تست میزان تمایل جنسی

رابطه زناشویی به عنوان مهمترین و اساسی ترین رابطـه انسان توصیف شده است، زیرا ساختاری اولیـه را بـرای بنا نهادن رابطه خانوادگی و تربیت کـردن نـسل آینـده فراهم می سازد . رضایت زناشویی یک جنبه بـسیار مهم و پیچیده از یـک رابطـه زناشـویی اسـت. بـه عبارت دیگر، یکی از جنبـه هـای حیـاتی یـک سیـستم زناشویی، رضایتی است که همسران در رابطـه خـویش احساس و تجربه می کنند. با این وجود، آمار طـلاق که معتبرترین شـاخص آشـفتگی زناشـویی اسـت ، نشانگر آن است که رضایت زناشویی بـه آسـانی قابـل دستیابی نیست. از همـان روزهـای آغـازین رابطـه زناشویی، عدم توافق هـای جـدی و مکـرری بـه وجـود می آیند که اگر حل نگردند، می تواننـد رضـایت و ثبـات زناشویی را با تهدیدی جدی مواجه کنند. علاوه بـر این، قطع نظر از همه روابط زناشویی که به طلاق ختم می شوند، بسیاری از ازدواج ها و روابط زناشویی نـاموفق نیز وجود دارند که همسران به دلایل گونـاگون طـلاق نمیگیرند. لذا توجه به رضایت زناشویی بـه خـاطر نقشی که در سلامت روانی زوجین و فرزندان آنها دارد، اجتناب ناپذیر اسـت. احـساس رضـایت از ازدواج و رابطه زناشویی نقش مهمـی را در میـزان کارکردهـای بهنجار خانواده ایفاء می کند. با وجود چالش هایی که بـر ســر معنــا و ســنجش رضــایت زناشــویی وجــود دارد، اصطلاح رضایت زناشویی با اصـطلاحات دیگـر، نظیـر سازگاری، شادمانی و به عنوان شاخصی بـرای بررسـی کیفیت زندگی زناشویی به طور جایگزین بـه کـار رفتـه اسـت. اگرچـه هنگـام تعریـف و توصـیف رضایت زناشویی به نظر می رسد که مسأله ساده اسـت، اما هنگام توجه به اهمیت و پیامدهای وجود یـا فقـدان رضایت زناشویی، تصور سـادگی رخـت بـر مـی بنـدد و پیچیدگی جای آن را می گیرد. تست روانشناسی رضایت زناشویی می تواند میزان رضایت شما از روابطتتان را بسنجد.

پاسخگوی عزیز ، این پرسشنامه یک آزمون با پاسخ های درست و غلط نیست . لطفا هر یک از جملات زیر را با دقت بخوانید و به تمام آن ها ، حتی با وجود عدم اطمینان کافی پاسخ دهید. برای هرجمله پاسخ های “همیشه” ، “اکثرا” ، “گاهی اوقات” ، ” بندرت” و “هرگز” در نظر گرفته شده است. لطفا گزینه ای را که بهتر و دقیق تر بیانگر تمایل جنسی شماست، انتخاب کنید .


تفسیر آزمون: دامنه نمرات بین ۰ تا ۱۰۰ که نمره بیشتر نشان دهنده تمایل جنسی زیاد و نمره کمتر بیانگر تمایل جنسی اندک است..

تست های روانشناسی مرتبط:
 

 تست معتبر صفات پنج گانه شخصیت (همسریابی)

 تست میزان سازگاری زن و شوهر

تست احساس مثبت به همسر

تست میزان تمایل جنسی

تست اختلافات زناشویی

تست شیوه فرزندپروری والدین

210 نظر جدید برای تست میزان تمایل جنسی

 • محسن   میگوید:

  با سلام.سواله من چرا حذف شده؟؟؟؟؟؟ ):

  • مشاور   میگوید:

   دو باره طرح سوال کنید

 • محسن   میگوید:

  با سلام. ۲۸ سالمه و با خانومی ۲۵ ساله آشنا شدم که از نظر اخلاقی و ظاهری خیلی خوب هستن ولی نسبت به ایشون کشش جنسی چندانی ندارم و معیار های دیگه ای برای تمایل به جنس مخالف دارم.آیا این مسئله اونقدر مهم هست که نخوام با ایشون ازدواج کنم؟ آیا کشش جنسی کمم نسبت به ایشون بعدها مسئله ساز میشود؟ معیار جنسیه بنده نسبت به جنس مخالف همیشه جوره دیگه ای تو ذهنم بوده.لطفا راهنماییم کنید.خیلی ممنونم ازتون

  • مشاور   میگوید:

   با سلام شما اگر واقعا معیارهایی برای جذابیت جنسی در ذهن دارید و ایشون منطبق نیستند ادامه ندهید البته بعد از چند جلسه شناخت چون ممکنه تصورتون ا صلاح بشه و خوب بعدا پشیمان نمی شوید که چرا زود تصمیم گرفتید ولی اگر در طی چند جلسه با همه اینکه اذعان داشتید که ایشون کمالاتی دارند ولی از بعد جنسی کششب نداشتید اصلا ادامه ندهید چون به هر حال برای مردان مخصوصا این مساله بسیار مهم است و نقش مهمی در کیفیت روابط زناشویی دارد .اگر نادیده گرفته شود خوب بعدا خودشون دچار مشکل می شوند و حتی در کنار زیباترین ها ممکنه رضایت را ایجاد نکند البته اگر توقع از کشش جنسب غیر معقول باشد و تصویر خاصی یا اندام خاصی مد نظر داشته باشید که خوب واقع ایده ال نگری است ممکنه هیچ وقت محقق نشود و باید برای اصلاح این تصویر مراجعه حضوری داشته باشید .در هر حال امیدوارم خوشبخت باشید .و خوب تصمیمی که می گیرید یعنی تصمیم برای خوشبختی دو نفر پس باید همه موارد را لحاظ کنید .اگر معیار جنسی شما مشکل دارد باید قبل از ازدواج اصلاح شود و بعد اقدام کنیددر این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
   موفق باشید

 • پرسشگر   میگوید:

  سلام.۲۸سالمه با آقایی که همسن هستیم قصد ازدواج دارم. علاقه زیادی به هم داریم و هر دوهم به شدت گرم مزاج هستیم.ایشون بیماری واریکاسل دارند که خوشبختانه همون ابتدا به بنده گفتند ازین نظر که ممکنه بچه دارنشند برای من اصلا مهم نیست چون خودم هیچ علاقه ای به یچه دارشدن ندارم، اما این بیماری با گرید ۱ممکنه به روابط زناشویی لطمه بزنه؟ چون من مزاجم خیلی خیلی گرمه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • مشاور   میگوید:

   با سلام دوست گرامی قبل از وارد شدن به مقوله روابط زناشویی اینکه می فرمایید شما اصلا علاقه ای به فرزند نداریو لطفا شرایط حال حاضر را با چند سال بعد مقایسه نکنید .قطعا همه افراد بعدا حتی در حد یک فرزند تمایل دارند داشته باشند والا زندگی بی خدف ۷واهد بود برای چه کسی زندگی کنید کار کنید و اینکه چقدر فضای خانه خالی از فرزند باشد مراجعین زیادی بودند ک۶ حتی با همسرشون توافق کرده بودند ک۶ بچه دار نشوند با فرض سالم بودن هر دو و حالا بعد از ده سال پیشگیری بارداری اتفاق نمی افتد در صورتی که هر دو از روند زندگی کسالت بار خسته شدند و حتی می گویند با دیدن بچه ها حسرت پی خورند ببینید عشق و علاقه یک مساله است ولی در نظر گرفتن دورنمای اینده مساله مهم دیگری است که باید دقت داشته باشید در مورد روابط زناشویی هم چون مشکل بیضیه هاست ممکنه نوع رابطه و پوزیشن خاص برای فرد سخت باشد و برای شما که گرم مزاج هستید توصیه می کنم حتما به پزشک مراجعه داشته باشید و شرایط را بررسی کنید .و خوب اطلاعات لازم را بگیرید و راحت تر و البته منطقی تر راجب اینده تصمیم بگیرید امیدوارم خوشبخت باشید

 • پرسشگر   میگوید:

  سلام.۲۸سالمه با آقایی که همسن هستیم قصد ازدواج دارم. علاقه زیادی به هم داریم و هر دوهم به شدت گرم مزاج هستیم.ایشون بیماری واریکاسل دارند که خوشبختانه همون ابتدا به بنده گفتند ازین نظر که ممکنه بچه دارنشند برای من اصلا مهم نیست چون خودم هیچ علاقه ای به یچه دارشدن ندارم، اما این بیماری با گرید ۱ممکنه به روابط زناشویی لطمه بزنه؟ چون من مزاجم خیلی خیلی گرمه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • مشاور   میگوید:

   ناباروری مردان می باشد و تنها درمان قطعی آن جراحی می باشد. نوع شدید یا درجه ۳ آن معافیت دائمی پزشکی از خدمت سربازی خواهد داشت. –
   شرم و حیای اکثر بیماران مرد ایرانی در مراجعه به پزشکان اورولوژی جهت بیماریهای تناسلی متاسفانه باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری مثل عقیمی می شود و بدنبال آن زندگی اکثر آنها به خاطر مسایل بسیار ساده براحتی از هم می پاشد. نمونه این بیماریها عبارتند از واریکوسل است . واریکوسل در بعضی افراد با درد و با بعضی افراد بدون درد است که باید در هر دو صورت به یک متخصص ارولوژی مراجعه کند.
   واریکوسل در بیضه سمت چپ و یا دو طرفه دیده می شود و در بیضه سمت راست بدون دخالت بیضه سمت چپ خیلی نادر است.


   واریکوسل چیست؟
   واریکوسل بیماری سنین جوانی است. واریکوسل بزرگ شدن و پیچ دار شدن عروق و وریدهای درون کیسه بیضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کیسه پوستی شلی است که بیضه‌ها درون آن قرار دارند. واریکوسل شبیه به وریدهای واریسی است که در پا ممکن است بروز کنند. حدود یک ششم مردان واریکوسل دارند. در مردانی که دچار ناباروری هستند، این رقم بالاتر است و به ۴۰ درصد می‌‌رسد. واریکوسل شایع‌ترین علت تولید کم اسپرم و کاهش کیفیت آن است، گرچه همه واریکوسل‌ها بر تولید اسپرم اثر نمی‌گذارند. اغلب واریکوسل‌ها در طول زمان ایجاد می‌شوند.
   واریکوسل معمولا در ۱۰درصد مردان دیده میشود و حدودا ۴۵درصد آنها دچار عقیمی(برگشت پذیر) می کند.
   به علت خونرسانی بیضه چپ به ورید کلیوی و موقعیت آناتومیکی وریدهای سمت چپ اصولا مشکلات بیشتری نسبت به بیضه سمت راست دارد و عوارض واریس و ترومبوزهای (لخته های) وریدی در سمت چپ بیشتر است. فعالیت زیاد،مسائل ارثی و مشکلات عروقی نیز باعث عود واریس و ایجاد واریکوسلمی شود.
   به علت پرخونی بیضه ها هنگام بوجود آمدن واریکوسل ها ، درجه حرارت بیضه ها بالا رفته و باعث کاهش اسپرم سازی و احتمال عقیمی در دراز مدت می شود و از آنجا که قسمت عمده اسپرم سازی با بیضه چپ می باشد برای همین واریکوسل های سمت چپ بیشتر با عقیمی همراه است.
   این بزرگ شدن و پیچ دار شدن ورید ها علل مختلفی دارد.
   جراحی واریکوسل در موارد علامت دار شدن شامل سنگینی بیضه ها ، درد و نازایی صورت می گیرد. در حقیقت واریکوسل بیضه ها درمان علامتی دارد.
   در موارد ایجاد حاد این مشکل و در سمت راست باید به مسائلی غیر از واریکوسل های عادی از قبیل ترومبوزهای ( لخته های ) وریدی عروق کرونر مرکزی یا توده های کلیوی شک کرد که باید بیمار حتما تحت سونوگرافی شکمی و بررسی های بعدی قرار گیرد.

   راه تشخیص آن این است که در بالای بیضه یک توده لمس شود مثل این که چند کرم در بالای بیضه باشد.
   درمان واریکوسل فقط عمل جراحی است که باید در دو صورت عمل گردد:
   ۱: اگر همراه با درد باشد
   ۲ : اگر باعث تغییر در کیفییت اسپرم شود.
   بیضه عضو جنسی مردان است که درون آن اسپرم سازی صورت می گیرد. به علت این که درجه حرارت محیطی که اسپرم سازی در آن صورت می گیرد باید پایین تر از درجه حرارت بدن باشد (زیر ۳۵ درجه)، برای همین بیضه ها در دو کیسه به نام اسکروتوم در خارج بدن قرار گرفته است. این دوکیسه توسط دو عضله بنام کروماستر در دو طرف تنظیم شده و با تغییر درجه حرارت محیط این دو عضله بیضه ها را به بدن نزدیک و دور می کند. یعنی در محیط های سرد کیسه بیضه ها کوچک شده و کاملا به بدن نزدیک می شود و در محیط های گرم کیسه بیضه ها بزرگ شده و از بدن دور می شود. بیضه ها توسط عروق شریانی و وریدی تغذیه می شود .
   اصولا واریکوسل ها تقسیم بندی گوناگونی دارند و در درجه های بالا ورید های بیضه کاملا بزرگ و پیچ دار شده و در حالت ایستاده کاملا معلوم می باشند و در موارد زودرس فقط در هنگام ایستادن و زور زدن وریدها قابل لمس می شوند.

   جهت بررسی عملکرد بیضه ها در موارد واریکوسل، آزمایش تعداد اسپرم ( اسپرم کانت) از نظر عملکرد بیضه ها در خواست می شود که بر اساس تعداد اسپرم تصمیم اصلی گرفته می شود.

   خوشبختانه اغلب واریکوسل‌ها به آسانی تشخیص داده می‌شوند، و اگر علامت‌دار شده باشند، می‌توان آنها را با جراحی ترمیم کرد. بیمار ممکن است با شکایت بزرگی، یا عدم تقارن بیضه ها، یا درد بیضه، و یا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. ولی شایعترین فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حین معاینه، متوجه آن می گردند. درمعاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در حالت خوابیده از بین می رود (درصورتیکه تورم عروق درحالت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد)
   اکثر مردانی که مبتلا به واریکوسل هستند فاقد علامت می باشند. موارد بروز علامت معمولاً در طی معاینات معمول تشخیص داده می شوند.
   علایم و نشانه ها ممکن است شامل : درد بیضه، احساس سنگینی در بیضه ها، نازایی، جمع شدگی و کوچک شدن بیضه ها و وریدهای قابل لمس یا قابل مشاهده می باشد. در نتیجه در صورت وجود درد پیوسته و دایمی در ناحیه تناسلی باید به پزشک مراجعه نمود
   سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ و یا بلافاصله پس از بلوغ می باشد ولی در سن کمتر یا سن بالا نیز ممکن است ایجاد گردد. شایعترین علامت واریکوسل درد خفیفی است که مخصوصا هنگام فعالیت بروز میکند .
   همانطور که توضیح دادیم این بیماری بیشتر در بیضه چپ اتفاق می افتد و علت آن هم اختلالی در سیاهرگهای این ناحیه است که نمیتوانند خون را به درستی تخلیه کنند. به همین دلیل این رگها گشاد و طویل شده و به ویژه در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند موجب ایجاد درد بیضه میشوند
   اکثر مبتلایان به واریکوسل به دلیل از دست دادن توانایی تولید اسپرمهای مناسب دچار ناباروری نیز می شوند. این بیماری با عمل جراحی قابل درمان است و حتی ناباروری مردان را نیز تاحدود زیادی میتوان از بین برد. البته اگر واریکوسل در یک مرد مسن به طور ناگهانی بروز کند، میتواند نشانه بدی باشد چرا که تومورهای کلیه می توانند باعث بروز این حالت در افراد مسن شوند.
   واریکوسل جانبی سمت چپ در ۸۵% از مردان با این مسئله (برگشت غیر طبیعی خون ) و واریکوسل سمت راست در ۱۵% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) این مسئله در ۲۰% از مردان مشاهده شده است .
   بعضی از مردان که واریکوسل بزرگ دارند هیچ نشانی از آسیب بیضه ندارند ، حال آنکه برخی از مردان با واریکوسل کوچک ممکن است نابارور باشند.

   علائم
   علامت ظاهری این بیماری بر اساس درجات آن متفاوت است به گونهای که ممکن است در درجات خفیف بیماری هیچ بیرونزدگی یا تودهای در این ناحیه موجود نباشد و یا در درجات شدید آن وقتی فرد میایستد تودهای از رگها به صورت پیچ در پیچ و متسع در بالا و پشت بیضه قابل لمس باشد.
   واریکوسل، اغلب علامتی ایجاد نمی‌کند. ندرتا واریکوسل درد ایجاد می‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعالیت‌های جسمی بدتر شود و به طور شاخص با خوابیدن به پشت تخفیف می‌یابد. در طول زمان ممکن است واریکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگیرتر شوند. علل
   طناب اسپرماتیک که خون را به بیضه‌ها می‌رساند و از آنها خارج می‌کند،‌ حاوی “واز دفرانس” است که اسپرم تولیدشده از بیضه را تخلیه می‌کند. “شبکه پامپینیفرم” گروهی از وریدها درون اسکروتوم و بالای بیضه‌ها هستند. شبکه پامپینیفرم، خون را از بیضه‌ها تخلیه می‌کند. بزرگ شدن این وریدها اغلب در حین بلوغ رخ می‌دهد. اگر چه علت دقیق ایجاد واریکوسل معلوم نیست، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که دریچه‌های غیرطبیعی درون وریدها مانع جریان خون طبیعی در آنها می‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وریدها می‌انجامد. واریکوسل معمولا در ناحیه بیضه چپ رخ می‌دهد، که به علت موقعیت ورید بیضه‌ای چپ است. اما واریکوسل در یک بیضه، بر تولید اسپرم در هر دو بیضه تاثیر می‌گذارد. در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی، بیشترین احتمال بروز واریکوسل وجود دارد.
   علت ایجاد واریکوسل چیست؟
   عقاید و نظرهای گوناگونی در مورد چگونگی بوجود آمدن واریکوسل و مبتلا کردن افراد وجود دارد :
   ۱ـ درجه بیضه دان. بیضه برآمده طولانی درجه حرارت زیانبخشی که موجب تولید اسپرم می شود.
   ۲ـ تراکم غیر طبیعی غده فوق کلیوی و اجسام کلیوی ممکن است مانع رشد عادی اسپرم شود.
   ۳ـ جریان غیرعادی خون سیاهرگ از رشد بیضه دان جلوگیری کرده تولید محصولات زائد سوخت و ساز را افزایش می دهد و کاهش دستیابی به اکسیژن مغزی و ضروری برای رشد اسپرم را موجب میشود.
   ۴ـ جریان غیر طبیعی خون می تواند مانع تراکم تستوسترون شود که این تغییر می تواند مانع تولید اسپرم گردد
   زمانیکه دریچه هایی که جریان خون را از وریدهای اطراف بیضه به سیستم گردش خون تنظیم می کنند دچار اختلال شوند واریکوسل ایجاد می شود و در نتیجه خون جمع شده و سبب گشادی وریدها می شود.
   به نظر می رسد رژیم های غذایی کم فیبر و پر چربی از جمله عوامل بروز واریکوسل باشند. چرا که در این حالتها فرد دچار یبوست های طولانی مدت شده و برای دفع، نیاز به زور پیدا می کند. همین زور زدنهای مکرر بر روی دیواره عروق فشار وارد کرده و سبب تخریب بافت جداره و عروق می شود.
   فاکتور دیگری که برروی ایجاد واریکوسل اثر می گذارد، کاهش میزان فلانوییدها در غذاها می باشد. این ترکیبات به فراوانی در میوه ها و سبزی ها یافت می شود و می تواند در عملکرد اتصالی جداره عروق خونی دخالت داشته باشند .

   عامل ایجاد بیماری واریکوسل چیست؟
   بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشادشدن عروق وریدی (سیاهرگهای) بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. این نوع عامل عمده واریکوسل است و ۹۰درصد در سمت چپ می باشد. نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد درصد کمی از واریکوسل ها را شامل میشود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است

   تشخیص
   از آنجایی که واریکوسل معمولا علامتی ندارد،‌ اغلب در حین ارزیابی ناباروری یا معاینه جسمی کشف می‌شود. با این حال اگر در اسکروتوم‌تان احساس درد یا تورم می‌کنید، باید با پزشک تماس بگیرید. علل گوناگونی ممکن است باعث درد بیضه شوند، و برخی از این عارضه‌ها نیاز به درمان فوری دارند. پزشک شما می‌تواند تعیین کند که کدام عارضه باعث درد بیضه شما شده است.
   پزشک در معاینه جسمی شما، ممکن است توده غیردردناک کلاف‌مانندی را در بالای بیضه شما لمس کند. برخی از افراد، این توده را به صورت احساس “کیسه‌ای از کرم” وصف می‌کنند.
   اگر این توده به اندازه کافی بزرگ باشد، پزشک هنگامی که ایستاده‌اید، می‌تواند آن را لمس کند. اگر واریکوسل شما کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد نفس عمیقی بکشید و چند ثانیه آن را نگه دارید و به پایین زور بزنید (مانور والسالوا). این مانور به پزشک کمک می‌کند، بزرگی غیرطبیعی وریدها را لمس کند.
   اگر معاینه جسمی نتیجه قطعی به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافی اسکروتوم کند. این آزمون که در آن از امواج صوتی پرفرکانس برای ایجاد تصاویر دقیق از ساختار درون استفاده می‌شود، برای این مورد استفاده قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود علائم شما به دلیل دیگری رخ نداده است. یکی از علل چنین عارضه‌ای ممکن ست توموری باشد که بر ورید اسپرماتیک فشار می‌آورد.

   تشخیص واریکوسل چگونه انجام می‏شود؟
   پزشک بیمار را در حالت ایستاده قرار داده و طناب اسپرماتیک را لمس می‏کند (طنابی که به نظر می‏رسد بیضه‏ها از آن آویزان شده‏اند). از بیمار می‏خواهد که سرفه کند و در این حالت واریکوسل مانند یک دسته کرم در زیر دست لمس می‏شود. این حالت (ورم کردن) به صورت متناوب ایجاد می‏شود.
   بهترین راه تأیید تشخیص, استفاده از تست داپلر (Doppler)‌ می‏باشد. در این تکنیک یک میله کوچک به شکل قلم برروی طناب اسپرماتیک قرار داده می‏شود که امواج صوتی عروق خونی را گرفته و با تقویت آن, جریان خون را اندازه‏گیری نموده و میزان آن را به صورت نمودارهای میله‏ای شکلی نشان می‏دهد.
   بیماران مبتلا به واریکوسل دچار نقص بازگشت جریان خون در طی سرفه‏کردن می‏باشند که به صورت امواج بلند میله‏ای نشان داده می‏شود.آزمایشات دیگری که به صورت نه چندان شایع جهت تأیید تشخیص واریکوسل بکار می‏روند عبارتند از: سونوگرافی داپلر، ونوگرام (یک نوع تصویربرداری مخصوص با اشعه X) و ترموگرام

   درجه بندی واریکوسل
   گرید ۳: وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند.
   گرید ۲: وریدها در حالت ایستاده قابل لمس میباشند.
   گرید ۱: وریدها هنگام زور زدن قابل لمس میباشند.
   واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

   عوارض واریکوسل چیست؟
   عوارض واریکوسل شامل ایجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سایز و نرم شدن قوام بیضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واریکوسل دردی با کیفت احساس سنگینی، که با فعالیت و ایستادن تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد . واریکوسل باعث بروز مشکل در هیچ کدام از مراحل جنسی( میل جنسی- نعوظ- انزال زودرس…) نمیشه. قبل از عمل جراحی گزارشی از ایجاد تحلیل بیضه و کوچک شدن بیضه ها نداریم… اما بعد از عمل ممکنه که ایجاد بشه. نه قبل از عمل و نه بعد از آن, واریکوسل باعث کوچک شدن آلت تناسلی نمیشود.
   واریکوسل ممکن است باعث این عوارض شود: تحلیل رفتن (آتروفی) بیضه: توده بیضه از لوله‌های سازنده اسپرم تشکیل شده است.
   هنگامی که این لوله‌ها در اثر عاملی مانند واریکوسل آسیب می‌بینند، ممکن است بیضه‌ها نرم شوند و تحلیل روند. روشن نیست که چه عاملی باعث تحلیل رفتن بیضه ها می‌شود،‌ اما اختلال در کارکرد دریچه‌های وریدها باعث تجمع خون در بیضه‌ها می‌شود و افزایش فشار وریدها و قرارگیری در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسیب شود. ناباروری: روشن نیست که واریکوسل چگونه باعث ناباروری می‌شود.
   برخی از کارشناسان معتقدند که وریدهای بیضه، خون را در شریان بیضه سرد می‌کنند، و به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم کمک می‌کنند. واریکوسل با مسدود کردن جریان عادی خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بیضه‌ها بیش از حد بالا رود، و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

   درمان
   درمان واریکوسل ممکن است ضروری نباشد. اما اگر نابارور هستید، یا واریکوسل شما باعث درد یا تحلیل‌رفتگی بیضه‌ها شده است، ممکن است لازم باشد واریکوسل را ترمیم کنید. درمان، با هدف بستن وریدهای آسیب‌دیده و هدایت جریان خون به وریدهای طبیعی انجام می‌گیرد. گرچه واریکوسل معمولا در دوران نوجوانی رخ می‌دهد،‌ اما روشن نیست که آیا باید واریکوسل را در همان زمان ترمیم کرد یا نه. در صورتی که تحلیل‌رفتگی پیشرونده بیضه،‌ درد یا نتایج غیرطبیعی در آزمایش اسپرم رخ دهد، ترمیم در دوره نوجوانی ممکن است ضرورت پیدا کند. ترمیم واریکوسل ممکن است با جراحی باز، یا جراحی از طریق لاپاراسکوپی، و یا بستن ورید با بالون یا فنر از راه پوست (آمبولیزاسیون از راه پوست) انجام گیرد.
   در طب سنتی نیز زالو درمانی یکی از روش های درمان واریکوسل است. این روش ارزان قیمت ، کم دردسر و با آثار جانبی مفید ( مانند تقویت سیستم ایمنی بدن ) است. زالو جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. پس از ظهور پزشکی مدرن ، استفاده از زالو به تدریج به فراموشی سپرده شد. اما جالب این جاست که پس از سال ها، باز هم استفاده از زالو بازهم در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است ، چنان چه اکنون زالو را با عنوان جراح کوچولو (Micro Surgeon) می شناسند.
   مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد ، باعث شده است که زالو درمانی ، روشی ساده و ارزان قیمت برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در طب سنتی ایران ، زالو درمانی همراه با سایر روش های درمانی مثل گیاه درمانی به صورت ترکیبی برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز شده است. زالو درمانی معمولاً در مراکز معتبر انجام حجامت انجام می شود.

   چه بیمارانی احتیاج به درمان دارند ؟
   همانگونه که گفته شد ۱۰درصد مردان پس از سن بلوغ درجاتی از واریکوسل دارند ولی همه آنها احتیاج به درمان ندارند. اگر واریکوسل برای فرد، عارضه‌ای ایجاد کند لازم است درمان انجام گردد. درغیراینصورت احتیاج به درمانی نیست.

   عوارض واریکوسل چیست ؟
   عوارض واریکوسل شامل ایجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سایز و نرم شدن قوام بیضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واریکوسل دردی با کیفت احساس سنگینی، که با فعالیت و ایستادن تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد.

   آیا بیمار مبتلا به واریکوسل بدون عارضه احتیاج به پیگیری دارد ؟
   بلی؛ همانگونه که گفته شد اگر واریکوسل عارضه ای ایجاد نکند احتیاج به درمان نیست. ولی لازم است بیمار بصورت ماهانه، خود را معاینه کند. و درصورت کوچک شدن سایز بیضه، و یا تغییر در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاینه شود.
   همچنین اگر بیمار مبتلا به واریکوسل ازدواج نکرده و یا خواستار داشتن فرزند دیگری در آینده می باشد، بایستی هر ۶ ماه با آزمایش اسپرم، ازنظر باروری بررسی گردد و درصورت شروع تقییرات و ضعیف شدن نطفه احتیاج به درمان دارد.

   آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد ؟
   جواب: خیر.
   درمان واریکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غیردرمان خوراکی یا دریافت دارو ازطریق تزریق) می باشد. در ساده ترین روش تزریق مواد ایجادکننده انسداد عروق از طریق پوست بداخل وریدهای بیضه مبتلاست که این روش درصد موفقیت کمتر و عارضه درد مزمن و یا هیدروسل بیشتری می باشد.

   روشهای جراحی واریکوسل چیست ؟
   جراحی واریکوسل یا به اصطلاح پزشکی واریکوسلکتومی اقدام به بستن وریدهای بیضه مبتلا می باشد که پس از انسداد این وریدها بتدریج بدلیل عدم حرکت خون، وریدهای مسدود شده کوچک شده و از بین می رود و واریکوسل برطرف می گردد. این اقدام از طریق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول ۴-۲ سانتیمتر قابل انجام است.
   روشهای جدید جراحی واریکوسلکتومی چیست ؟
   روشهای جدید واریکوسلکتومی یکی انسداد عروق از طریق کاتتریزاسیون وریدی و انسداد عروق مبتلا است. که هزینه آن بالاست و درصد موفقیت آن بالا نیست ولی بصورت سرپایی و با کمترین درد انجام می گردد.
   روش لاپاروسکوپی(laparoscopic varicocelectomy) که امتیاز آن برش کوچکتر و بزرگنمایی حین جراحی، ولی بدلیل عدم دسترسی جراح به وریدهای فرعی، احتمال عود واریکوسل بیشتر است و همچنین سه برش بر روی پوست بجای یک برش انجام می گیرد.
   روش میکروسرجری(microsurgical varicocelectomy) که به عقیده بسیاری بهترین روش جراحی واریکوسلکتومی می باشد. امتیازات آن بزرگنمایی حین جراحی و دسترسی به تمامی وریدهای فرعی می باشد ولی مدت زمان جراحی طولانی تر می گردد و ازنظر تکنیکی نیز مشکل می باشد.
   امتیازات روش میکروسرجری نسبت به روش معمولی واریکوسلکتومی‌چیست ؟
   در روش میکروسرجری با توجه به استفاده از میکروسکوپ حین جراحی و بزرگنمایی جراح، قادر است با دقت بیشتر وریدها را از شریان ( سرخرگ ) و عروق لنفاتیک ( عروق برنده آب ) جدا کند و فقط وریدها را مسدود نماید.
   همچنین وریدهای با سایز کوچک را که استعداد واریسی شدن در آینده دارد و منشاء عود واریکوسل درآینده خواهد بود. در روش جراحی معمولی قابل تشخیص نمی‌باشد درحالیکه در روش میکرسرجری بدلیل بزرگنمایی ۶-۴ برابر توسط میکروسکوپ، جراح قادر است این وریدهای کوچک را نیز مشاهده کند و از عروق لنفاتیک و شریان مجزا نماید و مسدود کند.
   در نتیجه شانس عود واریکوسل در این روش بسیار کمتر و حدود نیم درصد ( یعنی موفقیت ۵/۹۹ درصد ) می‌باشد همچنین بدلیل قابلیت بهتر در تمایز شریان و لنفاتیک و حفظ آنها احتمال آتروفی بیضه بدنبال جراح و یا ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) بسیار نادر می‌باشد.

   آیا واریکوسلکتومی ‌عارضه‌ای دارد ؟
   درجواب بایستی گفت که هر اقدام پزشکی احتمال عارضه دارد همانگونه که عدم درمان واریکوسل نیز احتمال بروز عارضه دارد.

   عوارض واریکوسلکتومی‌شامل :
   ۱- احتمال عود واریکوسل که در روش معمولی و سنتی واریکوسلکتومی‌۲۵% – ۵% ذکر شده و در روش میکروسرجری نیم درصد می‌باشد.

   ۲- ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) که احتمال آن در روش معمولی جراحی واریکوسلکتومی‌۱۵- ۵ درصد و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است.
   ۳- عارضه سوم احتمال آتروفی بیضه که در روش جراحی معمولی کمتر از ۳% و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است. ( اینجانب طی حدود ۷۰۰ مورد واریکوسلکتومی‌میکروسرجری که انجام داده ام ۴ مورد عود و هیچ مورد هیدروسل یا آتروفی نداشته ام. در حالیکه بیش از ۲۰۰ مورد از این بیماران، مواردی بوده اند که قبلا در مراکز مختلف تحت عمل واریکوسلکتومی‌به روش معمولی قرار گرفته بودند ولی واریکوسل برطرف نشده بوده و یا عود کرده بود که مجددا تحت عمل واریکوسلکتومی‌میکروسرجری قرار گرفتند و موفق بوده است.)

   آیا عمل جراحی واریکوسلکتومی‌منجر به معلولیت یا ناباروری می گردد ؟
   این سؤالی است که بسیاری از بیماران قبل از جراحی سؤال می‌کنند و درجواب بایستی گفت که عمل واریکوسلکتومی‌جهت درمان یا جلوگیری از ناباروری انجام می‌گردد و خود منجر به ناباروری نمی‌گردد و پس از جراحی نیز فرد می‌تواند به فعالیتهای عادی روزمره و انجام ورزش و کار بطور معمول و قبل از جراحی بازگردد. لذا معلولیتی ایجاد نمیکند.
   توصیه‌های پزشکی : آنچه که درخصوص واریکوسل اهمیت دارد این است که اگرچه این بیماری ریشه‌ای بس کمرنگ در ژنتیک بیمار دارد، اما نقش عوامل پیشگیرانه در جلوگیری از ابتلا به این بیماری بسیار پررنگ است. از این‌رو به توصیه‌های پزشکی توجه کنید: ۱ از پوشیدن لباس‌های زیر بسیار تنگ اجتناب کنید و سعی کنید لباس‌های زیر راحت باشند. ۲ از ضربه‌زدن‌های مکرر همچون پدال زدن اجتناب کنید. ۳ شب‌ها بعد از رسیدن به منزل برای نیم ساعت پاها را بالا نگه دارید تا خون به پایین جریان پیدا کند. ۴ از ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. ۵ در صورت احساس درد مختصر در ناحیه مذکور سریعا به یک اورولوژیست یا متخصص مجاری کلیه مراجعه کنید و نگذارید که درد پیشرفت کند.

   تصمیم گیری در باره نحوه برخورد با واریکوسل
   اگر مریضی بعلت شک به نازایی مورد معاینه قرار گیرد اولین آزمایش، انجام آزمایش اسپرم می باشد. الگوی نازایی که بوسیله واریکوسل ایجاد می شود معمولاً سبب رشد و تکامل ناکافی اسپرمها و افزایش نسبت اسپرمهای مرده می شود. اگر بیمار بدون علامت است یا علایم خفیف است و مسأله نازایی وجود ندارد. تنها راه درمان پوشیدن محافظهای بیضه جهت حمایت از بیضه ها می باشد.ترمیم واریکوسل زمانی ضروری می شود که زوجین با ناباروری مواجه شوند یعنی در حالتی که زن طبیعی است ولی مرد یک بار یا بیشتر آنالیز منی غیرطبیعی دارد و در معاینه بالینی وجود واریکوسل مسجل می باشد.اگر واریکوسل درد یا احساس ناراحتی در بیضه ایجاد بکند نیاز ترمیم لازم است.

 • زهرا   میگوید:

  سلام
  راستش ما سه تا نگرانی داریم

  اول اینکه اگر با کاندوم امیزش کنیم اسپرم همسرم وارد بدنم نمیشه و بچه دار نمیشیم و اگر بدون کاندوم امیزش کنیم ممکنه هر دو ایدز بگیریم.
  دوم اینکه از لحاظ شرعی ایا امیزش همسرم از پشت درسته یا از جلو یا هر دو؟
  سوم اینکه از لحاظ شرعی در طول زندگی چند بار میتونیم معاشقه و امیزش کنیم (چون عشق قلبی و عشق جنسی شدیدی به همدیگر داریم و میخواهیم بعد از مرگ هم با هم معاشقه کنیم)
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • راهنما   میگوید:

   تعداد دفعات رابطه جنسی
   دوست عزیز توصیه اول به شما این هست که اطلاعات خودتون رو در این مورد بالا ببرید .
   اول از کاندوم وقتی استفاده میکنید که تمایلی به بارداری ندارید .
   دوم استفاده از کاندم یک بی حسی موضوعی به وجود میاره .
   و مدت زمان رابطه رو افزایش میده تا دو طرف لذت بیشتری ببرن .
   سوم اینکه مگر شما یا همسرتون ایدز دارید که نگران این بیماری هستید ؟
   چهارم اینکه شما هر میزان که بخوایت میتونید رابطه داشته باشید .
   و این هیچ منافاتی با دین و شرع نداره .
   متاسفانه به خاطر ساختار سنتی و مذهبی در ایران این تصور وجود داره که رابطه جنسی با شرع و دین در تضاده .
   امیدوارم شما در این زندگی جدید این تفکرات پوسیده به فرزندان منتقل نشه .
   از بودن در کنار هم لذت ببرید و حتما زمینه مطالعات خودتونو افزایش بدید

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   دوست عزیز دقت داشته باشید که ..در مورد اول ببینید اگر شما از هم مطمئن نیستید و فکر می کنید یکی از شما دو نفر ممکنه ایدز داشته باشه چرا ازدواج کنید و یا حتی رابطه داشته باشید در مورد مساله امیزش از پشت مکروه البته در علم پزشکی هم متوجه شدند که برای هر دو نفر به خصوص مرد مشکلات زیادی را ایحاد می کند که ممکنه شما اصلا دقت نداشته باشید …و در شرایطی که هر دو نفر توافق کردید که ۰نین رابطه ای باشد که اصلا نگران نباشید.چون احتمالا با شناخت جوانب اقدام کردید و برای اطنینان خاطر هم می توانید از مراجع سوال کنید که شما را راهنمایی خ اهند کرد در مورد مساله سوم ببینید زمان تعیین نمی کنیم و امیزش ربطی به شرعیات ندارد برای زوجین هر بار و هر تعداد دفعه که احساس کردند تمایل به رابطه دارند مشکلی نیست ولی به هر حال زنان چند بار ارگاسم را تجربه می کنند ولی در مورد مردان این مساله صادق نیست و ارگاسم های پی در پی نمی توانند داشته باشند در هر صورت موفق باشید .در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

   ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۹۰
   موفق باشید

 • محمد   میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما؛ فرارسیدن سال جدید رو تبریک عرض میکنم و امیدوارم که سال خوب و پربرکتی داشته باشید. میخواستم ازتون درباره موضوعی مشاوره بگیرم؛ من تقریبا ۲۵ سالم هست و به یک دختری علاقمند هستم و شرایط ازدواج اصلا برام مهیا نیست و مزاجم هم گرم هست و چیزی که خیلی عذابم میده این هستش که وقتی که خوابم در خواب تحریک میشم و زمانی که از خواب بیدار میشم دیگه نمیتونم خودم رو کنترل کنم و همینطور ادامه میدم تا… البته نه با دست، بلکه یک حالتی مثل برقرار کردن رابطه جنسی با جنس مخالف و اون دختر رو تجسم میکنم که کنارم خوابیده و با او این کار رو انجام میدم و بارها تلاش کردم که این کارو ترک کنم چون من به اون دختر واقعا علاقمند هستم و اصلا دنبال رابطه جنسی نیستم و تا چند وقت همیشه ترک میکنم ولی دوباره بعد از چند روز دوباره اینطوری میشم و همش عذاب وجدان دارم هم در برابر خدا و هم دربرابر اون دختر. زمانی هم که به سختی ترک میکنم این عمل رو موقع عبادت نمیتونم تمرکز کنم و ناخودآگاه فکرم همش میره سمت مسائل جنسی و هی میرم وضو میگیرم و دوباره از اول به عبادت مشغول میشم. دیگه نمیدونم باید چیکار کنم تا سراغ این گناه نرم، بنظر خودم تا ازدواج نکنم مشکلم حل نمیشه و البته به ازدواج و تشکیل خانواده هم خیلی علاقمند هستم نه بخاطر نیاز جنسی بلکه بخاطر این که امر ازدواج رو خیلی دوست دارم و همش تو ذهنم دوران نامزدی و بعد از ازدواج رو با اون دختر رو تجسم میکنم و احساس خیلی خوبی بهم دست میده ولی اون کار همه چیز رو کامم تلخ میکنه. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید من رو.

  با تشکر فراوان از شما

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   بسیار ممنون از تبریک سال نو
   دوست عزیز ببینید اولا که اگر شما شرایط ازدواج رو دارید باید زودتر با این شرایط اقدام کنید و طبیعتا وقتی اقدام کنید می توانید رابطه جنسی متعارف رو با توجه به گرم مزاج بودنتون داشته باشید ..
   از طرف دیگر مساله مهم این است که به هر حال در مردان حالت احتلام در خواب وجودددارد و کاملا طبیعی است و باید غسل انجام دهید ..
   و اصلا مساله گناه مطرح نیست اینکه بعد از شرایط تحریک خواب نمی توانید خودتون رو کنترل کنید که خودارضایی مطرح می شود بهتر است حتما و حتما برای درمان مراجعه داشته باشید به هر حال این هم مثل سایر مسکلات است که باید مرتفع شود .
   امیدوارم به زودی شرایط ازدواج فراهم شود ولی اصلا دچار عذاب وجدان نشوید گاهی هم وسواس فکری در زمینه مسائل مذهبی مطرح می شود .
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۵۸
   موفق باشید

  • مشاور   میگوید:

   مردان مجرد, جوان مجرد, مشکل ازدواج
   جوان مجرد که امکان ازدواج ندارد و فشار زیادی متحمل می‌گردد، چه کند که مبتلا به زنا یا اسمتناء نگردد، چگونه می‌توان با وسوسه‌ها مبارزه کرد؟

   مشکل ازدواج مشکل یک فرد خاص نیست بلکه مشکل میلیون ها جوان اعم از دانشجو و غیر دانشجو است که حل آن هم نیاز به کارهای فرهنگی مناسب، تأمین بودجه هنگفت، حل مسأله اشتغال و ده ها مسأله دیگر دارد و این کارها نیازمند زمان و کارهای کارشناسی صحیح می باشد که طبعا حل کامل آن در مدت زمان کوتاه چیزی شبیه معجزه است.

   البته ممکن است هر کسی فکر کند فقط افراد نادری مثل او این حالت شدید شهوانی را دارند در صورتی که اینچنین نیست همه جوانان این نیاز جنسی را دارند.

   شهوت جنسی یکی از نیازهای ضروری رشد جسم است که از یک سو ارضای آن لذت شدیدی دارد و از سوی دیگر سرکوب یا اِعمال ریاضت و سختی به آن، آثار سوء و تخریبی شدیدی بر جسم، روان، روح، اعصاب، اخلاق و حتی دین انسان وارد می‌کند.

   عقل سالم در بدن سالم است. و بدن سالم، بدنی است که نیازهایش به موقع، بر اساس برنامه هدفمند و از طریق درست برآورده شود.

   نه کسی حق دارد [و نه کار درستی است] که آن قدر مشغول نماز و روزه و ذکر گردد که حیات دنیوی، بدن و نیازهایش را فراموش کند و نه کسی حق دارد [و نه کار درستی است] که آن قدر متوجه حیات دنیا و ارضای نیازهای شهوانی گردد که خودش، راهش، کمالش و آخرتش را فراموش کند.

   لذا فرمود:
   «‌زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَ الْبَنِینَ وَالْقَنَاطِیرِ الْمُقَنطَرَهِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّهِ وَالْخَیْلِ الْمُسَوَّمَهِ وَالأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِکَ مَتَاعُ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ» (آل عمران، ۱۴)

   ترجمه: دوستى خواستنی‌ها[ى گوناگون] از زنان و پسران و اموال فراوان از زر و سیم و اسب‏هاى نشاندار و دام‌ها و کشتزار[ها] براى مردم آراسته شده [لیکن] این جمله مایه تمتع زندگى دنیاست و [حال آنکه] فرجام نیکو نزد خداست.

   بهترین و سالم‌ترین راه ارضای شهوت جنسی (چه برای زن و چه برای مرد) که سبب کمالات جسمی، روانی، روحی و معنوی گردد، همان ازدواج است.

   منتهی، نظم لازم برای ازدواج به موقع را کنار گذاشتیم، توصیه‌ها و ملاک‌های اسلام را نادیده گرفتیم، ملاک‌های شخصی، قومی، عادتی، غربی، چشم و هم چشمی و باورهای غلط را جایگزین نمودیم و حال که دچار مشکل شده‌ایم از اسلام می‌پرسیم که پس ما چه کنیم؟!
   مردان مجرد, جوان مجرد, مشکل ازدواج
   پس چه کنیم؟
   ارضای به موقع و درست غریزه شهوت از طریق ازدواج، بهتر‌ین راه و بهترین کار است. لذا فرمود دختران خود را زود شوهر دهید و برای پسران خود زود زن بگیرید – ازدواج را خدا آسان قرار داده، پس شما سختش نکنید.

   اما ما (فرهنگ دست‌ساز غالب بر جامعه) همه حلقات یک زنجیره به هم پیوسته را شکافته‌ایم، و وقتی به حلقه شهوت جنسی که می‌رسیم، معطل و تحت فشار می‌ماینم و می‌گوییم: پس چکار کنیم؟! پاسخ منطقی این است که «یا اصلاح کنید و یا عواقبش را متحمل گردید.»

   کار ما (جامعه) مثل این است که کسی احساس گرسنگی کرده باشد و ضرورت رفع این نیاز که اگر باقی بماند منجر به بیماری یا حتی مرگش می‌شود را درک کرده باشد، اما برای تهیه غذا، به جای نان، برنج، گوشت، لوبیا، روغن یا …، پاره آجر، قطعه آهن، کمی طلا و نقره، مقداری چرم و پشم گوسفند را در ظرف ریخته باشد، به آن هم نرسیده باشد تا آبش تمام شود و به قطعات داغ و بد بو منجر گردد، سپس بگوید: پس من حالا چه کنم؟ چه غذایی و چگونه بخورم؟!

   بهترین و سالم‌ترین راه ارضای شهوت جنسی (چه برای زن و چه برای مرد) که سبب کمالات جسمی، روانی، روحی و معنوی گردد، همان ازدواج است.

   منتهی، نظم لازم برای ازدواج به موقع را کنار گذاشتیم، توصیه‌ها و ملاک‌های اسلام را نادیده گرفتیم، ملاک‌های شخصی، قومی، عادتی، غربی، چشم و هم چشمی و باورهای غلط را جایگزین نمودیم و حال که دچار مشکل شده‌ایم از اسلام می‌پرسیم که پس ما چه کنیم؟!

   چاره‌ها و بایدها و نبایدها؟
   گرچه مشکلات گوناگون جامعه مانع ازدواج به موقع جوانان عزیز مى‏ شود ولی در عین حال با کاهش سطح توقعات و انتظارات و پرهیز از تشریفات غیر ضرورى و کنار گذاشتن بعضى رسومات فرهنگى و اجتماعى منفى، به تأخیر انداختن مراسم عروسى در دوران نامزدى و عقد و بعضى تدابیر دیگر مى‏توان از مشکلات مادى واقتصادى که فراروى بسیارى از جوانان مى‏ باشد نجات یافت.

   خداوند در قرآن کریم مى‏ فرماید: «کسانى که تنگ دست مى‏ باشند دلهره فقر و عدم امکانات مادى نداشته باشند که از ناحیه فضل و رحمت خاص خداوندى در امر نکاح وازدواج کمک خواهد شد»
   مردان مجرد, جوان مجرد, مشکل ازدواج
   وعده ی خداوند را جدی بگیریم
   وعده خداوند قطعى است و کسى نمى‏ تواند به آن بدبین باشد . پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز مى‏ فرماید: «اگر کسى به این مطلب اعتقاد نداشته باشد به خداوند سوء ظن دارد آن ظلم و گناه بزرگى است»

   در درجه اول سعى کنید با تدابیرى امر ازدواج خود را تسهیل کنید و موضوع را با والدین خویش مطرح کنید و از خداوند متعال کمک بخواهید و دعا کنید هم اسباب مادى ازدواجتان فراهم شود و هم همسرى قانع و شایسته که بتوانید در مشکلات مادى نیز شما را یارى کند به شما عطا نماید این از فضل و رحمت خداوند به دور نیست بلکه بسیار سهل و آسان است.

   نباید به دلیل فقر و عدم امکانات مادى، اخلاق و ارزش‏هاى معنوى را از دست داد و با انجام بعضى کارها تمام قواى جسمى، روحى و روانى خود را نابود کرد و دچار عواقب سوء و پیامدهاى جبران‏ ناپذیر آن شد.

   پس بنابراین در شرایط کنونی لازم است که اولاً خود جوانان در این عرصه تحولی ایجاد کنند و این سنّت‌ها و باورهای غلط را در خود و خانواده بشکنند.

   ثانیاً والدین اصرار بر این ملاک‌های غلط ننمایند و بیشتر مساعدت کنند،

   ثالثاً جوانان سعی کنند که دست کم غریزه شهوت را با تحریکات کاذب، مانند: بد حجابی (چه دختر و چه پسر)، جذبه خیابانی، چشم نوازی، روابط کم یا زیاد آزاد، تماشای عکس و فیلم و … تحریک نکنند تا فقط همان نیاز و فشار طبیعی که قابل کنترل است باقی بماند.

   وعده خداوند قطعى است و کسى نمى‏ تواند به آن بدبین باشد . پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز مى‏ فرماید: «اگر کسى به این مطلب اعتقاد نداشته باشد به خداوند سوء ظن دارد آن ظلم و گناه بزرگى است»

   اگر گفته شد که هیچ کدام این کارها نمی‌شود، حالا بگویید چه کنیم؟ دیگر پاسخی ندارد. مثل این است که به پزشک بگویند: هیچ یک از دستورالعمل‌هایت را اجرا نمی کنیم، ولی بگو چگونه بهبود یابیم؟!

   معلوم است که اگر راه حلال بسته شود، راهی جز حرام باقی نمی‌ماند. اگر ازدواج (چه دائم و چه موقت) صورت نپذیرد، راهی جز الیعاذ بالله زنا، استمناء یا ریاضت، که هر سه حرام است، باقی نمی‌ماند.

   کنترل مثبت غریزه
   غریزه جنسى اگر با ازدواج مهار نگردد، مطلوب‏ترین راه تسلط بر آن، کنترل مثبت است و آن پرهیز از صحنه‏ ها و کارهایى است که به تحریک این غریزه مى‏انجامد.

   این نوع از کنترل، که در حقیقت جنبه‏ ى پیشگیرى دارد هم راحت است و هم بى‏ زیان و بلکه مفید و راحت است، زیرا در این صورت همچون وسیله نقلیه ‏اى است با سرعت معمولى و قانونى که در مواجهه با خطر، مهار آن زحمت چندانى ندارد و بى‏زیان است،

   زیرا با این حال کنترل غریزه فشارى بر جسم و روان تحمیل نمى‏ کند تا به آن صدمه‏ اى وارد شود و مفید است چون موجب مى‏ شود مغز و اعصاب و قواى بدن در حالت عادى به سر برند و تعادل روانى شخص محفوظ بماند وانرژى و سرمایه‏ هاى جسمى و روحى او بیهوده مصرف نشوند.

   برخلاف ماشینى که با سرعتى بسیار فراتر از حد شناخته شده و معمول خود سیر مى‏ کند که چه بسا به کلى اختیار آن از دست صاحبش بیرون رفته و مصیبت‏هایى به بار آورد و کنترل آن هم در صورت تحقق، صدها زیان و رنج و زحمت و اضطراب براى وسیله و صاحب آن به همراه دارد.

   خداوند در قرآن کریم مى‏ فرماید: «باید کسانى که قدرت و وضعیت مساعد براى ازدواج ندارند عفت پیشه کنند»
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۵۸
   موفق باشید

 • شینا   میگوید:

  سلام؛ وقتتون بخیر؛ممنون از سایت عالیتون، و همینطور پاسخگویی سریعتون
  من ۴ ماهه عقد کردم، و تا حالا آلت تناسلی جنس مذکر رو ندیده بودم،سوالی که داشتم و ذهنمو درگیرکرده اینکه آلت همسرم در حالت نعوظ یه کم به سمت جپ انحراف داره، مشکلی داره به نظرتون؟همینطور وقتی دراز میکشه (یعنی روی کمر دراز میکشه) نمیدونم چرا آلتش راست واینمیسه، آیا این طبیعیه؟
  البته حالت صفتی داره اما راست واینمیسه، به نظرتون مشکلی داره؟

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   دوست عزیز ببینید الت تناسلی مردان در حالت نعوظ نباید انحراف داشته باشد البته انحرافی که نشود رابطه مناسبی برقرار کرد اگر درجه انحراف زیاد است باید حتما به اورولوزیست مراجعه کنید تا به صورت اناتومیک مساله رو بررسی کند که بعدا در رابطه نسی تاثیر منفی نداشته باشد ..به هر حال این مساله بسیار مهمی است وقتی در حالت نعوظ قرار می گیرد باید حتما راست باشد البته گاهی کمی به سمت شکم متمایل می شود یعنی سریع و لافاصله بعد نعوظ صاف نمی شود ..ولی اگر به طور کل در طی دوره نعوظ هم و رابطه صاف نیست و انحراف دارد ممکنه مساله فیزیکی باشد که از کودکی بوده البته باز دالی یبر مشکل جنسی که باعث ناباروری شود نیست و جای نگرانی وجود ندارد منتهی باید بررسی شود که خیالتون از بابت اینکه مساله ای وجود دارد یا خیر راحت شود
   امیدوارم موفق باشید

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۵۸
   موفق باشید

   • شینا   میگوید:

    سپاس گزارم از پاسخگویتون.
    عذر میخوام ممکنه قسمت دوم سوالم رو پاسخ بدین؟
    آیا در همه ی آقایون، وقتی آلتشون در حالت نعوظ هست و روی کمر دراز میکشن، آلتشون راست واینمیسه؟ همه اینجورین؟

    • مشاور   میگوید:

     با سلام
     خیر دوست عزیز طبیعی اینه که به هر حال الت در حالت عمودی باشد منتهی در افراد مختلف متقاوت است اگر نگرانی ایجاد شده از این بابا که این حالت طبیعی است یا خیر باید حضورا اورولوزیست همسر شما رو ببیننند و بدون اینکه مطمئن باشید ذهنتون رو درگیر نکنید ضمن اینکه تفاوت های فردی هم وجود دارد
     به هر حال امیدوارم مشکل خاصی وجود نداشته باشد که باعث نگرانی شود اصلا بازخوردی به ایشون نشون ندید چون واقعا برای مردان مساله مهمی است و به لحاظ روحی تحت تاثیر قرار می گیرند
     در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
     ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴
     موفق باشید

    • مشاور   میگوید:

     همه چیز درباره آلت تناسلی مردان و اندازه بیضه سالم

     مجموعه : پزشکی و سلامتی

     آلت تناسلی مردان به پیچیدگی آلت تناسلی زنان نیست. در این مطلب همه چیز درباره آلت تناسلی مردان و اندازه بیضه سالم و همچنین اندازه و قطر آلت استاندارد می خوانید. مطالبی که در ادامه می خوانید به نقل از کتاب ارولوژی اسمیت ۲۰۰۴ ( مرجع رسمی پزشکان) می باشد.

     اندازه آلت و بیضه از دوران نوزادی تا بزرگسالی

     تا دو سالگی:

     طول آلت : ۲٫۷±۰٫۵ cm

     قطر بیضه : ۱٫۴±۰٫۴ cm

     دو الی چهار سالگی :

     طول آلت: ۳٫۳±۰٫۴ cm

     قطر بیضه: ۱٫۲±۰٫۴ cm

     چهار الی شش سالگی :

     طول آلت: ۳٫۹±۰٫۹ cm

     قطربیضه: ۱٫۵±۰٫۶ cm

     شش الی هشت سالگی:

     طول آلت: ۴٫۲±۰٫۸ cm

     قطر بیضه: ۱٫۸±۰٫۳ cm

     هشت تا ده سالگی:

     طول آلت: ۴٫۹±۱٫۰ cm

     قطر بیضه: ۲٫۰±۰٫۵ cm

     ده تا چهارده سالگی :

     طول آلت: ۶٫۲±۲٫۰ cm

     قطر بیضه: ۳٫۴±۰٫۸ cm

     چهارده تا شانزده سالگی :

     طول آلت: ۸٫۶±۲٫۴ cm

     قطر بیضه: ۴٫۱±۱٫۰ cm

     شانزده تا هجده سالگی :

     طول آلت: ۹٫۹±۱٫۷ cm

     قطر بیضه: ۵٫۰±۰٫۵ cm

     هجده تا بیست سالگی :

     طول آلت: ۱۱٫۰±۱٫۱ cm

     قطر بیضه: ۵٫۰±۰٫۳ cm

     بیست تا بیست و پنج سالگی:

     طول آلت: ۱۲٫۴±۱٫۶ cm

     قطر بیضه: ۵٫۲±۰٫۶ cm

     اندازه آلت تناسلی در مردان
     اندازه طبیعی تناسلی در حالت نعوظ بین ۵ تا ۷ اینچ یا ۱۳ تا ۱۸ سانتیمتر است. در صورتیکه اندازه آلت تناسلی کمتر از ۵ سانتیمتر باشد انجام مقاربت دشوار خواهد بود. از آنجا که واژن در هنگام مقاربت منفبض شده و آلت تناسلی مرد را در بر می گیرد ، اندازه آن از اهمیت کمتری برخوردار است.اندازه آلت تناسلی در حالت معمولی زمانی که شل و آویخته است ‏، اندازه آنرا در حالت نعوظ مشخص نمی کند.

     – ۸۰% مردان بین ۷٫۵ تا ۱۸ است

     اگر به سلامت آلت‌تان علاقه‌مند هستید، هفته‌ای حداقل یک بار رابطه جنسی داشته باشید…!
     محققان فنلاندی اعلام کرده‌اند که مردان باید حداقل هفته ای یک مرتبه سکس داشته باشند تا دچار مشکل نعوظ نشوند. اگر این دفعات به ۳ بار در هفته برسد احتمال مشکل نعوظ بسیار کم خواهد شد. البته محققان خودارضایی را جزء سکس محسوب نکرده و گفته اند که باید سکس با شخص دیگری صورت بگیرد تا مشکل نعوظ پیس نیاید. هرچند خودارضایی نیز به کاهش مشکل نعوظ کمک می کند. کسانی که یک بار در هفته نعوظ صبحگاهی دارند ۲٫۵ برابر بیشتر از کسانی که ۳ مرتبه در هفته دارند دچار مشکل نعوظ می شوند.

     چرا تکنیکهای بزرگ کردن آلت تناسلی مفید نیستند؟
     اندازه آلت تناسلی مسئله مهمی برای خیلی از مردان هست…در عین حال مسائل مربوط به این مسئله هم از نظر تجارتی اهمیت داره.ولی قبل از آنکه شما محصولات مختلفی که در بازار وجود داره و قول بزرگ کردن اندام تناسلی شما را می دهند بهتر است از حقایقی آگاه شوید؟

     اندازه طبیعی آلت تناسلی چقدر است؟
     اندازه قریب به اتفاق مردان در حد ۱۲٫۷ تا ۱۷٫۸ هست. در حالت نعوظ و از ابتدای تنه آلت که به بدن وصل است باید محاسبه شود.

     آیا روشهائی که خود اشخاص برای افزایش طول و قطر آلت انتخاب می کنند موفقیت آمیز و ایمن است؟
     تاکنون هیچ تحقیقی نتوانسته است ثابت کند که روشی بجز جراحی بتواند طول و قطر آلت را زیاد کند.وهمینطور تاکنون هیچ ارگان معتبری جراحی آلت تناسلی به این منظور( زیبائی ) را تائید نکرده است

     برای قطر آلت چه می توان کرد؟
     عده ای به قطر آلت اهمیت زیادی می دهند. در این شرایط اگر موهای تناسلی را بتراشند و وزن کم کنند می توانند تا حدی اونو بزرگتر جلوه دهند

     تاثیر قرص بر اندازه آلت
     چنین چیزی دور از واقعیت است که قرصی بتواند طول و قطر آلت را زیاد کند. اینها صرفا به اغراض تجارتی فروخته می شود و هیچ پشتوانه علمی پشت سر ادعا ها وجود ندارد .

     تاثیر وزنه آویزان کردن(hanging) بر اندازه آلت
     بعضی ها معتقدند اگر وزنه ای به کلاهک آلت وصل شود و آلت کشیده شود در طول زمان افزایش طول آلت محقق خواهد شد.این روش شاید قدیمی ترین روش باشد.اما هیچ توجیه علمی و منطقی و اساس و پایه علمی ندارد.مضافا بر اینکه اونهائیکه واقعا موفق شده اند به هدفشون برسند چندین سال مجبور شده اند که از این وزنه ها استفاده کنند.وزنه اویزان کردن ممکنه
     طول آلت را در حالت شل زیاد کند ولی تاثیری در قطر ندارد.وزنه باعث ایجاد اسکار های سطحی روی پوست می شود(stretch marks) ضایعه پوستی ایجاد می کند و احساس آلت را کاهش می دهد

     تاثیر روش Jelqing بر اندازه آلت
     به ادعای کسانی که معتقد به این روش هستند توجه کنید:

     روشی برای بزرگ کردن آلت هست بوسیله تمرین دادن عضلات نرم اطراف آلت و دیگر بافت های نرم اون قسمت…به این هدف که بطور دائم طول آلت زیاد شود.این روش به دوشیدن هم معروف است.وقتی آلت کمی حالت نعوظ دارد با جلو عقب بردن تنه آلت باعث می شوند که خون بیشری وارد قسمت کلاهک آلت شود.در این صورت عروق و بافت نرم بیشتری ایجاد خواهد شداین روشی هست که بعضی ها برای انجام خود ارضائی استفاده می کنند و معادل فارسی این کلمه Jelqing در فارسی ما هم هست…ولی هیچ یافته علمی وجود ندارد که ادعای این افراد را ثابت کند خطراتی که این روش به همراه دارد : پاره شدن عروق , خونریزی مجرا که در صورت بی توجهی مشکلات دیگری را هم ایجاد خواهد کرد ,مشکلات نعوظ دائم و موقتی

     محصولات و ابزار هائی به این منظور ساخته شده که در وب سایت های غیر معتبر به فروش می رسد مسلما بطور دائم آلت را بزرگ نخواهد کرد اما توجیهی که برای همان بزرگ کردن موقتی داشت این هست که حذکات مورد اشاره باعث گرم شدن محیط عروق آلت خواهد شد و دقیقا عین مرحله سوم مراحل جنسی مردان است.

     تاثیر روش پمپ آلت بر اندازه آلت
     سیلندری هست که دور آلت گذاشته می شود و بوسیله یک پمپ دستی یا پمپ موتوری خلاء ایجاد می شود.اینکار باعث می شود که خون وارد آلت شود و کمک می کند تا بزرگ شود.اگر خلاء بیش از حد باشد اختلاف فشار بین جریان خون داخل اجسام غاری آلت و پمپ فشار باعث صدمه به آلت خواهد شد… به جای اینکه آلت بزرگتر شود.این وسیله بیشتر برای ناتوانی های جنسی استفاده می شود.این وسیله توسط تولید کنندگان محصولات طبی تولید و عرضه می شود

     حلقه های قابل فشار قابل انعطاف که بنام cock rings معروف است می تواند به این پمپ اضافه شود.در شرایطی که مشکلات عروقی و یا عصبی آلت وجود داشته باشد این حلقه باعث می شود که خون به نحو بهتری در اجسام غاری آلت تجمع پیدا کند و نعوظ بهتری وجود خواهد داشت.محققان توصیه کرده اند این حلقه بیشتر از ۳۰ دقیقه نباید باشد

     پمپ باید طوری گذاشته شود که صدمه ایجاد نکند.چون اگر تجمع خون بیش از حد باشد در عروق آلت احتمال آسیب عروق اجسام غاری وجود دارد که بصورت ضایعات پوستی خودشو نشان می دهد.احتمال آسیب لیگامانهائی که آلت را به استخوان های اطراف نگه می دارند وجود دارد.احتمال آسیب های دائمی با این وسیله وجود دارد.و همینطور احتمال آسیب به عضلاتی که مسئول طول آلت هستند وجود دارد و ممکنه اگر در آینده تمایل به خود ارضائی داشته باشد به تعداد کمتری بتواند انجام دهد

     متاسفانه هیچ روش علمی ثابت شده ای برای افزایش آلت تناسلی وجود ندارد که خطری نداشته باشد.هر گونه تلاش برای این منظور خطر از دست رفتن حس اعصاب سطحی آلت را به همراه دارد. اگر این اتفاق بیفتد حساس ترین نقطه بدن به تحریک

     جنسی دیگر کار نخواهد کرد( منظور آلت هست) و انزال به سختی صورت خواهد گرفت.همان طور که در مبحث جراحی این قسمت نوشتیم روش های جراحی برای این منظور وجود دارد اما نه برای افراد سالم و صرفا برای زیبائی قضیه بلکه برای افراد بسیار خاص که مشکلات خاصی داشته باشند. در عین حال تاکنون اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA که سازمان معتبری هست تا کنون هیچ روش غیر جراحی را برای این منظور تائید نکرده است.

     تغییرات آلت تناسلی در طی زمان(ترجمه مقاله)
     متخصصان توضیح می دهند که چطور اندازه , ظاهر و عملکرد آلت تناسلی در طی زمان تغییر می کند.این مسئله دیگه یک راز نیست… مشخص هست که عملکرد جنسی مردان در طی زمان افت می کند.همانطور که سطح تستوسترون مرد افت می کند زمان بیشتری برای تحریک شدن نیاز دارد.از موقعی هم که تحریک می شود زمان بیشتری نیاز دارد تا حالت نعوظ پیدا کند.بالا رفتن سن تغییراتی را در حجم مایع منی و کیفیت آن به همراه خواهد داشت.اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی واضح ارتباط با بالا رفتن سن دارد.بین سنین ۴۰ تا ۷۰ آمار مردان قوی از نظر جنسی از ۶۰% به ۳۰% سقوط پیدا خواهد کرد.مردان همچنین عملکرد دستگاه ادراری شان افت می کند.مطالعات نشان داده است که جریان ادرار مردان با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند احتمالا به خاطر ضعیف شدن عضلات مثانه و بزرگ شدن پروستات است.شکی نیست که حد اقل ۳۰% مردان از سن ۳۰ به بعد , آلت تناسلی شان دچار تغییراتی خواهد شد.. به این ترتیب که:

     ظاهر آلت
     کلاهک آلت (glans) رنگ صورتی اش را از دست می دهد چون جریان خون کمتری در آن قسمت وجود دارد.موی تناسلی هم بتدریج ریزش پیدا خواهد کرد. بتدریج که سطح تستوسترون افت پیدا می کند ظاهر دستگاه تناسلی به حالت قبل از بلوغ بر می گردد.این مطالب از قول یکی از اعضاء هیئت علمی دانشگاه سن دیاگو آمریکا بیان شده است.

     اندازه آلت
     با بالارفتن سن مردان اغلب وزن اضافه می کنند.بتدریج که چربی درانتهای شکم جمع می شود این مسئله در ظاهر آلت تاثیر می گذارد.بطوری که حجم زیاد چربی تنه آلت را کوچکتر نشان خواهد داد.یکی از محققان گفته است که مردان می توانند با کم کردن وزن ۲٫۵ سانت به طول آلت خود اضافه کنند. در عین حال چروکیدگی که با بالارفتن سن ایجاد شده است در اندازه آلت تناسلی دخالت دارد. این چروکیدگی غیر قابل برگشت است.اگر مردی در سن ۳۰ سالگی ۱۵ سانت طول آلت داشته باشد به ۶۰ که میرسد ۸ سانت خواهد شد.

     چه چیز باعث چروکیدگی آلت می شود؟
     حد اقل دو مکانیزم وجود دارد.یکی اینکه در لایه داخلی عروق آلت بتدریج چربی نشست می کند که به نوبه خود باعث کمتر رسیدن خون می شود.این همان پدیده پلاک عروقی در قلب هست که نهایتا باعث سکته قلبی می شود.مسئله دوم به خاطر ساخته نشدن بافت های انعطاف پذیر بنام الاستیک عروق هستند که بودنشان کمک قابل ملاحظه ای به سلامت عروق آلت دارد.هر چقدرعروق تنگتر باشد و لایه های الاستیک کمتری وجود داشته باشند آلت کوچکتر می شود.

     بیضه ها:
     بیضه ها هم از ۴۰ به بعد شروع به چروکیدگی می کنند.اندازه بیضه مرد ۳۰ ساله ۳ سانت است در ۶۰ سالگی ۲ سانت می شود

     خم شدن آلت و بیماری پیرونی:
     با بالارفتن سن احتمال اینکه در لایه های بافت نرم آلت موادی تجمع پیدا کند که باعث خم شدن آلت شود وجود دارد. گاهی این مسئله منجر به بیماری پیرونی می شود که هم آلت انحراف دارد هم اینکه نعوظ دردناکی دارند.مقاربت گاهی سخت می شود. در بعضی شرایط جراحی لازم است.

     حساسیت آلت:
     حساسیت آلت با بالارفتن سن کم خواهد شد. رسیدن به حالت نعوظ و ارگاسم سخت تر خواهد شد.اینکه این مسئله باعث کمتر لذت بردن آنها می شودجای سوال دارد …

     البته وجود همه این مسائل به مفهوم آن نیست که مردان در این شرایط از زندگی جنسی خود لذت نمی برند.

     شاید بتوان ازاین مقاله اینطور نتیجه گرفت که مهمترین رکن رضایت جنسی این هست که شما بتوانید شریک جنسی خود را راضی نگه دارید و حتما لازم نیست که شما آلت بزرگی داشته باشید و یا توان جنسی بالائی داشته باشید.تازمانی که شریک جنسی اظهار رضایت کند شما احساسی شبیه خدا خواهید داشت.

     اندازه گیری آلت (به نقل از ویکیپدیا)
     گزارشاتی که در مورد اندازه متوسط آلت منتشر شده متفاوت هست . به علتاین هست که در زمان های مختلفی گرفته شده و در نعوظ های متفاوت و روز های متفاوتیانجام شده است.باید فاکتور هائی که معمولا در اندازه گیری آلت باید وجود داشته باشهدر همه تحقیقات یکسان باشه که تابحال نبوده… مثل سطح تحریک جنسی ,در چه زمانی از ۲۴ ساعت انجام شده ,شرایط اتاق ,تعداد مقاربت ,روش اندازه گیری یکسان. منظور اینکهبا اینکه به نظر میرسه روش اندازه گیری ساده هست و نباید متفاوت باشه بااینحال
     روش ها در تحقیقات مختلف متفاوت هست

     اندازه گیری طول آلت
     بایدشخص ایستاده باشه و آلت بطور موازی کف زمین باشد و در حالت نعوظ.باید از جائی کهتنه آلت در شکم شروع می شود اندازه گیری شود تا انتهای کلاهک و نوک آن.اگر از کنارهها و یا از سطح پائینی اندازه گیری شود یا در حالت نشسته و خوابیده باشد قابل قبولنیست

     اندازه گیری قطر آلت
     باید در نعوظ کامل گرفته شود.گزارشات در این زمینه هم متفاوت است. عده ای قطر کلاهک را گزارش می کنند , عده ای تنه را گزارش می کنند و عده ای ابتدای تنه آلت در شکم را گزارش می کنند

     مشکلات در اندازه گیری
     باید حتما حالت نعوظ باشد برای اندازه گیری.یک پزشک برزیلی برای تحقیقش دارویی را به آلت تزریق کرده تا بتواند هم حالت نعظ ایجاد کند و هم اینکه شرایط را برای همه یکسان کند.بعضی ها حالت کشیده شده شل را ملاک قرار می دهند یعنی تا جائی که کشیده می شود. اگر از خود مردان بخواهند که خودشان گزارش کنند این گزارشات قابل اعتماد نیست چون مردان معمولا تمایل دارند که اندازه های بیشتری را گزارش کنند.

     مطالعات و تحقیقات
     نتایج مطالعات نشان داده است که اغلب مردان طول آلت تناسلی در حد ۱۵-۱۲٫۹ سانت دارند.و با ضریب اطمینان ۹۵% بین ۱۰٫۷-۱۹ هستند.قطر آلت بطور متوسط ۱۲٫۳ سانت در حالت نعوظ هست.از نظر آماری اندازه متوسط قطر آلت کمی بیش از اندازه میانگین است

     اندازه در زمان تولد
     متوسط اندازه آلت پسران در حالت کشیده شده در هنگام تولد ۴ سانت است.۹۰% پسران در حد بین ۵٫۵-۲٫۴ هستند. اگر قرار باشد رشد آلت مشکل داشته باشد معمولا بین سنین ۵-۰ سال خود را نشان خواهد داد ندرتا این مسئله بین ۵ سالگی و بلوغ خواهد بود.متوسط اندازه آلت در ابتدای بلوغ ۶ سانت است که ظرف ۵ سال به اندازه طبیعی بالغین خواهد رسید.

     بالا رفتن سن
     به نظر نمیرسه سن تاثیر قابل ملاحظه ای روی اندازه آلت داشته باشد.مطالعات شخصی و محدود گزارش کرده اند که ممکنه با افزایش سن کوچک شدن آلت اتفاق بی افتد و لی Wylie and Eardley که تعداد بیشتری از مطالعات را بررسی کرده اند چنین ارتباطی را پیدا نکرده اند

     گزارش مطالعات رسمی درباره اندازه آلت تناسلی
     در سال ۹۶ در مجله ارولوژی گزارش شد که متوسط اندازه آلت مردان ۱۲٫۹ سانت است.در ادامه اینطور نتیجه گیری شد که حالت شل نباید برای این مورد در نظر گرفته شود و صرفا باید در حالت نعوظ باشد.این مطالعه جهت پاسخ به افرادی انجام شده بود که نگرانی از بابت اندازه آلت خودشان داشتند

     مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۰ در مجله ارولوژی منتشر شده اندازه متوسط را ۱۳٫۶ گزارش کرد

     مطالعه دیگری که توسط یک شرکت تولید کننده کاندوم بنام LifeStyles انجام شد متوسط را ۱۴٫۹ با انحراف معیار ۲٫۱ سانت گزارش کرده است.این مطالعه به منظور تهیه کاندوم مناسب مردان اجرا شده بود

     مطالعه ای که یک شرکت تولید کننده کاندوم بنام Cancún LifeStyle در باره قطر آلت انجام داده است گزارش کرده است که قطر متوسط آلت ۱۲٫۶۳ سانت است در حالت نعوظ.با انحراف معیاری در حدود ۱٫۳ سانت. مطالعات مشابه تقریبا نتایج یکسانی داشته است . این مطالعات قطر آلت را در حالت نعوظ و از وسط تنه آلت اندازه گیری کرده اند.مثل مورد طول , در این مورد هم متوسط اندازه ای که مردان خودشان گزارش کرده اند کمی از نتایج تحقیقات رسمی بیشتر بوده است

     اندازه آلت در حالت شل
     یک مطالعه گفته است که در حالت شل طول آلت باید ۸٫۹ سانت باشد.اندازه آلت در حالت شل ارتباطی به اندازه در حالت نعوظ ندارد.بعضی از اندازه های کم در حال شل ممکن است در حالت نعوظ به حد غیر قابل انتظار بزرگ باشند و بر عکس آن هم هست.یعنی ممکن است آلتی در حالتی شل به نظر از بقیه بزرگتر باشد ولی در حال نعوظ به حد انتظار نرسد.هم آلت و هم کیسه بیضه به سرما و تغییرات درجه حرارت حساس هستند و ممکنه در سرما به اصطلاح چروکیده شوند و این چروکیدگی به خاطر عضلات اون قسمت هست بنام عضلات کرماستر.همین حالت ممکنه است در کسانی که زیاد روی زین دوچرخه مینشینند ویا فشار زیادی به دستگاه تنسلی وارد می کنند اتفاق بیفتد و باعث انقباض آلت و بیضه شود حالتی که به انگلیسی gym balls و یا saddle balls گفته می شود.حتی اگر به غلط از زین استفاده شود ممکن است اختلال نعوظ بدهد.اگر آلت به حد بیش ازحد انتظاری از حالت شل در حالت نعوظ بزرگ شود اصطلاح growers برای آنها بکار می رود.و اگر کمتر از حد انتشار باشد اصطلاح showers بکار می رود

     جراحی بزرگ کردن آلت
     سالهاست که در باره عمل های جراحی که برای افزایش طول آلت تناسلی انجام می شود موسوم به enhancement phalloplasty و همچنین عمل هائی که برای افزایش قطر آلت تناسلی انجام می شود موسوم به girth enhancement مقالاتی ارائه می شود.در مطالعه ای که در کلینیک ارولوژی دکتر St. Peter’s در لندن انجام شده به این نتیجه رسیده اند که اغلب کسانی که این عمل ها را انجام داده اند از نتیجه عمل راضی نبوده اند

     تقریبا یک سوم تا نصف تنه آلت تناسلی داخل بدن قرار دارد.و در داخل وصل هست به زیر سطح استخانی بنام pubic bone.اگر قرار باشد عمل جراحی برای افزایش طول انجام بشود باید دو لیگامان بنام fundiform ligament و suspensory ligament که وصل هستند به دو جسم غاری که باعث نعوظ می شوند…برداشته شوند. لیگا مان suspensory ligament باعث می شود که تنه آلت قوس بیشتری در زیر استخوان pubic bone پیدا کند.آزاد کردن این لیگانان باعث افزایش طول می شود… وممکنه به این ترتیب طول آلت به ۳۰-۲۰ سانت هم برسد.. ولی این فقط ظاهر قضیه هست و بیشتر جنبه تئوری دارد چون در عمل ۷۰% داوطلبان از نتیجه کار راضی نبوده اندعمل آزاد لیگامان هائی که اشاره کردم عمل کم خطری نیست.مهمترین خطر از دست رفتن قدرت نعوظ هست.

     در عین حال غیر از این روش , روش های دیگری هم مثل لپوساکشن چربی های ناحیه عانه و عمل skin redistribution هم برای افزایش طول آلت تناسلی انجام می شود ولی برای چه کسانی ؟ کسانی که خیلی چاق هستند و کسانی که پوست این منطقه ناهنجاریهای خاصی پیدا کرده است

     به همین دلیل عمل افزایش طول الت تناسلی برای کسانی که سالم هستند بشدت منع می شود. کسانی که ناهنجاریهای مادرزادی آلت دارند ,کسانی که دچار حادثه و ضربه ای شده اند , و همینطور کسانی که بشدت از مشکل اختلال نعوظ رنج می برند ممکن است از یکی از سه روش جراحی که اشاره کردیم سود ببرند

     آلت های کوچک
     مرد بالغی که در حالت نعوظ اندازه آلت کمتر از ۷ سانت داشته باشد وظاهر و عملکرد نرمال داشته باشد میکرو پنیس گفته می شود.اختلال غد هیپوفیز ,اختلال در ترشح گنادو تروپین ها ,درجات متوسطی از عدم حساسیت به هورمون های مردانه ,بعضی از بیماریهای ژنتیکی از جمله دلائل مطرح هستند.بعضی از این اختلالات به کمک هورمون تستوسترون و هورمون رشد در همان ابتدای تولد درمان شده است.در مقاله ای که در سال ۲۰۰۴ در مجله ارلوژی در همین زمینه منتشر شد به روش جراحی جدیدی اشاره شده است که باعث می شود این مردان هم از زندگی جنسی بهتری لذت ببرند و هم اینکه توان ایستاده ادرار کردن را داشته باشند( قابل ذکر اینکه توالت های عمومی در بعضی کشور ها برای حالت ایستاده ادرار کردن تدارک دیده شده است)

     اندازه آلت و استفاده از کاندوم
     مطالعات متعددی در باره پاره شده کاندوم انجام شده است.به نظر میرسد اندازه آلت نقش مهمی در پاره شدن و سر خوردن کاندوم دارد.گرچه خیلی از کاندوم ها مخصوصا نوع لاتکس , توانائی زیادی در کشیده شدن دارند ,ولی به هر حال احتمال ایجاد اصطکاک و سایش به علت عدم وجود محیط نرم وجود دارد.در مطالعه ای که به همین منظور و مخصوصا در کسانی که سکس دهانی داشتند انجام شد مشخص که بیشتر پاره شدن های کاندوم نه به خاطر اندازه آلت بلکه به خاطر نرم نبودن محیط آلت است.۱٫۳۴% کسانی که از کاندوم استفاده می کنند با مشکل پاره شدن و ۲ % با مشکل سر خوردن کاندوم مواجه هستند.کلا با آمار ۳٫۳۹% آمار شکست در استفاده از کاندوم.اندازه آلت تاثیری در سر خوردن ندارد ولی قطر آلت ارتباط با پاره شدن دارد.
     در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید

     ۹۸۲۱۲۲۳۵۴۷۹۰
     موفق باشید

  • مشاور   میگوید:

   ی آلت تناسلی یا انحنای ایجاد شده در آلت مردانه که با عناوین مشابه شناخته می شود یکی از اختلالات خطرناک ایجاد شده در دستگاه تناسلی آقایان در سنین مختلف است و متاسفانه به دلیل مسائلی همچون خجالت و… مراجعه برای درمان آن به موقع انجام نمی شود.

   خمیدگی و کجی آلت تناسلی (انحنای آلت، کجی آلت، بیماری پیرونی) Penile Curvature or Peyronie’s disease

   از نظر ساختاری آلت مرد از عروق شریان و ورید و ۲ عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند تشکیل شده است. به طور طبیعی آلت تناسلی در مردان در حالت نعوظ بصورت مستقیم قرار می گیرد و انحرافی در آن دیده نمی شود اما در حالت شل و غیر نعوظ در اکثر موارد آلت به یک سمت که معمولا طرف چپ است متمایل است که هیچ اهمیتی ندارد. هنگام حالتهای تحریک پذیری مرد خون از طریق شریان وارد اجسام غاری که شکل استوانه ای هستند وارد و باعث پرشدگی و اتساع آنها شده و باعث سفتی آلت مردانه می گردد. در هنگام نعوظ کامل ورید ها بسته می ماند تا مانع خروج خون از آلت شوند و حالت سفتی آن برجا باشد.

   چطور متوجه کجی آلت تناسلی مردان شویم؟

   کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود. که درصد کجی آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هرچه بافت فیبری بیشتر باشد درصد انحراف بیشتر خواهد شد.

   عکس کجی آلت تناسلی مردان

   انواع خمیدگی و کجی آلت تناسلی

   به طور کلی متخصصین کجی و انحراف آلت تناسلی را به دو نوع تقسیم می کنند که نوع اول کجی مادرزادی آلت تناسلی است و نوع دوم حالت اکتسابی است . همانطور که از نام این دو مورد پیداست ، تفاوت اصلی در نحوه و روش ایجاد انحراف است . کجی آلت تناسلی به صورت مادرزادی از زمان تولد همراه فرد است و گاهی به مرور پیشرفت می کند اما خمیدگی اکتسابی دستگاه تناسلی مردان بر اثر عوامل بیرونی ایجاد می شود ، به طور خلاصه در مورد این دو توضیح خواهیم داد.

   کجی مادرزادی آلت تناسلی

   کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است و حدود ده درصد مردان را گرفتار می کند. کجی در حالت نعوظ خود را بهتر نشان می دهد. در بسیاری از موارد، مرد به علت این مشکل از ازدواج امتناع می کند، در صورتیکه با جراحی به راحتی قابل درمان است. کجی آلت تناسلی می تواند بطرف پائین، بالا، راست، چپ و یا ترکیبی از آنها مثلاً بطرف پائین و راست باشد. در نوع مادرزادی، کجی اکثرا بطرف چپ می باشد.

   در حالت مادرزادی که اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها می باشدکه باعث انحراف درجاتی از آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است.اگر مقدار انحناء بیش از ۳۰ درصد باشد با جراحی اصلاح می گردد.

   آلت تناسلی بطرف پائین کج می شود . میزان کجی آلت تناسلی را بر حسب درجه می سنجند. یک مرد از نظر زناشوئی دارای دو جنبه است:توانائی باروری و توانائی برقرار کردن رابطه زناشوئی یا همان نزدیکی. کجی آلت تناسلی بخودی خود سبب آسیب به قدرت باروری مرد نمی شود. اگر کجی آلت تناسلی بیش از ۳۰ درجه باشد، هم نزدیکی مشکل می شود و هم اینکه ممکن است همسر بیمار حین نزدیکی احساس درد بکند که این موارد نیاز به جراحی دارند.

   انواع کجی آلت تناسلی و انحراف آلت در مردان

   کجی آلت تناسلی اکتسابی

   علل اکتسابی که انحناء در اول وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود که به آن بیماری پیرونی نیز می گویند .علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود.

   علت انحراف و کجی آلت تناسلی

   درمورد بروز انحراف تناسلی در مردان علل متعددی بیان می شود که شامل دو نوع بیماری و ضرب دیدگی است. خمیدگی های جزیی در تنه آلت تناسلی معمولا علت واضحی ندارند و نیاز به اقدامی نیز ندارند اما در حالتی که این خمیدگی بیش از ۳۰ درجه باشد باید حتما درمان شود. عمده ترین علل بروز کجی اکتسابی آلت تناسلی شامل:

   ۱-شکستگی آلت :به آسیب و پارگی تنه آلت که معمولا به علت ضربه شدید حین روابط جنسی اتفاق می افتد گفته می شود. این پارگی اگر ترمیم شود عوارضی ندارد ولی عدم درمان آن می تواند باعث کجی آلت شود.

   ۲- کجی آلت تناسلی به دلیل هیپوسپادیاس

   خمیدگی عمده در این بیماری در نوک آلت یا حشفه دیده میشود که به دلیل کوتاه بودن مجرای ادرار حشفه به پایین کشیده می شود و حالت پهن شده پیدا میکند. درمان این موارد با قطع بافت هایی که حشفه را به پایین کشیده اند و بازسازی مجرای ادرار انجام می شود.

   نشانه های خطرناک و علل بروز انواع کجی آلت تناسلی و بیماری پیرونی

   ۳- کجی آلت تناسلی و بیماری پیرونی

   معمولا بعد از سن پنجاه سالگی دیده میشود و با جایگزین شدن بافت های التهابی و غیر قابل انعطاف بجای بافت طبیعی در تنه آلت معمولا در قسمت پشتی آلت ایجاد می شود که در نتیجه باعث کج شدن و خمیدگی در تنه آلت می شود. خصوصیت بارز بیماری درد و ایجاد مناطق سفت در تنه آلت است .درمان آن در ابتدای بیماری دارویی است ولی موارد شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

   بیماری پیرونی Peyronie’s disease یکی از شایع ترین بیماری ها در میان مراجعین به دلیل انحراف آلت تناسلی در مردان است. میزان شیوع بیماری پیرونی بین ۰٫۴ تا ۹ درصد بوده و علت آن ناشناخته است. ولیکن صدمات و ضربات عروقی جزیی تکرار شونده به دیواره اجسام غاری آلت پذیرفته ترین فرضیه ایست که در مورد علت این بیماری مطرح شده است. بیماری پیرونی با یک فرایند التهابی ا شروع می شود.

   پیرونی و التهاب حاد طولانی باعث جایگزینی بافت نگهدارنده طبیعی توسط یک پلاک فیبروتیک غیر قابل انعطاف می شود. تشکیل پلاک می تواند باعث ایجاد خمیدگی و انحنا شود و در صورتی که انحنا شدید باشد ممکن است مانع دخول آلت به داخل واژن (مهبل) شود. شایع ترین بیماری ها و عوامل خطری که به همراه این بیماری دیده می شوند عبارتند از دیابت، بالا بودن فشار خون، اختلالات چربی، گرفتگی عروق قلبی، اختلالات نعوظ، سیگار، و مصرف زیاد الکل. بیماری Dupuytren’s contracture در افرادی که بیماری پیرونی دارند شایع تر است.

   همچنین بخوانید :
   ۱۰مشکل خطرناک آلت تناسلی پسربچه ها

   راههای درمان کجی آلت تناسلی

   برای درمان این اختلال جدی در مردان دو روش جراحی و غیر جراحی . به گفته ی متخصصین مرکز درمانی کالیفرنیا در این مرود بایستی پزشک با معاینه و بررسی شرح حال بیمار تصمیم بگیرد اما در کل اکثر بیماران با جراحی درمان می شوند.

   مواردی که باید تحت عمل اصلاح انحناء آلت قرار گیرند عبارتند از:

   ۱- انحناء بیش از ۳۰ درصد

   ۲- اختلال در دخول

   ۳- حتی الامکان به خاطر زیبائی و با توجه به عوارض احتمالی عمل جراحی نکنید

   روش های جراحی کجی آلت تناسلی

   کجی آلت تناسلی را می توان با جراحی اصلاح کرد ولی خود بیماری قابل اصلاح با جراحی نیست.چون با پیشرفت بیماری کجی آلت تناسلی نیز زیاد می شود، در عمل جراحی نباید عجله کرد و باید صبر نمود تا بیماری به پایان خود برسد و بعد کجی آلت تنالی با جراحی اصلاح شود.

   راههای درمان و جراحی کجی آلت تناسلی

   به سه روش جراحی کجی آلت تناسلی قابل اصلاح است:

   ۱- بریدن و برداشتن قسمتهائی از پوشش اجسام غاری (اجسامی که سبب نعوظ می گردند)

   هر گونه برش در لایه پوشاننده آلت تناسلی یا تونیکا آلبوژینه می تواند باعث پنچری و نشت وریدی شده و باعث از بین رفتن نعوظ و سفتی آلت تناسلی گردد و لذا در تکنیک برداشتن پلاک امکان این عارضه بسیار بالا است.

   ۲- استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی

   چین دادن پوشش اجسام غاری بر حسب نوع و شدت کجی و اندازه آلت تناسلی، جراح تصمیم می گیرد که بیمار از کدام نوع روش جراحی سود می برد. شش هفته پس از عمل جراحی بیمار می تواند فعالیت جنسی خود را از سر بگیرد.

   ۳- روش پلیکاسیون (Plication):

   در این روش بدون دست زدن و بریدن منطقه سفت شده فقط با چند بخیه آلت تناسلی را از حالت کجی به حالت نرمال درمی آوریم. حسن بزرگ این عمل که درمان طلائی انحناء آلت است:هیچ خطر ناتوانی جنسی بعد از عمل ندارد. تنها عارضه این عمل کوتاه شدن کمتر از یک سانت آلت تناسلی می باشد که زیاد به چشم نمی خورد.

   ۴-گذاشتن پروتز:

   در موارد بیماری پیرونی شدید و انحناء پیچیده آلت یکی از روش های درمانی می باشد.

   درمان های غیر جراحی کجی آلت تناسلی

   درمان های غیر جراحی اصولا در بیمارانی تو صیه می شود که در مراحل اولیه و فاز حاد بیماری هستند، یعنی در زمانی که تازه علائم ظاهر شده و پلاک ایجاد شده نرم و غیرمتراکم بوده و هنوز کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم در بافت) رخ نداده است. درمان های غیرجراحی شامل داروهای خوراکی، تزریق به داخل پلاک و درمان های موضعی می باشد. درمان های غیر جراحی در فاز مزمن و ثبات یافته بیماری نقشی ندارد. هیچ داروی مشخصی توسط انجمن پزشکی اروپا برای درمان بیماری پیرونی تائید نشده است. فقط داروی potassium para-aminobenzoate یا همان (Potaba) توسط FDA آمریکا برای درمان بیماری پیرونی “احتمالا موثر” شناخته شده است که در هر حال باید این دارو و روش های درمانی توسط پزشک تجویز شود و استفاده خودسرانه هرگرونه دارو می تواند عوارض جدی داشته باشد.
   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱۲۲۶۸۹۵۵۸
   موفق باشید

 • شینا   میگوید:

  سپاس گزارم از پاسخگویتون.
  عذر میخوام ممکنه قسمت دوم سوالم رو پاسخ بدین؟
  آیا در همه ی آقایون، وقتی آلتشون در حالت نعوظ هست و روی کمر دراز میکشن، آلتشون راست واینمیسه؟ همه اینجورین؟

  • مشاور   میگوید:

   با سلام
   همه که مثل هم نیستند اگر به طور کل در حالت نعوظ سیخ و راست نیست خب مشکل وجود دارد ..مگر اینکه در حالت دراز کشیده در ابتدا این مساله وجود نداشته باشد ..
   در هر حال امیدوارم مشکلی وجود نداشته باشد

سوالات شما:


مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۲۴۷۱۰۰ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه