معروف ایران و جهان دکتر غلامعلی افروز می باشد که در زمینه روانشناسی کودکان استثنایی و به ویژه عقب ماندگان ذهنی یا کودکان آهسته گام به مطالعه پرداخت و به همین دلیل معروف و شناخته شد.

وی در سال ۲۰۰۸ فعالیت های پژوهشی در زمینه  کودکانی که به سندروم داون مبتلا بودند انجام داد و به همین دلیل موفق شد از طرف سازمان جهانی بهداشت جایزه ای را دریافت کند.

روانشناسان معروف جهان

روانشناسی نوین علمی است که ابتدا در کشورهای غربی شروع شد و بعد در ایران مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

به همین دلیل روانشناسان معروف بیشتر از کشورهای غربی هستند.

در این مقاله به معرفی برخی از روانشناسان معروف خارجی می پردازیم که نظراتشان در زمینه روانشناسی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

روانشناسان معروف
روانشناسان معروف

زیگموند فروید

زیگموند فروید یکی از معروف ترین شخصیت ها در زمینه علم روانشناسی می باشد و نظریات او در ارتباط با ذهن ناهشیار بسیار شناخته شده می باشد.

فروید هنگامی که به تحصیل پرداخت با فردی به نام بروئر آشنا شد و در طول تحصیل به کمک بروئر با روش هیپنوتیزم آشنا شد .

در روش هیپنوتیزم او معتقد بود که بسیار برای درمان بیماران مناسب می باشد و بیماران در هنگام خواب مغناطیسی می توانند صحبت کنند و درمورد مسائلی حرف می زند که در زمان بیداری هیچ آگاهی از آن ها ندارند.

بیمار با صحبت کردن در مورد مسائل در خواب مغناطیسی باعث می شود تا مشکلات او بهبود یابد.

فروید با آشنا شدن با این علم نظراتی در ارتباط با بخش ناهشیار ذهن و راه هایی مانند خواب دیدن بیان کرد او معتقد بود که در نظریه خواب دیدن بخشی از ذهن از طریق آن نشان داده می شود.

نظریه فروید به تدریج گسترش پیدا کرد و به عنوان نخستین نظریه جامع در زمینه روانشناسی شخصیت، درمان و رشد در نظر گرفته شد.

روانشناسان معروف، جان واتسون

واتسون اولین نفری بود که به بررسی یافته های پاولوف پرداخت و نظریه های شرطی شدن را وارد علم روانشناسی کرد و روش درمانی را به وجود آورد او این روش را به نام رفتار درمانی پایه گذاری کرد.

رفتار درمانی یکی از مطرح ترین و بهترین روش ها برای درمان بسیاری از مشکلات به خصوص فوبی ها می باشد.

واتسون به این نتیجه رسید که می تواند احساسات مختلفی نظیر ترس یا علاقه در فرد به وجود آورد به نظریه او اگر یک موضوع خنثی را با محرکی خوشایند یا ترسناک همراه کنند افراد می تواند این احساسات را تجربه کنند و بسیاری از مشکلات با این روش درمان می شود.

به عنوان مثال می تواند بر روی تصویر حیوان یک صدای وحشتناک قرار داد و ترس از حیوان را در فرد به وجود آورد و با از بین بردن این صدا ترس را از فرد دور کرد.

واتسون با این کشف توانست به درمان بسیاری از مشکلات از جمله بیماری های اضطرابی بپردازد.

بی. اف. اسکینر

یکی دیگر از روانشناسان رفتارگرا اسکینر می باشد که یافته های او بسیار برای درمان های رفتاری و همینطور تربیت کودکان موثر می باشد.

اسکینر به این نتیجه رسید که رفتارهای ما تحت تاثیر پیامدها می باشد و کمتر به مسائلی مانند همراهی یک محرک یا موضوعات دیگر مربوط می شود.

به طوری که اگر فرد پاداش دریافت کند و یا انتظار داشته باشد که پاداشی به او بدهند رفتارش را تکرار خواهد کرد ولی اگر به خاطر رفتارش تنبیه شود و یا انتظار تنبیه داشته باشد رفتارش را کاهش خواهد داد و دوباره آن را تکرار نمی کند.

از این نظریه اسکینر برای تربیت کودکان تا قبل از سنین دبستان و ورود به مدرسه استفاده می شود.

روانشناسان معروف، آبراهام مازلو

یکی از شناخته شده ترین مفاهیم در علم روانشناسی آبراهام مازلو و هرم نیازهای او می باشد.

مازلو اعتقاد داشت که هر فرد از همان ابتدای تولد مجموعه ای از نیازهای جسمی و روانی را به همراه دارد که تلاش می کند این نیازها را برطرف سازد.

ولی برای برطرف کردن نیاز، باید مطمئن شود که نیاز پیش از آن را به خوبی دریافت کرده است چون ارضای هر یک از آن ها تحت تاثیر ارضای کامل نیازهای قبل آن می باشد.

این هرم در ابتدا نیازهای جسمی می باشد که فرد بعد از ارضای کامل از این نیازها تعلق او به جسم کمتر می شود و فرد کم کم به آخرین قسمت هرم می رسد و دوست دارد نیاز خود شکوفایی را به دست آورد.

آرون بک

یکی دیگر از روانشناسان معروف جهان آرون بک می باشد، آرون بک، روان پزشک آمریکایی است و روش درمانی شناختی –رفتاری را پایه گذاری کرد.

درمان شناختی – رفتاری یکی از اصلی ترین روش های درمانی برای درمان روانشناختی برای تمامی رده های سنی و بسیاری از بیماری ها می باشد.

بک فعالیت های خود را بر روی اشتباهات منطقی شروع کرد که در فکر بیماران افسرده به وجود آمده بود و با گسترش دانسته های آرون بک، روش درمانی شناختی – رفتاری گسترش یافت و شهرت بسیاری دریافت کرد.

اروین یالوم

اروین یالوم در زمینه روانشناسی تالیفات بسیار جذابی داشته است به همین دلیل یکی از شناخته ترین روانشناسان به ویژه در ایران می باشد.

روانشناسان معروف
روانشناسان معروف

یالوم در اصل یک روانشناس آمریکایی است که مکتب اگزیستانسیالیسم یا هستی گرایی را پایه گذاری کرد.

دیدگاه اگزیستانسیالیسم  باورهای داشت که اصلی ترین آن می توان به ترس از مرگ و ترس از تنهایی اشاره کرد.

 کسانی که به این رویکردها باور داشتند معتقد بودند که بسیاری از رفتارهای ما در زندگی به دلیل ترس از این دو موضوع به وجود می آید.

این روش درمانی به فرد کمک می کند تا فرد بیمار با ترس ها مواجه شود و برای درمان و برطرف کردن آن اقدام کند.

منبع: مرکز مشاوره

روانشناسان معروف

روانشناسان معروف ایران و جهان

روانشناسان معروف ایران و جهان: روانشناسان معروف ایران و جهان چه اشخاصی هستند؟ و به چه دلیل آن ها معروف شدند؟ آن ها به دلیل …
طرحواره درمانی

طرحواره درمانی

طرحواره درمانی: طرحواره چیست؟ منظور از طرحواره (schema) مجموعه ای از باورهای بنیادین و الگوهای فکری است که حول یک موضوع در ذهن فرد …

سوالات متداول روانشناسان معروف

۱ - معروف ترین روانشناس ایرانی کیست؟

در میان روانشناسان ایرانی معاصر دکتر حبیب دوانلو یکی از درمانگران در زمینه علم روانشناسی می باشد. دیدگاه ها و نظریه های او در سراسر دنیا پذیرفته شده است و به همین دلیل یکی از معروف ترین رواشناسان ایرانی می باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.