مرکز ژنتیک

مرکز ژنتیک

در صورت وقــوع ازدواج خویشاوندی در خانواده هایی با سابقه ی بیماری های ژنتیک ، احتمال بروز این بیماری ها وجود دارد و در صورت اشتیاق زیاد به این نوع ازدواج ها، باید اول بررســی های ژنتیکی انجام شــود تا امکان تشــخیص قبل از تولد فراهم شــود. احتمال ابتلا بیماری های ژنتیکی در ازدواج های خویشاوندی به طرز قابل توجهی افزایش می یابد. برخلاف تصورات رایج در بین مردم، مشــاوره ژنتیک نه تنها به ازدواج هــای خویشاوندی اختصاص ندارد بلکه در ازدواج های قومی یا در صورت داشتن پیشینه ابتلا بــه یــک بیماری خــاص در ازدواج های غیرخویشاوندی و در بارداری هاب خطرناکی مانند بارداری هایی در ســنین ۳۰ تا ۳۴ ســال و زیر ۲۰ ســال نیز مشــاوره ژنتیک لازم اســت. در مواردی که پیشینه سقط کودک وجود داشــته نیز مطلوب اســت به مشــاوره ژنتیک مراجعه شود. انجام مشــاوره ژنتیک در صورت داشتن پیشینه مشکلات متابولیــک، نازایــی و مقابله با عوامل ناهنجاری زا مانند اشعه و دارو لازم است.
آگاهی از ناهنجاری ها می تواند خانواده ها را بــرای برنامه ریــزی درست آینــده و پیش بینی هر گونه نیاز مشاوره ای هنگام تولد کودک راهنمایی کند. این افراد می توانند از مشــاوره های مرکز ژنتیک و بعد از آن، با استفاده از روش های تشخیصی مرکز برای تصمیم گیری بهتر کمک بگیرند. امکان سقط جنین در موارد قانونی نیز به سختی و تنها تا مدت معینی پس از بارداری به زوجین و خانواده داده می شود لذا با انجام مشوره با مشاوران مجرب از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری نمایید. پس برای انتخاب روش صحیح تشخیص، مشاوره ژنتیک قبل از به دنیا آمدن نوزاد شما بسیار سودمند خواهد بود. مرکز ژنتیک می تواند در مرحله قبل از ازدواج، قبــل از بــارداری یا در صورت وجود ناهنجاری در جنین، در مرحله بارداری خدمات ارائه دهد. با حضور در مراکز ژنتیک آینده خود و فرزندان خود را تضمین نموده و نگران سلامتی خود و آنها نباشید.

6 نظر جدید برای مرکز ژنتیک

 • sanam   میگوید:

  ازدواج دو زود خویشاوند که درصد بیماری ژنتیکی در خانم ۵ درصد و در آقا ۲۵ درصد امکان پذیر است یا نه؟

  • راهنما   میگوید:

   مشاوره ژنتیک انجام بدید

 • محمد   میگوید:

  پدر بنده مبتلا به بیماری ارثی شبکوری است.
  همچنین نمونه دیگر ازواج فامیلی عمه بنده و پسر عمویش که فرزندان پسرشان مبتلا به همین بیماری شده اند.
  البته تمام فرزندان از دو خانواده از هر نظر دیگر کاملا سالم هستند.
  و نکته جالب برای بنده مبتلا شدن فرزندان پسر در هر دو خانواده است و اینکه یکی از فرزندان پسر عمه ام این مشکل را ندارد.
  بنده و دختر عمه ام قصد داریم با هم ازدواج کنیم و با مراحل آزمایش آشنا هستیم.
  سوال بنده از شما:
  بعد از گذراندن تمام این مراحل احتمال نداشتن فرزند بیمار ۱۰۰ درصد است؟
  یا اگر بیماری در هر صورت انتقال پیدا میکند راهی برای درمان آن است؟

  • راهنما   میگوید:

   ” آرپی” نام گروهی از بیماری‌های چشمی ارثی است که شبکیه را مبتلا می‌کند. کاهش دید در بیماری آرپی تدریجی اما پیشرونده است و معمولا افراد مبتلا این بیماری دید خود را بطور کامل از دست نمی‌دهند.

   بیماری آرپی یک بیماری ارثی است و انواع مختلفی دارد به طوری که در برخی موارد ممکن است در خانواده‌ای به صورت غالب ۵۰ درصد فرزندان به این بیماری مبتلا شوند.
   ممکن است بیمار در روز مشکلی در بینایی نداشته باشد اما به تدریج با پیشرفت بیماری دید بیمار به ندرت کاهش می‌یابد..
   این بیماری انواع مختلفی دارد و ممکن است فردی در جوانی و دیگری در میانسالی به آن مبتلا شود و تنها در یک نوع از آرپی نوزاد در بدو تولد با دید کم به دنیا می‌آید.
   بروز آرپی در افرادی که این بیماری به صورت مادرزادی در آنها نهفته است در هر سنی امکان دارد.

   در حال حاضر درمان قطعی برای معالجه بیماری و یا جلوگیری از پیشرفت آرپی وجود ندارد ولی با ساخت شبکیه‌های مصنوعی می‌توان حداقل دید و بینایی را برای بیماران فراهم کرد اما ساخت این شبکیه‌ها هنوز حالت تجاری پیدا نکرده است.

 • محسن   میگوید:

  باعرض سلام خسته نباشید خدمت شما من۲۴ سال سنمه از۱۷سالگی موهام شروع به ریزش کردوتا به الان هم ریزش وپوسته ونازکی وخارش شدید دارد آیا از طریق ژنتیک میشود این حالت ها غیر فعال گردد ممنون از شما

  • مشاور   میگوید:

   با سلام

   در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
   ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸
   موفق باشید

سوالات شما:

کانال تلگرام

مرکز مشاوره قیطریه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۳۴ خط ویژه

مرکز مشاوره شریعتی
۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

مرکز مشاوره سعادت آباد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه