مرکز مشاوره

رشد چقدر مهم است؟

رشد

دو راه متداول وجود دارد که می‌توانید روی اهداف و عادات خود نزدیک شوید:

اولی رشد است. اینجاست که کار را آسان شروع می‌کنید، اما هر بار کمی سخت‌تر می‌شوید، تا اینکه در نهایت بتوانید کارهای بسیار دشوار را با تلاش بسیار کمتر انجام دهید.

دومی سازگار است. هر بار همان کار را با همان انتظارات انجام دهید. هدف شما رشد نیست، بلکه حفظ همان پایه ثابت است.

یک برنامه پیش رونده برای خوش اندام شدن ممکن است شما را با دویدن یک مایل، سپس دو، سه، شروع کنید تا در نهایت در ماراتن بدوید. یک عادت ثابت ممکن است یک هدف معقول انتخاب کند – مثلاً دو مایل دویدن، و بدون تغییر برای مدت طولانی به آن پایبند باشید.

کدام بهتر است: پیشرو یا ثابت؟

باید اعتراف کنم، من مدتهاست که برای بسیاری از اهدافم عادات مترقی را دوست دارم. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر از توانایی های خود راضی نیستید، تنها راه پیشرفت پیشرفت است. اگر فقط یک دمبل پنج پوندی را در باشگاه بلند می کنید، بعید است که بدون تمرینات پیشرونده تا پنجاه وزن کار کنید.

دوم، پیشرفت و رکود رایج است. هم در چالش‌های جسمی و هم در چالش‌های ذهنی، از خود راضی بودن به این معنی است که ما اغلب به یک روال عادت می‌کنیم و از تلاش برای تمام پتانسیل‌های خود دست می‌کشیم.

با این حال، اخیرا، من شروع به تنظیم این دیدگاه کرده ام. من اکنون فکر می کنم که یک عادت ثابت اغلب می تواند از یک عادت پیشرو پیشی بگیرد، حتی اگر رشد هدف نهایی شما باشد.

مدیریت رشد یا افول؟

یکی از راه‌های نگریستن به تفاوت بین عادات مترقی و ثابت این است که اولی در مورد مدیریت رشد است، در حالی که دومی در مورد مدیریت زوال است.

وقتی عادتی پیشرو ایجاد می کنید، خود را در مسیر بهبود قرار می دهید. تنظیمات کوچک و تدریجی در سختی تقریباً مطمئناً سطح شما را بالا می برد.

نکته منفی عادات مترقی این است که حفظ آنها سخت تر است. دشواری ممکن است به صورت خطی با پیشرفت افزایش پیدا نکند ، بنابراین ممکن است با عادتی شروع کنید که بسیار آسان است و در نهایت به سختی (یا غیرممکن) آن پایان دهید.

من شخصاً چند سال پیش این تجربه را داشتم، زمانی که با یک برنامه تناسب اندام کار می کردم که استراتژی اصلی آن شروع با وزن کم بود و هر بار که تمرین را با موفقیت انجام می دادید، وزن را پنج پوند افزایش می دادید.

اگرچه با این رویکرد پیشرفت کردم، اما به سرعت برای من ناپایدار شد. در حالی که برنامه تمرینی در ابتدا قابل کنترل بود، اما به سرعت این اتفاق افتاد که بدن من از آخرین تمرین قبل از شروع تمرین بعدی بهبود نیافته بود. در نهایت، مجبور شدم از برنامه تمرینی پیشروی که تعیین کرده بود، خارج شوم.

دلیل این امر، که اکنون بهتر می فهمم، این است که بهبود قدرت به رشد لگاریتمی نزدیکتر است تا رشد خطی. این بدان معناست که اگرچه وزن با یک عامل ثابت افزایش می یابد، اما سختی آن سخت تر و سخت تر می شود.

بنابراین، عادت‌های تمرینی پیشرونده، اغلب به‌نظر می‌آیند که به‌طور ناگهانی به‌نظر می‌رسند، و به دنبال آن نوعی شکست یا تطبیق، با مقدار متغیری کاهش می‌یابند، قبل از اینکه افزایش تدریجی دیگری رخ دهد.

از طرف دیگر عادات ثابت بیشتر در مورد مدیریت مرحله زوال است. آنها سختی را افزایش نمی دهند، بنابراین پیشرفت با سرعت مطلوب اتفاق نمی افتد. از سوی دیگر، از آنجایی که سختی ثابت یا رو به کاهش است، پس از شکست کمتر به سطح سختی پایین‌تری باز می‌گردید، زیرا کمتر شکست می‌خورید.

شش ماه پیش، تصمیم گرفتم رویکرد متفاوتی را برای تناسب اندام امتحان کنم. به جای یک برنامه فشرده و پیش رونده، می خواستم برنامه ای آسان و سبک را امتحان کنم. فقط پنجاه بار در روز.

این برای من در آن زمان به اندازه کافی آسان بود. بعلاوه، فشارهای فشاری را می توان در هر مکانی انجام داد. اگر مسافرت بودم یا بیمار بودم، باز هم می توانستم تمرین را انجام دهم. هدف این بود که عادتی را مهندسی کنم که بتوان آن را بدون توجه به میزان مشغله‌ام حفظ کرد، نه اینکه بخواهم به خودم فشار بیاورم.

نتیجه این آزمایش این بود که در شش ماه گذشته، فقط یک بار آن را از دست دادم. در حالی که من به اندازه تمرینات پیشرونده سال های قبل قدرتی به دست نیاوردم، نتایج بهتر از آن چیزی بود که انتظار داشتم. به نظر می رسد، در مورد من، جلوگیری از کاهش مهم تر از تلاش برای بهینه سازی برای رشد بود.

کدام را باید انتخاب کنید؟

عادات پیشرونده پایداری کمتری دارند، اما رشد بیشتری را ارائه می دهند. عادات ثابت رشد کمتری دارند، اما پایدارتر هستند.

اگر انتظار کاهش کم یا تمرکز طولانی مدت بر رشد را داشته باشید، یک عادت پیشرو می تواند بهتر باشد. اگر قرار است این حوزه از زندگی برای سال‌ها در آینده برای شما در کانون توجه باقی بماند، و اگر آتروفی کند شود، احتمالاً می‌توانید با وجود نیاز گاه به گاه به شروع مجدد و تنظیم، به عادات تمرینی پیشرونده ادامه دهید.

عادات ثابت زمانی بهتر است که حوزه زندگی که سعی در بهبود آن دارید به ندرت بزرگترین اولویت شما باشد. همچنین زمانی که افول به نگرانی بزرگتر از پیشرفت تبدیل شود، بهتر عمل می کند.

برای من، تناسب اندام به عنوان یک عادت ثابت بهتر عمل می کند تا پیشرونده، زیرا معمولاً تمرکز اصلی زندگی من نیست، و ضعیف تر و چاق تر شدن دغدغه من بزرگتر از تناسب اندام است.

از سوی دیگر، چیزهای اصلی در حرفه من بیشتر شبیه عادات مترقی هستند. من معمولاً نمی توانم آنها را برای همیشه حفظ کنم، اما از آنجایی که کار من همیشه بخش اصلی زندگی من است، پیشرفت انجام شده بیش از نیاز به تطبیق بیشتر آنها را توجیه می کند.

تو چطور؟ در حال حاضر روی چه موضوعی کار میکنی؟ آیا برای برنامه ریزی تدریجی مناسب تر است یا ثابت؟

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.