مرکز مشاوره

مشاوره غم و اندوه : چگونه سوگواری کنیم؟ چه هزینه ای دارد

مشاوره غم و اندوه و سوگ

مشاوره غم و اندوه به مشاوره حمایتی و یا درمانی اشاره دارد که بر روی برخورد با یک موضوع از دست دادن متمرکز است. از دست دادن ممکن است مرگ واقعی یکی از عزیزان باشد، یا ممکن است نوع دیگری از فقدان قابل توجهی باشد که در نتیجه یک تغییر عمده در زندگی فرد تجربه شده است (مثلاً آسیب ناتوان کننده، از دست دادن شغل، بلایای طبیعی).

مشاوره غم و اندوه چیست؟

به معنای محدود، مشاوره غم و اندوه اصطلاح دیگری برای مشاوره سوگ است و بر کمک به افراد برای مقابله با درد و آشفتگی که می تواند همراه با مرگ یک عزیز باشد تمرکز دارد. در یک مفهوم گسترده تر، مشاوره سوگ به ارائه حمایت از کسانی اشاره دارد که در نتیجه انواع دیگر پایان های مهم یا ضررهای ناشی از تغییر عمده در زندگی آنها (به عنوان مثال، طلاق، از دست دادن شغل، ناتوانی، مهاجرت، ناتوانی، ناتوانی) با ناراحتی قابل توجهی روبرو هستند. ).

مفاهیم اصلی مشاوره سوگ

مفاهیم اصلی مشاوره سوگ شامل سوگ عادی، سوگ پیچیده، اختلال سوگ پیچیده مداوم، مشاوره سوگ رسمی، و مشاوره سوگ غیررسمی است.

اندوه عادی (بدون عارضه).

غم و اندوه یک واکنش طبیعی و طبیعی به از دست دادن است که می تواند از نظر احساسی، جسمی و در افکار فرد تجربه شود. ممکن است برای مدتی بر توانایی های فرد برای عملکرد تأثیر منفی بگذارد. 1 علیرغم برخی نظریه های رایج، به وضوح نشان داده شده است که هیچ راهی برای سوگواری وجود ندارد، و همچنین مراحل روشنی وجود ندارد که فرد برای غمگین شدن باید از آنها عبور کند. 2،۳

در مورد فقدان مربوط به مرگ، غم عادی معمولاً با احساس پذیرش فقدان همراه با اشتیاق برای شخصی که مرده است مشخص می شود. در اندوه عادی، پریشانی معمولاً در حدود ۶ ماه پس از از دست دادن به اوج خود می رسد و سپس شروع به کاهش می کند. ۲

غم و اندوه اغلب موج می زند. به زودی پس از از دست دادن، این امواج ممکن است بسیار زیاد و بسیار مکرر باشند. با گذشت زمان، با گذشت زمان، ارتفاع و فرکانس این امواج کاهش می‌یابد و تنها زمانی افزایش می‌یابد که یادآورهای مهمی مانند سالگردها، تعطیلات یا تلفات جدید ایجاد شوند.

بسیار مهم است که بدانیم هر فرد غم و اندوه را به روش منحصر به فرد خود تجربه می کند، و همچنین طبیعی است که برخی از افراد ممکن است پس از فقدان اصلاً واکنش های ناراحت کننده قابل توجهی را تجربه نکنند. 4

غم پیچیده

غم پیچیده (که ممکن است به عنوان “غم طولانی” نیز شناخته شود) اصطلاحی است که توسط متخصصان بهداشت روان برای اشاره به غمی استفاده می شود که همچنان باعث ناراحتی و اختلال قابل توجه در زندگی فرد می شود، بدون اینکه علائمی از کاهش در طول زمان نشان دهد (یعنی ، معمولا بیش از ۶ ماه). تخمین زده می شود که تا ۲۰٪ از افرادی که سوگوار هستند، خواه از دست دادن مربوط به مرگ یا غیر مرتبط با مرگ، غم و اندوه پیچیده ای را تجربه می کنند. 5

علاوه بر ناراحتی و اختلال شدید طولانی مدت، غم و اندوه پیچیده مرتبط با مرگ با موارد زیر مشخص می شود:

 • اشتیاق مداوم برای عزیزی که مرده است
 • تصاویر یا افکار متداول از فرد مورد علاقه
 • احساس پوچی و بی معنا بودن زندگی بدون عزیز
 • برداشت از حساب
 • مشکل در مدیریت احساسات و افکار ناراحت کننده
 • رفتارهایی که بر پرهیز فعالانه از یادآوری های عزیزی که درگذشته است، یا تلاش برای حفظ یادآوری های متوفی در تلاش برای نزدیک تر شدن به آن ها متمرکز است. 6،۷

اختلال سوگ پیچیده مداوم

اختلال سوگ پیچیده مداوم تشخیصی است که ممکن است در صورتی انجام شود که فرد از اندوه مداوم رنج می برد که ناتوان کننده شده است.

با معیارهای زیر مشخص می شود:

 • حداقل ۱۲ ماه از فوت عزیز می گذرد (برای کودکان ۶ ماه است)
 • اشتیاق و دلمشغولی مداوم برای عزیز مرحوم
 • مشغله نگران کننده احتمالی در مورد نحوه مرگ آن عزیز
 • دشواری در پذیرش و باور اینکه آن عزیز مرده است
 • تلخی یا عصبانیت مربوط به از دست دادن
 • اجتناب فعال از خاطرات از دست دادن
 • خاطرات ناراحت کننده از عزیزان
 • احساس سرزنش خود، گناه، شرم و غیره مربوط به متوفی و/یا مرگ آنها
 • می خواهم بمیرم تا با آن عزیز باشم
 • احساس تنهایی و اینکه زندگی بدون معشوق معنا و هدفی ندارد ۸

مشاوره رسمی سوگ

مشاوره رسمی غم و اندوه به مشاوره درمانی اشاره دارد که توسط متخصصان بهداشت روان آموزش دیده و دارای مجوز که از چارچوب روانشناختی کار می کنند ارائه می شود. 9

مشاوره غم و اندوه غیررسمی

مشاوره غم و اندوه غیررسمی به مشاوره های حمایتی (غیر درمانی) اشاره دارد که توسط روحانیون، گروه های حمایت از همتایان یا سازمان های مبتنی بر داوطلب ارائه می شود. 9

هدف از مشاوره غم و اندوه چیست؟

هدف مشاوره غم و اندوه توسط مراجع تعیین می شود.

برخی از نمونه‌هایی از انواع اهدافی که مشتریان ممکن است در مشاوره غم و اندوه به ارمغان بیاورند عبارتند از:

 • تسکین درد و ناراحتی مداوم (مانند عاطفی، جسمی، معنوی)
 • یافتن راهی برای تجربه دوباره شادی (بدون احساس گناه)
 • تطبیق با تغییرات مستقیم و غیرمستقیم که در اثر فقدان در زندگی آنها رخ داده است
 • حل مشکلات خواب
 • درک اینکه آنها در مورد از دست دادن چه احساسی دارند، راه های مقابله با آن و چگونه به جلو حرکت کنند
 • ادغام فقدان در باورهای خود در مورد زندگی و مرگ
 • جایگزینی افکار و/یا رفتارهای ناسالمی که ممکن است برای مقابله با فقدان استفاده کرده باشند.

مشاوره غم و اندوه با چه کمکی می تواند کمک کند؟

مشاوره برای غم عادی یا بدون عارضه لزوماً مفید نیست و در برخی موارد می‌تواند باعث آسیب شود، 10 زیرا غم و اندوه پاسخی طبیعی به از دست دادن است و معمولاً بدون نیاز به کمک مشاوره خود به خود برطرف می‌شود. 11

با این حال، برای افرادی که سابقه بیماری روانی، کمبود حمایت اجتماعی، و/یا تعدادی از زیان‌های مهم را در مدت کوتاهی تجربه کرده‌اند – اگر تصمیم خودشان برای مشاوره گرفتن باشد (یعنی تحت فشار یا تحت فشار نبودن). اجباری) – ممکن است مشاوره غم و اندوه را مفید بدانند. 9

مشاوره حرفه ای که به طور خاص بر پرداختن به غم و اندوه پیچیده متمرکز است، در زمینه های زیر مفید است: 10،۱۲،۱۳

 • پذیرش ضرر – از جمله خسارات آسیب زا (مثلاً مرگ غیرمنتظره به دلیل خودکشی/خشونت/حادثه/تروریسم، مرگ همسر یا فرزند)
 • شناسایی و افزایش استفاده از پاسخ ها و رفتارهای مقابله ای سالم
 • کاهش و/یا رفع پریشانی شدید و طولانی مدت و همچنین مشکلات عملکردی (مثلاً در محل کار، اجتماعی، خانواده)
 • بهبود کیفیت خواب
 • شناسایی راه هایی که از طریق آن فرد می تواند به احساس ارتباط با عزیزی که درگذشته است ادامه دهد
 • بازسازی درک خود از جهان و هدفشان در آن (چون گاهی اوقات در مواجهه با ضررهای قابل توجه از بین می رود) 10

مشاوره غم و اندوه در مقابل روان درمانی

مشاوره غم و اندوهی که هدف آن درمانی نیست، بلکه بر ارائه آموزش و/یا حمایت عاطفی متمرکز است، روان درمانی نیست. این نوع حمایت از غم و اندوه ممکن است از طریق یک گروه همسالان (از افرادی که فقدان مشابهی را تجربه کرده اند) یا توسط یک مشاور شبانی که تعیین حرفه ای در زمینه سلامت روان را تکمیل نکرده است، ارائه شود.

مشاوره غم و اندوه اگر توسط یک متخصص سلامت روان ارائه شود می تواند نوعی روان درمانی باشد. متخصصان بهداشت روان دارای مجوز دولتی مانند روانشناسان، مشاوران حرفه ای، مددکاران اجتماعی یا روان درمانگران، و برخی از مشاوران شبانی، مشاوره غم و اندوه را ارائه می دهند که مبتنی بر نظریه روانشناختی است و از مداخلات درمانی مبتنی بر شواهد استفاده می کند.

مشاوره غم و اندوه و سوگ
مشاوره غم و اندوه

انواع متداول مشاوره سوگ

مشاوره غم و اندوه ممکن است به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی ارائه شود. ممکن است به صورت غیررسمی تر از طریق حمایت غیرحرفه ای همسالان (توسط شخصی که فقدان مشابهی را تجربه کرده است) یا مشاوره شبانی ارائه شود. همچنین ممکن است به طور رسمی تر به روش درمانی توسط یک مشاور یا روانشناس دارای مجوز ارائه شود.

مشاوره رسمی سوگ می تواند برای افرادی که از غم و اندوه پیچیده رنج می برند مفید باشد.

نمونه هایی از مداخلات درمانی که ممکن است برای رفع غم و اندوه پیچیده مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: 12

 • بازدید مجدد خیالی: مشاور از مراجعه کننده می خواهد که در مورد مرگ عزیزش صحبت کند و آنها با هم کار می کنند تا قسمت هایی از این رویداد را شناسایی و کشف کنند که پذیرش آن برای مشتری سخت است. آنها سپس در جهت حل این مناطق کار می کنند.
 • ملاقات مجدد موقعیتی: مشاور و مشتری تشخیص می دهند که چگونه مراجع شروع به اجتناب از افراد، مکان ها، چیزها و/یا موقعیت هایی کرده است که قبلاً از آنها لذت می بردند و اکنون باعث یادآوری از دست دادن آنها می شود. مشتری برای مشارکت مجدد در این زمینه های زندگی خود به چالش کشیده می شود.
 • مکالمه خیالی: مشاور با مراجعه کننده کار می کند تا گفتگوی خیالی را بین مشتری و عزیزی که فوت کرده است تجربه کند تا نگرانی ها یا مسائلی که همچنان باعث ناراحتی مراجع می شود را حل کند.
 • بازسازی شناختی : مشاور و مشتری افکار یا باورهای مرتبط با فقدان را شناسایی می کنند که همچنان باعث ایجاد ناراحتی قابل توجه برای مشتری می شود. سپس برای کاهش ناراحتی، تلاش می‌کنند تا این باورها را به سمتی دلسوزتر و سازگارتر تغییر دهند.

نمونه های مشاوره غم و اندوه

با توجه به اینکه مشاوره غم و اندوه برای کسانی که غم پیچیده را تجربه می کنند مناسب ترین و مفیدترین است، مثال های ارائه شده مربوط به این نوع موقعیت ها خواهد بود.

مثال مورد ۱

مادر تیلور پس از ۲ سال مبارزه طاقت فرسا با این بیماری بر اثر سرطان درگذشت. او در خانه فوت کرد. در طول نه ماه آخر زندگی او، خانواده قادر به پرداخت هزینه های شیمی درمانی و پرتودرمانی گران قیمت مورد نیاز او نبودند. آنها قبلاً به دلیل هزینه های درمان خانه خود را از دست داده بودند. تیلور، که ۲۸ سال سن دارد، یک سال پس از بیماری مادرش به همراه خانواده اش نقل مکان کرد تا در هزینه ها کمک کند و از خواهران کوچکترش که ۱۲ سال و ۷ سال سن داشتند، مراقبت کند.

هجده ماه پس از مرگ مادرش، تیلور هنوز در حال مبارزه است. او احساس می‌کند که اندوهش هنوز هم مانند روزهای پس از درگذشت مادرش، امروز هم قوی است. او نمی فهمد که چرا نمی تواند از این موضوع بگذرد. دوستانش به او گفته اند که باید «رها کند» و به زندگی خود ادامه دهد.

تیلور از طریق یک آژانس محلی با یک مددکار اجتماعی ملاقات می کند. او به مددکار اجتماعی می‌گوید که نمی‌داند چه بلایی سرش آمده است، و از اینکه نتوانسته ادامه دهد احساس گناه می‌کند. مددکار اجتماعی توضیح می‌دهد که غم و اندوه پیچیده چیست و تیلور می‌گوید که آنها می‌توانند با هم به او کمک کنند تا از آن عبور کند.

تیلور از شنیدن اینکه کار اشتباهی انجام نمی دهد و تقصیر او نیست، آرام می شود. او و درمانگر با هم کار می کنند تا شروع به شناسایی مناطق متعدد فقدانی کنند که تیلور اخیراً متحمل شده است. با اعتراف و تأیید ضررهای زیاد او، سنگینی اندوه او برای او معنا پیدا می کند و تیلور شروع به تجربه احساس آرامش می کند.

مثال موردی ۲

آنا که ۱۸ سال سن دارد، با غم و اندوه پیچیده مربوط به مرگ بر اثر خودکشی برادر ۱۵ ساله اش دست و پنجه نرم می کند. او ۷ ماه پیش از دنیا رفت. آنا نتوانسته است در کلاس های دانشگاه شرکت کند. او در خواب مشکل دارد. او متوجه می شود که نمی خواهد در اطراف دوستان باشد زیرا احساس می کند آنها در مورد چیزهایی صحبت می کنند که واقعاً مهم نیستند.

تنها چیزی که او می تواند به آن فکر کند این است که برادرش را از دست بدهد و والدینش چقدر ویران شده اند. او دائماً می ترسد افرادی که دوستشان دارد ناگهان بمیرند. خانواده او نمی دانستند که برادرش اینقدر مضطرب است. آنها یک هفته قبل از اینکه برادرش جان خود را بگیرد، جشن تولد گرفتند و آنا فکر کرد که او واقعاً خوشحال به نظر می رسد. او متقاعد شده است که باید نشانه ای را از دست داده باشد، و معتقد است که اگر توجه بهتری می کرد، می توانست جلوی این اتفاق را بگیرد.

آنا با یک روانشناس ملاقات می کند که از او می پرسد که مرگ برادرش چه تأثیری بر او داشته است. آنها تشخیص می دهند که چگونه از نظر جسمی، عاطفی، اجتماعی بر او تأثیر گذاشته است و چگونه بر تفکر و رفتار او تأثیر گذاشته است. آنها ترس های او و همچنین راهبردهای مقابله ای او را بررسی می کنند. آنها همچنین زمینه هایی را که او در مورد مرگ برادرش احساس می کند در آنها گیر کرده است را بررسی می کنند و تشخیص می دهند که گناه او یکی از این زمینه ها است. درمانگر همچنین اطلاعاتی در مورد یک گروه حمایت از همسالان برای خواهر و برادرهای افرادی که بر اثر خودکشی جان باخته اند به او ارائه می دهد.

مثال مورد ۳

برادر کوچکتر لامار، جردن، که یک مرد ۴۰ ساله آفریقایی آمریکایی بود، در جریان توقف ترافیکی که در آن توسط افسران شرکت کننده تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفت، جان باخت. این حمله توسط یکی از تماشاچیان فیلمبرداری شد و در اینترنت پخش شد. لامار توسط این تصاویر تسخیر شده است. او نمی تواند آنها را از ذهن و قلب خود بیرون کند. تظاهرات اعتراضی در سراسر کشور در نتیجه مرگ وجود داشت. افسران حاضر هیچ اتهامی نداشتند.

لامار ماه ها توانست خشم و درد خود را به اعتراضات و مراقبت از همسر و فرزندان برادرش هدایت کند. با این حال، اخیراً او در عملکرد مشکل دارد. خشم او بسیار زیاد بوده است و در روابط نزدیکش آشکار می شود. او کسی را که در حال تبدیل شدن است دوست ندارد.

لامار با یک مشاور حرفه ای ملاقات می کند. مشاور او به داستان لامار و نگرانی های او گوش می دهد. آنها برای ایجاد اهداف درمانی با هم کار می کنند. مشاور به لامار توضیح می‌دهد که به نظر می‌رسد او هم تروما و هم غم و اندوه را تجربه می‌کند، و آموزش می‌دهد که چگونه اینها می‌توانند منجر به غم و اندوه پیچیده شوند.

آنها تلاش می کنند تا راه هایی را که لامار به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر از دست دادن برادرش قرار گرفته است، شناسایی کنند. آنها به علائمی که او تجربه کرده است و همچنین حمایت ها و راهبردهای مقابله ای که استفاده کرده است توجه می کنند.

مشاور قدرت و شجاعت فوق‌العاده‌ای را که لامار در زنده ماندن از این فاجعه و حمایت از دیگران از خود نشان داده است، بازتاب می‌دهد و در عین حال به خستگی و درد خود اذعان می‌کند. لامار احساس می کند که او را می بینند و می شنوند. او برای اولین بار پس از مدت ها امیدوار است که بتواند از این وضعیت عبور کند.

هزینه مشاوره غم و اندوه

هزینه مشاوره غم و اندوه به اعتبار مشاور یا شخص پشتیبان سوگ، محیطی که در آن خدمات ارائه می شود و اینکه آیا مشتری به مزایای سلامتی دسترسی دارد بستگی دارد و کمترین تعرفه ممکن است.

برای مشاوره سوگ به کجا مراجعه کنم؟ مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

مشاوره غم و اندوه غیررسمی

مشاوره غم و اندوه غیررسمی ارائه شده توسط یک مشاور مذهبی غیرمجاز (به عنوان مثال، یک روحانی در یک محیط مذهبی) ممکن است به صورت رایگان ارائه شود، اگر فرد عضو جامعه باشد. به طور مشابه، اگر توسط افراد غیرحرفه‌ای که تجربه مشابهی داشته‌اند، یا اگر در یک گروه پشتیبانی همسالان ارائه شده باشد، حمایت سوگ نیز ممکن است رایگان ارائه شود.

مشاوره رسمی سوگ

بیمه درمانی ممکن است تمام یا بخشی از هزینه بازدید از پزشکان دارای مجوز خاص سلامت روان (به عنوان مثال، مشاوران حرفه ای، روان درمانگران، مددکاران اجتماعی، روانشناسان) را پوشش دهد. به طور معمول، با پوشش بیمه درمانی ، هزینه برای مشتری ۲۰ تا ۵۰ دلار در هر جلسه خواهد بود. 14

برخی از کارفرمایان بزرگتر طرح های کمک به کارمندان را ارائه می دهند که خدمات مشاوره ای محرمانه را به کارمندان و افراد تحت تکفل آنها ارائه می دهد. این نوع طرح امکان دسترسی به متخصصان سلامت روان مشخص را، معمولاً برای تعداد محدودی از جلسات، بدون هیچ هزینه ای برای مشتری فراهم می کند.

هزینه درمان با متخصصان سلامت روان 15،۱۶

ارائه دهندگان مشاوره/درمان اندوه احتمالی

محدوده (در هر جلسه یک ساعته)

میانگین هزینه (هر جلسه یک ساعته)

چگونه یک مشاور غم و اندوه پیدا کنیم

انستیتوی متخصصان مراقبت های بهداشتی آمریکا فهرستی از مشاوران سوگواری تایید شده را ارائه می دهد:

 • مشاوره غم و اندوه
 • مشاوره غم و اندوه کودک و نوجوان
 • مشاوره غم و اندوه مسیحی 

چه کسی قادر به ارائه مشاوره غم و اندوه است؟

مشاوره غم و اندوه غیررسمی، متمرکز بر حمایت، گاهی اوقات توسط داوطلبان، یا مشاوران مبتنی بر ایمان، مانند مشاوران شبانی، ارائه می‌شود، که اغلب آنها نیازی به داشتن مجوز دولتی برای تمرین ندارند.

مشاوره یا درمان رسمی غم و اندوه توسط متخصصان بهداشت روان دارای مجوز دولتی مانند مشاوران حرفه ای، مددکاران اجتماعی، مشاوران شبانی (در چند ایالت) و روانشناسان ارائه می شود. این درمانگران می توانند آموزش های اضافی را برای تبدیل شدن به مشاوران غم و اندوه معتبر تکمیل کنند. هنگام جستجوی مشاوره غم و اندوه، ایده خوبی است که بپرسید آیا مشاوره سوگ حوزه ای است که پزشک در آن تخصص دارد یا خیر.

سوالات کلیدی که باید از مشاور غم و اندوه بپرسید هنگام در نظر گرفتن اینکه با چه کسی کار کنید:

 • آیا شما یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز هستید؟ (اگر برای شما مهم است).
 • آیا تحصیلات و تجربه تخصصی در مواجهه با غم و اندوه پیچیده دارید؟
 • آیا به افراد، گروه ها یا هر دو خدمات ارائه می دهید؟
 •  هزینه های شما چقدر است؟ آیا بیمه درمانی قبول می کنید؟ آیا مقیاس کشویی برای هزینه ها ارائه می دهید؟ (توجه: یک مقیاس کشویی برای کارمزدها به کاهش هزینه هایی اشاره دارد که به سطح درآمد فرد مرتبط است)

انتظار چه چیزی در اولین قرار ملاقات

اگر در یک قرار ملاقات مشاوره غم و اندوه با یک متخصص سلامت روان شرکت می کنید، در اولین قرار ملاقات ممکن است انتظار داشته باشید که مشاور شما این کار را انجام دهد:

 • خود را معرفی کرده و به طور مختصر رویکرد خود را در مشاوره توضیح دهید
 • اطلاعاتی در مورد فرآیندهای اداری مانند مدت و دفعات جلسات، پرداخت هزینه، نحوه برخورد آنها با قرارهای از دست رفته و غیره ارائه دهید.
 • به هر سوالی که ممکن است دارید پاسخ دهید
 • اگر قبل از جلسه ارائه شده باشد، اطلاعات دریافتی را بررسی کنید
 • در مورد ضرر(های) خود و اینکه چگونه تحت تاثیر قرار گرفته اید بپرسید
 • در مورد اهداف خود بپرسید و شروع به پیشنهاد یک برنامه درمانی کنید که می تواند کار شما را برای دستیابی به آن اهداف راهنمایی کند

آیا مشاوره غم و اندوه موثر است؟

اثربخشی مشاوره سوگ بستگی به نوع سوگ تجربه شده دارد. نتایج بسته به اینکه فرد سوگ عادی/بدون عارضه را تجربه می کند یا غم پیچیده متفاوت خواهد بود.

اندوه عادی یا بدون عارضه

تحقیقات نشان داده است که مشاوره برای سوگ عادی یا بدون عارضه سودمند نیست زیرا سوگ عادی طبیعی است و اختلالی نیست که نیاز به درمان داشته باشد. 12 در واقع، شرکت در مشاوره غم و اندوه برای سوگ عادی مشخص شده است که منجر به وخامت برخی افراد می شود. 11

با این حال، در شرایط تسکین دهنده، جایی که فردی سابقه بیماری روانی دارد، فاقد حمایت اجتماعی است، و/یا در مدت کوتاهی تلفات قابل توجهی را تجربه کرده است، مشاوره غم و اندوه ممکن است فوایدی را ارائه دهد. 9

غم پیچیده

مشاوره سوگ برای افرادی که از غم و اندوه پیچیده رنج می برند بسیار سودمند است، که پاسخی طولانی (بیش از شش ماه)، شدید، ناتوان کننده و گاهی تهدید کننده زندگی به از دست دادن است. رویکردهای درمانی که مناطقی را که در آن فرد احساس «گیرکردگی» می‌کند هدف قرار می‌دهد، می‌تواند به رفع علائم سوگ کمک کند و به درمانجو اجازه دهد تا به روشی سالم‌تر و سازگارتر به جلو حرکت کند. 5،۱۰،۱۱،۱۳

Summary
مشاوره غم و اندوه : چگونه سوگواری کنیم؟ چه هزینه ای دارد
Article Name
مشاوره غم و اندوه : چگونه سوگواری کنیم؟ چه هزینه ای دارد
Description
مشاوره غم و اندوه به مشاوره حمایتی و یا درمانی اشاره دارد که بر روی برخورد با یک موضوع از دست دادن متمرکز است. از دست دادن ممکن است مرگ
Author
Publisher Name
مرکز مشاوره ایران
Publisher Logo
administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.