مرکز مشاوره

انواع بیوفیدبک

انواع بيوفيدبك

در این نوع  بیوفیدبک  از فعالیتهای الکتریکی که به وسیله ماهیچه ها تولید میشود به عنوان نشانه ای از تنش ماهیچه ای استفاده شده است.و بیمار به وسیله کاهش تنش ایجاد شده تقویت دریافت می کند.یکی دیگر از انواع کاربردهای این نوع از بیوفیدبک درمان سردرد های تنشی می باشد.که این نوع سردرد  بیشتر در مواقع استرس زا در اثر نگه داشتن ماهیچه های خاصی از سر در یک وضعیت تنشی ، به وجود می آیند.که در این مواقع فرد از حالت خود آگاه نیست.

درباره بیوفیدبک 

با قراردادن سنسورهای مختلف،تنش ماهیچه های سر،فک و گردن دریافت و ثبت می شود.و گاهی این نوع تنش به صوت تبدیل می شود.و با افزایش و یا کاهش تنش در ماهیچه صدا بالا و پایین میشود.و در نتیجه بیمار از تغییرات تنش آگاه میشود وتلاش میکند که صدا را کاهش دهد.(به جای صوت از تصویر هم میتوان استفاده نمود).

برق نگاری ماهیچه ای : (EMG)

پس از زمان کوتاهی وطی یک فرایند آزمون و خطا بیمار متوجه میشود که چگونه صدا را کاهش دهد و در نهایت فک پیشانی و یا گردن خود را از تنش نجات دهد و سردرد های خود را کاهش دهد.بیمار میتواند در زمان کوتاهی این مهارت جدید را یاد بگیرد ودر موقعیت های که قبلأ برایش تنش را بوده آرامش خود را حفظ نماید.این مهارتی که بعد از مدتی ایجاد میشود به صورت جزئی جداناپذیر در فرد ایجاد میشود و فراموش نمی شود.

اخیرأ از این برق نگاری ماهیچه ای برای اسپاسم ماهیچه ای ، مدیریت درد، تنش ماهیچه ای و باز پروری عصب استفاده میشود.این روشهای درمانی برای بیمارانی که سابقه سکته داشته اند و یا بیمارانی که از اسپاسم ماهیچه ای رنج میبرند و یا قربانیان تصادف کاربرد فراوانی دارد.در سالهای اخیر از این تکنیک در درمان بیماران نخاعی و سایر فلج ها استفاده فراوانی می شود.

بیوفید بک حرارتی

زمانی که استرس در فرد به وجود می آید بدن تمایل دارد که منابع موجود را حفظ کند بنابراین در چنین شرایطی گردش خون از امعاء و احشاء درونی به سمت ماهیچه های بزرگ ، قلب و وغز جریان می یابد.

به همین دلیل است که استرس حاد فرسودگی ایجاد می کندو عوارض جبران ناپذیری روی بدن به جای می گذارد.بیوفید فک حرارتی باعث می شود که بدن یاد بگیرد که چطور به وضعیت آرامش برسد و عادات بد را که اکتسابی می باشند یادگیری زدایی کند.

همچین این نوع بیوفیدبک در کنترل میگرن خیلی مؤثر بوده است.و در این روش یک مقاومت گرمایی برای اندازه گیری دمای پوست بدن به انگشتان وصل می شود.و بعد از او خواسته می شود که آگاهانه دمای دست خود را افزایش دهد.همزمان با اینکه فرد تلاش به گرم نمودن دست خود میکند مانیتوری با نشان دادن درجه حرارت به کاربر خود فیدبک می دهد.با توجه به اینکه در میگرن ها جریان خون در بخشی از سرشان افزایش می یابد و در بخشی دیگر کاهش می یابد ، در نتیجه بیمار میتواند با تغییر دادن حرارت بخشی دیگر بعنوان نمونه دست از طریق بیو فیدبک جریان خون اضافی را از سمت سر به سمت خود به جریان در آورد.این کار تورم موجود در رگهای سر را کاهش داده وتهوع،سرگیجه،دردو علائم دیگر میگرن کاهش می یابد.از این نوع روش درمای میتوان برای کودکان، زنان باردارو شیرده استفاده نمود.

پاسخ گالوانیک پوست

در اواخر قرن نوزدهم محققان دریافتند مقاومت پوست در نقاط مختلف بدن متفاوت است.این تفاوت حاصل برانگیختگی فیزیولوژیکی و پردازش ذهنی میباشد.و این تغییرات با فعالیت غدد عرقی مشخص می شود به صورتی که پاسخ با استرس باعث افزایش فعالیت این غدد می شود.به عنوان مثال در این شرایط دستها سرد و مقداری مرطوب میشوند و با بیوفیدبک بدن می آموزد که ریلکسیشن شود و به الگوی نرمال برگردد.و دستها گرم و مرطوب می شود.

ترکیب بیوفیدبک حرارتی و پاسخ گالوانیک پوست روش مناسبی برای اندازه گیری اثرات مدیرت استرس است.

آموزش تنفس

در واقع بسیاری از علائم استرس ناشی از تنفس نادرست می باشد.برخی از این علائم عبارتنداز: آسم،میگرن،پانیک،دردسینه،تحریک پذیری،سندرم روده و….یکی از مواردی که بشر را از سایر جانداران متمایز میکند کنترل دقیق تنفس می باشد که این امر امکان صحبت کردن را فراهم میکند.

روشهای زیادی برای آموزش مهارت تنفس وجود دارد از ساده ترین ابزارها که به انسان کمک میکند که صدای تفس خود را بشنود تا دستگاههایی که سطح دی اکسید کربن را در بازدم اندازه میگیرد.

شماره های تماس 01

ریلکسیشن

بخش مهمی از بیوفیدبک تکنیک های کلامی است که موجب ریلکسیشن می شود.یکی از راههایی که بدن میتواند با ما ارتباط برقرار کند تجسم دیداری می باشد.این نوع ریلکسیشن(ریلکسیشن تجسمی) از معروفترین ریلکسیشن می باشد.

در این روش از فرد میخواهند تا یک اتفاق خوب را تجسم کند.این روش برای درمان بیماران سرطانی هم بسیار مفید است.

ریلکسیشن شرطی،نوع دیگری از ریلکسیشن می باشد. این نوع ریلکسیشن افراد پرمشغله را تشویق میکند که به مدیرید استرس بپردازند.با تمرینهای پی در پی بدن با شرطی سازی یاد میگیرد فقط با ارائه سیگنال ریلکش شود.

منبع: کانون مشاوران ایران


صفحه اصلی سایت مرکز مشاوره

administrator

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.