کلینیک مشاوره ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ژنتیک

مرکز مشاوره ژنتیک

همه پدر و مادر ها و همه دختران و پسران دم بخت آرزو دارند تا زندگی بی دغدغه و آرامی را در کنار همسر و فرزندان خود تجربه کنند، مشکلات عمده ای ممکن است برای آنها در راه ازدواج پیش آید. یکی از مسائلی که میتوان به آن اشاره کرد بحث ژنتیک است. گروهی از افراد ممکن است بیماری های خاصی داشته باشند و ممکن است این بیماری ها در آینده ای نه چندان دور به فرزندان آنها منتقل شود. برای رهایی از این نگرانی ها و رسیدن به خیالی آسوده میتوانید به مرکز مشاوره ژنتیک  مراجعه فرمایید تا همکاران ما شما را در آدرس مراکز مشاوره ژنتیک و مشاوره ژنتیک در این راه همراهی و راهنمایی کنند.

شماره های تماس 01

میخوام با پسری ازدواج کنم که دو برادر سالم و یک خواهر سالم و یک خواهر که اختلال عصبی دارد.

سلام.میخوام با پسری ازدواج کنم که دو برادر سالم و یک خواهر سالم و یک خواهر که اختلال در غصب است و به لحاظی ژنتیکی است اما شدتش خیلی کمه داره.

دو عمه پسر و یک خاله اش هم عقل درست حسابی ندارند. برادر بزرگش یک فرزند دارد و سالم است. آیا احتمال داره که فرزندانم ژنتیکی به ارث ببرن؟

پاسخ

با سلام خب بهتره برای رفع نگرانی با پزشک مشورت کنید و خب راحت تر تصمیم بگیرید
موفق باشید

مشاوره ژنتیک به ما گفته یکی از این بچه‌ها رو ببریم آزمایش کانکسن ۲۶و۳۰ رو انجام بدن تا نوع ژن آنها مشخص بشه

سلام من و همسرم پسر خاله دختر خاله هستیم ده سال اذدواج کردیم فرزند اول مون دختر هست ۶ساله هیچ مشکلی نداره برای بارداری دوم به مشاوره ژنتیک مراجعه کردم از آنجایی که دوتا از دایی مون بادوتا خواهرکه دختر دایی هاشون میشه ازدواج کردن و دوتا از بچه هاشون یکی سومین بچه دچار کم شنوایی هستش.
یکی دومی دچار کم شنوایی هستش وهردو از سمعک استفاده میکنن مشاوره ژنتیک به ما گفته یکی از این بچه‌ها رو ببریم آزمایش کانکسن ۲۶و۳۰ رو انجام بدن تا نوع ژن آنها مشخص بشه تا بعد یکی از ما اون آزمایش رو انجام بده تا اون ژن کم شنوایی مشخص بشه.
سوال من این هستش آیا می‌تونه خیالمون راحت باشه وهیچ مشکلی پیش نمیاد آیاممکنه که در ژنهای دیگه باشه نظر شما چیه؟
پاسخ
در این مورد باید با متخصص ژنتیک مشورت کنید

در مسایل مربوط به ژنتیک نمیتونید به طور ۱۰۰ درصد مطمئن باش

من و دوست پسرم عاشق هم هستیم و قصد ازدواج داریم اما آزمایش ژنتیک ما جالب نبود

من و دوست پسرم عاشق هم هستیم و قصد ازدواج داریم اما آزمایش ژنتیک ما جالب نبود چیکار کنم؟

پاسخ

این موضوع بسیار حساس می باشد و روی فرزند شما تاثیر گذار است باید تصمیم گیری نمایید توصیه می شود حتما به یکی از مشاوران ما مراجعه نمایید

آزمایشات ژنتیک با آزمایش بر روی نمونه‌های کوچک خون یا بافت‌های خونی انجام می‌شود. این آزمایشات مشخص می‌کند که شما، همسرتان یا فرزندتان ژن بعضی از اختلالات ارثی را دارید یا خیر.
آزمایش ژنتیک آنقدر پیشرفت کرده است که پزشکان می‌توانند ژن‌های ناقص یا نبود بعضی ژن‌ها را تشخیص دهند.

نوع آزمایش ژنتیکی که برای یک تشخیص خاص لازم است به نوع بیماری که پزشک حدس می‌زند بستگی دارد.
انواع مختلفی از مایعات و بافت‌های بدن در آزمایش ژنتیک قابل استفاده هستند.

برای آزمایش اسید دئوکسی‌ریبونوکلئیک (DNA)، فقط یک ذره بسیار کوچک از خون، پوست، استخوان یا سایر بافت‌های بدن کافی است.

آزمایش ژنتیک در طول بارداری

برای آزمایش ژنتیک قبل از تولد نوزاد، زنان باردار می‌توانند بین آمینوسنتز یا نمونه‌گیری ویلوس کوریون انتخاب کنند.
آمینوسنتز تستی است که بین هفته ۱۶ تا ۱۸ از بارداری انجام می‌شود. دکتر سوزنی توخالی به شکم زن فرو کرده تا مقدار کوچکی از مایع آمنیوتیک اطراف جنین بردارد.

این مایع را می‌توان برای بررسی مشکلات ژنتیکی و تعیین جنسیت نوزاد آزمایش کرد.

وقتی خطر سزارین یا تولد زودرس وجود داشته باشد هم ممکن است برای بررسی میزان رشد ریه‌های نوزاد آمینوسنتز را انجام دهند. آمینوسنتز با خطر خفیفی از سقط‌جنین همراه است.
نمونه‌گیری ویلوس کوریون (CVS) نیز معمولاً بین هفته دهم تا دوازدهم بارداری انجام می‌گیرد.

دکتر بخش کوچکی از جفت جنین را برای بررسی مشکلات ژنتیکی جنین برمی‌دارد.

ازآنجاکه نمونه‌گیری ویلوس کوریون آزمایشی تهاجمی است ممکن است با خطر سقط‌جنین همراه باشد.
چرا پزشکان آزمایش ژنتیک را توصیه می‌کنند
دکتر ممکن است بنا به دلایل زیر مشاوره یا آزمایش ژنتیک را به زوجی توصیه کند

زوجی که قصد تشکیل خانواده دارند و یکی از آنها یا یکی از خویشان نزدیک او دچار بیماری ارثی است. برخی افراد ناقل ژن‌های بیماری‌های ژنتیکی هستند، حتی اگر خود بیماری را نشان ندهند.

این به آن دلیل اتفاق می‌افتد که برخی بیماری‌های ژنتیکی مغلوب هستند—یعنی فقط زمانی پدیدار می‌شوند که فرد دو کپی از ژن مشکل‌دار را ارث برده باشد، یکی از هریک از والدین—نوزادی که یک زن مشکل‌دار از یکی از والدین ارث می‌برد اما از دیگری ژن نرمال می‌گیرد، علائم بیماری مغلوب را نشان نمی‌دهد اما ۵۰% احتمال منتقل کردن آن بیماری به فرزندان خود را دارد.
• فردی که فرزندی با یک نقص مادرزادی حاد دارد.

همه بچه‌هایی که نقص مادرزادی دارند دچار مشکلات زنتیکی نیستند.

گاهی‌اوقات، نقص‌ها و عیبو مادرزادی بخاطر قرارگیری در معرض سموم، عفونت یا آسیب‌های جسمی قبل از تولد است.

حتی اگر کودکی مشکل ژنتیکی داشته باشد، همیشه احتمال اینکه ارثی نبوده باشد و بخاطر یک اشکال خودبخود در سلول‌های او ایجاد شده باشد نه سلول‌های والدین او، وجود دارد.
• زنی که دو یا چند سقط‌جنین داشته است. مشکلات کروموزومی حاد در جنین می‌تواند گاهی موجب سقط‌جنین خودبخود شود.

سقط‌ جنین‌های متعدد می‌تواند نشانه یک مشکل ژنتیکی باشد.
• زنی که کودک مرده با علائم جسمی یک بیماری ژنتیکی به دنیا آورده باشد.

بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی موجب ناهنجاری‌های جسمی حاد می‌شود که به کودک ظاهری بسیار مشخص و خاص می‌دهد.
• زنی ۳۴ ساله و بالاتر که باردار است.

وقتی سن مادر بالاتر باشد احتمال ایجاد مشکلات کروموزومی (مثل تریزومی) افزایش می‌یابد.

پدرهایی که سن بالا دارند هم در خطر داشتن فرزندانی با تغییرات زنتیکی غالب هستند (آنهایی که با یک نقص ژنتیکی ایجاد می‌شوند که قبلاً در خانواده وجود نداشته است).
• کودکی با یک مشکل جسمی که می‌تواند ژنتیکی باشد.

وقتی کودکی به مشکل جسمی مبتلا است که بیشتر از یک عضو بدن او را درگیر می‌کند، برای تعیین علت مشکل آزمایش ژنتیک توصیه می‌شود.
• کودکی با یک مشکل جسمی که یک سندرم ژنتیکی خاص تشخیص داده شده است.

آزمایش ژنتیک برای تایید تشخیص انجام می‌گیرد. در برخی موارد، می‌تواند در تعیین نوع خاص یا شدت یک بیماری ژنتیکی برای انتخاب روش درمانی مناسب، کمک کند.

بااینکه پیشرفت‌ آزمایشات ژنتیک توانایی پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری‌های خاص را افزایش داده است اما هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد. آزمایشات ژنتیک می‌توانند یک ژن مشکل‌دار خاص را شناسایی کنند اما همیشه نمی‌توانند مشخص کنند که آن ژن با چه شدتی بر فرد ناقل تاثیر خواهد داشت.

بعنوان مثال در فیبروز کیستی، پیدا کردن ژن مشکل‌دار در کروموزوم شماره ۷ نمی‌تواند لزوماً پیشگویی کند که کودک دچار مشکلات ریوی حاد خواهد شد یا خفیف.
همچنین، داشتن ژن مشکل‌دار به تنهایی فقط نیمی از داستان است زیرا بسیاری از بیماری‌ها از ترکیبی از ژن‌های با ریسک بالا و عوامل محیطی ایجاد می‌شوند.

دانستن اینکه ژن پرخطری دارید اگر بتواند احتمال تغییر سبک زندگیتان برای اجتناب از بیمار شدن را برایتان فراهم کند، می‌تواند مفید باشد.
با ادامه تحقیقات، ژن‌هایی که افراد را در معرض بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلالات روانی و بسیاری مشکلات جسمی دیگر قرار می‌دهند نیز شناسایی می‌شوند.

با ادامه مطالعات، امید بر این است که روزی این امکان وجود داشته باشد که نوع خاصی از ژن درمانی برای پیشگیری کامل دربرابر برخی بیماری‌ها، ایجاد شود.
در حال حاضر ژن‌درمانی با موفقیت محدود برای درمان فیبروز کیستی و کمبود ADA (یک کمبود ایمنی) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اما در بسیاری از افرادی که تحت ژن‌درمانی قرار گرفته‌اند مشکلات حاد ایجاد شده است. به همین دلیل مطالعات و تحقیقات مربوط به ژن‌درمانی به دقت کنترل می‌شوند و در هیچ یک از کودکان استفاده نمی‌شود.
بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر مشکلات خونی می‌توانند هدف بعدی درمان ژنتیکی باشند.

بااینکه درمان‌های ژنتیکی برای بیماری‌های کشنده مثل سرطان هنوز راه درازی در پیش دارد اما امید زیادی هست که درمان‌های ژنتیکی بیشتری کشف شود.

دختر و پسری که قصد ازدواج دارند و نسبت فامیلیشون بدین ترتیبه:
مادربزرگ پسر(از طرف پدر) با مادرِ مادربزرگ دختر(از طرفِ پدر) خواهر هستن!
۱-عمه‌ی پسر و عموی دختر ازدواج کرده‌اند و حاصل ازدواج یک پسر ناشنوا بوده
۲-مادر دختر و پدر دختر و همچنین مادر پسر با پدر پسر هیچ نسبت فامیلی ندارند
۳-در میان اقوام مواردی از ناشنوایی ارثی وجود دارد
آیا ازدواج این پسر و دختر مشکلی از این نظر در پی خواهد داشت؟
آیا آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج برای این دو ضروری است؟
نحوه‌ی تشخیص این آزمایش برای ناشنوایی چگونه است(فقط مشخص میکنه که چند درصد احتمال مشکل وجود داره یا موارد پیشگیری هم داره)؟

پاسخ

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

تصویر نقش ژنتیک در اختلالات شنوایی جنین

این طور نیست که اختلالات شنوایی همیشه زمینه ژنتیکی داشته باشد، بلکه در بسیاری موارد از بیماری‌ها یا عوارضی ناشی می‌شود که برای مادر طی بارداری رخ می‌دهد.

توجه داشته باشید که اختلالات شنوایی اگر ساختاری و ناشی از بدشکلی یا نقایصی در شکل‌ظاهری گوش باشد حتی پیش از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است، اما مشکل ناشنوایی یا اختلالات شنوایی مادرزادی زمانی پیچیده‌ تر می‌شود که به نقایص عملکردی گوش باز می‌گردد و حتی در ماه‌های پس از تولد نیز قابل شناسایی نیست، بلکه با افزایش سن کودک بروز پیدا می‌کند، اما چه عواملی منجر به بروز اختلالات شنوایی مادرزادی می‌شود؟
دکتر زهرا جعفری، متخصص شنوایی‌شناسی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال می‌گوید: عوامل متعددی در بروز کم شنوایی مادرزادی نقش دارد که از مهم‌ ترین آنها می‌توان به ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی ـ بویژه در سه ماهه اول بارداری ـ مصرف داروهای مسمومیت‌زا برای گوش در ماه‌های اول بارداری، سابقه خانوادگی کم‌شنوایی، ازدواج فامیلی از نوع اول مانند پسرخاله، دختر‌خاله و تولد زودرس اشاره کرد.
رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران در گفت‌وگو با جام‌جم می‌افزاید: در حین تولد نوزاد نیز بروز مشکلاتی مانند دیر به دنیا آمدن، بروز کمبود اکسیژن یا خفگی، بیلی‌روبین بالای خون (بیلی‌روبین نوعی ترکیب صفراوی بوده که بالا رفتن آن نشانه بروز زردی در نوزاد است)، بویژه در موارد نیاز به تعویض خون و برخی عفونت‌های بیمارستانی در ایجاد کم‌شنوایی نقش دارند.
این متخصص آسیب‌شناسی عصبی توضیح می‌دهد: پنج عفونت مادرزادی شناخته‌شده که ابتلا به آنها در حین بارداری با احتمال بروز نقایص حسی از جمله مشکلات شنوایی و بینایی همراه است شامل توکسوپلاسموز (بیماری انگلی که معمولا از طریق استفاده از گوشت خام یا نیمه‌خام و شیر غیرپاستوریزه منتقل می‌شود)، سرخجه، سیتومگالوویروس (مهم‌ترین عفونت داخل رحمی در خانم‌هاست که در صورت ابتلای باردار از طریق خون مادر به جنین منتقل می‌شود) و زونا می‌شود.

ابتلا به این بیماری‌ها، بویژه در سه ماهه اول بارداری به بروز نقایص حرکتی و حسی از جمله اختلالات شنوایی می‌انجامد.

اختلالات شنوایی در دوران جنینی قابل تشخیص نیست؟

به گفته دکتر جعفری در صورتی که یکی از والدین، مبتلا به کم‌شنوایی ارثی (به واسطه ژن کم شنوایی از نوع غالب) باشد، آن را به نیمی از فرزندان خود نیز انتقال می‌دهد.

در حالی که در انواع کم‌شنوایی ژنتیکی از نوع مغلوب، وجود ژن کم شنوایی در هر دو والد لازم است.
این شنوایی‌شناس درباره امکان بررسی اختلالات شنوایی مادرزادی در دوران بارداری از طریق سونوگرافی می‌گوید: ساختار گوش و حس شنوایی از جمله اعضایی در بدن بوده که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است. این رشد و تکامل پس از تولد نیز ادامه دارد که لازمه آن، خوب شنیدن و خوب گوش دادن است.

به طوری که روند تکاملی مناطق مرتبط با شنوایی در ساقه مغز تا سه سالگی و در قشر مغز تا شانزده سالگی ادامه دارد.
وی توضیح می‌دهد: اگر بدشکلی یا نقایص مادرزادی در شکل ظاهری اجزای گوش وجود داشته باشد، ممکن است بتوان در ماه‌های آخر بارداری با سونوگرافی آنها را ردیابی کرد، اما وقتی اجزای تشکیل‌دهنده گوش و راه‌های عصبی از نظر شکل ظاهری و ساختاری مشکلی ندارد، سونوگرافی و ابزار دیگری در دسترس نیست که بتوان این مشکلات را قبل از تولد و حتی ماه‌های پس از تولد، تشخیص داد و شناسایی اختلالات شنوایی فقط با افزایش سن نوزاد و مشاهده رفتارهای شنوایی کودک در مقایسه با نوزادان طبیعی ممکن است.

پیشگیری از کم‌شنوایی مادرزادی

به گفته دکتر جعفری، بی‌شک مراقبت مادران باردار از خود برای مبتلانشدن به بیماری‌هایی که با کم شنوایی و مشکلات حسی ـ حرکتی همراه است، استفاده نکردن از خانواده دارویی مایسین‌ها مانند جنتامایسین و کانامایسین که برای گوش مسمومیت‌زاست، دوری از محیط‌هایی با سر و صدای بسیار بلند و آزاردهنده، پرهیز از استرس و نگرانی و خودداری از ازدواج‌های فامیلی از نکات مهم پیشگیری محسوب می‌شود.
رئیس انجمن شنوایی‌شناسی ایران درباره درمان اختلالات شنوایی مادرزادی می‌گوید: کم‌شنوایی‌های مادرزادی معمولا از نوع حسی ـ عصبی است؛ یعنی معمولا حلزون گوش داخلی و اعصاب شنوایی را درگیر می‌کند.

اکنون برای این نوع مشکلات شنوایی، درمان دارویی یا جراحی موثری وجود ندارد. در این گونه موارد، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون (در کم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق) و شرکت در جلسات طولانی‌مدت توانبخشی و آموزش مهارت‌های شنوایی و گفتار می‌تواند کودک را به جامعه عادی برگرداند و شرایط یک زندگی مستقل را برای وی فراهم کند.
به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام کم‌شنوایی (قبل از سه ماهگی) و استفاده مفید و بموقع از سمعک و بهره‌گیری از برنامه‌های توانبخشی شنوایی و گفتار تا قبل از شش ماهگی در درمان و کنترل عوارض پیچیده‌تر اختلالات شنوایی در کودک بسیار موثر است.

پاسخ

آزمایش زنتیک خیلی راحت به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد و به این ترتیبی که فرمودید حتما باید آزمایش انجام شود و درصد بسته به شرایط افراد تعیین می شود
موفق باشید

ازدواج با فامیل دو طرفه

بنده خواهان ازدواج با دختری هستم که نوه خاله بنده هستند

از طرفی پدر این دختر هم پسر عموی مادر بنده می باشند

در واقع فامیل دوطرفه هستیم

پدر و مادر بنده فقط کمی مشکل فشار خون دارند و غیر از این هیچ مشکل خاصی در خانواده من و خانواده دختر وجود ندارد

می خواستم ببینم ریسک این ازدواج چقدر می باشد؟

ایا نیاز به ازمایش ژنتیک می باشد؟

با سپاس

پاسخ

با سلام چه فشار خون باشد یا هر چیز دیگری هم باشد اگر نسبت های فامیلی وجود دارد بهتره حتما قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی داشته باشید و آزمایشات انجام شود که جواب آنها مدتی زمان می برد .

ولی به هر حال خیالتون راحته که خدای ناکرده بعدا به مشکلی بر نخواهید خورد .راجب ریسک یا هر مسئله دیگری پزشک مربوطه توضیحات رو براتون خواهند داد.

با پیشرفت امروزه علم نگران مسائل اینچنینی نباشید .
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴
موفق باشید

پسر عمو و دختر عمه همسرم ازدواج کردن و فرزند آنهابیماری دیسترفی عضلانی دارد

با توجه به اینکه من و همسرم ۵ نسل گذشته جد مشترک داشتیم و با توجه به اینکه در فامیل مورد دیگری از این بیماری نبوده آیا جای نگرانی هست برای فرزندم ؟؟؟؟؟

پاسخ
بهتره اگر قصد بچه دار شدن داشتید حتما زیر نظر دکتر باشید به هر حال نسبت های فامیلی هر چند دور ممکنه تاثیر گذار باشد ضمن اینکه بعضی از بیماری های زنتیکی ممکنه از چند نسل قبل منتقل شود .

البته جای نگرانی وجود ندارد اگر زیر نظر پزشک باشید قبل از اقدام به بارداری و از توصیه های احتمالی پیروی کنید امیدوارم در اینده فرزندان سالمی داشته باشید
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
موفق باشید

منو پسرخالم قصدازدواج داریم توی فامیلای ماهیچ گونه بیماری وجودنداره

سلام وخسته نباشید منو پسرخالم قصدازدواج داریم توی فامیلای ماهیچ گونه بیماری وجودنداره ولی پدرمادرخودم نسبت فامیلی دارن پسرعمه دختردایی هستن ایامشکلی میتونه وجودداشته باشه؟

پاسخ
دوست عزیز باید حتما ازمایش زنیک قبل ازدواج بدید هر چند هیچ سابقه خانوادگی وجود نداشته باشد .
ولی برای احتیاط لازم است چو در هر حال هر موقعی قصد بچه دار شدن داشته باشید این مسائل اهمیت خاصی پیدا می کند .

امیدوارم برای این ازمایش اقدام کنید تا خیالتون بابت عواقب بعدی راحت باشد
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
موفق باشید

شما به آزمایش ژنتیک احتیاجی ندارید

من با دختر عموی مادرم قصد ازدواج دارم با استاد ژنتیک خواهرم ک پزشک هست صحبت کردم و گفتم توی فامیل هیچ مشکل ژنتیکی ای نداشتیم تا ب حال و هیچ معلولیتی، به من گفتند شما به آزمایش ژنتیک احتیاجی ندارید.
آیا درسته این موضوع؟

پاسخ

ایشون که درست گفتند منتهی بهتره با وجود اینکه هیچ مشکلی در خانواده وجود ندارد باز هم حتما برای احتیاط به خاطر نسبت فامیلی ازمایش بدهید.

در هر حال یک ازمایش ساده شاید خیلی بهتر باشد تا پیش امدن مسائلی در اینده .

در هر حال تصمیم با خود شماست ولی خب مواردی بوده که بیماری بدون داشتن سابقه فامیلی و صرف ازدواج فامیلی به بچه منتقل شده است به هر حال باید اینده نگری داشته باشیم .

امیدوارم این ازمایش رو انجام بدید و با خیال راحت تصمیم بگیرید .
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
موفق باشید

پسر خواهرم تک کلیه ای بدنیا اومد

سلام من قصد بارداری دارم پسر خواهرم تک کلیه ای بدنیا اومد و از طرفی من جاری خواهرم میشم. ایا این نقص زنتیکی است و من هم باید زیر نظر باردار بشم

پاسخ

با سلام باید دید در خانواده شما این مساله وجود داشته یا دارد یا در خانواده همسرتون و این مهم است و اینکه اگر فرضا برای کودکی به دلایلی این اتفاق افتاده دال بر ایجاد مشکل برای شما نیست چون همیشه مساله ژنتیک نیست بلکه خوردن دارو در دوران بارداری بی توجهی به تغذیه و یک سری مسائل ناهنجاری هایی ایجاد می کند.

اگر خواهر شما پیگیر شدند و دکتر دلیل رو ژن مطرح کرده حتما باید قبل از بارداری مشاوره ژنتیک شوید تا مطمئن باشید فرزند سالم متولد خواهد شد .

موفق باشید
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
دفتر قیطریه:
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

نوه دایی پدرم اوتیسم داره، آیا ممکن است فرزند من هم بگبره؟

سلام نوه دایی پدرم اوتیسم داره هیچ کی هم در فامیل تا به حال هیچ بیماری ای به این صورت نداشته آیا ممکن است فرزند من هم بگبره؟

پاسخ

اوتیسم یکی از اختلالات تکامل عصبی است که به صورت اختلال در کلام و ارتباط اجتماعی کودک دیده می‌شود.

اوتیسم یک ناهنجاری نورولوژیکی است که در گذشته با عقب ماندگی ذهنی و مشکل تکلم رفتاری اشتباه گرفته می‌شد.

بهترین سن آشکارشدن علائم این بیماری را قبل از سه سالگی است و متخصص مغز و اعصاب کودک می‌تواند قبل از سه سالگی با معاینات دقیق، اوتیسم را تشخیص داده و کودک را در دسته‌بندی‌های اوتیسم طبقه‌بندی کند.
علت بیماری اوتیسم را ناشی از اختلال در فرآوری اطلاعات در مغز و‌ ارتباط گیرنده‌های عصبی است و در گذشته این‌گونه بیان می‌شد که اوتیسم منشأ ژنتیک ندارد، اما امروزه مشخص شده که حداقل ۱۸ درصد علت ابتلا به اوتیسم به دلیل اختلالات نهفته کروموزومی است.

من ناشنوام یه پسر ناشنوا اومد خواستگاریم میترسم بچه چیزی میشه ایا بچه سالم میشه یا ناشنوا

اگر پدر یا مادری دچار ناشنوایی ژنتیکی باشند بسته به این که ژن عامل این اختلال در آنها غالب یا مغلوب باشد، فرزندشان نیز حتی با وجود ناشنوایی یکی از والدین، با این نارسایی به دنیا خواهد آمد.

تصویر نقش ژنتیک در اختلالات شنوایی جنین

این طور نیست که اختلالات شنوایی همیشه زمینه ژنتیکی داشته باشد، بلکه در بسیاری موارد از بیماری‌ها یا عوارضی ناشی می‌شود که برای مادر طی بارداری رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که اختلالات شنوایی اگر ساختاری و ناشی از بدشکلی یا نقایصی در شکل‌ظاهری گوش باشد حتی پیش از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است، اما مشکل ناشنوایی یا اختلالات شنوایی مادرزادی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که به نقایص عملکردی گوش باز می‌گردد و حتی در ماه‌های پس از تولد نیز قابل شناسایی نیست، بلکه با افزایش سن کودک بروز پیدا می‌کند، اما چه عواملی منجر به بروز اختلالات شنوایی مادرزادی می‌شود؟

عوامل متعددی در بروز کم شنوایی مادرزادی نقش دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی ـ بویژه در سه ماهه اول بارداری ـ مصرف داروهای مسمومیت‌زا برای گوش در ماه‌های اول بارداری، سابقه خانوادگی کم‌شنوایی، ازدواج فامیلی از نوع اول مانند پسرخاله، دختر‌خاله و تولد زودرس اشاره کرد.

در حین تولد نوزاد نیز بروز مشکلاتی مانند دیر به دنیا آمدن، بروز کمبود اکسیژن یا خفگی، بیلی‌روبین بالای خون (بیلی‌روبین نوعی ترکیب صفراوی بوده که بالا رفتن آن نشانه بروز زردی در نوزاد است)، بویژه در موارد نیاز به تعویض خون و برخی عفونت‌های بیمارستانی در ایجاد کم‌شنوایی نقش دارند.

پنج عفونت مادرزادی شناخته‌شده که ابتلا به آنها در حین بارداری با احتمال بروز نقایص حسی از جمله مشکلات شنوایی و بینایی همراه است شامل توکسوپلاسموز (بیماری انگلی که معمولا از طریق استفاده از گوشت خام یا نیمه‌خام و شیر غیرپاستوریزه منتقل می‌شود)، سرخجه، سیتومگالوویروس (مهم‌ترین عفونت داخل رحمی در خانم‌هاست که در صورت ابتلای باردار از طریق خون مادر به جنین منتقل می‌شود) و زونا می‌شود.

ابتلا به این بیماری‌ها، بویژه در سه ماهه اول بارداری به بروز نقایص حرکتی و حسی از جمله اختلالات شنوایی می‌انجامد.

اختلالات شنوایی در دوران جنینی قابل تشخیص نیست؟

در صورتی که یکی از والدین، مبتلا به کم‌شنوایی ارثی (به واسطه ژن کم شنوایی از نوع غالب) باشد، آن را به نیمی از فرزندان خود نیز انتقال می‌دهد.

در حالی که در انواع کم‌شنوایی ژنتیکی از نوع مغلوب، وجود ژن کم شنوایی در هر دو والد لازم است.

امکان بررسی اختلالات شنوایی مادرزادی در دوران بارداری از طریق سونوگرافی : ساختار گوش و حس شنوایی از جمله اعضایی در بدن بوده که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است.

این رشد و تکامل پس از تولد نیز ادامه دارد که لازمه آن، خوب شنیدن و خوب گوش دادن است. به طوری که روند تکاملی مناطق مرتبط با شنوایی در ساقه مغز تا سه سالگی و در قشر مغز تا شانزده سالگی ادامه دارد.

اگر بدشکلی یا نقایص مادرزادی در شکل ظاهری اجزای گوش وجود داشته باشد، ممکن است بتوان در ماه‌های آخر بارداری با سونوگرافی آنها را ردیابی کرد، اما وقتی اجزای تشکیل‌دهنده گوش و راه‌های عصبی از نظر شکل ظاهری و ساختاری مشکلی ندارد، سونوگرافی و ابزار دیگری در دسترس نیست که بتوان این مشکلات را قبل از تولد و حتی ماه‌های پس از تولد، تشخیص داد و شناسایی اختلالات شنوایی فقط با افزایش سن نوزاد و مشاهده رفتارهای شنوایی کودک در مقایسه با نوزادان طبیعی ممکن است.

بی‌شک مراقبت مادران باردار از خود برای مبتلانشدن به بیماری‌هایی که با کم شنوایی و مشکلات حسی ـ حرکتی همراه است، استفاده نکردن از خانواده دارویی مایسین‌ها مانند جنتامایسین و کانامایسین که برای گوش مسمومیت‌زاست، دوری از محیط‌هایی با سر و صدای بسیار بلند و آزاردهنده، پرهیز از استرس و نگرانی و خودداری از ازدواج‌های فامیلی از نکات مهم پیشگیری محسوب می‌شود.

کم‌شنوایی‌های مادرزادی معمولا از نوع حسی ـ عصبی است؛ یعنی معمولا حلزون گوش داخلی و اعصاب شنوایی را درگیر می‌کند. اکنون برای این نوع مشکلات شنوایی، درمان دارویی یا جراحی موثری وجود ندارد.

در این گونه موارد، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون (در کم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق) و شرکت در جلسات طولانی‌مدت توانبخشی و آموزش مهارت‌های شنوایی و گفتار می‌تواند کودک را به جامعه عادی برگرداند و شرایط یک زندگی مستقل را برای وی فراهم کند.
به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام کم‌شنوایی (قبل از سه ماهگی) و استفاده مفید و بموقع از سمعک و بهره‌گیری از برنامه‌های توانبخشی شنوایی و گفتار تا قبل از شش ماهگی در درمان و کنترل عوارض پیچیده‌تر اختلالات شنوایی در کودک بسیار موثر است.
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

امروزه با وجود مشاوره زنتیکی که وجود دارد خیر مشکلی نیست و قبل از بارداری مشخص می شود.

و بهتره قبل از اقدام به بارداری حتما به مشاوره پزشکی بروید و مساله را پیگیری کنید و در نهایت مشکلی وجود نخواهد داشت البته علت نابینایی همسر شما هم اهمیت دارد اگر مساله ژنتیکی باشد و در خانواده همسرتون باشه ممکنه مشکل ایجاد کند باز نظر متخصص اهمیت دارد .

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
موفق باشید

آزمایشات ژنتیکمان سالم ولی باتوجه به پسر عمویم که مشکل معلولیت دارد دکتر میگه باید ازمایش mr ومتابولیک انجام دهید

سلام ما ازمایشات ژنتیکمان سالم ولی باتوجه به پسر عمویم که مشکل معلولیت دارد دکتر میگه باید ازمایش mr ومتابولیک انجام دهید.
در صورتی که ازمویش ژنتیک و کرومزم پسر عمو را بردیم میگوید کافی نیست در صورتی که همه پسر عموهام همینکار کردن کفایت کرد این ازمایش حدودن۴ ملیون اصلا لازم است

با سلام اگر مشکلی در ازمایش ژنتیک نبوده فکر نمی کنم نیازی به این مساله باشد.

منتهی با یک پزشک دیگر مشورت داشته باشید در مواقعی که فردی نظری را داده بسته به دلایلی که خودش تشخیص داده نظر نفر سوم بسیار کمک کننده است و قطعا می تواند نقش مهنی در تصمیم نهایی شما داشته باشد موفق باشید
در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
موفق باشید

قصد بارداری دارم همسرم بیماری کلاب فوت داشته
سلام قصد بارداری دارم همسرم بیماری کلاب فوت داشته احتمال داره بچه مون دچار بیماری بشه؟؟ چن درصد؟؟
بیماری کلاب فوت
این ضایعه مادرزادی از هر هزار تولد در یک نوزاد دیده میشود.
شدت آن البته در بیماران متفاوت است. شیوع آن در پسران دو برابر دختران است. در نیمی از موارد بصورت دو طرفه دیده میشود. علت ایجاد آن ناشناخته است.
در یک چهارم بیماران یک سابقه خانوادگی از این بیماری وجود دارد. اگر شما یا همسرتان یا یکی از فرزندانتان این عارضه را دارد احتمال اینکه فرزند بعدی شما دچار این مشکل شود بین ۵-۳ درصد است.
با سلام در چنین شرایطی ورای لاب فوت (پا چنبری) با بریس و حرکات اصلاحی

علت و درمان کلاب فوت (پا چنبری) با بریس و حرکات اصلاحی

ارتوپد فنی مرکز جامع توانبخشی امید
پا چنبری یا کلاب فوت یک بدشکلی مادرزادی است که در آن پای نوزاد به سمت داخل می‌چرخد و این چرخش غالباً آن‌قدر شدید است که کف پا به یک سمت یا حتی رو به بالا متمایل می‌شود.

تقریباً از هر ۱۰۰۰ کودک متولد شده یک نوزاد به این عارضه مبتلا می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که پا چنبری یکی از بدشکلی‌های مادرزادی پا با درصد شیوع قابل توجه به شمار می‌رود.

اگرچه کلاب فوت در دوران نوزادی دردناک نیست، اما پا، در صورت درمان نشدن عارضه، همچنان بدشکل می‌ماند و نوزاد نمی‌تواند فعالیتی طبیعی داشته باشد. بااین حال درمان مناسب عوارض این بیماری را تا حد زیادی از زندگی کودک محو می‌کند و لذت بردن از فعالیت‌های گوناگون را برای اکثرکودکان به ارمغان می‌آورد. اکثر موارد پا چنبری بدون روی آوردن به روش‌های جراحی با بهره‌گیری از ترکیبی از درمان های شامل کشش، گچ‌ گرفتن و بستن بریس و استفاده از ارتز به طور موفقیت‌آمیز درمان می‌شوند. برنامه درمانی معمولاً اندکی پس از تولد کودک آغاز می‌شود.

کوتاه و محکم شدن تاندون‌های اتصال دهنده عضله‌های پا به استخوان‌های کف پا در کودکان مبتلا به کلاب فوت موجب می‌شود تا کف پا رو به داخل بچرخد. اگرچه پاچنبری در زمان تولد تشخیص داده می‌شود، بسیاری از موارد این بدشکلی در دوران بارداری نیز به کمک سونوگرافی مشخص می‌گردد. در حدود ۵۰ درصد از موارد ابتلا به کلاب فوت، هر دو پای کودک دچار بدشکلی می باشد. به علاوه احتمال بروز این عارضه در پسران دو برابر دختران است.

فهرست [پنهان سازی]
۱ علائم
۲ علت
۳ تشخیص
۴ درمان
۴٫۱ بدون جراحی
۴٫۱٫۱ بریس
۴٫۱٫۲ روش فرانسوی
۴٫۱٫۳ روش پونستی
۴٫۱٫۳٫۱ نکاتی در مورد روش پونستی
۴٫۲ درمان جراحی
۵ بهبودی
۶ توصیه‌های مهم برای بستن بریس
۷ عوارض
علائم
ظاهر فیزیکی یک یا هر دو پا تغییر می‌کند. نوزاد با پای چرخیده به سمت داخل و پایین به دنیا می‌آید و به دشواری می‌توان پای وی را در وضعیت صحیح قرار داد.

عضله ساق پا و کف پا معمولاً اندکی کوچک‌تر از حالت طبیعی است.

شدت پا چنبری در بازه‌ای از بدشکلی ملایم تا شدید قرار می‌گیرد، اما معمولاً ظاهر این بدشکلی، فارغ از شدت آن، در تمام بیماران یکسان است و چرخش رو به داخل پا و وجود چروکی عمیق در کف پا معمولاً در کلیه موارد کلاب فوت مشاهده می‌شود.

در تصویر سمت راست به چروک عمیق کف پای کودک توجه کنید. کف پا و پای سمت درگیر در این عارضه کوتاه‌تر از حد طبیعی است و عضله ساق پا به دلیل رشد نامناسب عضلات باریک‌تر است.

این تفاوت‌ها در کودکانی آشکارتر است که یک پای آنان مبتلا به کلاب فوت است.

علت
پژوهشگران هنوز در مورد علت پا چنبری یا کلاب فوت مطمئن نیستند. قابل قبول‌ترین نظریه این است که پا چنبری پی‌آمد ترکیبی از عامل‌های محیطی و ژنتیکی است. احتمال ابتلای نوزادان به این بیماری در خانواده هایی که سابقه ابتلا به این بیماری را دارند، بیشتر است.

تشخیص
بیماری کلاب فوت هنگام معاینه فیزیکی به درستی تشخیص داده می‌شود، پزشک گاهی دستور انجام پرتونگاری (عکسبرداری با اشعه ایکس) را نیز می‌دهد.

درمان
هدف درمان این است که درد احتمالی پا از بین برود و پا عملکرد طبیعی خود را به دست بیاورد. به گونه‌ای که بیمار بتواند کف پا را به صورت صاف روی زمین قرار دهد و بر روی کف پا بایستد و راه برود.

بدون جراحی
درمان اولیه پا چنبری، صرف نظر از شدت بیماری با درمان های بدون جراحی صورت می گیرد. در ادامه به این روش ها اشاره خواهیم کرد:

بریس
پا چنبری، حتی پس از اصلاح موفقیت‌آمیز، معمولاً عود می‌کند. بنابراین نوزاد باید برای حصول اطمینان از اصلاح دائمی حالت پا تا چند سال از بریس (تشکیل شده از کفش و میله فلزی) استفاده کند. این بریس پا را در زاویه مناسب نگه می‌دارد تا عارضه عود نکند. اگرچه ممکن است والدین و خانواده کودک پیگیری این برنامه را دشوار بیابند، اما باید توجه داشته باشند که انجام آن برای عود نکردن عارضه ضروری است.

نوزاد در سه ماه اول باید بریس را تقریباً تمام روز (۲۳ ساعت در روز) استفاده کند. پزشک به تدریج زمان بستن بریس را کاهش می‌دهد و بریس در پایان تنها شب هنگام و زمان خوابیدن (در حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز) بسته می‌شود. اکثر کودکان باید این برنامه بستن بریس را برای ۳ تا ۴ سال ادامه دهند.

بریس‌ها انواع گوناگونی دارند که همگی از کفش، صندل یا پاپوش سفارشی متصل به دو سر یک میله تشکیل می‌شوند. این میله می‌تواند ثابت باشد و باعث حرکت هر دو پا با یکدیگر شود یا متحرک باشد و هر پا بتواند جداگانه حرکت کند. پزشک توصیه‌های لازم را در خصوص بهترین بریس متناسب با شرایط نوزاد به والدین وی ارائه خواهد داد.

مرکز ارتوپدی فنی امید برای مشکلاتی ساختاری پای کودکان و نوزادان از قبیل چرخش پا به داخل، راه رفتن روی پنجه، صافی کف پا، زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی و پاچنبری با بهره مندی از آزمایشگاه بیومکانیکال خود که شامل اسکنر فشاری کف پا، اسکن سه بعدی ستون فقرات و سیستم آنالیز راه رفتن است، مراجعین محترم را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز آنان به بریس، کفش و کفی طبی با استفاده از دستگاه های پیشرفته اقدام به ساخت سفارشی این وسایل کمکی می کند.

نوزادان معمولاً در طول چند روز نخست بستن بریس بی‌قراری می‌کنند و عادت کردن آنها به بریس اندکی زمان می‌برد. اطلاعات بیشتر در مورد عادت دادن کودک به بریس در بخش پایانی این مقاله ذیل عنوان “توصیه‌های مفید برای بستن بریس” ارائه شده است.

تصویر از بیماری که بدشکلی پا چنبری پای چپش به روش پونستی اصلاح شده است. توجه کنید که عضله ساق پای چپ در مقایسه با پای راست کمی کوچک‌تر است.

روش فرانسوی
دیگر روش غیرجراحی اصلاح پا چنبری شامل کشش، به حرکت درآوردن و بستن با چسب مخصوص می‌شود. روش فرانسوی که از آن با عنوان روش عملکردی یا طب فیزیکی نیز یاد می شود، معمولاً تحت نظارت مستقیم متخصص طب فیزیکی مجرب و آموزش دیده انجام می‌شود.

روش فرانسوی نیز مانند روش پونستی بلافاصله پس از تولد شروع می‌شود و همکاری و مشارکت اعضاء خانواده را ایجاب می‌کند. پای نوزاد هر روز باید کشیده شود، دستکاری گردد و سپس برای حفظ دامنه حرکتی حاصل از دستکاری با چسب مخصوص بسته شود. در انتها اسپلینت فلزی روی نوارهای چسب قرار داده می‌شود تا دامنه حرکتی بهبود یافته حفظ گردد.

برای انجام این روش تقریباً سه بار در هفته باید به متخصص طب فیزیکی مراجعه نمود. از آنجایی که این روش بر مبنای برنامه‌ای روزانه پیگیری می‌شود، والدین روش صحیح انجام آن در خانه را آموزش می‌بینند.

پس از سه ماه بهبود چشمگیری در حالت پای اکثر نوزادان مشاهده می‌شود و تعداد دفعات مراجعه به متخصص کاهش می‌یابد. مانند نوزادانی که از روش پونستی بهره می‌گیرند، انجام عمل آزاد کردن تاندون آشیل برای نوزادانی که به روش فرانسوی درمان می‌شوند نیز برای اصلاح خم شدن مچ پا (دورسی‌ فلکشن) لازم است.

خانواده نوزاد باید به منظور جلوگیری از عود کردن بدشکلی، برنامه روزانه کشش، استفاده از چسب مخصوص و اسپلینت را تا ۲ یا ۳ سالگی کودک ادامه دهند.

روش پونستی

پرکاربردترین تکنیک برای درمان پا چنبری در سراسر جهان روشی به نام پونستی است که از کشش ملایم و گچ‌گرفتن برای اصلاح تدریجی کلاب فوت استفاده می کند.

در روش پونستی، پا پس از قرار داده شدن در حالت درست تا بالا گچ گرفته می‌شود (مانند آنچه که در تصویر بالا مشاهده می نمائید). بهترین نتیجه زمانی به دست می‌آید که درمان بلافاصله پس از تولد شروع شود، اگرچه درمان نوزادان بزرگتر نیز موفقیت‌آمیز بوده است.

اصول روش پونستی عبارت‌اند از

دستکاری و گچ گرفتن: پای نوزاد با ملایمت کشیده می‌شود و پس از دستکاری برای قرار گرفتن در حالت صحیح از نوک انگشتان تا ران گچ گرفته می‌شود تا پا در جای خود باقی بماند. این فرایند که شامل کشش، تغییر وضعیت و گچ‌گرفتن بطور هفتگی می باشد، تا زمان بهبود چشمگیر پا تکرار می‌شود که برای اکثر نوزادان در حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد.
آزاد کردن (تنوتومی) تاندون آشیل: اکثر نوزادان پس از دوره دستکاری و گچ‌ گرفتن، برای آزاد کردن تاندون آشیل پاشنه پا نیاز به یک عمل کوچک دارند. پزشک تاندون را در طول این عمل کوتاه (موسوم به تنوتومی) با استفاده از وسیله‌ای بسیار ظریف جدا می‌کند. این برش بسیار کوچک است و نیازی به بخیه ندارد. سپس قالب گچی جدیدی تهیه می‌شود و پا به منظور حفاظت تاندون در طول دوره بهبودی گچ گرفته می‌شود. این قالب معمولاً پس از ۳ هفته باز می‌شود. تاندون آشیل تا زمان درآوردن قالب مجدداً رشد کرده و از طول مناسب و بلندتر نسبت به گذشته برخوردار شده است و به این ترتیب کلاب فوت نیز کاملاً اصلاح شده است.

منبع: com.مرکزمشاوره


صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

مقالات مرتبط

346 نظرات

 • سنا , دی ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۱:۴۲ بعد از ظهر

  سلام.میخوام با پسری ازدواج کنم که دو برادر سالم و یک خواهر سالم و یک خواهر که اختلال در غصب است و به لحاظی ژنتیکی است اما شدتش خیلی کمه داره.دو عمه پسر و یک خاله اش هم عقل درست حسابی ندارند.برادر بزرگش یک فرزند دارد و سالم است.آیا احتمال داره که فرزندانم ژنتیکی به ارث ببرن؟

  • dr-salary , دی ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۵:۳۶ بعد از ظهر

   با سلام خب بهتره برای رفع نگرانی با پزشک مشورت کنیدو خب راحت تر تصمیم بگیرید
   موفق باشید

 • ناشناس , دی ۲۶, ۱۳۹۵ @ ۳:۰۳ بعد از ظهر

  سلام من و همسرم پسر خاله دختر خاله هستیم ده سال اذدواج کردیم فرزند اول مون دختر هست ۶ساله هیچ مشکلی نداره برای بارداری دوم به مشاوره ژنتیک مراجعه کردم از آنجایی که دوتا از دایی مون بادوتا خواهرکه دختر دایی هاشون میشه اذدواج کردن و دوتا از بچه هاشون یکی سومین بچه دچار کم شنوایی هستش یکی دومی دچار کم شنوایی هستش وهردو از سمعک استفاده میکنن مشاوره ژنتیک به ما گفته یکی از این بچه‌ها رو ببریم آزمایش کانکسن ۲۶و۳۰ رو انجام بدن تا نوع ژن آنها مشخص بشه تا بعد یکی از ما اون آزمایش رو انجام بده تا اون ژن کم شنوایی مشخص بشه سوال من این هستش آیا می‌تونه خیالمون راحت باشه وهیچ مشکلی پیش نمیاد آیاممکنه که در ژنهای دیگه باشه نظر شما چیه؟

  • راهنما , دی ۲۹, ۱۳۹۵ @ ۱۲:۲۵ قبل از ظهر

   در این مورد باید با متخصص ژنتیک مشورت کنید
   در مسایل مربوط به ژنتیک نمیتونید به طور ۱۰۰ درصد مطمئن باشید

 • رویا , بهمن ۶, ۱۳۹۵ @ ۵:۲۱ بعد از ظهر

  من و دوست پسرم عاشق هم هستیم و قصد ازدواج داریم اما آزمایش ژنتیک ما جالب نبود چیکار کنم؟

  • دکتر منصوره ناصحی , آبان ۴, ۱۳۹۲ @ ۵:۲۵ بعد از ظهر

   این موضوع بسیار حساس می باشد و روی فرزند شما تاثیر گذار است باید تصمیم گیری نمایید توصیه می شود حتما به یکی از مشاوران ما مراجعه نمایید

  • راهنما , بهمن ۷, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۰۷ قبل از ظهر

   آزمایشات ژنتیک با آزمایش بر روی نمونه‌های کوچک خون یا بافت‌های خونی انجام می‌شود. این آزمایشات مشخص می‌کند که شما، همسرتان یا فرزندتان ژن بعضی از اختلالات ارثی را دارید یا خیر.
   آزمایش ژنتیک آنقدر پیشرفت کرده است که پزشکان می‌توانند ژن‌های ناقص یا نبود بعضی ژن‌ها را تشخیص دهند. نوع آزمایش ژنتیکی که برای یک تشخیص خاص لازم است به نوع بیماری که پزشک حدس می‌زند بستگی دارد.
   انواع مختلفی از مایعات و بافت‌های بدن در آزمایش ژنتیک قابل استفاده هستند. برای آزمایش اسید دئوکسی‌ریبونوکلئیک (DNA)، فقط یک ذره بسیار کوچک از خون، پوست، استخوان یا سایر بافت‌های بدن کافی است.
   آزمایش ژنتیک در طول بارداری
   برای آزمایش ژنتیک قبل از تولد نوزاد، زنان باردار می‌توانند بین آمینوسنتز یا نمونه‌گیری ویلوس کوریون انتخاب کنند.
   آمینوسنتز تستی است که بین هفته ۱۶ تا ۱۸ از بارداری انجام می‌شود. دکتر سوزنی توخالی به شکم زن فرو کرده تا مقدار کوچکی از مایع آمنیوتیک اطراف جنین بردارد. این مایع را می‌توان برای بررسی مشکلات ژنتیکی و تعیین جنسیت نوزاد آزمایش کرد. وقتی خطر سزارین یا تولد زودرس وجود داشته باشد هم ممکن است برای بررسی میزان رشد ریه‌های نوزاد آمینوسنتز را انجام دهند. آمینوسنتز با خطر خفیفی از سقط‌جنین همراه است.
   نمونه‌گیری ویلوس کوریون (CVS) نیز معمولاً بین هفته دهم تا دوازدهم بارداری انجام می‌گیرد. دکتر بخش کوچکی از جفت جنین را برای بررسی مشکلات ژنتیکی جنین برمی‌دارد. ازآنجاکه نمونه‌گیری ویلوس کوریون آزمایشی تهاجمی است ممکن است با خطر سقط‌جنین همراه باشد.
   چرا پزشکان آزمایش ژنتیک را توصیه می‌کنند
   دکتر ممکن است بنا به دلایل زیر مشاوره یا آزمایش ژنتیک را به زوجی توصیه کند:
   • زوجی که قصد تشکیل خانواده دارند و یکی از آنها یا یکی از خویشان نزدیک او دچار بیماری ارثی است. برخی افراد ناقل ژن‌های بیماری‌های ژنتیکی هستند، حتی اگر خود بیماری را نشان ندهند. این به آن دلیل اتفاق می‌افتد که برخی بیماری‌های ژنتیکی مغلوب هستند—یعنی فقط زمانی پدیدار می‌شوند که فرد دو کپی از ژن مشکل‌دار را ارث برده باشد، یکی از هریک از والدین—نوزادی که یک زن مشکل‌دار از یکی از والدین ارث می‌برد اما از دیگری ژن نرمال می‌گیرد، علائم بیماری مغلوب را نشان نمی‌دهد اما ۵۰% احتمال منتقل کردن آن بیماری به فرزندان خود را دارد.
   • فردی که فرزندی با یک نقص مادرزادی حاد دارد. همه بچه‌هایی که نقص مادرزادی دارند دچار مشکلات زنتیکی نیستند. گاهی‌اوقات، نقص‌ها و عیبو مادرزادی بخاطر قرارگیری در معرض سموم، عفونت یا آسیب‌های جسمی قبل از تولد است. حتی اگر کودکی مشکل ژنتیکی داشته باشد، همیشه احتمال اینکه ارثی نبوده باشد و بخاطر یک اشکال خودبخود در سلول‌های او ایجاد شده باشد نه سلول‌های والدین او، وجود دارد.
   • زنی که دو یا چند سقط‌جنین داشته است. مشکلات کروموزومی حاد در جنین می‌تواند گاهی موجب سقط‌جنین خودبخود شود. سقط‌جنین‌های متعدد می‌تواند نشانه یک مشکل ژنتیکی باشد.
   • زنی که کودک مرده با علائم جسمی یک بیماری ژنتیکی به دنیا آورده باشد. بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی موجب ناهنجاری‌های جسمی حاد می‌شود که به کودک ظاهری بسیار مشخص و خاص می‌دهد.
   • زنی ۳۴ ساله و بالاتر که باردار است. وقتی سن مادر بالاتر باشد احتمال ایجاد مشکلات کروموزومی (مثل تریزومی) افزایش می‌یابد. پدرهایی که سن بالا دارند هم در خطر داشتن فرزندانی با تغییرات زنتیکی غالب هستند (آنهایی که با یک نقص ژنتیکی ایجاد می‌شوند که قبلاً در خانواده وجود نداشته است).
   • کودکی با یک مشکل جسمی که می‌تواند ژنتیکی باشد. وقتی کودکی به مشکل جسمی مبتلا است که بیشتر از یک عضو بدن او را درگیر می‌کند، برای تعیین علت مشکل آزمایش ژنتیک توصیه می‌شود.
   • کودکی با یک مشکل جسمی که یک سندرم ژنتیکی خاص تشخیص داده شده است. آزمایش ژنتیک برای تایید تشخیص انجام می‌گیرد. در برخی موارد، می‌تواند در تعیین نوع خاص یا شدت یک بیماری ژنتیکی برای انتخاب روش درمانی مناسب، کمک کند.
   احتیاط کنید!
   بااینکه پیشرفت‌ آزمایشات ژنتیک توانایی پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری‌های خاص را افزایش داده است اما هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد. آزمایشات ژنتیک می‌توانند یک ژن مشکل‌دار خاص را شناسایی کنند اما همیشه نمی‌توانند مشخص کنند که آن ژن با چه شدتی بر فرد ناقل تاثیر خواهد داشت. بعنوان مثال در فیبروز کیستی، پیدا کردن ژن مشکل‌دار در کروموزوم شماره ۷ نمی‌تواند لزوماً پیشگویی کند که کودک دچار مشکلات ریوی حاد خواهد شد یا خفیف.
   همچنین، داشتن ژن مشکل‌دار به تنهایی فقط نیمی از داستان است زیرا بسیاری از بیماری‌ها از ترکیبی از ژن‌های با ریسک بالا و عوامل محیطی ایجاد می‌شوند. دانستن اینکه ژن پرخطری دارید اگر بتواند احتمال تغییر سبک زندگیتان برای اجتناب از بیمار شدن را برایتان فراهم کند، می‌تواند مفید باشد.
   با ادامه تحقیقات، ژن‌هایی که افراد را در معرض بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلالات روانی و بسیاری مشکلات جسمی دیگر قرار می‌دهند نیز شناسایی می‌شوند. با ادامه مطالعات، امید بر این است که روزی این امکان وجود داشته باشد که نوع خاصی از ژن درمانی برای پیشگیری کامل دربرابر برخی بیماری‌ها، ایجاد شود.
   در حال حاضر ژن‌درمانی با موفقیت محدود برای درمان فیبروز کیستی و کمبود ADA (یک کمبود ایمنی) مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما در بسیاری از افرادی که تحت ژن‌درمانی قرار گرفته‌اند مشکلات حاد ایجاد شده است. به همین دلیل مطالعات و تحقیقات مربوط به ژن‌درمانی به دقت کنترل می‌شوند و در هیچ یک از کودکان استفاده نمی‌شود.
   بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر مشکلات خونی می‌توانند هدف بعدی درمان ژنتیکی باشند. بااینکه درمان‌های ژنتیکی برای بیماری‌های کشنده مثل سرطان هنوز راه درازی در پیش دارد اما امید زیادی هست که درمان‌های ژنتیکی بیشتری کشف شود.

 • امجد تهرانی , بهمن ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۲۱ قبل از ظهر

  با سلام
  ممنون از سایت پر بارتون

  سوال بنده:
  دختر و پسری که قصد ازدواج دارند و نسبت فامیلیشون بدین ترتیبه:
  مادربزرگ پسر(از طرف پدر) با مادرِ مادربزرگ دختر(از طرفِ پدر) خواهر هستن!
  ۱-عمه‌ی پسر و عموی دختر ازدواج کرده‌اند و حاصل ازدواج یک پسر ناشنوا بوده
  ۲-مادر دختر و پدر دختر و همچنین مادر پسر با پدر پسر هیچ نسبت فامیلی ندارند
  ۳-در میان اقوام مواردی از ناشنوایی ارثی وجود دارد
  آیا ازدواج این پسر و دختر مشکلی از این نظر در پی خواهد داشت؟
  آیا آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج برای این دو ضروری است؟
  نحوه‌ی تشخیص این آزمایش برای ناشنوایی چگونه است(فقط مشخص میکنه که چند درصد احتمال مشکل وجود داره یا موارد پیشگیری هم داره)؟

  • راهنما , بهمن ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۱:۰۰ بعد از ظهر

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

   تصویر نقش ژنتیک در اختلالات شنوایی جنین
   این طور نیست که اختلالات شنوایی همیشه زمینه ژنتیکی داشته باشد، بلکه در بسیاری موارد از بیماری‌ها یا عوارضی ناشی می‌شود که برای مادر طی بارداری رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که اختلالات شنوایی اگر ساختاری و ناشی از بدشکلی یا نقایصی در شکل‌ظاهری گوش باشد حتی پیش از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است، اما مشکل ناشنوایی یا اختلالات شنوایی مادرزادی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که به نقایص عملکردی گوش باز می‌گردد و حتی در ماه‌های پس از تولد نیز قابل شناسایی نیست، بلکه با افزایش سن کودک بروز پیدا می‌کند، اما چه عواملی منجر به بروز اختلالات شنوایی مادرزادی می‌شود؟
   دکتر زهرا جعفری، متخصص شنوایی‌شناسی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال می‌گوید: عوامل متعددی در بروز کم شنوایی مادرزادی نقش دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی ـ بویژه در سه ماهه اول بارداری ـ مصرف داروهای مسمومیت‌زا برای گوش در ماه‌های اول بارداری، سابقه خانوادگی کم‌شنوایی، ازدواج فامیلی از نوع اول مانند پسرخاله، دختر‌خاله و تولد زودرس اشاره کرد.
   رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران در گفت‌وگو با جام‌جم می‌افزاید: در حین تولد نوزاد نیز بروز مشکلاتی مانند دیر به دنیا آمدن، بروز کمبود اکسیژن یا خفگی، بیلی‌روبین بالای خون (بیلی‌روبین نوعی ترکیب صفراوی بوده که بالا رفتن آن نشانه بروز زردی در نوزاد است)، بویژه در موارد نیاز به تعویض خون و برخی عفونت‌های بیمارستانی در ایجاد کم‌شنوایی نقش دارند.
   این متخصص آسیب‌شناسی عصبی توضیح می‌دهد: پنج عفونت مادرزادی شناخته‌شده که ابتلا به آنها در حین بارداری با احتمال بروز نقایص حسی از جمله مشکلات شنوایی و بینایی همراه است شامل توکسوپلاسموز (بیماری انگلی که معمولا از طریق استفاده از گوشت خام یا نیمه‌خام و شیر غیرپاستوریزه منتقل می‌شود)، سرخجه، سیتومگالوویروس (مهم‌ترین عفونت داخل رحمی در خانم‌هاست که در صورت ابتلای باردار از طریق خون مادر به جنین منتقل می‌شود) و زونا می‌شود. ابتلا به این بیماری‌ها، بویژه در سه ماهه اول بارداری به بروز نقایص حرکتی و حسی از جمله اختلالات شنوایی می‌انجامد.
   اختلالات شنوایی در دوران جنینی قابل تشخیص نیست؟
   به گفته دکتر جعفری در صورتی که یکی از والدین، مبتلا به کم‌شنوایی ارثی (به واسطه ژن کم شنوایی از نوع غالب) باشد، آن را به نیمی از فرزندان خود نیز انتقال می‌دهد. در حالی که در انواع کم‌شنوایی ژنتیکی از نوع مغلوب، وجود ژن کم شنوایی در هر دو والد لازم است.
   این شنوایی‌شناس درباره امکان بررسی اختلالات شنوایی مادرزادی در دوران بارداری از طریق سونوگرافی می‌گوید: ساختار گوش و حس شنوایی از جمله اعضایی در بدن بوده که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است. این رشد و تکامل پس از تولد نیز ادامه دارد که لازمه آن، خوب شنیدن و خوب گوش دادن است. به طوری که روند تکاملی مناطق مرتبط با شنوایی در ساقه مغز تا سه سالگی و در قشر مغز تا شانزده سالگی ادامه دارد.
   وی توضیح می‌دهد: اگر بدشکلی یا نقایص مادرزادی در شکل ظاهری اجزای گوش وجود داشته باشد، ممکن است بتوان در ماه‌های آخر بارداری با سونوگرافی آنها را ردیابی کرد، اما وقتی اجزای تشکیل‌دهنده گوش و راه‌های عصبی از نظر شکل ظاهری و ساختاری مشکلی ندارد، سونوگرافی و ابزار دیگری در دسترس نیست که بتوان این مشکلات را قبل از تولد و حتی ماه‌های پس از تولد، تشخیص داد و شناسایی اختلالات شنوایی فقط با افزایش سن نوزاد و مشاهده رفتارهای شنوایی کودک در مقایسه با نوزادان طبیعی ممکن است.
   پیشگیری از کم‌شنوایی مادرزادی
   به گفته دکتر جعفری، بی‌شک مراقبت مادران باردار از خود برای مبتلانشدن به بیماری‌هایی که با کم شنوایی و مشکلات حسی ـ حرکتی همراه است، استفاده نکردن از خانواده دارویی مایسین‌ها مانند جنتامایسین و کانامایسین که برای گوش مسمومیت‌زاست، دوری از محیط‌هایی با سر و صدای بسیار بلند و آزاردهنده، پرهیز از استرس و نگرانی و خودداری از ازدواج‌های فامیلی از نکات مهم پیشگیری محسوب می‌شود.
   رئیس انجمن شنوایی‌شناسی ایران درباره درمان اختلالات شنوایی مادرزادی می‌گوید: کم‌شنوایی‌های مادرزادی معمولا از نوع حسی ـ عصبی است؛ یعنی معمولا حلزون گوش داخلی و اعصاب شنوایی را درگیر می‌کند. اکنون برای این نوع مشکلات شنوایی، درمان دارویی یا جراحی موثری وجود ندارد. در این گونه موارد، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون (در کم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق) و شرکت در جلسات طولانی‌مدت توانبخشی و آموزش مهارت‌های شنوایی و گفتار می‌تواند کودک را به جامعه عادی برگرداند و شرایط یک زندگی مستقل را برای وی فراهم کند.
   به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام کم‌شنوایی (قبل از سه ماهگی) و استفاده مفید و بموقع از سمعک و بهره‌گیری از برنامه‌های توانبخشی شنوایی و گفتار تا قبل از شش ماهگی در درمان و کنترل عوارض پیچیده‌تر اختلالات شنوایی در کودک بسیار موثر است.

  • مشاور , بهمن ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۲:۲۷ بعد از ظهر

   با سلام
   آزمایش زنتیک خیلی راحت به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد و به این ترتیبی که فرمودید حتما باید آزمایش انجام شود و درصد بسته به شرایط افراد تعیین می شود
   موفق باشید

 • عرفان , فروردین ۱۱, ۱۳۹۶ @ ۲:۵۴ بعد از ظهر

  سلام خسته نباشید

  بنده خواهان ازدواج با دختری هستم که نوه خاله بنده هستند

  از طرفی پدر این دختر هم پسر عموی مادر بنده می باشند

  در واقع فامیل دوطرفه هستیم

  پدر و مادر بنده فقط کمی مشکل فشار خون دارند و غیر از این هیچ مشکل خاصی در خانواده من و خانواده دختر وجود ندارد

  می خواستم ببینم ریسک این ازدواج چقدر می باشد؟

  ایا نیاز به ازمایش ژنتیک می باشد؟

  با سپاس

  • مشاور , فروردین ۱۲, ۱۳۹۶ @ ۸:۳۳ قبل از ظهر

   با سلام چه فشار خون باشد یا هر چیز دیگری هم باشد اگر نسبت های فامیلی وجود دارد بهتره حتما قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی داشته باشید و آزمایشات انجام شود که جواب آنها مدتی زمان می برد .ولی به هر حال خیالتون راحته که خدای ناکرده بعدا به مشکلی بر نخواهید خورد .راجب ریسک یا هر مسئله دیگری پزشک مربوطه توضیحات رو براتون خواهند داد.با پیشرفت امروزه علم نگران مسائل اینچنینی نباشید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴
   موفق باشید

 • نسیم , اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۶:۳۸ قبل از ظهر

  با سلام و خسته نباشید
  پسر عمو و دختر عمه همسرم ازدواج کردن و فرزند آنهابیماری دیسترفی عضلانی دارد.با توجه به اینکه من و همسرم ۵ نسل گذشته جد مشترک داشتیم و با توجه به اینکه در فامیل مورد دیگری از این بیماری نبوده آیا جای نگرانی هست برای فرزندم ؟؟؟؟؟

  • مشاور , اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶ @ ۸:۰۹ بعد از ظهر

   با سلام
   بهتره اگر قصد بچه دار شدن داشتید حتما زیر نظر دکتر باشید به هر حال نسبت های فامیلی هر چند دور ممکنه تاثیر گذار باشد ضمن اینکه بعضی از بیماری های زنتیکی ممکنه از چند نسل قبل منتقل شود .البته جای نگرانی وجود ندارد اگر زیر نظر پزشک باشید قبل از اقدام به بارداری و از توصیه های احتمالی پیروی کنید امیدوارم در اینده فرزندان سالمی داشته باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • شقایق , اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۰۸ قبل از ظهر

  سلام وخسته نباشیدمنو پسرخالم قصدازدواج داریم توی فامیلای ماهیچ گونه بیماری وجودنداره ولی پدرمادرخودم نسبت فامیلی دارن پسرعمه دختردایی هستن ایامشکلی میتونه وجودداشته باشه؟

  • مشاور , اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶ @ ۷:۰۳ بعد از ظهر

   با سلام
   دوست عزیز باید حتما ازمایش زنیک قبل ازدواج بدید هر چند هیچ سابقه خانوادگی وجود نداشته باشد .ولی برای احتیاط لازم است چو در هر حال هر موقعی قصد بچه دار شدن داشته باشید این مسائل اهمیت خاصی پیدا می کند .
   امیدوارم برای این ازمایش اقدام کنید تا خیالتون بابت عواقب بعدی راحت باشد
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • م , اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۳۴ قبل از ظهر

  سلام
  من با دختر عموی مادرم قصد ازدواج دارم با استاد ژنتیک خواهرم ک پزشک هست صحبت کردم و گفتم توی فامیل هیچ مشکل ژنتیکی ای نداشتیم تا ب حال و هیچ معلولیتی ، به من گفتند شما به آزمایش ژنتیک احتیاجی ندارید.
  آیا درسته این موضوع؟

  • مشاور , اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۷:۲۶ بعد از ظهر

   با سلام
   ایشون که درست گفتند منتهی بهتره با وجود اینکه هیچ مشکلی در خانواده وجود ندارد باز هم حتما برای احتیاط به خاطر نسبت فامیلی ازمایش بدهید در هر حال یک ازمایش ساده شاید خیلی بهتر باشد تا پیش امدن مسائلی در اینده .در هر حال تصمیم با خود شماست ولی خب مواردی بوده که بیماری بدون داشتن سابقه فامیلی و صرف ازدواج فامیلی به بچه منتقل شده است به هر حال باید اینده نگری داشته باشیم .امیدوارم این ازمایش رو انجام بدید و با خیال راحت تصمیم بگیرید .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشید

 • الهه , خرداد ۲۳, ۱۳۹۶ @ ۶:۵۶ قبل از ظهر

  سلام من قصد بارداری دارم پسر خواهرم تک کلیه ای بدنیا اومد و از طرفی من جاری خواهرمم میشم . ایا این نقص زنتیکی است و من هم باید زیر نطر باردار بشم

  • مشاور , خرداد ۲۳, ۱۳۹۶ @ ۹:۱۰ قبل از ظهر

   با سلام باید دید در خانواده شما این مساله وجود داشته یا دارد یا در خانواده همسرتون و این مهم است و اینکه اگر فرضا برای کودکی به دلایلی این اتفاق افتاده دال بر ایجاد مشکل برای شما نیست چون همیشه مساله ژنتیک نیست بلکه خوردن دارو در دوران بارداری بی توجهی به تغذیه و یک سری مسائل ناهنجاری هایی ایجاد می کند اگر خواهر شما پیگیر شدند و دکتر دلیل رو ژن مطرح کرده حتما باید قبل از بارداری مشاوره ژنتیک شوید تا مطمئن باشید فرزند سالم متولد خواهد شد .موفق باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   دفتر قیطریه:
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸

 • golgoli , خرداد ۲۷, ۱۳۹۶ @ ۹:۵۳ بعد از ظهر

  سلام نوه دایی پدرم اوتیسم داره هیچ کی هم در فامیل تا به حال هیچ بیماری ای به این صورت نداشته آیا ممکن است فرزند من هم بگبره؟

  • راهنما , خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۸:۰۸ قبل از ظهر

   اوتیسم یکی از اختلالات تکامل عصبی است که به صورت اختلال در کلام و ارتباط اجتماعی کودک دیده می‌شود.

   اوتیسم یک ناهنجاری نورولوژیکی است که در گذشته با عقب ماندگی ذهنی و مشکل تکلم رفتاری اشتباه گرفته می‌شد.

   بهترین سن آشکارشدن علائم این بیماری را قبل از سه سالگی است و متخصص مغز و اعصاب کودک می‌تواند قبل از سه سالگی با معاینات دقیق، اوتیسم را تشخیص داده و کودک را در دسته‌بندی‌های اوتیسم طبقه‌بندی کند.
   علت بیماری اوتیسم را ناشی از اختلال در فرآوری اطلاعات در مغز و‌ ارتباط گیرنده‌های عصبی است و در گذشته این‌گونه بیان می‌شد که اوتیسم منشأ ژنتیک ندارد، اما امروزه مشخص شده که حداقل ۱۸ درصد علت ابتلا به اوتیسم به دلیل اختلالات نهفته کروموزومی است.

 • فاطمه , تیر ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۸:۵۷ بعد از ظهر

  سلام من ناشنوام یه پسر ناسنوااومد خواستگاریم میترسم ببچه چیزی میشه ایا بچه سال میشه یا ناشنوا

  • راهنما , تیر ۱۲, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۱۳ قبل از ظهر

   اگر پدر یا مادری دچار ناشنوایی ژنتیکی باشند بسته به این که ژن عامل این اختلال در آنها غالب یا مغلوب باشد، فرزندشان نیز حتی با وجود ناشنوایی یکی از والدین، با این نارسایی به دنیا خواهد آمد.
   تصویر نقش ژنتیک در اختلالات شنوایی جنین
   این طور نیست که اختلالات شنوایی همیشه زمینه ژنتیکی داشته باشد، بلکه در بسیاری موارد از بیماری‌ها یا عوارضی ناشی می‌شود که برای مادر طی بارداری رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که اختلالات شنوایی اگر ساختاری و ناشی از بدشکلی یا نقایصی در شکل‌ظاهری گوش باشد حتی پیش از تولد از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است، اما مشکل ناشنوایی یا اختلالات شنوایی مادرزادی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که به نقایص عملکردی گوش باز می‌گردد و حتی در ماه‌های پس از تولد نیز قابل شناسایی نیست، بلکه با افزایش سن کودک بروز پیدا می‌کند، اما چه عواملی منجر به بروز اختلالات شنوایی مادرزادی می‌شود؟

   عوامل متعددی در بروز کم شنوایی مادرزادی نقش دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی ـ بویژه در سه ماهه اول بارداری ـ مصرف داروهای مسمومیت‌زا برای گوش در ماه‌های اول بارداری، سابقه خانوادگی کم‌شنوایی، ازدواج فامیلی از نوع اول مانند پسرخاله، دختر‌خاله و تولد زودرس اشاره کرد.

   در حین تولد نوزاد نیز بروز مشکلاتی مانند دیر به دنیا آمدن، بروز کمبود اکسیژن یا خفگی، بیلی‌روبین بالای خون (بیلی‌روبین نوعی ترکیب صفراوی بوده که بالا رفتن آن نشانه بروز زردی در نوزاد است)، بویژه در موارد نیاز به تعویض خون و برخی عفونت‌های بیمارستانی در ایجاد کم‌شنوایی نقش دارند.

   پنج عفونت مادرزادی شناخته‌شده که ابتلا به آنها در حین بارداری با احتمال بروز نقایص حسی از جمله مشکلات شنوایی و بینایی همراه است شامل توکسوپلاسموز (بیماری انگلی که معمولا از طریق استفاده از گوشت خام یا نیمه‌خام و شیر غیرپاستوریزه منتقل می‌شود)، سرخجه، سیتومگالوویروس (مهم‌ترین عفونت داخل رحمی در خانم‌هاست که در صورت ابتلای باردار از طریق خون مادر به جنین منتقل می‌شود) و زونا می‌شود. ابتلا به این بیماری‌ها، بویژه در سه ماهه اول بارداری به بروز نقایص حرکتی و حسی از جمله اختلالات شنوایی می‌انجامد.
   اختلالات شنوایی در دوران جنینی قابل تشخیص نیست؟

   در صورتی که یکی از والدین، مبتلا به کم‌شنوایی ارثی (به واسطه ژن کم شنوایی از نوع غالب) باشد، آن را به نیمی از فرزندان خود نیز انتقال می‌دهد. در حالی که در انواع کم‌شنوایی ژنتیکی از نوع مغلوب، وجود ژن کم شنوایی در هر دو والد لازم است.

   امکان بررسی اختلالات شنوایی مادرزادی در دوران بارداری از طریق سونوگرافی : ساختار گوش و حس شنوایی از جمله اعضایی در بدن بوده که به طور مداوم در حال رشد و تکامل است. این رشد و تکامل پس از تولد نیز ادامه دارد که لازمه آن، خوب شنیدن و خوب گوش دادن است. به طوری که روند تکاملی مناطق مرتبط با شنوایی در ساقه مغز تا سه سالگی و در قشر مغز تا شانزده سالگی ادامه دارد.

   اگر بدشکلی یا نقایص مادرزادی در شکل ظاهری اجزای گوش وجود داشته باشد، ممکن است بتوان در ماه‌های آخر بارداری با سونوگرافی آنها را ردیابی کرد، اما وقتی اجزای تشکیل‌دهنده گوش و راه‌های عصبی از نظر شکل ظاهری و ساختاری مشکلی ندارد، سونوگرافی و ابزار دیگری در دسترس نیست که بتوان این مشکلات را قبل از تولد و حتی ماه‌های پس از تولد، تشخیص داد و شناسایی اختلالات شنوایی فقط با افزایش سن نوزاد و مشاهده رفتارهای شنوایی کودک در مقایسه با نوزادان طبیعی ممکن است.

   بی‌شک مراقبت مادران باردار از خود برای مبتلانشدن به بیماری‌هایی که با کم شنوایی و مشکلات حسی ـ حرکتی همراه است، استفاده نکردن از خانواده دارویی مایسین‌ها مانند جنتامایسین و کانامایسین که برای گوش مسمومیت‌زاست، دوری از محیط‌هایی با سر و صدای بسیار بلند و آزاردهنده، پرهیز از استرس و نگرانی و خودداری از ازدواج‌های فامیلی از نکات مهم پیشگیری محسوب می‌شود.

   کم‌شنوایی‌های مادرزادی معمولا از نوع حسی ـ عصبی است؛ یعنی معمولا حلزون گوش داخلی و اعصاب شنوایی را درگیر می‌کند. اکنون برای این نوع مشکلات شنوایی، درمان دارویی یا جراحی موثری وجود ندارد. در این گونه موارد، استفاده از سمعک یا کاشت حلزون (در کم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق) و شرکت در جلسات طولانی‌مدت توانبخشی و آموزش مهارت‌های شنوایی و گفتار می‌تواند کودک را به جامعه عادی برگرداند و شرایط یک زندگی مستقل را برای وی فراهم کند.
   به خاطر داشته باشید تشخیص زودهنگام کم‌شنوایی (قبل از سه ماهگی) و استفاده مفید و بموقع از سمعک و بهره‌گیری از برنامه‌های توانبخشی شنوایی و گفتار تا قبل از شش ماهگی در درمان و کنترل عوارض پیچیده‌تر اختلالات شنوایی در کودک بسیار موثر است.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵

  • مشاور , تیر ۱۲, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۲۷ قبل از ظهر

   با سلام
   امروزه با وجود مشاوره زنتیکی که وجود دارد خیر مشکلی نیست و قبل از بارداری مشخص می شود.و بهتره قبل از اقدام به بارداری حتما به مشاوره پزشکی بروید و مساله را پیگیری کنید و در نهایت مشکلی وجود نخواهد داشت البته علت نابینایی همسر شما هم اهمیت دارد اگر مساله ژنتیکی باشد و در خانواده همسرتون باشه ممکنه مشکل ایجاد کند باز نظر متخصص اهمیت دارد .

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • شاهرخ , تیر ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۵:۱۶ قبل از ظهر

  سلام.من یه آقا هستم که خواهر ۴۵ سالم دچار دیستروفیه خفیفه.مشکل حادی نداره و حتی رانندگی هم میکنه ولی در ظاهرش اثر گذاشته.پدر و مادرم فامیل بودند ولی من و همسرم فامیل نیستم.من ظاهرا نشانه ای از این بیماری رو ندارم میخوام بدونم اگه بخوام بچه دار بشم چقدر احتمال انتقال این بیماری به فرزندم وجود داره و آیا اصولا یه مرد تا چه حد میتونه ناقل این بیماری باشه؟

  • مشاور , تیر ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۵۶ قبل از ظهر

   با سلام
   اصولا زن مردها ژن غالب است در انتقال بیماری ها ولی باید بدونید که قبل از اقدام برای فرزند باید با پزشک متخصص در مورد درصد زن و …مشورت داشته باشید البته امروزه علم پزشکی پیشرفت کرده است و در دوران بارداری هم با سونوگرافی سه بعدی اگر مساله ای مشاهده شود اقدام به سقط جنین می کنند و جای نگرانی وجود ندارد .
   موفق باشید

 • مارال , تیر ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۵۸ بعد از ظهر

  سلام من ۳۱ سالمه و شاغل و کارمند از نظر مالی مشکلی برای مستقل زندگی کردن ندارم چطور این موضوع رو با خانوادم درمیان بزارم واقعا دیگه واسم سخته با خانوادم زندگی کنم حوصله کسی رو ندارم قصد ازدواج هم ندارم چکار کنم خانوادم راضی بشن جدا زندگی کنم چون تمام ناراحتی من در این هست که تمام استقلال ام رو گرفتن راحت نیستم از زندگی لذت نمیبرم خستم کردن من عاشق پسری هستم که اون قصد ازدواج با من را ندارد و نمیتونم به پسرای دیگه هم فکر کنم از کسی خوشم نمیاد کلا ادمی بودم که همیشه تنها بودم چه در خانه چه دانشگاه و همینطور محل کار با کسی حرف نمیزنم واسم مهم نیست تنها چیزی که ازارم میده این زندگی کردن با خانوادم است در حال حاضر فقط خودم و داداشم و پدر مادرم توی خونه زندگی میکنیم بقیه ازدواج کردن چکار کنم با این درخواست من موافقت کنند کمکم کنید

  • راهنما , تیر ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۰۳ قبل از ظهر

   اگر چنین احساسی به ایشون دارید و کسی هست که میتونید بهش اعتماد کنید
   خواسته خودتون رو با فردی قابل اعتماد مطرح کنید تا واسطه بشه که بهترین فرد مادر شماست
   و یا مستقیما نظر خودتونو با خود پسر مطرح کنید یا قبول میکنه یا در نهایت جواب منفی خواهد داد که در هر صورت شما تلاش خودتونو برای بدست اوردن فردی که دوستش داشتید انجام دادید

  • مشاور , تیر ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۰۷ بعد از ظهر

   با سلام
   شما سبک زندگیتون اشتباه است و قبل از مستقل شدن و جلب رضایت خانواده باید در رفتار و نوع نگاه به زندگیتون تجدید نظر کنید درسته شما احتیاج مالی ندارید و می توانید مستقل زندگی کنید ولی تنهایی برای یک دختر در شرایط جامعه ما درد سر ساز خواهد شد و بهتر است حمایت خانواده را داشته باشید .ممکن است اکنون به خاطر عشق یک طرفه نیازی به ازدوا نبینید ولی قطعا چند سال بعد از اینکه به خاطر فردی که عاشقش بودید مورد ها و فرصت ها را ازدست دادید ناراحت خواهید شد گاهی فرصت ها جبران نمی شوند .هر فردی به داشتن همراه نیاز دارد بهتر است کمی زاویه دید به دنیارا تغییر دهید و به موردهایی فکر کنید که شما را دوست دارند و حاضرند برای خوشبختی شما هر کاری انجام دهند .به هر حال زندگی سختی هایی دارد و البته اتفاقاتی که باید به شکل تجربه به انها نگاه کرد.

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
   موفق باشی

 • مشاور , شهریور ۲۶, ۱۳۹۶ @ ۹:۱۶ قبل از ظهر

  با سلام دوست عزیز با توجه به شرایط خواهر شوهر و ازدواج فامیلی و فرزند دارای معلولیت حرکتی در اقدام نزدیک خب احتمال خطر را برای شما افزایش می دهد و شاید بهتر بود قبل از از ازدواج مشاوره ژنتیک تشریف می بردید البته چون فرزندی ندارید اکنون هم دیر نشده و بهتر است به موسسات مشاوره ژنتیک بیمارستان های دولتی بدوید اگر در پرداخت هزینه ها مشکل دارید دد مراکز دولتی تحت پوشش بیمه این مساله را تا حدی قرار می دهند و فکر می کنم این می تواند برای شما کمک کننده باشد .امیدوارم فرزند سالمی داشته اشید و خوشبخت باشید

  در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
  ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
  موفق باشید

 • Atefe , مهر ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۴۱ قبل از ظهر

  باتوجه به تفاوت قیمتی که در بین آزمایشات خارج از کشور هست.آیا روی کیفیتشون هم تاثیر داره،وبهترین کیفیت رو کدوم کشور داراست؟ودرکل چنددرصد احتمال خطا دارد؟

  • مشاور , مهر ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۷:۲۰ قبل از ظهر

   با سلام دوست عزیز به هر حال هزینه پرسنل و دستگاه ها در خارج از کشور بسیار است و طبیعی است که گران تر باشد ولی به لحاظ احتمال خزا در هر دستگاهی احتمال خطا وجود دارد و اصلا ۱۰۰ درصد درعلم وجود ندارد .در ایران هم به لحاظ علمی و ازمایشگاهی شرایط خاصی وجود دارد .و با بسیاری از کشورها رقابت
   می کند باید دید چه چیزی مد نظر شماست و الا تفاوت ر محسوسی وجود نخواهد داشت .موفق باشید .

   سخت تر است .امیدوارم در هر حال خوشبخت باشید . در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

 • ناشناس , آبان ۹, ۱۳۹۶ @ ۸:۳۲ قبل از ظهر

  سلام، سوالها و جوابها رو در سایتتون خوندم، درود بر شما که وقت میذارید و با جزئیات به سوالها پاسخ میدید، خیلی ممنون میشم چند سوال بنده رو هم پاسخ بدید،

  من قصد دارم با دختر عمه ام ازدواج کنم، اما به دلیل ریسک ازدواج فامیلی دست نگه داشتم، اینم خدمتتون بیان کنم که شوهر عمه ام خودشون باز از فامیل بودن، یعنی عمه ام و همسرشون، دختر دایی – پسر عمه بودن و بچه اولشون به دلیل بیماری ژنتیکی در قلب یا دستگاه تنفسی که داشت در همون روزای اول تولد مرد، پدر و مادر بنده نیز نسبت فامیلی غیر نزدیک داشتن، و گروه خونی بنده به مادرم رفته و قطعا مخالف گروه خونی پدر و عمه ام هست. و اما چند سوالی که از خدمتتون داشتم، آیا احتمال خطرات احتمالی بیماری ژنتیکی وجود داره؟ آیا با آزمایش های پیش از ازدواج میشه ریسک به صفر مطلق رسوند؟ اگر خیر، میشه با مصرف دارو های مخصوص پیش از بارداری، بچه سالم بدنیا آورد؟

  • راهنما , آبان ۹, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۲ قبل از ظهر

   بیماری های ژنتیکی به آن دسته بیماری هایی گفته می شود که بر اثر وجود زمینه ژنتیکی آن در یک خانواده یا نسل بروز می کند و با توجه به اینکه ذخایر ژنتیکی در ازدواج های فامیلی از تنوع کمتری برخوردار است، ریسک بروز این بیماری ها در ازدواج های فامیلی بیشتر است.

   در ازدواج های فامیلی اگر هر یک از والدین دارای یک ژن معیوب و مغلوب باشند، خطر انتقال آن به فرزندشان بیش از دو برابر سایر زوج هاست، برای مثال والدینی که هر یک تالاسمی مینور یا خفیف دارند در زندگی خود هیچ مشکلی ندارند اما فرزند آن‌ها بیش از ۵۰ درصد احتمال دارد به تالاسمی ماژور مبتلا شود که یکی از شایع ترین بیماری های ژنتیکی است.

   مطالعات در علم ژنتیک را محدود به ازدواج های فامیلی نمی دانیم و ازدواج های فامیلی در بروز ۷۵ درصد بیماری های ژنتیکی نقش دارند و ۲۵ درصد این بیماری ها در کودکانی رخ می دهد که والدین آن‌ها ارتباط فامیلی نداشته اند.

   بر اساس آمار مراکز رسمی، سالانه ۲۰ هزار نفر در ایران به بیماری های ژنتیکی مبتلا می شوند به همین علت ضرورت دارد در خصوص تشخیص زود هنگام این بیماری ها تلاش بیشتری شود.

   با توجه به اینکه ‌سابقه بروز بیماری‌های خاص و ژنتیکی یا بیماری‌هایی مانند ناشنوایی، نابینایی، عقب‌ماندگی ذهنی یا بیماری‌های چند عاملی در ازدواج های فامیلی بیش از دو برابر سایر زوج هاست بهتر است آزمایش های ژنتیکی قبل تولد با نام غربالگری های جنین با جدیت بیشتری انجام شود.

   در مشاوره های ژنتیک قبل ازدواج ابتدا شرح حال کامل گرفته و بیماری‌های مرتبط و احتمالی بررسی می‌شود، سپس شجره نامه رسم می‌کنند و ریسک بیماری‌ها تخمین زده می‌شود و به علت اینکه در کشور ما و منطقه آسیا ازدواج های فامیلی بیش از سایر نقاط جهان است این بیماری ها در این مناطق رشد بیشتری دارد.

   مشکلات ژنتیکی در جنین یا به عبارتی نسل های بعدی علل دیگر رشد بیماری های ژنیتیکی است که شاید مانند ازدواج های فامیلی شناخته شده نباشد اما گستردگی آن کم نیست.

   آلودگی هوا، محصولات غذایی وارداتی و استرس و ناراحتی های روحی همه از جمله عواملی است که علم به دنبال نقش آن در تغییرات ژنتیکی بشر است.

   وقتی در ازدواج های انسانی، ازدواج دو هم خون صورت می گیرد، اگر اختلال ژنتیکی در این خانواده وجود داشته باشد در این صورت وقتی دو ویژگی یکسان در کنار هم قرار می گیرد، غالب می شود و احتمال پیدایش نقص ژنتیکی بیشتر می شود، در محیط زیست هم به همین شکل است.

   علم ژنتیک نه تنها در ارتباط با انسان بلکه در همه حوزه های زیستی وارد شده است، امروزه از میکروارگانیسم‌ها در صنایع مختلف برای تولید محصولات استفاده می‌شود، برای مثال امروزه در بسیاری از افزودنی‌های خوراکی که در تولید گوشت مصرف می‌شود از جمله آنزیم، آمینو اسیدها و ویتامین‌ها توسط میکرو ارگانیسم‌ها، با انتقال ژنِ صورت می گیرد اما از آنجا که علم ژنتیک علمی پویا و در حال رشد است به نظر می رسد نمی توان عوامل بروز اختلالات ژنتیکی را کاملاً مشخص کرد زیرا بسیاری از بیماری های ژنتیکی هنوز ناشناخته اند.

   متاسفانه رشد بیماری های ژنتیک در ایران بالاست و باتوجه به اینکه این بیماری ها درمان خاصی ندارند به نظر می رسد موثرترین راه پیشگیری از بروز آن باشد.

   درمان این بیماری ها بسیار زمان بر و پر هزینه است و فرهنگسازی در خصوص عوامل بیماری زا و شناسایی عوامل پر خطر می تواند تا حد زیادی از ابتلای کودکان به اینگونه اختلالات ژنتیکی جلوگیری کند.

   به نظر می رسد اگر قبل از ازدواج مشاوره ژنتیک و آزمایش های تشخیصی زوجین به دقت بررسی شود دیگر شاهد ابتلای سالانه ۲۰ هزار کودک به اختلالات ژنتیک در کشور نخواهیم بود.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۶۴

  • مشاور , آبان ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۵:۴۶ بعد از ظهر

   با سلام ممنون ا اظهار لطف جنابعالی ببینید دوست عزیز بیماری
   زنتیک یعنی ممکنه یک زن نهفته نسل ها وجود داشته باشد بدون اینکه ایجادمشکل کند و به یک باره خودش را نشان دهد .پس نگرانی شما بیراهه نیست و بهتره حتما مشاوره
   زنتیک تشریف ببرید .و خوب خیال خود شما راحت تر خواهد بود که خدای ناکرده د راینده به مشکلی برنخورید .رسک هیچ وقت به صفر مطلق نخواهید رسید و اینکه قطعا اگر فردی زیر نظر پزشک باشد مشکلی پیش نخواهد امد و امروزه با ابزارهای جدید و سونوگرافی سه بعدی اگر جنین با مشکل تشخیص داده شود مجوز سقط داده خواهد شد در هر حال با پیگیری پزشکی از این مسائل مطمئن شوید در نهایت امیدوار م خوشبخت باشید و فرزندان سالمی داشته باشید

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • Mehdi , آبان ۹, ۱۳۹۶ @ ۵:۲۴ بعد از ظهر

  سلام ما ازمایشات ژنتیکمان سالم ولی باتوجه به پسر عمویم که مشکل معلولیت دارد دکتر میگه بایدازمایش mrومتابولیک انجام دهید در صورتی که ازمویش ژنتیک وکرومزم پسر عمو را بردیم میگوید کافی نیست در صورتی که همه پسر عموهام همینکار کردن کفایت کرد این ازمایش حدودن ۴ ملیون اصلا لازم است

  • مشاور , آبان ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۹:۰۳ قبل از ظهر

   با سلام اگر مشکلی در ازمایش ژنتیک نبوده فکر نمی کنم نیازی به این مساله باشد منتهی با یک پزشک دیگر مشورت داشته باشید در مواقعی که فردی نظری را داده بسته به دلایلی که خودش تشخیص داده نظر نفر سوم بسیار کمک کننده است و قطعا می تواند نقش مهنی در تصمیم نهایی شما داشته باشد موفق باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • سارا , آبان ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۳۴ بعد از ظهر

  سلام قصد بارداری دارم همسرم بیماری کلاب فوت داشته احتمال داره بچه مون دچار بیماری بشه؟؟چن درصد؟؟

  • راهنما , آبان ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۹:۱۸ بعد از ظهر

   بیماری کلاب فوت:این ضایعه مادرزادی از هر هزار تولد در یک نوزاد دیده میشود. شدت آن البته در بیماران متفاوت است. شیوع آن در پسران دو برابر دختران است. در نیمی از موارد بصورت دو طرفه دیده میشود. علت ایجاد آن ناشناخته است. در یک چهارم بیماران یک سابقه خانوادگی از این بیماری وجود دارد. اگر شما یا همسرتان یا یکی از فرزندانتان این عارضه را دارد احتمال اینکه فرزند بعدی شما دچار این مشکل شود بین ۵-۳ درصد است.

  • مشاور , آبان ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۵ قبل از ظهر

   با سلام در چنین شرایطی ورای لاب فوت (پا چنبری) با بریس و حرکات اصلاحی
   علت و درمان کلاب فوت (پا چنبری) با بریس و حرکات اصلاحی

   ارتوپد فنی مرکز جامع توانبخشی امید
   پا چنبری یا کلاب فوت یک بدشکلی مادرزادی است که در آن پای نوزاد به سمت داخل می‌چرخد و این چرخش غالباً آن‌قدر شدید است که کف پا به یک سمت یا حتی رو به بالا متمایل می‌شود. تقریباً از هر ۱۰۰۰ کودک متولد شده یک نوزاد به این عارضه مبتلا می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که پا چنبری یکی از بدشکلی‌های مادرزادی پا با درصد شیوع قابل توجه به شمار می‌رود.

   اگرچه کلاب فوت در دوران نوزادی دردناک نیست، اما پا، در صورت درمان نشدن عارضه، همچنان بدشکل می‌ماند و نوزاد نمی‌تواند فعالیتی طبیعی داشته باشد. بااین حال درمان مناسب عوارض این بیماری را تا حد زیادی از زندگی کودک محو می‌کند و لذت بردن از فعالیت‌های گوناگون را برای اکثر کودکان به ارمغان می‌آورد. اکثر موارد پا چنبری بدون روی آوردن به روش‌های جراحی با بهره‌گیری از ترکیبی از درمان های شامل کشش، گچ‌ گرفتن و بستن بریس و استفاده از ارتز به طور موفقیت‌آمیز درمان می‌شوند. برنامه درمانی معمولاً اندکی پس از تولد کودک آغاز می‌شود.

   کوتاه و محکم شدن تاندون‌های اتصال دهنده عضله‌های پا به استخوان‌های کف پا در کودکان مبتلا به کلاب فوت موجب می‌شود تا کف پا رو به داخل بچرخد. اگرچه پاچنبری در زمان تولد تشخیص داده می‌شود، بسیاری از موارد این بدشکلی در دوران بارداری نیز به کمک سونوگرافی مشخص می‌گردد. در حدود ۵۰ درصد از موارد ابتلا به کلاب فوت، هر دو پای کودک دچار بدشکلی می باشد. به علاوه احتمال بروز این عارضه در پسران دو برابر دختران است.

   فهرست [پنهان سازی]
   ۱ علائم
   ۲ علت
   ۳ تشخیص
   ۴ درمان
   ۴٫۱ بدون جراحی
   ۴٫۱٫۱ بریس
   ۴٫۱٫۲ روش فرانسوی
   ۴٫۱٫۳ روش پونستی
   ۴٫۱٫۳٫۱ نکاتی در مورد روش پونستی
   ۴٫۲ درمان جراحی
   ۵ بهبودی
   ۶ توصیه‌های مهم برای بستن بریس
   ۷ عوارض
   علائم
   ظاهر فیزیکی یک یا هر دو پا تغییر می‌کند. نوزاد با پای چرخیده به سمت داخل و پایین به دنیا می‌آید و به دشواری می‌توان پای وی را در وضعیت صحیح قرار داد. عضله ساق پا و کف پا معمولاً اندکی کوچک‌تر از حالت طبیعی است. شدت پا چنبری در بازه‌ای از بدشکلی ملایم تا شدید قرار می‌گیرد، اما معمولاً ظاهر این بدشکلی، فارغ از شدت آن، در تمام بیماران یکسان است و چرخش رو به داخل پا و وجود چروکی عمیق در کف پا معمولاً در کلیه موارد کلاب فوت مشاهده می‌شود.

   ۲

   در تصویر سمت راست به چروک عمیق کف پای کودک توجه کنید. کف پا و پای سمت درگیر در این عارضه کوتاه‌تر از حد طبیعی است و عضله ساق پا به دلیل رشد نامناسب عضلات باریک‌تر است. این تفاوت‌ها در کودکانی آشکارتر است که یک پای آنان مبتلا به کلاب فوت است.

   علت
   پژوهشگران هنوز در مورد علت پا چنبری یا کلاب فوت مطمئن نیستند. قابل قبول‌ترین نظریه این است که پا چنبری پی‌آمد ترکیبی از عامل‌های محیطی و ژنتیکی است. احتمال ابتلای نوزادان به این بیماری در خانواده هایی که سابقه ابتلا به این بیماری را دارند، بیشتر است.

   تشخیص
   بیماری کلاب فوت هنگام معاینه فیزیکی به درستی تشخیص داده می‌شود، پزشک گاهی دستور انجام پرتونگاری (عکسبرداری با اشعه ایکس) را نیز می‌دهد.

   درمان
   هدف درمان این است که درد احتمالی پا از بین برود و پا عملکرد طبیعی خود را به دست بیاورد. به گونه‌ای که بیمار بتواند کف پا را به صورت صاف روی زمین قرار دهد و بر روی کف پا بایستد و راه برود.

   بدون جراحی
   درمان اولیه پا چنبری، صرف نظر از شدت بیماری با درمان های بدون جراحی صورت می گیرد. در ادامه به این روش ها اشاره خواهیم کرد:

   بریس
   پا چنبری، حتی پس از اصلاح موفقیت‌آمیز، معمولاً عود می‌کند. بنابراین نوزاد باید برای حصول اطمینان از اصلاح دائمی حالت پا تا چند سال از بریس (تشکیل شده از کفش و میله فلزی) استفاده کند. این بریس پا را در زاویه مناسب نگه می‌دارد تا عارضه عود نکند. اگرچه ممکن است والدین و خانواده کودک پیگیری این برنامه را دشوار بیابند، اما باید توجه داشته باشند که انجام آن برای عود نکردن عارضه ضروری است.

   نوزاد در سه ماه اول باید بریس را تقریباً تمام روز (۲۳ ساعت در روز) استفاده کند. پزشک به تدریج زمان بستن بریس را کاهش می‌دهد و بریس در پایان تنها شب هنگام و زمان خوابیدن (در حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز) بسته می‌شود. اکثر کودکان باید این برنامه بستن بریس را برای ۳ تا ۴ سال ادامه دهند.

   ۵

   بریس‌ها انواع گوناگونی دارند که همگی از کفش، صندل یا پاپوش سفارشی متصل به دو سر یک میله تشکیل می‌شوند. این میله می‌تواند ثابت باشد و باعث حرکت هر دو پا با یکدیگر شود یا متحرک باشد و هر پا بتواند جداگانه حرکت کند. پزشک توصیه‌های لازم را در خصوص بهترین بریس متناسب با شرایط نوزاد به والدین وی ارائه خواهد داد.

   ۶

   مرکز ارتوپدی فنی امید برای مشکلاتی ساختاری پای کودکان و نوزادان از قبیل چرخش پا به داخل، راه رفتن روی پنجه، صافی کف پا، زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی و پاچنبری با بهره مندی از آزمایشگاه بیومکانیکال خود که شامل اسکنر فشاری کف پا، اسکن سه بعدی ستون فقرات و سیستم آنالیز راه رفتن است، مراجعین محترم را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز آنان به بریس، کفش و کفی طبی با استفاده از دستگاه های پیشرفته اقدام به ساخت سفارشی این وسایل کمکی می کند.

   نوزادان معمولاً در طول چند روز نخست بستن بریس بی‌قراری می‌کنند و عادت کردن آنها به بریس اندکی زمان می‌برد. اطلاعات بیشتر در مورد عادت دادن کودک به بریس در بخش پایانی این مقاله ذیل عنوان “توصیه‌های مفید برای بستن بریس” ارائه شده است.

   ۷

   تصویر از بیماری که بدشکلی پا چنبری پای چپش به روش پونستی اصلاح شده است. توجه کنید که عضله ساق پای چپ در مقایسه با پای راست کمی کوچک‌تر است.

   روش فرانسوی
   دیگر روش غیرجراحی اصلاح پا چنبری شامل کشش، به حرکت درآوردن و بستن با چسب مخصوص می‌شود. روش فرانسوی که از آن با عنوان روش عملکردی یا طب فیزیکی نیز یاد می شود، معمولاً تحت نظارت مستقیم متخصص طب فیزیکی مجرب و آموزش دیده انجام می‌شود.

   روش فرانسوی نیز مانند روش پونستی بلافاصله پس از تولد شروع می‌شود و همکاری و مشارکت اعضاء خانواده را ایجاب می‌کند. پای نوزاد هر روز باید کشیده شود، دستکاری گردد و سپس برای حفظ دامنه حرکتی حاصل از دستکاری با چسب مخصوص بسته شود. در انتها اسپلینت فلزی روی نوارهای چسب قرار داده می‌شود تا دامنه حرکتی بهبود یافته حفظ گردد.

   برای انجام این روش تقریباً سه بار در هفته باید به متخصص طب فیزیکی مراجعه نمود. از آنجایی که این روش بر مبنای برنامه‌ای روزانه پیگیری می‌شود، والدین روش صحیح انجام آن در خانه را آموزش می‌بینند.

   پس از سه ماه بهبود چشمگیری در حالت پای اکثر نوزادان مشاهده می‌شود و تعداد دفعات مراجعه به متخصص کاهش می‌یابد. مانند نوزادانی که از روش پونستی بهره می‌گیرند، انجام عمل آزاد کردن تاندون آشیل برای نوزادانی که به روش فرانسوی درمان می‌شوند نیز برای اصلاح خم شدن مچ پا (دورسی‌ فلکشن) لازم است.

   خانواده نوزاد باید به منظور جلوگیری از عود کردن بدشکلی، برنامه روزانه کشش، استفاده از چسب مخصوص و اسپلینت را تا ۲ یا ۳ سالگی کودک ادامه دهند.

   روش پونستی
   پرکاربردترین تکنیک برای درمان پا چنبری در سراسر جهان روشی به نام پونستی است که از کشش ملایم و گچ‌گرفتن برای اصلاح تدریجی کلاب فوت استفاده می کند.

   ۳

   در روش پونستی، پا پس از قرار داده شدن در حالت درست تا بالا گچ گرفته می‌شود (مانند آنچه که در تصویر بالا مشاهده می نمائید). بهترین نتیجه زمانی به دست می‌آید که درمان بلافاصله پس از تولد شروع شود، اگرچه درمان نوزادان بزرگتر نیز موفقیت‌آمیز بوده است. اصول روش پونستی عبارت‌اند از:

   دستکاری و گچ گرفتن: پای نوزاد با ملایمت کشیده می‌شود و پس از دستکاری برای قرار گرفتن در حالت صحیح از نوک انگشتان تا ران گچ گرفته می‌شود تا پا در جای خود باقی بماند. این فرایند که شامل کشش، تغییر وضعیت و گچ‌گرفتن بطور هفتگی می باشد، تا زمان بهبود چشمگیر پا تکرار می‌شود که برای اکثر نوزادان در حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد.
   آزاد کردن (تنوتومی) تاندون آشیل: اکثر نوزادان پس از دوره دستکاری و گچ‌ گرفتن، برای آزاد کردن تاندون آشیل پاشنه پا نیاز به یک عمل کوچک دارند. پزشک تاندون را در طول این عمل کوتاه (موسوم به تنوتومی) با استفاده از وسیله‌ای بسیار ظریف جدا می‌کند. این برش بسیار کوچک است و نیازی به بخیه ندارد. سپس قالب گچی جدیدی تهیه می‌شود و پا به منظور حفاظت تاندون در طول دوره بهبودی گچ گرفته می‌شود. این قالب معمولاً پس از ۳ هفته باز می‌شود. تاندون آشیل تا زمان درآوردن قالب مجدداً رشد کرده و از طول مناسب و بلندتر نسبت به گذشته برخوردار شده است و به این ترتیب کلاب فوت نیز کاملاً اصلاح شده است.
   ۴

   نکاتی در مورد روش پونستی
   کارآمدی روش پونستی با درمان موفقیت‌آمیز بسیاری از کودکان اثبات شده است. البته مؤثر بودن این روش تا حد زیادی به همکاری و مشارکت اعضاء خانواده و دقت آنان در استفاده مناسب و صحیح روزانه از بریس بستگی دارد. چنانچه بریس طبق دستور پزشک بسته نشود، احتمال بازگشت عارضه بسیار بالا خواهد بود.

   درصد کمی از کودکان علی‌رغم استفاده صحیح از بریس مجدداً دچار عارضه پا چنبری می‌شوند. سر خوردن مکرر پای نوزاد از کف کفش نخستین نشانه بازگشت ملایم بدشکلی است؛ که در صورت اقدام به موقع معمولاً با چند دوره گچ گرفتن متوالی و احتمالاً یک جراحی کوچک اصلاح می‌شود. ضمناً پیاده کردن صحیح روش پونستی به آموزش، تجربه و تمرین نیاز دارد و بهتر است والدین از پزشک کودک خود بخواهند تا آنان را به جراح ارتوپد متخصص در اصلاح غیرجراحی کلاب فوت معرفی کند.

   درمان جراحی
   اگر چه بسیاری از موارد کلاب فوت با روش‌های بدون جراحی با موفقیت درمان می‌شوند، گاهی اوقات بدشکلی را نمی‌توان به طور کامل اصلاح کرد یا این که عارضه، غالباً به دلیل سهل انگاری والدین در پیگیری برنامه درمانی، عود می‌کند. از این گذشته بدشکلی پای برخی نوزادان آن‌قدر شدید است که به کشش پاسخ نمی‌دهد. در چنین مواقعی به ناچار برای تنظیم تاندون‌ها، رباط‌ها و مفصل‌های مچ و کف پا به جراحی روی آورده می‌شود.

   چون جراحی معمولاً به سفت‌تر شدن کف پای نوزاد، به ویژه هنگام رشد وی، منجر می‌شود، پزشکان نهایت تلاش خود را به کار می‌بندند تا بدشکلی را تا حد ممکن به کمک روش‌های غیرجراحی اصلاح کنند. حتی نوزادان دارای بدشکلی‌های شدید یا مبتلا به پا چنبری ناشی از عارضه‌های عصبی ـ عضلانی را نیز می‌توان بدون جراحی درمان نمود. ضمناً اگر پای کودک تا حدی با بهره‌گیری از کشش و گچ‌گیری اصلاح شده باشد، جراحی لازم برای اصلاح کامل کلاب فوت گستردگی کمتری خواهد داشت.

   در جراحی با گستردگی کمتر تنها به تاندون‌ها و مفصل‌های مؤثر در بدشکلی توجه می‌شود. در بسیاری از این قبیل جراحی‌ها، تاندون آشیل واقع در پشت مچ پا آزاد می‌شود یا تاندونی که از جلوی مچ پا می‌گذرد و به میانه پا می‌رود، برداشته می‌شود، این عمل را در اصطلاح انتقال تاندون درشت‌نی قدامی گویند.
   در جراحی‌های بزرگ بازسازی کننده چند ساختار بافت نرم پا به طور گسترده آزاد می‌شوند. مفصل‌های پا معمولاً، پس از اصلاح بدشکلی، تا زمان التیام یافتن بافت نرم به کمک قالب گچی بلند و میله ثابت نگه داشته می‌شوند.
   پزشک پس از ۴ تا ۶ هفته میله‌ها و قالب را باز می‌کند و معمولاً قالب گچی کوتاهی را جایگزین آن می‌سازد که ۴ هفته دیگر روی پا باقی می‌ماند. چون پس از برداشتن قالب همچنان احتمال عود کردن بدشکلی و بازگشت عضله‌های پای کودک به حالت چنبری وجود دارد، کودک باید پس از جراحی به مدت یک سال یا بیشتر از بریس‌ها یا کفش‌های مخصوص استفاده کند.

   اصلاح بیش از اندازه بدشکلی، سفتی و درد از رایج‌ترین عوارض جراحی‌های گسترده آزاد کردن بافت نرم به شمار می‌روند.

   بهبودی
   بدشکلی پا چنبری نوزاد به خودی خود بهتر نمی‌شود؛ اما کودک به کمک درمان مناسب می‌تواند پایی تقریباً طبیعی داشته باشد و مانند دیگر کودکان با به پا داشتن کفش‌های معمولی بدود و بازی کند.

   اگر کلاب فوت فقط در یک پا باشد، پای ناقص معمولاً یک تا یک و نیم سایز کوچکتر و تا حدی کم‌تحرک‌تر از پای سالم است. عضله‌های ساق پای دچار بیماری نیز کوچک‌تر می‌مانند، بنابراین کودک از پا درد شکایت خواهد داشت یا زودتر از هم‌سالان خود خسته خواهد شد. به علاوه پای درمان شده اندکی کوتاه‌تر از پای سالم خواهد بود، که البته به ندرت مشکل مهمی محسوب می‌شود.

   توصیه‌های مهم برای بستن بریس
   بازی با کودک در هنگام به تن داشتن بریس: بازی با کودک در هنگام به تن داشتن بریس راهکار طلایی و سریع غلبه بر حساسیت و زودرنجی وی است. کودکی که از بریس با میله ثابت استفاده می‌کند، می‌تواند بدون درآوردن بریس با پا ضربه بزند و پاها را همزمان تاب دهد؛ برای آسان‌تر شدن این حرکت می‌توان زانوها را با فشار دادن و کشیدن میله بریس اندکی خم و راست کرد. اگر کودک از بریس با میله متحرک استفاده می‌کند، حرکت دادن ملایم پاها به سمت بالا و پایین مفید است و کمک می‌کند تا کودک سریع‌تر به بریس عادت کند.

   پیروی از یک برنامه منظم روزانه: کودکان بهتر با بریس کنار می‌آیند، اگر برنامه ثابت روزمره‌ای برای بستن بریس در نظر گرفته شود. والدین باید در طول سال‌هایی که کودک ملزم به بستن شبانه و هنگام خواب بریس است، بریس را هر زمان که کودک می‌خواهد بخوابد روی پای‌اش ببندند، به این ترتیب کودک به تدریج متوجه خواهد شد که وقت خواب، وقت بستن بریس است. بی‌قراری کودک با رعایت یک برنامه منظم کمتر خواهد شد.

   پوشاندن میله: والدین می‌توانند پوششی مانند آنچه روی دسته دوچرخه بسته می شود، را دور میله بریس بپیچند تا این میله فلزی به کودک، اطرافیان و وسایل منزل آسیب نزند.

   عدم استعمال لوسیون بر روی پوست: استفاده از لوسیون فقط مشکل را شدیدتر می‌کند. تا حدی قرمز شدن پوست کودک طبیعی است. تاول‌ها یا نقطه‌های قرمز روشن، به ویژه در پشت پاشنه، معمولاً بیانگر سر خوردن پاشنه پا است. والدین در صورت مواجهه با این علامت باید با محکم کردن نوارها یا بستن بند مطمئن شوند که پاشنه در جای درست خود در کفش قرار می‌گیرد. همچنین باید پای کودک را پس از شروع بستن بریس هر روز چند بار بررسی کرد تا اطمینان حاصل شود که پا تاول نزده است.

   جلوگیری از خارج شدن پا از کفش: اگر پای کودک دائماً از بریس خارج می‌شود، انجام توصیه‌های زیر می‌تواند راهگشا باشد. پس از انجام هر مرحله باید بررسی کرد که آیا پاشنه پا در جای صحیح داخل کفش قرار دارد یا خیر، اگر نبود توصیه مرحله بعد را انجام داد.

   کفش‌ها یا صندل‌های تک بند را با یک سوراخ بند بیشتر محکم کرد؛ و به کمک انگشست شست پا و زبانه کفش، کفش را در جای خود نگه داشت. در کفش‌های چندبندی در ابتدا باید بند میانی را در حالی محکم کرد که پا و زبانه کفش به کمک انگشست شست در جای خود قرار دارد.
   استفاده از دو جوراب. والدین می‌توانند در صورت استفاده از کفش‌های با کفی متحرک، یک جوراب را مستقیماً روی پا بپوشانند و جوراب دوم را برای پر کردن فضای اضافی روی کفی بکشند.
   درآوردن زبانه کفش. این کار موجب آسیب دیدن کودک نمی‌شود.
   بستن بند کفش از بالا به پایین به گونه‌ای که گره روی پنجه قرار گیرد.
   استفاده از بند کفش حدود یک متری (۴۰ اینچی) و گرد استفاده شود.
   استفاده از جوراب‌های پنبه‌ای ضخیم‌تر یا نازک‌تر، یا جوراب‌های غیرلغزنده
   عوارض
   بدشکلی پا چنبری معمولاً تا زمانی که کودک ایستادن و راه رفتن را شروع نکرده است مشکلی به وجود نمی‌آورد. کودک در صورت درمان شدن عارضه می‌تواند تقریباً طبیعی راه برود، بااین حال در زمینه‌های زیر با مشکل روبه‌رو خواهد شد:

   توانایی حرکتی: توانایی حرکتی این گروه از کودکان اندکی محدودتر از دیگران است.
   اندازه کفش: پای دچار عارضه یک تا یک و نیم سایز کوچک‌تر از پای سالم است.
   البته بیماری کلاب فوت در صورت درمان نشدن مشکلات جدی‌تری را به دنبال خواهد داشت که بعضی از آنها عبارت‌اند از:

   آرتروز: این کودکان مستعد ابتلا به آرتروز هستند.
   تصور داشتن ظاهری ناخوشایند: ظاهر غیرعادی پا باعث می‌شود تا بیمار در دوران نوجوانی از ظاهر خود شرمسار گردد.
   راه رفتن غیرعادی: چرخش مچ پا باعث می‌شود تا کودک نتواند روی کف پا راه برود و مجبور شود برای گام برداشتن بخش کروی پا، خارج پا یا حتی در موارد شدید بالای پا را روی زمین بگذارد.
   مشکلات رشد عضلانی: تغییر در شیوه راه رفتن از رشد طبیعی عضله‌های ساق پا جلوگیری می‌کند و پینه‌ها یا زخم‌های بزرگی را روی پا ایجاد می‌کند که باعث می‌شود تا بیمار به شیوه‌ای ناخوشایند و غیرعادی راه برود.
   بیماری کلاب فوت در کودکان بطور مادرزادی بروز می کند و حتی گاهی در دوران جنین در سونوگرافی ها مشخص می شود. درمان کلاب فوت معمولا با روش های بدون جراحی صورت میگیرد و روش درمان جراحی فقط در مواردی که پزشک تشخیص دهد، انجام می شودر این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • سارا , آبان ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۲:۳۸ بعد از ظهر

  ممنون از پاسختون😊😊

  • مشاور , آبان ۱۹, ۱۳۹۶ @ ۶:۵۸ قبل از ظهر

   خواهش می کنم موفق باشیدد

 • معصومه جلوه , آذر ۲۴, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۴ قبل از ظهر

  سلام روزتون بخیر،من در حال حاضر حدود۲۰ساله باپسر عمه ام ازدواج کردم وصاحب ۳دختر ۱۴و۱۰و۲ساله هستم که از لحاظ جسمی وروحی روانی سالم هستند.بابرنامه ریزی وتغذیه سعی می کنم صاحب پسری شوم ولی همسرم که کارشناس ارشد مشاوره وروان شناسی هست میگه جنین پسر حساس تر وضعیف تر از جنین دختر میشه واز اینکه نوزاد پسربه دنیا بیاورم می ترسیم.درضمن عمه همسرم دچار اختلال بوده در فامیل های خودم هم از این موارد داشتیم لطفا راهنمایی کنید که آیا با وجود دختران سالم امکان دارد اگر نوزاد پسر بیاورم ناسالم باشد چند درصد احتمال می رود؟

  • مشاور , آذر ۲۴, ۱۳۹۶ @ ۹:۲۶ بعد از ظهر

   با سلام
   دوست عزیز ایشون روانشناس هستند متخصص ژنتیک که نیستند که بخواهند با قطعطت نظر دهند به هر حال بیماری ارثی اگر داشتید می توانست به فرزندان دختر هم منتقل شود و هیچ ربطی به جنسیت نداشت که خدا رو شکر سالم هستند
   اختلالاتی هم که فقط در پسران دیده می شود خب صرفا در پسران است و به هر حال همان قدر که ممکنه برای دیگران اتفاق بیفتد در مورد شما هم همین طور است .
   ضمن این ه جنسیت دست شمانیست حتی در برخی موارد دقیق مشاوره های مختلف باز ممکن است جنسیت جنین درست تعیین نشود و نوزاد شما پسر نشود که باید در نظر داشته باشید .
   ضمن اینکه به هر حال در صورت اینکه خدا به شما فرزند پسری بدهد در مورد بیماری ها همان احتمالاتی مطرح است که اگر جنین شما و در اینده فرزند شما دختر باشد
   پس صرف اینکه ممکنه اگر فرزند پسر داشته باشید با مشکل مواجه شود یا خیر تصمیم نگیرید .به هر حال وقتی بحث احتمالات مطرح است شاید احتمال یک درصد هم برای فرد تری اور باشد و اصلا نمی توان دقیق مساله را تعیین کرد کاملا بستگی به برداشت خود شما از مساله دارد .موفق باشید
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.